Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Şimdi benim anlamadığım en basitinden oyunun ilk gameplay trailerı yayınlandığında gösterilen kendi özel silahını yaratma/özelleştirme gibi bir özelliği yaklaşık 5-6 senede nasıl yetişmediği.Bu kadar basit bir özellik bile -tabi oyunun diğer özelliklerine kıyasla basit- hazır değil diyerek oyundan çıkarılıyorsa kim bilir erken erişimde neler eksiktir.İşin korkutucu tarafı 1 yıl içinde erken erişim bitecek deniliyor ama bu kadar basit bir özellik bile hazır değilse o 1 yılın üzerine daha kaç tane 1 yıl eklenir orası meçhul.Gerçekten iyimser yaklaşmak istiyorum ama iyimser yaklaşacak da pek bişey yok gibi.Umarım yakın zamanda tam olarak nelerin eksik olduğunu daha detaylı bir biçimde açıklarlar.
2-3 gündür ben de sinirliydim de. Şunu düşündüm: oyun çok temelden çıkacak. Ve sorunlar daha kolay çözülebilir olacak. Oyun çok özellikle çıkmış olsa hatalar birbirlerini tetikleyecek ve sıkıntılar çıkacaktı. Şimdi her güncellemeyle hatalar giderilecek ve yeni özellikler eklenecek bence.

Bende tepkiliyim. Tepkimin sebebi ne para mevzusu aslında ne de eksik çıkması. Tepkimin sebebi topluluğun çok net bilgilendirilmemesidir. Öncelikle bu oyunda verilen sözlerin öyle veya böyle tutulacağından eminim oyunun başta sıkıntıları olacak olsa da oyunu alıp kütüphanemde bekleteceğim. Yalnız eksiklikler tam olarak nedir ya da yüzeysel olarak yüzde kaçı eksiktir. Bu eksikliklere ek özellik getirilecek mi getirilecekse de ne gibi özellikler gelecek. Bu eksiklikleri kaç ayda toplamayı düşünüyorlar - sonuçta sıfırdan özellik değil bunlar bug temizliği kod temizliği tarzı olduğunu düşünüyorum. Ki en baştan yapılacaksa da bunu açıklamalarını isterdim.- Alacağım oyunun ne barındıracağını hali hazırda 1 ay varken beklentimi nasıl tutmalıyım sorusunun cevabını bulabileyim. Oyuna başlarken oyunu test ederken tam olarak ne eksik neler yapılmış nelerin üstüne gitmeliyiz bilsek daha kesin hem geri dönüşler yapılır hemde eksiklikler giderilir diye düşünüyorum. Eğer geri dönüşlere göre de oyun çıkışına testerların dönütlerine göre ek özellikler çıkabilirse eğer onu nasıl sınırlandırmalıyız. Biraz devrik olmuş olabilir kusura bakmayın.

TaleWorlds sıradan bir yapımcı olmadığını biliyoruz. İnsanlara değer verdiklerini düşünüyorum. Nelere paralar gitti canları sağolsun ama tek ricam sözlerinde durulsun. (Türkçe Yama da çok fazla gecikmesin :smile:)

İyi çalışmalar.

Anlamadığım şey, 8 yılda şehir, kale ve köy dizaynları, crafting sistemi, çeşitli özellikler, bug düzeltmeleri vs. tamamlanamadıysa...1 sene içerisinde bu kadar iş nasıl tamamlanacak?

Şu ana kadar birçok kişi oyunun çıkış tarihi, fiyatı, içerikteki kesintiler, erken erişim olması ve dil desteğiyle ilgili fikirlerini belirtmiş ve benim düşüncelerim de onların tekrarı gibi olacak ama ben de görüşlerimi belirtmeden duramadım. O yüzden bu iletiyi atıyorum.

