Resolved Neden GPU %95'den aşağı inmiyor ?

Users who are viewing this thread

UgurDis

Regular
Bugün itibariyle yeni bir laptop aldım kendime. Oyunu kurdum gpu %90-100 arası ve ortalama 70 derece görünüyor sebebi oyunla alakalı mı ?
Ekran kartım yeterli seviyede olduğunu düşünüyorum. Ayarları orta seviyeye çektim yine değişen birşey olmadı. Yardım Lütfen

GPU kullanımının %100 olması bir sorun değil. Tam olarak ekran kartı performansından faydalanıyor demek. Hatta %99 sabit bir kullanım yoksa, optimizasyon tarafında sorunları var demektir. CPU kullanımının sınıra ulaşması ise sorunların göstergesidir.

Yetersiz bellek miktarı, kalitesiz sabit disk vb. ya da kötü optimizasyon ani FPS düşme sorunlarına neden olabilir. Ani FPS düşmesi yaşandığında GPU kullanımı saniyelik %0 kullanım görebilir.

Last edited:
Sürekli 70 derece olması normal bir şey mi o zaman ? Eski bilgisayarımda 70 derecedeydi fakat ekran kartı yetersiz bir ekran kartıydı. Bu bilgisayarla böyle olması beni endişelendirdi açıkçası ( yani zaman içerisinde bilgisayarıma zarar vermesinden korkuyorum)

Optimizasyonu geforce experience yaptı bende bir şey değiştirmedim.

Belirttiğin 70 derece sıkıntılı bir derece değil. İşlemci ve GPU çoğu 90 dereceye kadar çalışabilir. Zaten belirli bir sınırı vardır, atıyorum 100 derece onun üstüne yaklaşırsa Windows bileşeni korumaya almak için sistemi kapatır. Isınmayı azaltmak için V-Sync açabilirsin. Sabit FPS ekran kartının ısınmasını azaltacaktır. Bannerlord gibi oyunlarda V-Sync kullanmanı öneririm.

CPU kullanımı yapay zeka gibi işlemlerden dolayı ve bir tık oyunun optimizasyonunb tam oturmadığından kaynaklı yüksek. Bazı hatalı kaynak kodlarından kaynaklı yüksek kullanım olabiliyor. Daha performans için güncellemeler gelecek. Zamanla onu %10-30 civarına düşürürler.

Belirttiğin 70 derece sıkıntılı bir derece değil. İşlemci ve GPU çoğu 90 dereceye kadar çalışabilir. Zaten belirli bir sınırı vardır, atıyorum 100 derece onun üstüne yaklaşırsa Windows bileşeni korumaya almak için sistemi kapatır. Isınmayı azaltmak için V-Sync açabilirsin. Sabit FPS ekran kartının ısınmasını azaltacaktır. Bannerlord gibi oyunlarda V-Sync kullanmanı öneririm.

CPU kullanımı yapay zeka gibi işlemlerden dolayı ve bir tık oyunun optimizasyonunb tam oturmadığından kaynaklı yüksek. Bazı hatalı kaynak kodlarından kaynaklı yüksek kullanım olabiliyor. Daha performans için güncellemeler gelecek. Zamanla onu %10-30 civarına düşürürler.
teşekkürler.

V-sync kapalı(bahsettiğin şey dikey yenileme ise). Bu gelecek güncellemelerin inşallah cpu değil gpu ya da bir faydası olur ne diyeyim

Merhaba, geç cevap verdiğimiz için üzgünüz. Şimdiye kadar karşılaştığımız sorunların önemli bir kısmını düzelttik ve yayınladığımız birden fazla yama ile oyun performansını iyileştirdik. Bu yüzden bu başlığı, şimdilik, resolved olarak işaretleyeceğiz. Lütfen oyununuzun, sürücülerinizin ve işletim sisteminizin güncel olduğundan ve oyunun güvenlik yazılımınız üzerinde gerekli izinlere sahip olduğundan emin olun. Lütfen bu adımları tamamladıktan ve oyun dosyalarının bütünlüğünü doğruladıktan sonra sorunun devam edip etmediğini bize bildirin.

Back
Top Bottom