[S] Light&Darkness - Heroes of Calradia Türkçe yama çıktı! (güncelleme geldi)

lucylancer

Knight at Arms
WB
Best answers
0
                                                        AYDINLIK VE KARANLIK: KALRADYA'NIN KAHRAMANLARI
türkçe çeviri: http://www.nexusmods.com/mountandblade/mods/3934/?

SON GÜNCELLEME:
YÜKLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE GİDİN, SİTEYE ÜYE OLUN. SİTE GÜVENLİDİR. SONRA 'MAİN FILES' IN ALTINKİ LİNK İLE OYUNU İNDİRİN. SONRA 'UPDATES' KISMININ ALTINDAKİ SADECE 1. DOYSAYI İNDİRİN. ÖNCE ASIL OYUNU YÜKLEYİN, SONRA 2. İNDİRDİĞİNİZİ. 2.Yİ SONRADAN YÜKLERSENİZ HAFIZANIZ GİDER Mİ BİLMEM.

HALA İNGİLİZCE ÖĞRENEMEDİNİZ Mİ? BİLİYORSUNUZ AMA TÜRKÇE Mİ OYNAMAK İSTİYORSUNUZ? MASTER RONİN AMCANIN MUHTEŞEM ÇEVİRİSİNİ İNDİRİN! HEM DE BEDAVA! AMA YARIM, KALAN YERLER İÇİN DE HAYAL GÜCÜNÜZÜ KULLANIN.  :smile: ÇEVİRİ LİNKİ AŞAĞILARDA BİYERLERDE AMA BURAYA KOYMAYA ÜŞENDİM. HERŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEYİN. (KENDİ KONUMU TROOLEDİM  :facepalm:)

LİNK:
http://www.nexusmods.com/mbwarband/mods/3745/?tab=2&navtag=http%3A%2F%2Fwww.nexusmods.com%2Fmbwarband%2Fajax%2Fmodfiles%2F%3Fid%3D3745&pUp=1

OYUNDA İLERİDE ZOR BİR YER GELİYOR, O YÜZDEN BİNİCİLİK YETENEĞİNİZİN YÜKSEK OLMASI ÖNERİMDİR. ÇEVİKLİĞİNİ 30 YAPMAK İSTEMİYEN OYUN BAŞINDA EXPORT/İNPORT HİLESİ İLE BİNİCİLİĞİNİ 10 YAPABİLİR.

BU MOD KURACAĞINIZ BÜYÜK ORDULARLA VEYA DİYARI ELEGEÇİRMEKLE İLGİLİ DEĞİLDİR. SADECE ANA KARAKTERİNZİN HERKESE TEK ATAN, HAYVAN GİBİ GÜÇLÜ BİR KAHRAMAN OLACAĞI ÇOK GÜZEL BİR MODDUR. BU KONUDA BU MODDAN İYİSİ YOKTUR.

İLGİLENMESENİZDE İNDİRİN ÇÜNKÜ SEVECEKSİNİZ :razz:

MODUN 2. KISMININ BAYA UZUN BİR GELECEĞE KADAR ÇIKACAĞINI SANMIYORUM, O YÜZDEN SONUNU KENDİ HAYAL GÜCÜNÜZLE BİTİRİNİZ  :lol:

BURANIN ALTINDAKİ GEREKSİZ YAZILARI OKUMANIZA GEREK YOK, İHTİYACINIZ OLAN HER YERİ BURAYA YAZDIM VE FARK EDİNDİYE DE CAPS'LEDİM.(YANİ MODERATÖR AMCALAR, BENİ BU YÜZDEN UYARMAYIN LÜTFEN)
güncelleme bu yorumun en altında.

                                                                                                                        TANITIM


Yüz yıllardır süren savaşlar tüm diyarın umudunu kaybetmesine neden olmuş. Uyuyan kötülük uyandığın da Kalradyanın karamanı diyarı kurtarmak için doğdu.

Önündeki yol kalın bir sisle kaplı, içinde senin için hayatını verecek arkadaşlar veya seni yüz yıllardır bekleyen düşmanlar olabilir. Beklentiyle yada korkarak, herkes gibi seninde ilerlemen gerek. Çünkü ilerlersen Kalradyanın geleceğini göreceksin.

Diyarda sonsuz bir aç gözlülük insanlar üzerinde hüküm sürüyor. Beş ülkede yıllardır savaş devam ediyordu, hiç kimse karanlığın yayıldığını fark etmiyordu. Diyarın geleceği senin elinde.

Aydınlık yada karanlık, seçim senin.

Bu mod normalde Çinlilerin yaptığı bir mod, İngilizceye çevirilmiş ama Türkçeye çevrilmemiştir. Hatta sadece 1 İngilizce imza gördüm. modu sevenler isterse çeviri yapabilir, İngilizce ve Türkçe sayfaya koyacak bir resim yada imza yapabilir. Ben bu modu oynadım ve çok beğendim. Kesinlikle yapılmış en iyi senaryo modu. Wfasın senaryodan daha güzel. oyun eski M&B haritasında geçiyor. Birçok değişik eşya ve kod içerir. Şuan size verdiğim linklerde 1.kısım vardır. 2.kısım ne zaman çıkacak, yeni karakter açılacak mı sorularının hiçbirinin cevabını bilmiyorum. 1.kısım bile oynadığım bir çok moddan daha iyi ve yarım kalmış gibi gözükmüyor yani bu hali bile çok iyi. İngilizce konusunda 1 rehber yapmışlar ama o çok uzun ve Türkçeye çeviremeyeceğim. İsteyen varsa çevirip verebilir, bende onu bu konuya koyarım. yapanların ne yaptığı kısmı çevirmedim, zaten normal oyuncular için bu çok önemli değil, modcularda kendileri çevirip okuyabilir. Modda emeğim yok sadece tanıtmak için konu açtım. İlk açtığım mod konusu da bu öneriniz varsa yada hata yaptıysam söylemekten çekilmeyin.

                                                                                                                    ÖZELLİKLER


değişik dallara ayrılan bir hikaye
şu ana kadar yapılmış en iyi diyalog sistemi
tuzak kurma ve destek kesme gibi taktik seçenekleri
bir sürü yeni eşya
özel silah ve zırhlar (gimli baltası, excalibur vb.)
deniz savaşı
rozet sistemi(savaşçı rozeti, şövalye rozeti vb.)
zırh+at ile kendi atınıza istediğiniz zırhı giydirin ve çıkarın
demircide eşya geliştirme ve büyüleme!
troller, iskeletler, bir sürü hazine, gizlice hareket edebilme* ve arkadan vurunca fazladan hasar*      *=sadece bazı zindanlarda
yeni zindan sistemi
oyuna başlamak için daha değişik seçenekler
enerji barı ve onla yapılabilen şeyler
ve daha fazlası (bu konuda ciddiyim, daha bir çok özellik var. hepsini sayarsam zevki kaçar  :smile: )
Türkçe rehber

KiKLoK said:
Bölüm 1 : Nehir Korsanları
-------------------------------
1-Zendar'a gir ve Hareck ile konuş(görevi kabul etmek için iki kez)

2-Aynı v0.808'de olduğu gibi %40 olana kadar nehir korsanlarına saldırıyoruz.(Bu aşamada Zendar hanında bekleyen Marnid'i gruba alın,alabilirseniz Borcha'yı da)

Zorunlu Esir
-------------
Borcha,Rivacheg'de esir tutuluyor.Ama zindanda değil.Kalenin içinde.Kaleden içeri girince merdivenlerin altına bakın.Borcha orda.Önce onla,sonra da mavi elbiseli adamla konuşun.Borcha'yı Sargoth'a götürmeniz gerekecek.Giderken yolda yalan attığı ortaya çıkacak ama siz yine de onu gruba alın.

3-Zendar hancısı Suker sizinle konuşmak istediğini belirten bir mesaj yollayacak.Onla konuşun.Size bir grup köylünün Zendar yakınlarında haydutlar tarafından esir alındığını ve köle pazarında satılacağını söyleyecek.Haydutlara saldırın,köylüleri kurtarın.Ymira da içlerinde.Ymira'yı gruba alın.

4-Zendar'a dönün ve Suker'e bilgi verin.Size "süvari madalyası" verecektir.

5-Talimci "Guy" ve "Kont Arrasies" ile konuşup madalya hakkında bilgi toplayın.

Tanrıça
---------
Bu sırada Zendar'da ortalarda sağa sola koşup duran bir kız var.Adı Shoey.Onla konuşun,size bir matematik sorusu soracak.Cevaplarsanız özel yeteneğinizi bulmanız için gereken ipuçlarından 4.ipucunu size verecek ve "yu nehri"nde(zendarın yanındaki nehir)tanrıçanın görüldüğünden bahsedecektir.Praven civarındaki ormanlarda kadın haydutlar bulunur.Onların birkaç grubuna saldırın ve yuvarlak şekilli demir kalkanı bulana kadar devam edin.Üç çeşidi var;Altın,gümüş,demir.Kalkanı bulduktan sonra zendarın yanındaki köprüden kalkan elinizdeyken tam gün ortasında yada gece yarısında geçin.Kalkanın nehire düştüğünü duycaksınız.Sonra tanrıça gelip size bu kalkanı kaybettiniz mi diye sorcak.Ama orada dürüstçe cevap verip hangi tür kalkanı düşürdüğünüzü doğru cevaplamanız lazım.(altın kalkan düştüyse altın,gümüş kalkan düştüyse gümüş diyeceksiniz.normal demir kalkanı düşürdüyseniz hiçbiri.)Doğru cevabı verirseniz dürüstülüğünüzden dolayı sizi ödüllendirecektir.Ve "The shield of Fate" sizin olacak

6-%100'e ulaşana kadar nehir korsanlarını avlamaya devam edin.%100 olunca Zendar'a dönün ve Hareck ile konuşun.Sonra Arrasies ile.Size,korsanları bozguna uğratmak için gerçek patronlarını bulmanızı gerektiğini söyleyecek.Görevi alın.

7-Thir yakınlarında "Nabar" isimli korsan kralını bulacaksınız.Saldırın.

8-Savaşı kazanırsanız Nabar'ın kaçtığını göreceksiniz.Kaçarken arkasında "Kahramanın Madalyonu"nu düşürüyor.Borcha onu bulup size getirecek.

9-Zendar'a dönün ve Nabar'ı yendiğinizi Arrasies'e anlatın.Size kahramanlık belgesi verecek.İkinci kez konuşma açın ve madalyonu bulduğunuzu söyleyin.

-----------------İlk bölümün sonu.

İkinci Bölüm-Kahramanın Madalyonu

1-Bu aşamada yapacağınız çok şey var

Rolf'a meydan okuma:razz:raven'e gidin.Hancıyla konuştuktan sonra size kadın haydutların sürekli onlara zarar verdiklerini anlatacak.Nehir korsanları görevi gibi bu görevi de alın.Handa Rolf'u da göreceksiniz.Ancak şimdilik grubunuza katılmıyor.Sizden daha iyi olduğunu düşünüyor.Kadın haydutları yoketme görevi %100 olunca(bazen bug olup %110'a kadar uzayabilir)tekrar hancıyla konuşun ve ödülünüzü alın.Rolf'a meydan okuyun.Kabul edecek ve düello yapacaksınız.Kazanırsanız gruba gelmeyi kabul edecektir.