Öncelikle ilk içime sinmeyen şey oyunun çıkış tarihi oldu. Mart’ta çıkacağını biliyorduk ama 31 Mart diyerek gidip çıkış ayının son gününe koymaları içime sinmedi doğrusu. Biraz dalga geçer gibi olmuş bu. Zaman kazanmaya çalışıyorlar gibi hissetmeme sebep oldu. Zira ilk duyurusu 2012(Yanlışsam düzeltin lütfen) tarihinde yapılan bir oyunun uzun gecikmeler ve ertelemelerden sonra Mart ayını hedef gösterip çıkış ayı kapıya dayanınca da ayın son gününü seçmeleri kesinlikle hoş olmamış. Evet, Warband da 30 Mart’ta çıkışını yapmıştı, bu nedenle bu tarihin bilerek seçildiğini söyleyenlerde gördüm ama ortada büyük bir sıkıntı var bana göre; gittikçe uzayan sıkıntılı yapım süreci! O uzun ve sancılı bekleyişin ardından belirlenen ayın sonuna gün vermeleri hiç iyi kokular yaymıyor etrafa… :roll:

Oyunun fiyatına gelirsek; Oyunu 100 Lira’nın aşağısı bir miktarda beklemek biraz hayalcilik olurdu. İlk olarak bunu kabul ederek başlayalım meseleye. 50 dolar olarak çıkışa sürülen bir oyun için 150tl kesinlikle iyi bir fiyat sayılır ama… Büyük bir ama var bu işin devamında; Bu fiyat her şeyi tamamlanarak çıkışını yapmış bir oyun için iyi hatta çok iyi bir fiyat sayılır. Erken erişim çıkarak oyuncuları kobay gibi-EE oyunlar hakkında görüşüm bu- kullanan bir oyun için biraz fazla kaçıyor. Evet, biliyorum oyunun fiyatının şu an yapılan açıklamalardan göründüğü kadarıyla daha sonra da değişmeyeceğini -bu açıklamalara da pek güvenmiyorum ya, neyse…- ama o kadar bekleme sürecinin ardından göz yumulamayacak seviyede eksiklerle EE olarak çıkan bir oyun için bu fiyatın tuzlu olduğunu kabul etmek lazım. EE oyunlarda türlü sıkıntılar, oyun zevkinizi baltalayacak hatalar çok sık rastlanan bir şey ve fiyatı belirlenirken bu da göz önüne alınsaydı daha iyi olurdu. Bu da beni erken erişimdeyken bir süre bekleyip oyun eli yüzü düzgün bir hale gelince almaya itiyor. En akıllıcası bu olur diye düşünüyorum.

İçerikteki kesintilere gelirsek; Bu kesintileri fazla detayına girmeden ama oyuncuları da boşlukta bırakmayacak derecede Steam sayfasında açıklamışlar. Arada “olabilir”, “kalabilir”, “birtakım”, gibi yuvarlak cümleler kursalar da EE bir oyunda oluşabilecek sıkıntılardan dolayı bu cümleleri kurduklarını düşünmek istiyor, içeriklerin fazla kırpılmış, ham olduğunu saklamaya çalışmadıkları umuyorum sadece. Seslendirme eksikliği bana koymaz mesela, zaten Warband oynarken de seslendirme aramadım. Bazı şehirlerin aynı görünmesi de umurumda olmaz zira öyle bir beklentim hiçbir zaman olmadı. Ama oynanışı etkileyecek diplomatik özelliklerin, siyaseti etkileyen evlilik gibi etkinliklerin eksikliği canımı büyük derecede sıkar. Kayıt dosyalarının bozulması ya da sonraki sürüme aktarılamaması gibi sıkıntılar göz korkutsa da anlaşılabilir bir olay. Kısaca bu konuda bazı noktaları anlayışla karşılayabiliyorum ama bazı noktalarda da ‘2012’de duyurduğunuz bir oyunu ne kadar geç yapmaya başladınız ki hala bu tür sıkıntılar yaşıyorsunuz’ demeden edemiyorum. İşte fiyatın erken erişim için biraz fazla olduğunu söyleme denenim de bu düşünce. Eğer bu kadar uzun süre boyunca hala bir şeyler hazır değilse ve sıkıntılar varsa, erken erişimde bizi ne gibi şeyler bekliyor? Cidden 150tl gibi bir fiyatı bu bilinmeze vermek istiyor muyum? Şüpheliyim…

EE olarak çıkması meselesine gelirsek; Oyunun bu şekilde çıkacağını zaten biliyorduk ama bize söylenen erken erişimde çıksa bile oyunun tam sürüme yakın bir halde çıkacağı ve EE sürecinde fazla kalmayacağıydı. İlk kısmın pek de doğru olmadığını yapılan kesintilerden gördük. Bu nedenle bazı insanların ikinci kısma şüpheyle yaklaşmalarını anlayabiliyorum.

Bu oyun ne kadar süre için Erken Erişim'de olacak?

Şu anda tam çıkış için kesin bir tarih belirlemedik ancak oyunun yaklaşık bir yıl erken erişimde kalmasını bekliyoruz. Odak noktamız, oyunun son hali üzerinde olumsuz etki yaratabilecek bir zaman sınırı koymaktansa oyunun eğlenceli ve zevkli olmasını sağlayabilmek.”

Yukarıdaki kısım doğrudan Steam sayfasından alınma. Bir yıl gibi bir süre söylenmişse de zaman sınırı koymadıklarını açıkça belirtmişler burada. O zaman sorun şu; Ya çıkış süreci gibi EE süreci de uzarsa? İşte, tam da bu mesele insanların –En azından benim gibi düşünenlerin- içine kurt düşürüyor, bir huzursuzluk yayıyor! EE süreci uzayan bir oyuna hem o kadar vakit hem de para gömmek gibi bir isteğim yok dürüst olmam gerekirse. Bu sebeple EE sürecinin ilk başlarında sadece beklemeyi ve firmanın eksiklerini ne kadar hızlı bir süreçte gidereceğini izlemeyi düşünüyorum. Oyun stabil ve dolu dolu, oyuncunun zevkini bozmayan ve yeni özelliklerini sıkıntısızca kullandırttığı bir evreye girdiğinde 150tl, saatlerini gömeceğin bir oyun için fazla gelmiyor göze. Mesele, oyunun bu hale ne kadar sürede geleceği…

Dil desteği konusu ise sorunların en kolayı! EE sırasında, oyunda olacağı belirtilen Fransızca, İtalyanca, Almanca, Japonca ya da diğer diller var mı? Yok! Eee, o zaman Türkçe olmamasına neden bu kadar laf edildi ki? Oyun Türk oyunu, firma da Türk firması demek isteyebilirsiniz tabii, ama firmanın ana hedefinin Türk oyun piyasası olmadığı da malumunuzdur. Bu güne kadar yabancılardan kaldırdıkları paralarla geçinmişler, bizim paramıza kalsa iflas edecekleri büyük olasılık, şimdi neden bir anda hedef kitlesini küreselden yerele dönüştürsünler ki? İlk olarak 100.000 kişiye mi yoksa 100 kişiye mi satmak isterdiniz ürününüzü? Hem de 100 kişiden azımsanamayacak bir miktarı da korsan olarak ürüne ulaşacakken? Yani ilk aşamada sadece İngilizce olması anlaşılabilir ve doğru bir ekonomik hamle. Ha, gönül isterdi ki çıktığı ilk günden itibaren Türkçe de desteklensin, başkaları dil desteği beklerken biz rahat rahat yayılıp onları seyredelim, bir kere de dil desteği talep eden taraf biz olmayalım fakat olmadı işte, yapılacak bir şey yok. Buradan sonra tek seçenek olabildiğince kısa sürede Türkçe dil desteğinin getirilmesini istemek oluyor. Bu sebeple oyunu boykot eden, almak istemeyen kitleyi de anlıyorum aslında. Sonuçta hayal kırıklığı yaşadılar hem fiyat hem de dil desteği konusunda. Almamaları kendi tercihi, kimse de bir şey yapamaz. Ama firma oyunun çıkışını ilk olarak İngilizce olarak yapmakta haklıydı. Sonuçta bu adamlar hayır kurumu değil, kendi ceplerini düşünüyorlar ve bunu yapmaları gayet normal.

