Taleworlds Metal Cemiyeti

En sevdiğiniz üç tür?

• Heavy Metal

Votes: 66 46.5%
  • NWOBHM

Votes: 6 4.2%
  • Thrash Metal

Votes: 34 23.9%
  • Death Metal

Votes: 22 15.5%
  • Black Metal

Votes: 11 7.7%
  • Groove Metal

Votes: 5 3.5%
  • Speed Metal

Votes: 8 5.6%
  • Gotik Metal

Votes: 9 6.3%
  • Senfonik Metal

Votes: 28 19.7%
  • Power Metal

Votes: 26 18.3%
  • Folk Metal

Votes: 31 21.8%
  • Doom Metal

Votes: 8 5.6%
  • Progresif Metal

Votes: 7 4.9%
  • Endüstriyel Metal

Votes: 17 12.0%
  • Alternatif Metal

Votes: 14 9.9%
  • Nu Metal

Votes: 11 7.7%
  • Glam Metal

Votes: 1 0.7%
  • Metalcore

Votes: 10 7.0%

• Total voters
    142

Users who are viewing this thread

ferevon said:
yani öyle aslında ama Hard Rock'la metal arasındaki en büyük fark genelde bateride oluyor. Ha tabii etiket bakımından olay tamamen gruba bağlı. Bi hard rock grubu gitse siyah tişörtler giyse, saçı uzatıp sakal bıraksa yeaah heavy metal falan ayaklarına bağlasa metal grubu dersin.
Aynen.Heavy metalde durum böyle.O tarz punk takılıp,slow parçalar söyleyen bir sürü grup var.Ama thrashe,death metale gelince farkı hissediyorsun.Groove da falan da böyle.Yoksa nhd,endüstriyel ve heavy,rocka çok yakın türler.Ama genelde bu üç türün grupları(popüler olanlar)çok sert gruplar edasıyla takılmakta.Sonuç olarak judas priestin o painkiller çığlığı geliyor aklıma buna benzer ilk şey olarak.Judasın giyimi,konserleri ve çaldığı parçaların alakasızlığı buna örnek.Hatta bu tarz gruplarla dalga geçme amacı olan bir grup var steel panther diye.Tam bir parodi grubu,komiklerde.70 lerde ve 80lerde olan punk çılgınlığını iyi yansıtıyor.
Ha sert gruplarda(black metal hariç)ben bu havayı hiç görmedim.Mesela lamb of god günlük kıyafetleri ile konsere çıkıp,o tarz bir müzik yapıyor.Amon amarth da aynı şekilde mesela.Daha çok marka meselesi bu.Hetfieldın eski tipi,ve şimdiki tipi,giyinişi arasında çok fark var.Çaldığı müzikte de.Müziği yavaşlamasına rağmen,daha sert abi gibi takılması bana komik geliyor.
Bu arada bugün dave mustaine in doğum günüymüş.Reyiz 54 yaşında.

Çok takmayın tarz olayını.Dediğin gibi çok sert müzik yapıp günlük kıyafetlerle black,death çalan adamlar var.Ghost B.C sanki black metalin tam bir yüzü aday olamaya hazır bir grup iken soundlarını dinlediğinde insan bir şaşırıyor.Bir sürü corpse paint kullanmayan Black metal grupları var.Emproer,Satyricon gibi.Ben hala ne demek istediğinizi anlamadım tam olarak.Boş mesaj olmasın.

İki tane güzel death metal/grindcore örneği.

Benim demek istediğim,satanik giyim,garip giyim grubun metalliğini arttırmıyor,veya bir türü yapanlar sadece öyle giyinmiyor.Ama bazı gruplar o kadar havalı takılıp,heavy metalin ötesine geçemiyor.Bundan bahsediyorduk.
Bu arada slayer jihadın girişini kaptım baya gitarda çok zevkli parmak ile çalmak.Pena pena bir yere kadar.

Lamb of God tarzı ama metalcore çevrelerinde gayet yaygın, daha modern bir tür olduğu için rahat kıyafetlerini giyiyorlar şort tişört gibi umursamıyorlar. Amon siyah giyiyordu yalnız? Ama tabii öyle abartı bi siyah değil düz siyah zaten Amon'un olayı o uzun saç sakalla efsane koordineli yaptıkları Windmill. Hele Johan'ın saçıyla sakalının headbang sırasındaki uyumu görülmeye değer.

ferevon said:
Lamb of God tarzı ama metalcore çevrelerinde gayet yaygın, daha modern bir tür olduğu için rahat kıyafetlerini giyiyorlar şort tişört gibi umursamıyorlar. Amon siyah giyiyordu yalnız? Ama tabii öyle abartı bi siyah değil düz siyah zaten Amon'un olayı o uzun saç sakalla efsane koordineli yaptıkları Windmill. Hele Johan'ın saçıyla sakalının headbang sırasındaki uyumu görülmeye değer.
Aynı saç uyumu arch enemy de de var.Hoş duruyor çalarken.
hobeto13 said:
Propaganda said:
gitarda çok zevkli parmak ile çalmak.Pena pena bir yere kadar.
Hybrid Picking gibi bir ton pena tekniği öğrenene kadar ben de parmakla çalmayı daha rahat ve zevkli buluyordum.  :razz:
Bilmiyorum,pena çok zaman istiyor.Parmakla hissederek çalmak daha zevkli.Tabi parmakla da çok nadir çalınan parçalar var.

Pena ile ileri seviyede çalmak zaten çalışmayı gerektiriyor, parmakla çalarken belirli bir noktaya kadar çaldıktan sonra önceki birikimle senin yaratıcılığına kalıyor iş. Bu açıdan parmakla çalmak biraz daha rahat ve zevkli. Ancak ben daha önce pena ile çalınamaz denilen bir sürü parçanın pena ile rahatlıkla ve oldukça güzel çalındığına şahit olduktan sonra penaya daha bir yakınlaştım.  :smile:

Zaten metal parçaların çoğunda pena ile çalınıyor.Daha doğrusu elektro gitar yüzde 95 pena ile çalınıyor.Ama o slayer jihadın girişini parmakla çalmak beni benden aldı.Resmen bass çalar gibi hisettim.

Liselilerin neredeyse hepsi metalci, ortamda konu metale geldimi ben rapçi halime sadece kafamı aşağı eğip ne konuştuklarını anlamaya çalışıyorum, bana hızlandırılmış metal kursu verebilecek var mı?  :grin: Masterpiece albümler olsun gruplar olsun terimler olsun vsvs..
Bu arada yanlış anlaşılmasın metalcilerin hepsi liselidir demiyorum saygım var yani sadece lisede ki bi çok kişide metal dinleyip bunun reklamını yapma hevesi var.

Briefcase Joe said:
Liselilerin neredeyse hepsi metalci, ortamda konu metale geldimi ben rapçi halime sadece kafamı aşağı eğip ne konuştuklarını anlamaya çalışıyorum, bana hızlandırılmış metal kursu verebilecek var mı?  :grin: Masterpiece albümler olsun gruplar olsun terimler olsun vsvs..
Bu arada yanlış anlaşılmasın metalcilerin hepsi liselidir demiyorum saygım var yani sadece lisede ki bi çok kişide metal dinleyip bunun reklamını yapma hevesi var.
Harbi çok merak ediyom siz hangi lisede okuyorsunuz?O metalci ayakları ile kız kaldırma çok önceydi.Artık Metallica,Linkin Park dinliyip metalci takınan tipleri bile bulmak zorken ne metalcisinden bahsediyornuz.Artık sınıflarda saçları sikm gibi göğe uzatılmış tipler var.Dj dir cart tur zurttur o tarz şeyler ön planda artık.
Ha diğer konuya gelirsek en zevk aldığım şeylerden biridir metal müzik hakkında paylaşım yapmak.Metal türlerini ana sayfada bulabilirsin.Şu site çok daha fazla yardımcı olur ama; http://mapofmetal.com
Masterpiece albümlere gelirsek çoğu kişiye göre değişir ama ben sana temel olanları atıyım.
İlk Metallica ile.Metallica'nın ilk 4 albümü muhteşemdir.En sevdiğimden en aza doğru gidiyor.

Master of Puppets
And justice for all
Kill em All
Ride The Lightning

Sonra Metallicanın çıkardığı Black albümüde güzeldirde ben pek sevmem.O albümden Sad but true ve Whenever i may roam bakmaya değer.
Megadeth'in Rust in Peace albümü muhteşemdir tek kelime ile,her şarkısı süperdir
Rust In peace
Youthanasia albümüde çok iyidir.Özellikle Famliy Tree ve Reckoning Day
Youthanasia
Bunlar Thrash metal örnekleriydi.Favori gruplarımdan biri Slayer'dan örnek vericektim ama daha sonra şimdi ağır gelebilir.
Metalin ana dalı Heavy Metal var.En baba grupların bulunduğu.Ben pek iç içe değilim o yüzden albüm yerine en temel şarkıları atıyım.

https://www.youtube.com/watch?v=IoyaTGHweAo
https://www.youtube.com/watch?v=EhGEGIBGLu8
https://www.youtube.com/watch?v=ibaZsVlkuQg
https://www.youtube.com/watch?v=IpvUqzPixAU
https://www.youtube.com/watch?v=EQ96oEwYrE8
https://www.youtube.com/watch?v=VggDiaQHA-I
https://www.youtube.com/watch?v=vcf7DnHi54g
https://www.youtube.com/watch?v=NbOCF9zYgHc
Birde İron Maiden var.Ayrı bir ileti konusu o.Daha Black,death,doom,groove,indüstiriyel,grindcore vs.. var.Şimdilik bu kadar,dersen benim ilgimi çekti daha fazla isityorum o zaman daha ayrıntılı bir ileti yazabilirim.

Duman ile nirvana dinleyenleri metalci klasmanına sokuyorsak olabilir  :lol: .Onun dışında ben kaç liseyi gezdiysem,nakil olduysam rapçilerin daha fazla olduğunu gördüm :d .Metal dinleyenleri sayısı her zaman azdır.Rock dinleyen fazla olabilir,ama metal emin ol az.Koca bir okulda toplasan 20 kişi çıkar.

Iron Maiden'in albümü sadece bir kere dinleyebildim o da yolculukta ama Final Frontier'e göre oldukça zayıf geldi sadece Empire of the Clouds dikaktimi çekti. Ghost ise tam gaz devam etmiş "From the Pinnacle to the Pit" gerçekten mükemmel bir şarkı. Kulaklarım beni yanıltmıyorsa 11/7 lik aksak bir ritm var ve insanı içine çekiyor. Klibi de çok başarılı bana Bioshock'u hatırlattı. Albümde çok beğendiğim diğer iki şarkı ise Cirice ve Majesty.

Propaganda said:
Duman ile nirvana dinleyenleri metalci klasmanına sokuyorsak olabilir  :lol: .Onun dışında ben kaç liseyi gezdiysem,nakil olduysam rapçilerin daha fazla olduğunu gördüm :d .Metal dinleyenleri sayısı her zaman azdır.Rock dinleyen fazla olabilir,ama metal emin ol az.Koca bir okulda toplasan 20 kişi çıkar.
ben duman da dinliyom. nirvana da dinliyom. metalci deyilim galiba.

Briefcase Joe said:
Masterpiece dersen biraz old school olabilir yalniz tabii tercihini bilmiyorum ama mesela ben modern metali daha cok seviyorum genel olarak. Ne bileyim hani Black Sabbath falan da dinlerim ama cok degil, tamam adamlar babalari olabilir ama Maiden/Metallica/Guardian gibi istisnalar haric genelde eski gruplardan ziyade daha 90 sonrasi hosuma gidiyor, eski kayitlarda cok hosuma gitmiyor gerci bazisi da oyle sever. Neyse ne diyecektim, ben ilk Avenged Sevenfold'la basladim bir onun da youtube'da sarkilarina bakabilirsin hosuna gider belki.

Back
Top Bottom