Özel Atlar:Gece yarısı,Tulga yakınlarına gidin.Marnid bir zamanlar buralarda kervanıyla gezdiğini söyleyecek ve bu civarlarda iyi bir at pazarı olduğunu anlatacak.(Bunlar için kampta etrafta yürü seçeneğine tıklayıp konuşmanız da gerekebilir)Daha sonra Borcha ile konuşun size at pazarının yerini gösterecek.

Pazara girdiğinizde tüccarı göreceksiniz.Size başının belada olduğunu ve kara khergitlerin sürekli kervanlarını yağmaladığından bahsedecek.Yardım edin.Ama buraya dikat,bu görevde % sayacı yok.O yüzden haritadaki bütün khergit yağmacılarına saldırın.Hepsini yokettikten sonra tüccara gidin ve hepsini yokettiğinizi anlatın.Bundan sonra görev bitmezse biraz daha khergit çıkmasını bekleyin ve birkaç grup daha avladıktan sonra geri dönün.

Bu görevi bitirirseniz iki özel at için meydan okumalara girebilirsiniz.
-"Giant-Dragon" için at sırtında savaş
-"Galloping-Rainbow" için atlı okçuluk

Bunları tamamladıktan sonra 10000 dinar karşılığı bu atları alabilirsiniz.Hatta iyi puan elde ederseniz 2. ipucunu da alabilirsiniz.

2-Bu aşamada sürekli hanlarda dolaşıp madalyon hakkında bilgi toplamanız gerekecek.Gece olunca bir hana girin.İçki içme seçeneği var(dikkat nativedeki içki ısmarlama değil.O anda handa bulunanlarla içki içme)İçki için ve şanslıysanız hancı sarhoş olacaktır.Size madalyonu nerden bulduğunuzu soracak ve sonrasında bildiği efsaneyi size anlatacaktır.Handan çıktıktan sonra Marnid sizle konuşacak ve sizi hancının anlattığı efsanedeki köye gitmeye ikna edecektir.Köye girin ve köy yaşlısı ile konuşun.Size civarda mağaralar bulunduğunu,araştırmaya oralardan başlayabileceğiniz anlatacak.Belki de en can sıkıcı kısım.Köyün etrafında mağara aramaya başlayın.Bulduğunuzda mağaraya girin ve içerideki yaratıkları öldürün.(808 tld oynayanlar yaratıkları tanırlar:p )

Son odaya girmek üzereyken tam arkanızdan gelip sizi kurtaracak olan "Gizemli Adam" ile tanışacaksınız.Siz soru sormaya çalışırken o zamanınız olmadığını ve ilerlemeniz gerektiğini söyleyecek.Son odaya girin ve içerideki yaratıkları gizemli adamın yardımıyla öldürün.Odanın ucunda bir sandık olacak.Sandığın içinde yüzyıllar önce Calradia'nın 5 krallığını birleştirmiş olan "Efsanevi Kahraman"ın borusunu bulacaksınız.Boruyu aldıktan sonra odanın ortasında ilk elementi göreceksiniz,onu da alın.
Dışarı çıktığınızda Gizemli adam tekrar sizinle konuşacak.Önceden bunu sadece bir efsane olduğunu düşündüğünü,ama artık inandığını ve bütün yol boyunca sizi takip ettiğini söyleyip gidecek.

3-Bu aşamadan sonra boru size rehberlik edecek.Üzerinde yazanlar diğer elementleri nerelerde bulabileceğinize dair ipuçları.

Gece yarısı olunca "Emer" köyü yakınlarında kamp kurun ve etrafta yürü seçeneğine tıklayın.Biraz bekledikten sonra borunun öttüğünü duyacaksınız.Etrafa iyi bakın ışık saçan bir nesne göreceksiniz,gidip 2. elementi alın.

Bir başka İpucu
Bu aşamada eğer ilişkiniz iyiyse Borcha size bir ipucu verecektir

4-Bu sıralarda Dark Pilgrims isimli gruplara saldırmaya devam edin.Onlardan sonra Dark Hunterlar gelecek.Onlardan birkaçını daha avladıktan sonra kara ordunun gerçek lideri "Dark Priest" sizi bulacaktır.Ve size saldırması için komutanlarından biri olan Hel'i yollayacak.

5-Borunun üzerindeki yeni ipucu şöhret içeren bir yerden bahsedecektir.Tekrar hanları gezmeye başlayın.İlginç birşeyler olup olmadığını sorun,hancılardan biri size büyük bir ulusal turnuvadan bahsedecek.Turnuvaya katılmanız için o krallığın tüm lordları ve kralla aranızın iyi olması lazım yada arenadaki normal dövüşlerden hiç ara vermeden arka arkaya 10 tane kazanmanız lazım.Bunlardan biri gerçekleştiken sonra kraldan turnuvaya girmek için izin alacaksınız.

Bölüm 3-Zendar Kuşatması

1-Turnuva için gerekli izini aldıktan sonra o krallığın başkentindeki arenaya gidin ve izininiz olduğunu söyleyin.Turnuvadayken sakın hile kullanmayın yosa diskalifiye olursunuz.Turnuvayı kazandıktan sonra 3.element ve kelle avcısı miğferi ile ödüllendirileceksiniz.Zendar'da Xerina size katılacaktır.

(Bunların hepsi gerçekleşirken "dark" ile başlayan gruplara da saldırmayı unutmayın)

Gerçekliğin Aynası (the mirror of truth)

Mainfile download (v1.010):
http://mbwarband.nexusmods.com/mods/3745/?tab=2&navtag=%2Fajax%2Fmodfiles%2F%3Fid%3D3745&pUp=1
http://mountandblade.nexusmods.com/mods/3745/#content
or
http://www.4shared.com/rar/dcwOmxLy/LightDarkness_upgrade_1000_to_.html?refurl=d1url
or
http://www.gamefront.com/files/22293843/Light%26Darkness+-+Heroes+of+Calradia


Upgrade patch 1.000_to_1.032 download:
http://mountandblade.nexusmods.com/download/3161
or
http://www.4shared.com/rar/K5WDY-ro/LightDarkness_upgrade_1000_to_.html

Update log
v1.032:
[ADD] To avoid the "disapearance" of the forest bandits for the character's mainline quest, the Swadia lords' troops will stop hunting them at that time.
[ADD] The weapon - "IronCramp Staff" will produce a greater damage.

[FIX] Corrected and reedited the English translation. Much appreciate for splofot and nora_lee's kindness and devotion.
[FIX] Cannot propose to attack the enemy castle or town until the mainline quests of Chapter I has been completed at all.
[FIX] Being the mercenary of some one kingdom, you will not have the dialog to induce the lords as your prisioners to capitulate.
[FIX] While you are using the "afeint" tactics, the NPC companions will be able to return whatever your party is full or not then. 
[FIX] Same as above, the NPC companions appointed as the Ministers will return to your party by your oder.
[FIX] Rectify the errors about Hel's "Bleach Kiss" during the village battle with the bandits.
[FIX] It is ONLY for the "Light" line that the trainer Guy will offer his training as well as his rewarding.
[FIX] Some other details.
This update file is compatible with your save after v1.010


v1.031:
·[ADD] Instruction of "Leadership of Arms" in the "INFO Pages".
·[ADD] New function: Auto-Loot by NPC and Auto-Sell in town/village.
·[ADD] Before the melee flights, you may choose weapons by yourself with a payment of 50 dinars. If you are the local lord, it will be free.
·[ADD] Jormangand will absorb HP from enemies for his recovery while using his special skill - "Darkness Thunderbolt".
·[ADD] During the dungeon adventure, your killing in status of "hidden" will gain 1.5x EXP.
·[ADD] For the task of hunting river pirates, if you answer "Yes.." (you have worked as manhunter), you may jump over the quest of "follow manhunters to hunt..." and do in your own way.
·[ADD] A pop-up warning to re-confirm your sale of an important or special item.
·[ADD] The price of selling prisoner is associated with your party skill of "Trade". The price limit for Level 0  is 50 dinars. An upgrade to the next level enhances the limit by 25 dinars. Only the price Ramon offers is permanently 50 each for all the prisoners. 
·[ADD] A pop-up instruction of calling your horse by whistling.
·[FIX] Proofread and corrected the spelling/grammar errors for the English translation. Should you have any opinion for an improvement, please feel free to post here or send PM to nora_lee.
·[FIX] The series of functions for NPC to separately lead a troop (in the map mode).
·[FIX] The function for the NPC being prime minister to return to your troop when you join another country.
·[FIX] You can only recruit the senior soldiers of the country you belong to.
·[FIX] The cost to reforge the weapons and armors decreased.
·[FIX] If the separate NPC companion return to the friend town/castle, you will meet them in the hall.
·[FIX] Some other fixing and optimization.
·[FIX] Few bug fixed. (Aug. 29, 2012)

This update file is compatible with your save after v1.0101.015:
[Fix] Rectify the display mistake of the statistics after the battle.
[Fix] Rectify the display mistake of the number in the raise troop quest.
This update file is compatible with your save after v1.010

1.014:
[Add] An option of 'Display full helmet on the image of battle lines' in 'Camp-->Game setting-->Mod Setting'.
[Fix] Enable to attack enemy while rescuing prisioner in the towns of Dark Forces.
[Fix] When NPC gets into a trap, he/she will be indicated by 'wounded' instead of 'killed'.
[Fix] Special skills, such as 'Cloudy Storm', can be used in the village battle.
[Fix] 'Draw sword art' can be used for quest of jail delivery.
[Fix] 'Critical Strike' is ineffectual while using the pratice bow/dagger.
  This update file is compatible with your save after v1.010

1.013:
  [Add] The prisoner put in 'hidden valley' might escape at a little probability.
  [Add] Enable to use one-handed sword or lance as well in the 'Steeplechase' at the horse market.
  [Add] Features description for 'Light leather'.
  [Fix] Jormungand will use his special skills automatically.
  [Fix] The damage and speed of 'morningstar' are decreased slightly; the damage and speed of 'heaven star' are increased a little.
  [Fix] 'The ward from mother earth' gem will help recover your health in the tournament.
  [Fix] NPC whom is beaten down by special skills like 'Cloudy Storm' will be indicated by 'wounded' instead of 'killed'.
  This update file is compatible with your save after v1.010

1.012:
  [Add] Enable to custom hot keys for manual camera at 'Camp-->Game setting-->Custom Hot-keys'.
  [Add] Mod version number is displayed on the main screen (lower right of the D&L logo).
  [Fix] For the battle in which you join and help your NPC companion(s) to win, the growth rate of your relationship with NPC has been reduced from '0-20' to '0-5'.
  [Fix] Rectified the calculation errors of arrow consumption for 'Successive Shot' and 'Multiple Shot'.
  [Fix] Enable to draw rein in the tournament with a hot-key (default as 'T').
  [Fix] Rectified the soldiers of Dark Forces in the 'Custom Battle'.
  This update file is compatible with your save after v1.010

Credits:
Staff of Production:

Producer:oolonglgx

Assistant of Planning :ybn100 、老高

Assistant of Literature:ybn100 、老高、流浪的游侠

Assistant of Art design:小一乱跑、莱恩、kelavis、暗暗十分、阿斯塔拉诺、su2006

Assitant of Writing:ybn100 、老高、流浪的游侠、nieyb1、tl10、踏银

Assisant of Music Edit:NORA_LEE 、ybn100

Translation from Chinese into English:Ginn、NORA_LEE


Credits for sources from other authors:

Band of Warriors: Steel armor set, death mask, Head hunter's crown, a arena scene model. Thanks to fisheye.
The Tripartition:A crossbow, a shield, a horse. Thanks to muyiboy.
TLD:1 helmet, 1 grove, 2 shields, 1 axe. Thanks to Ancientwanker.
1 set of LOTR weapons made in MNB Chinese forum.
Two axes and three swords made by TheRock: administrator of ali213 forum.
kanesunny from MNB CHN forum: Matchlocks
kelavis from MNB CHN forum: Extinguished knight armor set, first released in this MOD.
Ninja8181 from MNB CHN forum: Medieval equipments pack for MNB
ly_szc from MNB CHN forum: A set of MU female armor and a set of male armor
magicxx from MNB CHN forum: Female ninja armor set
theguard from MNB CHN forum: Kunai and Ninja weapon container
flyfly-1 from MNB CHN forum: A set of dark lord
su2006 from MNB CHN forum: A set of boots
sylxs from MNB CHN forum: A elven blade
romawushi from MNB CHN forum: Rebinded skeleton of talak_horse
poiuytrewq from MNB CHN forum: Aromr of Sword sister and Dragon warrior
txzwxm from MNB CHN forum: Blades, swords and lances
D.Kaede from MNB CHN forum: A map of Caradia
baixiong from MNB CHN forum: The repeating crossbow
mskimizd from MNB CHN forum: The shield and lance
破碎之人 from MNB CHN forum: The whole set of plate armor of 16th century
Talon:Standard Weapons Upgrade Project
Eisenhouwer:Cries of War Soundpack v2.0 beta
Ursca: A set of helms
Yoshiboy: A set of troll equipments
OSP Spak_Items
TES4_OSP_Andragorn 2

…………
PS: Please contact me if you found any mistakes in the list, I'll correct them as soon as possible.

Screenshot: Büyük


1. orjinal konu: http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,60024.0.html
2. orjinal konu: http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,240713.0.htmlÇeviri için Master Ronin'e teşekkürler

nexus linki: http://mountandblade.nexusmods.com/mods/3934

Master Ronin said:
Yeni konu açsam mı bilemedim. İşte link: http://www.mediafire.com/download/lqm8hfrbhmw4wsz/Light%26Darkness+T%C3%BCrk%C3%A7e.rar

Yüklemesi basit, modules/light&Darkness/languages'ın içine boşaltın. Oyunu türkçe yapın, oynayın.

Notlar:
-Biraz acele olmuş olabilir, bir an önce halletmek için acele yapmaya uğraştım. Bir sürüm daha çıkarıp halletmeyi düşünüyorum.
-Olmamış bir yer görürseniz (grameri bozuk cümle, ingilizce diyalog, vs) burada ss atarak paylaşın. Sonrakine sürüme halletmeye çalışırım.
- "*" olan bir yere denk gelirseniz, bilin ki oraya tekrar rahat dönmek için işaret bıraktım. Yıldız gördüğünüz yerlerde bana geri bildirim yaparsanız (sorun yok veya sorun var, şu şu gibi)
-Quest log kısmında birinci şahıs kullandım (şöyle şöyle yapmalıyım), sanki karakter kendine not almış gibi. Native görevlerini çevirmekle uğraşmadım, zaten bu modda pek yapılmıyorlar. Onun dışındaki görevlerde farklı bir durum varsa onları da bildirin lütfen.
-Şiirler henüz çevrilmedi.
-Çok aşırı ciddi ve sadık çevirmeye uğraşmadım. Argo da istediğiniz gibi yer yer mevcut. Bakalım beğenecek misiniz :smile:
[/quote]
 

lucylancer

Knight at Arms
WB
Best answers
0
Karanlık tarafa geçme rehberi:gayet basit, en başta daha güç, nam, şöhret gibi seçenekleri seçecez ve karanlık güçler hakkında onlara güçlü diyeceğiz. oyunun ilerleyen (bayağı ileri  :razz: ) bölümlerinde karanlık taraf seçeneği çıkacak. birileri ''nasıl kötü olacaz?'' diye sormadan cevaplıyayım dedim.


Buda ingilizce rehber

manekemaan said:
Chapter 1 (note this is the only chapter atm)

Note: NEVER tab out of conversations. This will cause the quest to stop.

1 The hunt for River Pirates


You start out in Zendar, after waking up from a bad dream. You should go downstairs and ask the tavern keeper, “Suker” for a drink. Listen carefully to what he says and follow his directions.

You can now leave the tavern. In Zendar, talk to EVERYONE. This is very important in the whole quest.

Shoey will come to you herself. She is a little playful girl but mysterious as well. Take her words seriously. If you ask Shoey about anything interesting she will tell you about 2 things

The goddes of the wu river: If you can manage to find an iron shield (dropped by forest bandits and rarely by sea raider captains) and equip it while crossing the bridge closest to Zendar you get a powerfull shield. (not required for advancement)
Robin the Fat has indeed hidden something in the town and to find this you need to (more about them later)  be further in the main quest.

The first guy on the right is Pain. He offers horses, horse armor (in this mod heavy horses are self made by combining horse and armor) and the opportunity to participate in horse races for a small profit. That’s about all tough.

Then there are several shops: general store with “Kelavis”, “Alix” the armorer You can buy and sell there but for now nothing interesting.

Next is Robin the Fat, the weaponsmith. He offers a quest right now. You need to find his Fire spar. This will not be hard as you will encouter it during the main quest.

Then you can talk to Ramun about selling prisoners (he buys them for 50 denars)

Next is Guy, the trainer. First listen to his story and he will give you the fourth clue  out of 5. I know its weird that you don’t get the first one first but that’s how it is. Then go trough the training. You need to complete training with him to be able to participate in the arena. This brings me to : Prince, the arena master. You can participate in tournaments here. (minimum one participation necesairry to bring Dranton, Xerina and Kradus to the tavern and later for recruiting them)

Try it once and bet on yourself to make some money and then continue towards the castle. Constable Hareck will shout something about manhunters etc. This will update your main quest.

Go speak with him, and accept the hunt for river pirates quest. Now the game will tell you to tab, but before you do this, go speek with Alix the armorer. He will give you a quest to collect 25 nomad armors. (note: you can still get this later)

Now you will be tagging along in a party of Manhunters.


Perform well and you can do it on your own (5 fights). But before that, there are some things that need doing in Zendar.

• Speak to Ramun, he will tell you where to find a Guide
• Speak to constable Hareck. He will pay you 100 per party of river pirates you eliminate (500 denars now)
• Talk to Kelavis (the merchant) he will give you a quest to destroy a bandit lair.
• And finaly, go to the tavern to speak with Marnid, your first companion. If you want you can also hire the mercenaries but I would advise against that.
(hint: give Marnid your extra shield and go talk to him in camp menu, he will ask you for a sumpet horse. If you give him one (keep it in your inventory and the option will appear, you will be able to store items in an extra inventory.)

Now you should go to rivacheg. Since your party is pretty weak be carefull for enemies. In Rivacheg you can do like always.

To find the guide (Borcha) go to the castle. Walk straight ahead and find him behind bars. Talk to him, then talk to the Castle supervisor and help Borcha get out.

When you leave Rivacheg to return to Zendar Borcha will talk to you. Release him and you will have a second companion. (Hint: Borcha starts unarmed!)
The only thing you can do now is hunt for river pirates until something happens.

If you are feeling confident, try taking out the bandit lair as wel (its located on the mountain next to zendar. This will give you some nice loot, allow you to equip yourself and your companions better and give you haha trolled :grin: ah brick… but also 2k experience and 3 renown and better prices in his shop.

Talking to your companions when they are wounded and asking if they are ok improves your relation with them.
The option in the tavern to drink some wine and rest in the tavern recovers about 25% of your companions health.

You are at 25% now (5 percent per party) and the next “event will happen at 50% percent: Sukur will ask you to come and talk to him.
He will tell you about slave traders who will be right outside of Zendar.

These guys will actually be dark pilgrims. Lowly armored but pretty good stats and long sticks to hit you with. Tougher than river pirates in any case. Defeat them and Ymira will join you with the rest of the refugees telling you about the lair near dhirim where Ymira’s parents are being held captive.

Note: you can also get a small sidequest from Suker now to collect a debt Dranton owes him.
Reward: fighter gloves

Kill all the dark pilgrims and supporters in the lair and a dialogue will pop up. Don’t tab!

Now Ymira will be able to equip and level up etc. You will also have received the fire spar. Return to Zendar and talk to Robin the Fat for a reward (chose between a few weapons) and go to the tavern to Suker.

Note: you can now use the lair as a place to store your troops, make sure you leave enough food there tough. This can be quite convenient since high level troops take your max party size -1.

Now you should have received “The badge of Knight”. Go to the town center again and talk to Guy, he will tell you to go talk to count Arasies himself. You will inform him about the dark pilgrims.

Before you go back to the River Pirate hunting, talk to guy again. He will give you a book.
This gives a great bonus of +5 charisma if you read it.

Hint: you might want to store some stones in your extra bagage.

Back to River Pirate hunting until you reach 100%. During this time you might be able to get enough nomad armor to complete the quest for Alix and get a nice armor.

Go back to Zendar, talk to Constable Hareck and you will get your money and complete the river pirates quest.

Now you should go and speak to Count Arrasies again. He will tell you to go and hunt down the leader of the pirates: Nabar. Be carefull tough, he has a band of sea raiders which are significantly stronger than river pirates. Nabar himself will probably take down 5-10 of your men. Circling around his army is a viable tactic if you have a fast enough horse. Otherwise you will be pin-couchioned by throwing weapons and archers.

Nabar will come after you when you are in Nord lands. If you have trouble finding him just stay near Wercheg for a while (camp or something). After defeating him you will reveice the medal of heroes.
This gives you +3 leadership and increases the party morale.

Return to Count Arasies in Zendar and tell him of the good news.
Now your quest will update a lot. We have different quest available now. This is the end of the hunting River Pirates part.

2 The hunt for the Dark Pilgrims

While hunting for the dark pilgrims, there are a lot of other things to do.
• You can now hire Manhunters from Guy (upgraded manhunters increase the amount of prisoners you can take)
• Solve the riddle Shoey gives you
the answer is 9,6,2.

• Meet with all the kings of Calradia

o After you talked to king Yaroglek and you walk on snow ground, you will find some taiga bandits fighting of a monster. You will meet the leader of the taiga bandits.
o After you talked to either Sanjar Khan or King Graveth and you will try to approach the other you will be attacked by Bashtehur and his band of Black Khergits.
o After you talked to King Harlaus you should go to a village and will meet one of the dark lords who, at this time will help you in a small battle.• If your relationship with Borcha is high enough he will give you Clue 1
• When you go into khergit territory, borcha will tell you about a horse market. Go here to get the “hunt down black khergits” quest. After destroying about 5 parties you will be able to win special horses by doing a race or a shootout (6 horse archery required for the shooting). If you perform good enough you will receive Clue 2
• Another clue can be found in the streets of Jelkala, in a chest.

• Go to a tavern during the night and buy everyone some wine. This will active a new quest line.
o The tavern keeper will tell you about a cave in a village of his faction. Go to this cave, its hidden at a mountain side or behind a big rock. You need to ask the village elder about it first to enter it tough. In the cave you will be fighting troll like beasts, so be careful.
o in the cave you will find the horn of stars and the first gem

2.1 The quest for the first 2 gems

Note, it says 5 gems. In this chapter only 4 gems are available.

Having found the first gem, and the horn of stars, we have to possibility to go find the second gem.  When hovering over the horn you will see a hint of where to find the second gem.

so go camp near Emer at night. Walk around in the camp, when you hear a horn blow go look for a yellow flare. Then you will get a gem when you walk trough it.
The next gem is not yet available.

Try to complete these things before you hunted down the ten pilgrim parties.

My personal hint is not to hunt them down. Just travel from tournament to tournament and chase them when you see them. Like this your renown will increase, as will your party level (by training) and you might get some unique items while competing. Plus winning tournaments etc is also required for later ingame.

3 The hunt for Dark Hunters

As soon as you have killed the tenth party of dark pilgrims, a group of dark hunters will start chasing you. First they will attack you in a surprise in camp, this is when Rolf comes to your aid. He will tell you to go and meet him in Praven.

When he leaves you need to take down the party of dark hunters. They are a lot tougher than dark pilgrims, with a nice balanced combination of infantry, cavalry and crossbowmen.

After beating them, go to the tavern of Praven to talk to Rolf. He will tell you to take the task of fighting the forest bandits. To do this, talk to the tavern keeper of Praven and ask for a job.

You need to defeat 10 forest bandit parties.

Hint: not destroying the forest bandit camp keeps their respawn rate high.
hint these girls might drop and iron shield, equip it and walk over the bridge near Zendar to get the shield of faith. NOTE: answer honestly when she asks you what shield you dropped. It’s an iron shield not gold nor silver!

As soon as you defeat the 10th party you will be escorted to the bandit leader, Melva. Rolf will come to and tell you to meet him again in praven. Claim your reward from the tavern keeper and talk to Rolf again. He will tell you to duel with him. If you win, he will join you.

Back to hunting down those hunters, until you have destroyed 9 parties. Then suddenly a dark wizard will freeze your party and speak to you. He asks you why you are killing those parties.

After that dialogue, you will be chased by a strong inquisitor party. They are much tougher than the hunters, be carefull! Defeat them and you will receive Clue 3 and the comsaber.


4 The hunt for Dark Knights
Note: the tournament and dark knights can be done in any order as you please.

The hunt for the dark knights, also 10 parties, is the last hunt. Take them down!!!!! I know you want to be solving the mystery of the 5 clues now but you still have to wait a bit longer.

Try to get your party back up to strength after the fight against the inquisitor before facing any knight parties. They will not be as strong as the inquisitor, but still very powerful.

After you defeated 10 dark knight parties you should take a look at the horn of stars again, as this will give us the hints for continuing the quest.
What does it say? Something about highest glory etc.

it wants you to compete in the national tournament.
How do we attain this? Go from tavern to a tavern in the kingdom of the nord and talk with the tavern keeper about what’s going on lately.
He will tell you to go to arena in Sargoth  to find out about the tournament. In the arena, the master will tell you that king Ragnar will tell you what is required to join the tournament.

The total sum of the next conditions makes Ragnar decide if you can join:
• Win 10 fights in a row (after a while you will receive the message “you have shown superior quality. This is not yet enough so keep going)
• Have the approval of his vasals (good relationship with them)
Also a minimum of +5 relation with Ragnar is required.
When you qualify you will get a message saying to go visit King Ragnar again.
Compete in the tournament and win offcourse.

You will be rewarded with 10k exp, 10k denars, another gem, and a very good helmet.

Now you should head for Zendar to recruit Xerina into your party. She is a very capable warrior. While going there, Rolf wil leave for a while to go and convince Melva, the forst bandit leader, to join you.

Suddenly that wizard guy will appear again. He will try to kill you but the horn of stars gets destroyed instead.
Now the secret man will talk to you again. He offers you two options to say.
one of the two brings you closer to becoming evil yourself.
Now you have the Secret man as a companion as wel.
Go to Zendar and recruit Xerina.

5 Sailing to unknown places.


As soon as you have Xerina, go to Wercheg or Tihr, as the main quest line says you should. Go speak to the guild master there.
Suddenly your screen will be dragged to Praven, where you will complete a small side quest as Rolf.

Hint: not getting spotted makes it a lot easyer because unlike normal prison breaks, here the guards keep spawning.

As you go talk to the guild master in either Tihr or Wercheg, ask him about sea worthy boats. He will tell you they don’t have any. Now you must go find a sea raider party, fight them, and make sure a few of them succeed at rooting. They will lead you to a sea pirate hideout. Defeat them, steal their boat and go sail towards the small island.

On the way there you will be stopped by Nabar, who wants revenge and is confident he can beat you on his own turf, the sea.
Note: from now on you can fight sea raiders in their boats on sea!

On the island find the mirror of truth in a chest on a small building to you left.

Sail back to the mainland and you will encounter refugees running from the dark forces. Telling you that the king is dead. As soon as you start walking again you get confronted by Fenrir.
(This is the moment where you can become evil IF you have chosen the evil options in the past.)


6 The siege of Zendar (good)

Note I have so far only played the good side of this game. Someone else might want to pm me the bad side events.

You might want to go solve the mystery of the 5 clues now you have the mirror
go to Derchios castle, and use the mirror to see the scarecrows on top of the wall. Hit them repeatedly with stones from the right to the left. You will receive a secret scroll which teaches u an awesome skill.

Go to Zendar and you will immediately be talked to. Just follow what they say and you will be in the siege defense in no time.
Hint: before joining the siege you might want to use the mirror to look for that hidden thing

After the battle go talk to count Arrasies. He will give you another 2 badges of knights and warrior. These can be used to convert hired blades and mercenary cavalry into VERY powerfull chivalric freelancers and chivalric gladiators. To do this talk to Guy. He will also give you a full set of Freedom armor.

You can also change your banner in Zendar.

Leave Zendar and watch what unfolds. Go head towards the fighting. Suddenly Rolf will talk to you and give you the 4th gem. This is the last gem in this chapter.

Also if you go to the  tavern now you can now recruit Kradus and Dranton by talking to Kradus.

Now go and help King Ragnar, defeat the dark hunters. This is the end of the first chapter. Continue as you see fit.

EXTRA:
lost knight is near: tebandra, veidar , abdelen or dugan. Talking to him and chosing the right option will send him to the lake. Keep following him and talk to him always say u know the way. Talk to him at the lake to be able to receive a quest to go in the cave and find cool stuf.

EXTRA:
When you defeated your first group of Dark Avengers a new quest will commence, allowing you to earn money and even a new item: the damascene steel set that powerups your hunter helm even more!
The guide is not complete, i dont have the dark ending.
 

Tektabanca28

Banned
WB
Best answers
0
Konuyu görünce Tr yaması çıktı sanıp sevindim..
Çok güzel bir moda benziyor çeviren olursa ne iyi olurdu...
 

assasin_2129

Banned
M&BWBWF&SNW
Best answers
0
çokkkkkkkkk ama çokkkkk güzel zindan hep olmasını istedim ama biraz ayrıntılı yanlış anlamayın ayrıntı güzeldir ama inglizce olunca zorluyucak galiba ingilizcemi
 

lucylancer

Knight at Arms
WB
Best answers
0
Tektabanca28 said:
Konuyu görünce Tr yaması çıktı sanıp sevindim..
Çok güzel bir moda benziyor çeviren olursa ne iyi olurdu...
bu modu çevirmek diğer modlara göre daha zor. konuyu açmamın asıl amacı bu konuya yama yapacak birine sevdirmek. böylece daha çok türk modu oynayabilir. benim ingilizcem oynamaya yetiyor ama çeviremem.

assasin_2129 said:
çokkkkkkkkk ama çokkkkk güzel zindan hep olmasını istedim ama biraz ayrıntılı yanlış anlamayın ayrıntı güzeldir ama inglizce olunca zorluyucak galiba ingilizcemi
sonunda boss falan da konmuş, güzel zindanlar var.
 

Turkish Raider

Recruit
Best answers
0
Yarın oyunu tekrardan almama karar verdiren hadisedir. Senden duymasak kimden öğrenecektim bilmiyorum valla emeğine sağlık. Eski bilgisayarımda MB modunu oynarken müthiş bi macera yaşatmıştı umarım bu da öyle bişeydir :grin:
 

JusdWeR

Banned
Best answers
0
Aaa! Ben konusuna öyle göz atmıştım gözüm hiç indirme şeysi aramamıştı. Çıkmadı sanıyordum. İndireyim bari. :smile:
 

lucylancer

Knight at Arms
WB
Best answers
0
ben türkçe rehberi düşündüm ama gözüm korktu. kevansaray bölümüne giren çok türk olmadığı için böyle birşey yapma gereğinde bulundum. eğer takıldığınız yerler olursa gerek pm gerek konudan sorabilirsiniz. bu arada ssleri görüp heyecanlananları uyarıyım: ilk görev tam 50!! tane çapulcu kılıklı nehir haydutu grubu kesmek. bu uzun ve sıkıcı bir görev ama tamamen yapıca karakteriniz sonraki görevleri yapabilecek kadar güçleniyor. birde şehirdeki satıcıların görevini yapın. öncelikle zırhçıninkini yapın. hafif, beleş ve dayanıklı zırh veriyor. oyuna başlamak için ideal. eğer dövdüğünüz gruplardan birinde gimli baltası bulursanız okçu bile olsanız sandalyeden düşecek kadar sevinin  :grin: çünkü oyunun en iyi silahlarından biri. ben şanslıydım, başlarda buldum.
 

assasin_2129

Banned
M&BWBWF&SNW
Best answers
0
başlangıçtaki adam var ya witch king miğferi saruman asası gimli baltası yüzüklerin efendisi gibi yav ama başlangıcı dehşetcengiz
 

JusdWeR

Banned
Best answers
0
Sürüm 1.154 Ve bilmiyorum http://www.gamefront.com/files/22293843/Light%26Darkness+-+Heroes+of+Calradia1.031.rar bu ve http://mountandblade.nexusmods.com/download/3161 bu linktekini indirdim.
 

lucylancer

Knight at Arms
WB
Best answers
0
JusdWeR said:
Sürüm 1.154 Ve bilmiyorum http://www.gamefront.com/files/22293843/Light%26Darkness+-+Heroes+of+Calradia1.031.rar bu ve http://mountandblade.nexusmods.com/download/3161 bu linktekini indirdim.
ben nexus dan indirdim, orayı dene birde.

KaraSultan said:
ben gimi baltası felan buldum birde cangizhan filiminde cengizhanın kullandığı kılıcı buldum ikisiyle ortalığı hışlıyorum ama şu boat görevinde takıldım kaçakları takip edicez ama takip ediyorum ediyorum birşey olmuyor kesiyorum gene olmuyor bir gemi bulucaz galiba bulamadım bıraktım yaptığım tek heyecanlı şeyler dark plirms dark hunters ve darklordlar halletmek oldu birde zindandan troll kesiyoz son katta kesemeyenleri için söyleyeceğim şey bende zor buldum dört köşedeki meşaleleri vurun ozaman düşüyorlar sonra balta ile katledin
rehberde o haydutların saklandığı yere gitmeni söylüyor. ve gemilerini çal.