Genel olarak kısaca bir toparlamam gerekirse, şu anda EE olarak çıkan bir oyun için fiyatı biraz fazla görmekle beraber aşırı ucuz olmasını da beklemiyorum. Her şey EE döneminin nasıl yönetileceğine bağlı olarak gelişecek; ya bu oyun batacak, ya da Warband’ı katlayarak aşan bir başarıya ulaşacak. Çıkış süreci sancılı ve gecikmelerle dolu olduğu için TW’ün bu süre boyunca ne yapacağını merakla bekliyorum. İlk çıktığı anda almayı düşünmüyorum, biraz bekleyecek ve EE’in ne yöne gittiğine bakacağım. Eğer olumlu ve hızlı bir süreç görürsem 150tl ödenebilir bir fiyat, eğer gecikmelerle ve yarım kalmış sözlerle dolu bir süreç görürsem o parayı ve vakti çok daha verimli kullanabileceğim bir çok alternatifim var zaten, Warband bana yeter, Bannerlord olmasa da olur.

Son olarak; Burada firmaya öfke krizine girmiş şımarık bir çocuk gibi saldırmak da, firmanın namusunu korumaya yeminli şövalye gibi kılıcını alıp savunmaya geçmek de gereksiz bir davranış. Oyunu çıktığında alıp oynamamak veya 31 Mart’ı gün sayarak beklemek insanların bileceği iş. Ama eleştirinizi seviyeli, eleştiriye olan cevabınızı da terbiyeli şekilde yapın. Bir oyun uğruna fanatikleşmek gibi küçük düşürücü davranışlara girmeye gerek yok…

Biraz uzun bir ileti oldu, şişirdiğim başlar için özür dilerim. :roll:

Last edited:
@MArdA TaleWorlds hangi platformdan oyunu satın almamızı tavsiye edersiniz? Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Ayrıca satışa ne zaman açılacak?
31 Mart 2020'de satışa çıkacak. Steam, Epic Games Store ve websitemiz üzerinden satın alınabilir olacak oyun. Websitemizden yapılan satışların bize gelen payı diğer seçeneklere göre daha yüksek, ancak websitesi üzerinden satış konusunda detaylı bir bilgim yok şu an için.

31 Mart 2020'de satışa çıkacak. Steam, Epic Games Store ve websitemiz üzerinden satın alınabilir olacak oyun. Websitemizden yapılan satışların bize gelen payı diğer seçeneklere göre daha yüksek, ancak websitesi üzerinden satış konusunda detaylı bir bilgim yok şu an için.

direk siteden alsak güncelleştirmeler kendi başlatıcınız üzerinden gerçekleşecek değil mi? steam veya epic'e key eklememize gerek yok?

Duyurluş videosu çıkalı neredeyse 8 sene olmuş, özellikle henüz net bir şeyler yokken eleştiren kişilere karşı oyunu savundum diyebilirim. Ben şuyum buyum demeyi pek sevmem ama pek çok kişinin standardına göre "Mount & Blade Fanboyu" kategorisine girerim diye düşünüyorum.

8 senedir geliştirilen bir oyunun erken erişime çıkması ve onun da oyunun nerdeyse yarısına sahip bir şekilde çıkması büyük rezillik. Belli ki ya TW'nin üst kısımlarında ciddi sorunlar yaşanıyor ya da beceriksiz bir yönetim var. Ali Erkin de herhâlde artık o kadar bıkmış ki kaçmış firmadan.

Sıfırdan yeni bir oyun motoru yazılması, Taleworlds'ün büyüklüğü ve yaşanabilecek sorunlara bakınca oyunun bu kadar uzun süredir geliştiriliyor olması o kadar da kötü bir durum değil bu arada.

