Siyaset

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Siyasi partiler arasında Komünist Parti kadar sekülerizme önem veren başka bir parti yok bence. Oy verme sebeplerimden biri.

ErkutErdem said:
Akpyi al solcu yap aynı kafa bunlar işte. Fanatiklik kadar iğrendiren bir şey yok.
Çok zalimce oldu yalnız bu. En azından Akit-Sözcü tadında bıraksaydın.

Cioss Julius U.X. said:
Siyasi partiler arasında Komünist Parti kadar sekülerizme önem veren başka bir parti yok bence. Oy verme sebeplerimden biri.
TKP'de sekülerizm ve din konusunda Stalin'in 1940 politikalarını savunan bir sürü insan var yahu. Adamlar seküler devleti savunmuyor. Bilmeden konuşma. :smile:

SSCB güya seküler bir devlet olmasına rağmen, öyle Türkiye’de İslami kesimin bilip bilmeden attığı gibi 7/24 sekülerizm propagandası yapılan bir yer değil. Merak eden bu konuda Batı literatürünü açsın okusun; çok zengindir literatür. SSCB resmen teoride gosateizmi benimsese bile TKP'de buna karşı duran bir sürü Stalinist de var. Örnek olarak yoldaş Lenin döneminde seküler diktatörlük fırtınası esiyor ama Stalin sonra konjonktüre bağlı olarak yine aynı zatın devr-i saltanatında bu sefer ateizm bir yana koyuluyor, dincilik akımı başlıyor. Sonra yoldaş Khruschev döneminde tekrar atağa geçiyor sekülerizm propagandası. Khruschev'i sırf bu yüzden sevmeyen TKP üyeleri var.

Sor yoldaşlarına mesela, Stalin 1940 yılında ne kadar ibadethane açıp AKP'den farkı olmayan diyanetçikler oluşturmuş? Stalin'in kurduğu diyanetçiklerin adı SADUM idi mesela. Bunu övüp övüp bitiremezler. Burada bir yandan dini çalışmalar yapıldı, diğer yandan da imam yetiştirildi ve bu Sovyet tornasından çıkma imamlar tüm ümmet-i Muhammediye’ye dini propaganda yaptı. Ayrıca dini kimlikler de belirli amaçlara yönelik ve belli şartlar dahilinde ayakta kaldı ve hatta SSCB tarafından ayakta tutulurken TKP de bundan ilham alıp önergelerde bulundu hep.

Sonuç olarak, "Komünistler sekülerdir." ezberini yutmak işinize bu kadar kolay gelmesin. Komünistler gayet de dincilik ve siyasal islamcılık yaratabiliyor. Tüm üretim araçlarını elinde bulunduran bir devletin seküler kalacağının garantisi olamaz. Biri gelir, isterse diyanetleri kapatır ama biri de hüküm başındayken imana gelip din devletine döndürebilir veya ılımlı davranabilir. Bu yetkiyi de dini kurumları özelleştirmeden kaldıramazlar. Hayallerde yaşamayın. Bu ezberlerinizi aşın biraz.

TKP değil KP. Diğeri HTKP olarak devam ediyor ama aktif değiller hiç sesleri çıkmıyor.

Edit: O kadar yazmışsın kısa kesmiş olmayayım. Komünistler sekülerdir demedim zaten. Hakeza dini kullanmayı bilen yönetmesini de bilir anlayışı vardır geçmişteki örneklerde. Boşuna "Din, halkın afyonudur." dememiş üstad.

E oy verdiğin de TKP öncülünden gelme sonuçta. Bu coğrafyada DSİP gibi merkeziyetten sapmayan her oluşum Stalinist kaynıyor. Övüp durdukları adama bakıyorsun, bugün kaldırmak istedikleri diyaneti yaratmış. Çünkü keyfiyetle her şeyi belirleyebileceği bir merkeziyet istiyorlar. Sekülerizm veya dincilik gibi kesin bir yol çizgisi olmuyor o yüzden.

Hangi kolu olursa olsun Kırmızı terörün sonu 1991'de gelmiştir ve bir daha geri gelmemek üzerine tarih sayfalarına gömülmüştür.

Gorzil said:
Etrafta "bu kadar" çok AKP karşıtı yok ki abi. Basbayağı bir sürü AKP fanatiği var. Çevren farklı olduğu için öyle görüyorsun galiba.

Onu zaten göz önünde bulunduruyorum da... Ne bileyim... Forumlar... İste buralar ve eksi, bayağı anti-Akp...

ErkutErdem said:
Gizli Akpliler var birde. Onlar ayrı kafa.

Bencede bu en geçerli sebep...

Aynı şekilde tam tersi fikirlerde çok garip bir kaynaşma var. Kendilerini ifade etmek yerine biat ettikleri için kazançlı çıkıyorlar. Tabi sonradan ifade etmeye kalkışınca hain, yolda bulunan, parti düşmanı vs. oluyorlar. Garip.

Kazanıyorlar çünkü muhalefet etkisiz. Kazanıyorlar  çünkü muhalefetin kazandığı belediyeler etkisiz bir defasında iş için Bornova'ya gitmiştim yağmur yağdığı için heryeri su basmıştı tüm işimde mahvolmuştu. Kazanıyorlar çünkü bir taraf diğer kesimi cahil yobaz aptal olarak Görüyor.Diğer taraf ise karşı kesimi dinsiz Sapık görüyor.Kazanıyorlar çünkü rantın rüşvetin adam kayırmanın alası dönüyor. Kazanıyorlar çünkü çoğunluk okumuyor, okuyamıyor.Herkesin sizin gibi temel ihtiyaçlarını giderip düşünmeye vakti kalmıyor yarın bir gün iş hayatına atılın gerçek hayatı orda öğreneceksiniz. Insanların neden böyle olduğunu neden böyle davrandıklarını göreceksiniz.

VaegirianS said:
Kazanıyorlar çünkü muhalefet etkisiz. Kazanıyorlar  çünkü muhalefetin kazandığı belediyeler etkisiz bir defasında iş için Bornova'ya gitmiştim yağmur yağdığı için heryeri su basmıştı tüm işimde mahvolmuştu. Kazanıyorlar çünkü bir taraf diğer kesimi cahil yobaz aptal olarak Görüyor.Diğer taraf ise karşı kesimi dinsiz Sapık görüyor.Kazanıyorlar çünkü rantın rüşvetin adam kayırmanın alası dönüyor. Kazanıyorlar çünkü çoğunluk okumuyor, okuyamıyor.Herkesin sizin gibi temel ihtiyaçlarını giderip düşünmeye vakti kalmıyor yarın bir gün iş hayatına atılın gerçek hayatı orda öğreneceksiniz. Insanların neden böyle olduğunu neden böyle davrandıklarını göreceksiniz.
Anlamıyorum AKP seçmenini böyle gerizekalı olarak görmenizi

Bazı sitelerde araştırdım AKP seçmeninin IQ ortalaması CHP seçmeninden daha yüksek. Tabi ne kadar doğru bilemem sayın süper AKP eleştirmenleri

ErkutErdem said:
Dünyada 999.999 kişi var bi kere nasıl bulcan o kadar kişi...
Reisimizi dünya dışı varlıklar bile seviyor bir siz sevemediniz...  :wink:

ahahahaha ismail kahraman denen şahsiyete yeni zelandalı kardeşlerimiz ayar vermiş.  :lol: :lol: :lol:

http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/ismail-kahramani-ataturk-anitina-goturduler-1222483/

Oh ne güzel. Evine ekmeği zor götüren gerizekalı da sevinsin bu habere.  :lol: Bu mallara müstehak. Sömürsünler. Hak ediyorlar sömürülmeyi.
http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/sumeyye-erdoganin-dugunu-icin-kesenin-agzi-acildi-1228041/

Avrupaya vize kalkıyor haberlerine sevinen bi tayfa vardı geçen, ama ne seviniyorlar ne seviniyorlar.

Lan dedim, bırakın avrupayı, hanginizin cebinde Antalya'ya gidecek kadar para var, neyine seviniyorsunuz?

Sessizlik.... :grin: :grin:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom