Satele vietii

Users who are viewing this thread

TheBest23

Regular
Ma joc M&B Warband.Sunt lord la Swadia si am primit un sat ca si ca dou.Satul acela este Azgad.Problema este ca tot timpul vin nordicii si il raiduiesc.Dupa ce satul se face la loc scrie:The poverty of Azgad is unreable-Saracia in Azgad este inimaginabila.
La alte sate din Sarranid Sultanate scrie:The village of ... seems unmerkable

Ce pot sa fac ca si satul meu sa fie prosper


PS:Folosesc modul diplomacy si warband versiunea 1.153
 
Intotdeauna satul pe care il primesti va fi cel mai sarac din regatul al carui nobil devi, asa ca alege bine regatul caruia te alaturi. Trebuie sa-ti pazesti satul de raiduri si sa ii ajuti pe sateni cat de des poti, sa le aduci grau si vaci cand au nevoie si sa-i aperi de banditi. Este util sa faci un turn de paza ca sa fi anuntat cand se apropie dusmani si o moara care sa aduca venituri satului.
 
Au dreptate, asa e.
Asta e problema cu satele aflate la granita, sunt prada usoara.
Un alt pont: daca detii castelul/orasul al carui sat apartine, poti angaja o patrula sa tina piept macar pana ajungi tu.
Bine ar fi sa poti apara satenii care calatoresc spre cel mai apropiat oras pentru negot. Adica sa ai grija sa ajunga la destinatie, dar si acasa.
Eu am incercat o chestie: vindele ceva, ce vrei,cat vrei, apoi le cumperi inapoi. Intotdeauna le vei cumpara la un pret mult mai mare decat cand le-ai vandut.
Eu joc modul Floris Expanded si ce ti-am spus e valabil in cazul meu, dar sper sa te ajute. Daca nu, imi pare rau.
 
Vladtoma said:
Au dreptate, asa e.
Asta e problema cu satele aflate la granita, sunt prada usoara.
Un alt pont: daca detii castelul/orasul al carui sat apartine, poti angaja o patrula sa tina piept macar pana ajungi tu.
Bine ar fi sa poti apara satenii care calatoresc spre cel mai apropiat oras pentru negot. Adica sa ai grija sa ajunga la destinatie, dar si acasa.
Eu am incercat o chestie: vindele ceva, ce vrei,cat vrei, apoi le cumperi inapoi. Intotdeauna le vei cumpara la un pret mult mai mare decat cand le-ai vandut.
Eu joc modul Floris Expanded si ce ti-am spus e valabil in cazul meu, dar sper sa te ajute. Daca nu, imi pare rau.

Noroc ca is bogat:smile:Am facut chestia aia cu sa vand si sa cumpar,si de la very poor o ajuns la rich
 
Ma bucur ca a mers. Sincer, nu am gasit nicaieri 'trucul' asta, m-a trasnit idea intr-o zi. :smile: daca te mai pot ajuta, nu ezita. Asta e valabil pentru oricine citeste acest mesaj.
 
Back
Top Bottom