Asıl rezillik ise Türkiye fiyatlandırılması. Dolar kuru yabancılara 300₺ bize %50 indirimli hede hödösü yapmaya gerek yok arakdaşlar. Half Life Alyx ve Gears 5 92₺ ye satılıyor burada. 90₺ ye Witcher 3 satıldığını bile gördük. Ancak "Türk oyuncuları üzmeyeceğiz" diyen Türk firması Taleworlds yapıştırmış 150₺ yi. Bu şirketin Bir Valve ve Microsoft kadar iyi bir market departmanı olmadığını hepimiz tahmin edebiliyoruzdur umarım ancak fiyat açıklandıktan sonra hiç olmadığını düşünmeye başladım neredeyse. Zaten firmanın bu oyundan elde edeceği gelir yurtışında oyunu dolar ve euro ile alacak müşterilerden gelecek. Devlet de senelerce bu firmayı ülkeye döviz getirecek diye destekledi, o destekler hepimizin cebinden çıkan vergiler. Evet Türkiye'de korsan kullanım özellike 2000'lerin başında çok yüksekti ve pek çok Türk Warband'i korsan kullandı ki bu gruba uzun süre ben de dahildim maalesef. Şimdilerde bu korsan kullanımın büyük oranda düşmesinin en büyük sebebi ise Valve gibi firmaların lokal fiyatlandırmalarıdır. Yazılım sektörünün dolar üzerinden işlediğini ve Türk lirası ile yapılan alımların etkisinin azlığının farkındayım ve bu bir bahane değil. Durum buyken aksine zaten vergileriyle firmayı desteklemiş Türk vatandaşlarına oyunun fiyatına daha düşük bir şekilde vererek hem sürümden kazanmış olacak hem de bizi mutlu edebilirlerdi. Çünkü asıl gelir Avrupa ve Amerika'dan gelecek bunu herkes biliyor, Türkiye'deki satışlar tamamen ortadan kalksa firma gram önemseyecek değil şu durumda. Fiyatı 150₺ yapıp topluluğu ortadan ikiye bölünce daha iyi mi oldu gerçekten? Ya bu yönetim işi batıracaklarını düşünüp Türkiye fiyatını biraz ortada tutup dışarıda yeterli geliri alamazlarsa nasıl olsa alacaklarını düşündükleri Türk müşterileri can simidi olarak görüyorlar. Ya da nasıl olsa alacaklarını düşünüdükleri Türk müşterilere daha çok indirim yapmayı düşünmeyip aç gözlülük yapma peşindeler, başka açıklaması yok. Düzgün bir fiyattan çıksa Türkçe dil desteğine de göz yumulur ama o da yok, sadece yöneticisi Türk olmasına rağmen çıkışında Türkçe dublaj yapılan Crysislerden nerelere geldik artık. Bu işin tek bahanesi herhangi bir ek dil eklemek için gerekli sistemleri, scriptleri kurmamış olmaları olur o zaman anlaşılır yoksa geliştirme sürecinde henüz oyun geniş değilken oyunun çevirmek aksine daha avantajlıdır ve zaman kazancı sağlar(Türklerin yaptığı bir oyunda Türkçe dil desteğini konuşuyorum. İspanyolca vs gibi bir dil olunca konu iş farklı oluyor tabi).

Son lafımsa "Oyunun beğenmiyorsanız almayın" demeye getiren "Topluluk Destek" birimine-kişisine artık Türkçe'de nasıl ifade ediliyor ise ona. Bu arkadaş yakın zamanda "topluluk"tan birilerine de dilenci yaftasında bulunmuştu. Eğer bir stajyer veya gönüllü çalışan biriyse tecrübesiz diye geçiştirilir ancak tam zamanlı bir çalışan ise TaleWorlds'ün işe alım sürecinde daha dikkatli olması gerekiyor. Bu olaylar İngilizce forumda gerçekleşse ve sosyal medyada yayılsa bu sancılı Bannerlord sürecinin üstüne şirket piyasadan silinirdi büyük ihtimal. Milyarlar ile oynayan en büyük oyun şirketi EA bile belli adımlar atmak zorunda kalmıştı zamanında böyle saçma cevaplar ve hareketlerde dolayı. Burası kendini resmi diye yutturmaya çalışan başı boş bir yerler gibi değil, üyelere "beğenmiyorsan alma" "dilenci" vs diyen bir yetkili olamaz. Hele bir de alınan maaşın bir kısmı o kişilerin vergisinden oluşuyorsa.

İçimden geçenleri yazmışsın. Ben fikrimi belirtiyorum yemediğim hakaret kalmadı. Eleştiri kültürü sıfır, eleştiri de bulunana ise linç var.

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Oyun harika görünüyor ve heyecanla bekliyoruz.

Kuşatma varmış.Ben de olmadığını sanmıştım.Sadece belli kuşatma mekanikleri yokmuş söylenenlere göre.Tam olarak ne eksik orası hala belli değil.
Yani mancınık mekanikleri falan yoksa sorun yok şimdilik bence. Warband'daki kuşatma olsun yine olsun çünkü kuşatmasız olmaz.

Yani mancınık mekanikleri falan yoksa sorun yok şimdilik bence. Warband'daki kuşatma olsun yine olsun çünkü kuşatmasız olmaz.
Kesinlikle kuşatmasız olmaz.Detaylı bir açıklama yapsalar da bir an önce rahatlasak.
Burada Multiplayer kanalı bazı şeyleri açıklamış izlemenizi öneririm:

"Devletimizin ve sayın bakanlarımızın oyun geliştirme sektörüne önem veriyor olmasını çok değerli buluyoruz. Özel olarak bakanlarımızla da görüşüyoruz. Kendileri bize destek veriyor. Dünyada 110 milyar dolarlık bir oyun pazarından söz ediyoruz. Türkiye olarak bizim ihracatımız da 400 milyon dolar seviyesinde. Bunu arttırmak istiyoruz ve 2023 için 10 milyar dolarlık bir hedefimiz var. İnşallah hem sektörümüzün gayreti, hem de devletimizin desteği ile bu hedefimize ulaşacağız. Bugün gerçekleştirilen törende özel ödülü aldık. Bundan yaklaşık 1 ay önce İhracat Zirvesi’ nde ‘Özgün Ürün’ ödülünü almıştık. Ayıca Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği ile beraber diğer yerli oyun yapımcılarına destek oluyoruz. Aynı zamanda bakanlarımızla da çalışıp hem sektördeki yetişmiş insan kaynağının artması için, bizim en önemli sıkıntımız yetişmiş insan kaynağı; hem de diğer ekonomik destekler olsun, eğitim faaliyetleri olsun, bütün bunlar için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. "

Ali ERKİN.

Manevi destek mi veriyorlarmış. Bu konu senelerdir dile getiriliyor. Kaldı ki yine aynı düşüncedeyim; 8 senedir öyle ya da böyle geliştirilen ve 1 ay sonra erken erişim olarak çıkacak oyunu neden fonlayalım? Almak istersek oyunu beğendiğimiz için alırız. Erken erişim mantığı küçük firmaların oyunu geliştirirken ayakta kalmasıysa eğer, 8 senedir ayakta duran firma daha kaç sene geliştirmeyi düşünüyor da oyunculardan erken erişim desteği beklesinler?

Umarım koca paragraflardan birer cümlemize değil de birçoğuna cevap verildiği günleri de görmek dileğiyle.

Ayrıca devletin desteğine de çok karşı değilim bu konuda. Hicap duyulacak bir şey değil. Ama kaç sene oldu be kardeşim? Armağan beyin yaptığı açıklama "biz oyunu full'e yakın çıkaracağız, çok uzun süre geçmeden full hale gelecek." Ama steam sayfada eksik olarak yazılan şeyler oyunun ana mekaniği yahu.
Umarım firmanın oyuna güvendiği kadar vardır. Ara ara gelip iyi kötü yanlarını yazıyoruz. Ama zaman daraldıkça umudum tükeniyor.
Bilmeden sallamak ne güzel ya bazı vergi indirimleri ve yurt dışı etkinliklerde stand açılacağı zaman maddi destek veriliyor ama sadece taleworlds'e verilmiyor en dandik mobil oyun stüdyosuda alıyor aynı desteği. Görende tüm stüdyoyu devlet fonluyor sanacak :grin: Karşılığında ne oluyor dersen bu firmalar belli bir ihracat oranını tutturmak zorunda o oranlar tutunca senin dış ticaret açığın kapanıyor ülkeye döviz giriyor. Taleworldsün ülkeye katkısının aldığı paranın 10000 katı olduğuna emin olabilirsin.

Last edited:
Şimdi kusura bakmasın kimse ama şuanda Türk oyunculara saygısızlık yapılıyor erken erişim muhabbetini geçiyorumo başlı başına bir konu 8 yıl! Neyse saygısızlık kısmı para vs değil saygısızlık kısmı Türk firmasının Oyunu Türkçe çıkartmaması kusura bakmasın kimse ama bu sizleri 8 yıl boyunca destekleyen herkese bir hakarettir. Linç etmek istiyorsanız buyrun edin ama benimle aynı görüşte bir çok insan var ben bunu kabullenemiyorum açıkçası gerçi 8 yıl geliştirilen bir oyunun erken erişimde çıkması çoğu özelliğinin olmaması düşününce daha da çok çıldırıyorum

Kuşatma mekanikleri de olmazsa ne var oyunda ? oyunun en büyük olayı mancınıklar balistalar trebucheler koçbaşı kırılabilen kale yapıları katil delikleri vs. krallık kurma olmamasını bile anlarım ama kuşatma mekaniklerini bari düzgün yapıon 8 senedir okey mi oynuyorsunuz şirkette anlamadım ki

Şimdi kusura bakmasın kimse ama şuanda Türk oyunculara saygısızlık yapılıyor erken erişim muhabbetini geçiyorumo başlı başına bir konu 8 yıl! Neyse saygısızlık kısmı para vs değil saygısızlık kısmı Türk firmasının Oyunu Türkçe çıkartmaması kusura bakmasın kimse ama bu sizleri 8 yıl boyunca destekleyen herkese bir hakarettir. Linç etmek istiyorsanız buyrun edin ama benimle aynı görüşte bir çok insan var ben bunu kabullenemiyorum açıkçası gerçi 8 yıl geliştirilen bir oyunun erken erişimde çıkması çoğu özelliğinin olmaması düşününce daha da çok çıldırıyorum
Kardeşim oyunu senden 100.000 kat fazla satın alan Fransız ve Almanın dilleride yok. Onlar ağlamıyor böyle çünkü erken erişim oyunların tek dille çıktığını biliyorlar. Oyunun içeriği erken erişim sürecinde sürekli değişeceği için sürekli yeni çeviri işleri olacak böyle gereksiz bir iş yüküne ne gerek var?

Kardeşim oyunu senden 100.000 kat fazla satın alan Fransız ve Almanın dilleride yok. Onlar ağlamıyor böyle çünkü erken erişim oyunların tek dille çıktığını biliyorlar. Oyunun içeriği erken erişim sürecinde sürekli değişeceği için sürekli yeni çeviri işleri olacak böyle gereksiz bir iş yüküne ne gerek var?
Çeviri işleri olacak diyorsun da şirketin elemanlarının çoğunun ana dili Türkçe zaten. Sorun çevirmek değil programlama olabilir. Koca şirkette sadece bu iş için tek bir kişi olsa yeter. Üstüne kalan zamanında da ekibe yardım etmeye devam eder. Yani sorun elemanları yönlendirmek mi? Ayrıca erken erişim Türkçe çıkan da bir çok indie yapım oyun var, çoğunun çevirisi kötü ama yapmaya çalışıyorlar yine de. Warband'in de sıkıntıları var Türkçe tarafında. Lord isimleri görünmüyor, bazı yerler üstün körü çevirilmiş falan. Bannerlord'da aynısının olmasını istemem tabiki. Her update'de Türkçe'yi yenilemeleri gerekiyor. Yani bu işi yapacak programlama becerisine sahip bir kişi lazım ekipten. Erken erişim boyunca Türkçeleştirmeyi yapacak ve arta kalan zamanı da ekibe yardım edecek veya kendi işine devam edecek. İnsanlar bu kadar istiyorken diretmeye çalışmak saçma değil mi? Niye bu inatçılık? İmkansız bir şey istemiyor ki insanlar. Bu sayede kendilerinin de içinde bulunduğu sektöre katkıda bulunacaklar. Benim eleştirim bu yönde. Ben de ücretine takılanlardan değilim sadece politikayı yanlış buluyorum. İnatçılık yapmak yerine bir kişi bu çeviri işini üstlenebilir. Ellerini taşın altına koymaları lazım. Sektörün geleceğini değiştirecek güçleri varken. Ekipten biri olsaydım ve programlama yeteneğim olsaydı kendi iş yüküm üzerine Armağan beyle konuşup çeviriyi de üstlenirdim. Bu kadar insanı kırmazdım diye düşünüyorum. Herşey para demek değil.

Bence de zor bişey değil erken erişim sırasında gelecekse bu kadar insan beklemesin türkçenin gelmesini türkçe çıkarın türkiye için satışlarınız 2 ye 3 e katlansın eğer tam sürüme kadar gelmeyecekse de bilelim tam sürüm çıkınca alalım bu kadar belirsizlik taleworlds için bile fazla

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom