Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
"Devletimizin ve sayın bakanlarımızın oyun geliştirme sektörüne önem veriyor olmasını çok değerli buluyoruz. Özel olarak bakanlarımızla da görüşüyoruz. Kendileri bize destek veriyor. Dünyada 110 milyar dolarlık bir oyun pazarından söz ediyoruz. Türkiye olarak bizim ihracatımız da 400 milyon dolar seviyesinde. Bunu arttırmak istiyoruz ve 2023 için 10 milyar dolarlık bir hedefimiz var. İnşallah hem sektörümüzün gayreti, hem de devletimizin desteği ile bu hedefimize ulaşacağız. Bugün gerçekleştirilen törende özel ödülü aldık. Bundan yaklaşık 1 ay önce İhracat Zirvesi’ nde ‘Özgün Ürün’ ödülünü almıştık. Ayıca Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği ile beraber diğer yerli oyun yapımcılarına destek oluyoruz. Aynı zamanda bakanlarımızla da çalışıp hem sektördeki yetişmiş insan kaynağının artması için, bizim en önemli sıkıntımız yetişmiş insan kaynağı; hem de diğer ekonomik destekler olsun, eğitim faaliyetleri olsun, bütün bunlar için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. "

Ali ERKİN.

Manevi destek mi veriyorlarmış. Bu konu senelerdir dile getiriliyor. Kaldı ki yine aynı düşüncedeyim; 8 senedir öyle ya da böyle geliştirilen ve 1 ay sonra erken erişim olarak çıkacak oyunu neden fonlayalım? Almak istersek oyunu beğendiğimiz için alırız. Erken erişim mantığı küçük firmaların oyunu geliştirirken ayakta kalmasıysa eğer, 8 senedir ayakta duran firma daha kaç sene geliştirmeyi düşünüyor da oyunculardan erken erişim desteği beklesinler?

Umarım koca paragraflardan birer cümlemize değil de birçoğuna cevap verildiği günleri de görmek dileğiyle.

Ayrıca devletin desteğine de çok karşı değilim bu konuda. Hicap duyulacak bir şey değil. Ama kaç sene oldu be kardeşim? Armağan beyin yaptığı açıklama "biz oyunu full'e yakın çıkaracağız, çok uzun süre geçmeden full hale gelecek." Ama steam sayfada eksik olarak yazılan şeyler oyunun ana mekaniği yahu.
Umarım firmanın oyuna güvendiği kadar vardır. Ara ara gelip iyi kötü yanlarını yazıyoruz. Ama zaman daraldıkça umudum tükeniyor.

Sanırım Callum'un mesajı vardı, "devletten aldığımız fon şirketin elektrik faturasına bile yetmez" tarzındaydı, bu tarz konuların arka planına onu mu eklesek ?

İkinci Bölüm Madde 12. ve 13.

oynWzX.png

Gerçekten ortada bir devlet desteği varsa eğer açıklayıcı olmuştur umarım. Devlet milyonlarca dolar destek sağlıyormuş gibi algı operasyonu yapmazsınız umarım artık.

Bu fiyat mevuzusu çok uzamış evet benim için de pahalı. Fiyatına pahalı dedim, hala diyorum. AAA oyunlar bile daha ucuz ha ne yapalım adamlar oturup "oyunun fiyatı 150 lira olsun hajum" dememişlerdir elbet bir sürü hesap kitap yapılmıştır firmayı bu kurtarıyorsa ve bu oyunu seviyorsak 150 liraya gidip alacağız almak istemeyen de pahalı diye almaz bence firmayı çok darlamayın adamlar TR gibi yerde bir sürü beyaz yakalı çalıştırıyor riske girip yıllarını ayırıp bir oyun yapıyorlar bu sürece destek olmazsak çok beklediğimiz oyun kötü şartlarda çıkabilir. Yani günün sonunda iyi bir bannerlord görmek istiyorsak 150 liranın hesabını yapmak çok mantıklı gelmiyor oyunu ben 100-130 bandında bekliyordum ha 130 vermişim ha 150 ne fark eder diye düşünüyorum.

Bildiğimiz,beklediğimiz ve açıklanan özellikler erken erişimde sunulmadığına göre anlaşılan şu hiç duyurmadık,göstermedik dedikleri özellikleri koymuş olmalılar. Birde erken erişim sürecinde oyun indirime girecek mi acaba ? Oyunun fiyatı tam sürümde değişmeyecek diyip oyunu 150 TL'den satın aldıktan 1-2 ay sonra indirime girmesini istemem açıkçası.

Bildiğimiz,beklediğimiz ve açıklanan özellikler erken erişimde sunulmadığına göre anlaşılan şu hiç duyurmadık,göstermedik dedikleri özellikleri koymuş olmalılar. Birde erken erişim sürecinde oyun indirime girecek mi acaba ? Oyunun fiyatı tam sürümde değişmeyecek diyip oyunu 150 TL'den satın aldıktan 1-2 ay sonra indirime girmesini istemem açıkçası.
fazla mı iyimsersin? Tanıtılan, yaptık denilen özellikler yok, tanıtılmayanlar mı olacak?

Bir arkadaşın açmış olduğu konuyu okudum az önce, mantıklı bir konuya değinmiş;

Oyundaki sorunları ve genel olarak nasıl göründüğü konusunda geri bildirim verebilmemiz için erken erişime alındı. Peki neden bazı özellikler gizlendi?

İki seçenek var. Birincisi ve büyük ihtimal (duruma göre en mantıklısı) hazır değil veya büyük halledilmesi gereken sorunlar içeriyor.
İkincisi, yenilikleri hemen sunmak istemiyorlar. Çünkü tam sürüm çıktığında geriye bir şeyler kalmalı.

İlki daha olası. Şu an eklenmeyen özelliklere zaten baktığınızda hepsi birbiri ile bağlantılı olan özellikler. Tam anlamıyla rayına oturduğu vakit erken erişimde dahi eklerler. Problemli bir şekilde eklendiğinde oyuncuların tepkisini daha çok çekecekti.

Bir arkadaşın açmış olduğu konuyu okudum az önce, mantıklı bir konuya değinmiş;

Oyundaki sorunları ve genel olarak nasıl göründüğü konusunda geri bildirim verebilmemiz için erken erişime alındı. Peki neden bazı özellikler gizlendi?

İki seçenek var. Birincisi ve büyük ihtimal (duruma göre en mantıklısı) hazır değil veya büyük halledilmesi gereken sorunlar içeriyor.
İkincisi, yenilikleri hemen sunmak istemiyorlar. Çünkü tam sürüm çıktığında geriye bir şeyler kalmalı.
Özelliklerde sorunlar var ve bitirilmemiş, oyuna eklenmemiş özellikleri nasıl geri bildirim verebiliriz? Zaman kazanma amaçlı açılıyor erken erişim gayet açık

Bence şimdilik en azından arayüzü(menüler, yetenek açıklamaları..) Türkçe yapsalardı hiç İngilizce bilmeyenler için daha az korkutucu olurdu ve daha anlayışlı kalabilirdi TR topluluğu. Pazarlama konusunda biraz yanlış yaptılar bence çıkmadan önce. Umarım oyunun içeriği 150₺' hak eder (çok bilgi olmadığı için umarım diyorum) ben hak edeceğini düşünüyorum.

Last edited:
Şimdi benim anlamadığım en basitinden oyunun ilk gameplay trailerı yayınlandığında gösterilen kendi özel silahını yaratma/özelleştirme gibi bir özelliği yaklaşık 5-6 senede nasıl yetişmediği.Bu kadar basit bir özellik bile -tabi oyunun diğer özelliklerine kıyasla basit- hazır değil diyerek oyundan çıkarılıyorsa kim bilir erken erişimde neler eksiktir.İşin korkutucu tarafı 1 yıl içinde erken erişim bitecek deniliyor ama bu kadar basit bir özellik bile hazır değilse o 1 yılın üzerine daha kaç tane 1 yıl eklenir orası meçhul.Gerçekten iyimser yaklaşmak istiyorum ama iyimser yaklaşacak da pek bişey yok gibi.Umarım yakın zamanda tam olarak nelerin eksik olduğunu daha detaylı bir biçimde açıklarlar.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom