Türk Askeri Suriye'de

Users who are viewing this thread

Deaşın en büyük silahları canlı bomba saldırıları ve bombalı araç saldırıları zaten. Ayrıca bazı bombalı araçlara zırh takıp son hız dalıyolar araya ve bu araç kurşun geçirmediği için tank, roket atışı veya hava saldırısından başka birşey durduramıyor ve çoğunlukta da başarılı oluyorlar malesef. Ama son birkaç gündür silahlı iha ile baya bir bombalı araç imha edildi diye biliyorum. Bu arada el yapımı patlayıcıları da unutmamak gerek öso özellikle operasyonun başlarında çok kayıp verdi bu yüzden, daha sonra bomba imha timlerimiz aktif rol almaya başladı ve öso nun verdiği zayiatta azalma meydana geldi.

200 bin asker musulda 1 adım ileri gidemedi ve çok büyük kayıplar vermişler. Ordumuz gerçekten çok güçlü. Bu kadar büyük bir tasviyeden sonra böyle başarılı bir operasyon kolay değil. Umarım ters gitmez işleri. Allah yardımcıları olsuz.

Transit said:
Az önce çok ilginç bir şey öğrendim. 37 şehidimizden hiç biri kurşunla ölmemiş. Ya canlı bomba ya da füze gibi saldırılar ile ölmüşler.
Youtube açıldı şimdi,işid tanka ateş açmış tankın içinde iki kişi yanarak şehit olmuş gerisi yaralıymış,sonrasında işid kendi elemanlarından 2 kişiyi türk gibi gösterip ateşe vermiş tabi ne kadar gerçek bilmiyorum.

Tatar! said:
Youtube açıldı şimdi,işid tanka ateş açmış tankın içinde iki kişi yanarak şehit olmuş gerisi yaralıymış,sonrasında işid kendi elemanlarından 2 kişiyi türk gibi gösterip ateşe vermiş tabi ne kadar gerçek bilmiyorum.
Gerçekten akıldan yoksun düşüncelerle geliyorsunuz bazen.

Işid bizden tank çalmayı başarabilen bir örgüt. Aynı zamanda askerlerimizi de esir aldıklarını biliyoruz. Neden 2 insanı Türk gibi gösterip yaksınlar? Kendi elemanını yakmak nedir yahu? Buna kim inanır?

Esirlerin kim olduğu hakkında bir kaç fikrimiz var, o insanların artık yaşıyor olması mümkün değil. Çünkü gerçekten Işid'e esir düşmüşlerse, yarın bir gün canlı bulunmaları Işid'in itibarını zedeler. O yüzden o yananlar Türk esiri değilse bile, esir alınan askerlerimiz öldürülecektir.

Hayır sanki Işid daha önce esir yakmamış gibi saçma sapan yalanlar atılıyor ortaya. Bu adamlar o kadar çok insan yaktılar ki, her biri kendi elemanı olsa Işid var olamazdı zaten. Işid'in bizim askerlerimizi şehit edebildiğine inanabiliyorsan, esir alıp yakması da çok imkansız bir şey değil o zaman.

Gerçekleri ne zaman kabul etmeye başlarsanız, o kadar çabuk hesap sorabilirsiniz. Daha doğru düzgün rapor edilmeyen bir olay var karşımızda ve gelen saçma sapan yalanlamalara hemen balıklama atlıyorsunuz. Bunun hesabı sorulmazsa Suriye denen bok çukurunda kim bilir kaç tane daha şehit vereceğiz. Nedeni de belli değil, ne kazancımız var yahu Suriye'de? Kimsenin dokunmadığı, askerini feda etmediği boktan bir ülke için yıllardır kara harekatı yapmaya can atan bir hükümete sahibiz, onlar da orduyu o kadar boktan bir hale getirdi ki üstün olması gereken yerde şehit veriyor.

Goker said:
Gerçekleri  Nedeni de belli değil, ne kazancımız var yahu Suriye'de? Kimsenin dokunmadığı, askerini feda etmediği boktan bir ülke için yıllardır kara harekatı yapma....

Tamamına imza atarım. Bu hariç. Çok değil 6 ay geriye gidelim. Her Allahın günü Antepe füze atılıyordu. Çocuklar kadınlar öldü. Bu forumda da çok yazıldı. Adamlar misket atar gibi füze atıyorlardı. Ellerinde ki füze menzilleri küçükdü. Biraz daha güçlenince Daha uzağa atacak bir güç dibimizde idi. Malum sebeplerden Tsk nın içinde ki hainlerin yüzünden kendi topraklarımızda bile şehir savaşlarını bitiremiyorduk!l. Hendek savaşları kaç ay sürdü? Rezil olmuştuk. Uzatmıyım. orduda ki hainlere rağmen çok uzun sürsede bitti. Başka? Aklıma gelenler Ankara da araba ile asker servisine dalan canlı bomba nerden giriş yaptı? G.antep de Kayseri de kendini patlatanlar nereden girdi . Beşiktaş da kullanılan bombayı para ile alacağın bir yer yok. İleri teknoloji ve sadece askerlerin kullandığı bir bomba çıktı. Kaç kilo ? 400. Gırtlağına kadar kana gömülmüş abd ab avrupa seyrediyor sadece. Biz incirliği açtık gel burdan sana tehtid edenleri vur dedik. Sözde stratejik ortağımız ambd yanına pyd yi aldı. Amaç ışidi vuracak. Birde baktık ki. Sınır boyumuz sap sarı pyd bayrakları. Utanmadan birde giremezsiniz vuramazsınız dediler. Neymiş öso güvenilmezmiş. Abd ab avrupa destek olduğu sürece sınırımızı koruyamayız. Tek çare bu oluşumları ileri doğru süpürmek. orduda ki hainler hepsi olmasa da çekirdek kadro elendi. pkk uzun yıllardır bu 5 ayda almadığı darbeyi aldı. Eylemlerine bakın. Artık canlı bomba araç. O kadar. Halkıda kaybediyor. Kepenk kapanacak derdi kandil. Ertesi gün açık bakkal bulamazdın. Korku hakimdi. Doğu illere bakın Kürt kardeşlerimiz ellerinde Türk bayrağı sokaklara dökülüyor. Stk lar hiç bu kadar cesur olmamıştı. abd ab avrupa değil dünya yıkılsa bizi suriyeden çıkaramaz.

Goker said:
Tatar! said:
Gerçekten akıldan yoksun düşüncelerle geliyorsunuz bazen.

Işid bizden tank çalmayı başarabilen bir örgüt. Aynı zamanda askerlerimizi de esir aldıklarını biliyoruz. Neden 2 insanı Türk gibi gösterip yaksınlar? Kendi elemanını yakmak nedir yahu? Buna kim inanır?

Esirlerin kim olduğu hakkında bir kaç fikrimiz var, o insanların artık yaşıyor olması mümkün değil. Çünkü gerçekten Işid'e esir düşmüşlerse, yarın bir gün canlı bulunmaları Işid'in itibarını zedeler. O yüzden o yananlar Türk esiri değilse bile, esir alınan askerlerimiz öldürülecektir.

Hayır sanki Işid daha önce esir yakmamış gibi saçma sapan yalanlar atılıyor ortaya. Bu adamlar o kadar çok insan yaktılar ki, her biri kendi elemanı olsa Işid var olamazdı zaten. Işid'in bizim askerlerimizi şehit edebildiğine inanabiliyorsan, esir alıp yakması da çok imkansız bir şey değil o zaman.

Gerçekleri ne zaman kabul etmeye başlarsanız, o kadar çabuk hesap sorabilirsiniz. Daha doğru düzgün rapor edilmeyen bir olay var karşımızda ve gelen saçma sapan yalanlamalara hemen balıklama atlıyorsunuz. Bunun hesabı sorulmazsa Suriye denen bok çukurunda kim bilir kaç tane daha şehit vereceğiz. Nedeni de belli değil, ne kazancımız var yahu Suriye'de? Kimsenin dokunmadığı, askerini feda etmediği boktan bir ülke için yıllardır kara harekatı yapmaya can atan bir hükümete sahibiz, onlar da orduyu o kadar boktan bir hale getirdi ki üstün olması gereken yerde şehit veriyor.
Benim şahsi görüşüm değil bu sadece videoda söylenenleri söylüyorum.

Ya onu anladık metaforların çok uçuktu. ışit neden kendi adamını yaksın.Az mantıklı ol.

Bir itirazımda tanka. Göker tsk bilinmeyen bir nedenden dolayı arızalanan tank dedi. Daha tankını koruyamayan ülke de ne demek. Tank arıza yapamazmı.? 37 şehitten tek bir kurşunla ölen askerimiz yokmuş. Bu ne demek. Son 16 şehit verdiğimiz el-bab da canlı bombadan sonra çatışma çıkıyor. Yaklaşık 260 p..çten 150 küsür ışidliyi kurşunla öldürüyor askerimiz. Bu ne kadar profesyonel konum aldığını ve savaştığını gösterir. Hava desteğide yok. Zaten pusuya düşmeleride hava çok sisli. Birden tünellerden çıkıyorlar. fetöye rağmen büyük işler başarıyor ordumuz.

Son sözüm de. abd ab avrupa bilerek önce ışide izin verdi. Dibimize girdiler. Musulda ki 200 bin ırak ordusu 5 bin ışitliyi görünce şehiri terk etti. Tabi yersek. Sonra. abd ingiltere fransa ve sonradan vaz geçen almanya öso yu kurdu. Eğit donat yaptılar. 350 kişiyi bilerek ışidin tam ortasına yolladılar. Tamamı öldü. Yok bu öso ile olmıycak en iyisi pyd dediler. Tabi yersek. Işidi koy onu vuracam diye pyd ye alan aç. Yemedik tabi ki.

Tank ele geçirilmiş dedim, bilmiyorum hangi koşullarda ele geçirildiğini. Gerçi daha önce Işid'in bir Türk tankını füzeyle vurduğu bir video da vardı.

Transit said:
abd ab avrupa değil dünya yıkılsa bizi suriyeden çıkaramaz.
Keşke öyle olsa, ama bizi Suriye'den çıkartacak olan zaten onlar değil. Rusya. Hükümetin başındakilerin amacı hala Esad'dan kurtulmak ise, Rusya öyle bir olaya izin vermeyecek. Suriye'deki sorunlar çözülürse bile bize bu olayın tek yararı artık sınırımızda sorun olmaması olacak, Suriye'den toprak almamız çok zor. Sınırımızda sorun çıkmasına bu denli yardım ettikten sonra, kendimiz ettik, kendimiz bulduk o dertleri. Şimdi paçayı sıvayıp düzeltelim derken daha beter sıçıyoruz. Şu ülkenin son 6 yılının dış politikası kadar kötü bir politika görmedim hayatımda. Bir hükümet hep mi kaybeden tarafta olur? O kadar ülkenin meselesine karışıp her birinde sorun mu yaşanır yahu?

Bizi çıkaramazlardan kastım toprak değil. Bu tehtitlerin bitmesi. Biterse rusyaya gerek yok biz çıkarız. Zaten her fırsatta suriye toprak bütünlüğü diyoruz. Suriye politikasında haklısın yanlış çok yanlış başladık bencede. Sözüm ona stratejik ortaklarımız sağ olsun. Öso nun piç doğması İle Türkiye anında hatasını gördü bence

Pardon hata tam anlatmıyor fikrimi düzelteyim. Öso nun kurulması ile Türkiye doğal olarak abd nin yanında konumlandı. Rus uçağı olayı ile de eli kolu tamamen bağlandı.. Öso kuruldu ve ilk eyleminde yok oldu. abd bu tiyatroyu pyd ile oynarım ışidi atarım dedi. Sonra etrafımız sarıldı. Bir örnek vereyim. Musul el-bab arası 7 saat. Hastane tepesine yüzlerce kamyon mühimmat getirdiler. Karayolu ile. Vay canına. Uydumdan karıncayı görürüm diyen abd ye rağmen. Ben musulu bilerek sordum foruma. Hiç fark etmediniz mi ? Bıçak gibi durdu kuşatma. ışit tüm güçlerini el-baba çekiyor.  abd nin derdi ışit değil. Yani konjonktürel olarak hata değildi. Türkiye ortağı ile haraket etti. Kendine tuzak kurulduğunu gördü ve masadan kalktı. Eset ile masaya otururlarsa da şaşmam eleştirmem de. abd ye güzel bir mesaj olur. Madem konjonktür bu al sana stratejik ortak.

Arap baharı ile başlayan süreç önce ırak sonra mısırda darbe ve suriye ile devam ediyor. 3 köklü medeniyet var bu coğrafyada persler mısır ve Türkiye .Tek Türkiye ve İran kaldı engel. Başaramazsak bizleri çocuklarımızı analarımızı alacak bir Türkiyede yok çevremizde.!

Anlamadığım bir nokta var. Suriye'ye girmek gibi bir hata yaptık evet. Peki neden ABD'nin dahi elini ayağını çektiği ÖSO'ya yardım ediyoruz ? ÖSO doğru düzgün bir gücü kalmamış bir yapılanma. Bazıları diyor ABD terör destekçisi, PYD'ye yardım yapıyor vs. ABD strateji yapıyor. Şuan bölge de IŞİD ile tam mücadele verebilen bir tek PYD ve rejim güçleri var. Halep ÖSO için önemli bir kaleydi. Esad orayı da ele geçirdi. Rusya destekli bir rejim ordusuna karşı, hiç bir gücü kalmamış ÖSO'yu desteklemek pek akıl karı değil. Durum bu noktaya kadar gelmişken yapabileceğimiz en iyi şey Suriye'den çekilmek olur. Bir fikir de dolaşıyor İnternete şu sıralar. 18-45 yaş arası Suriyeli erkekler orduya alınsın diye. Mantıklı fakat tehlikeli.

Ben anlayamıyorum hem Rusya'yla yakınlaşıyoruz hem de ÖSO ile müttefiğiz. Ne biçim diplomasi bu?

Türkiye'nin politikaları bio-politik bir silah olarak görülebilir aslında, sırf şu Suriye için olan politikalara baştan sona bakınca kanserojen etkisi yapıyor.  :dead:
Açıkçası, Rus elçisine yapılan suikast girişiminden sonra umutlanmıştım, belki Rusya biraz baskı yapar da, Türkiye'nin Suriye üzerindeki politikasını biraz düzeltir diye ama bir gelişme göremiyorum.

nordik ibo said:
ABD' nin, Türkiye müttefikimiz deyip pkk ya destek vermesi gibi mi?

Türkiye'yi sürekli başkalarıyla kıyaslamaktan bıkmadın mı?

Back
Top Bottom