Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Count Delinard said:
Now, that was beautiful.

blog_post_77_taleworldswebsite_03.gif

Vay yavrum vay vay yavrum vay...

Biri komutana söylesin boşuna kalkan tutacağımıza sırtımızdaki mızrakla karşı hamle yapalım gelen süvarilere karşı.Koca birlikten 3 kişinin aklına gelmiş mızrağı kullanmak.

Geçen sene oynanış videolarından görmüştük yapay zekanın warband dan hallice olduğunu ama ufak bir umudum var çıkana kadar sabrediyorum sadece

Hazır 1000 askerle oynayabileceğiz 1 kişiye vurmaya çalışan 1000 atlının ekmek kuyruğuna girmesini oturup zevkle izleyeceğim sanırım

Selamlar Kalradya savaşçıları!

Gerçek bir çarpışmada, zeki komutanlar mümkün olduğunca çok avantaj ararlar: yüksek bir yere geçmeye çalışırlar, sayıca düşmanlarından üstün olmayı, yanlardan saldırıp onları çevrelemeyi ve gafil avlamayı denerler… Eğer bunu yapabilselerdi, savaşa yalnızca kazanma şansları son derece kesin göründüğünde katılırlardı ve savaş başlamadan biterdi. Öte yandan video oyunlarının eğlenceli olmaları da beklenir – bu yüzden de özellikle çok oyunculu modda, oyunun adil olması gerekir. Eğer kendinizi dezavantajlı bir konumda görüyosanız bunun nedeni oyunun en iyi becerilere sahip olanı kazandıracak dengeyi sağlamadaki başarısızlığı değil, sizin yanlış kararlar almış olmanızdır. Birçok farklı ülkesi, birlik tipi, silahı, arazisi vs. olan Mount & Blade II: Bannerlord gibi derin oyun mekaniğine sahip bir oyunda bu hassas dengeyi sağlamak özellikle ustalık isteyen bir iştir. Bölüm ve oyun tasaarımcılarımız, savaşları mümkün olduğunca adil ve eğlenceli hale getirmek için var güçleri ile çalışırlar ve bugün de onlardan biri olan bölüm ve yardımcı oyun tasarımcımız Paul Kaloff ile oyun için neler yaptığı hakkında konuşuyoruz. Bu arada adı ve yüzü size tanıdık gelmiş olabilir: muhtemelen kendisini geçtiğimiz Gamescom yayınlarından hatırlayacaksınız!

blog_post_77_taleworldswebsite_02.jpg

Benim bu bloglarda en çok dikkat ettiğim kısım "şu anda ne üzerinde çalıyorsunuz" kısmı.  Bu blogda olduğu gibi bir çok blog da henüz son rötuşlardan bahsetmenin zor olduğunu anlıyorum.

Asker formasyonu güzel duruyor, komutlar yeterli olursa bundan sonra piyadeler oldukça etkili kullanılabilir gibi duruyor.

Hulagu said:
Benim bu bloglarda en çok dikkat ettiğim kısım "şu anda ne üzerinde çalıyorsunuz" kısmı.  Bu blogda olduğu gibi bir çok blog da henüz son rötuşlardan bahsetmenin zor olduğunu anlıyorum.

Asker formasyonu güzel duruyor, komutlar yeterli olursa bundan sonra piyadeler oldukça etkili kullanılabilir gibi duruyor.

Evet senin söylediğin bu durum benimde dikkatimden kaçmadı ve açıkçası bu durumdan rahatsız oldum yani şu soruyu sordurtuyor. Daha ne üzerinde çalışıyorsunuz?Daha bitiremediniz mi ?

Bannerlord oynanış videolarında gördüğüm, asker formasyonlarını pek bir avantaj sağlayacak duruma getirmedikleri. Tarihi makalelerde, belgesel ve filmlerde bu formasyonların, bir birliğin organize olup, taktiksel savunma ve saldırı amacıyla avantaj sağlamak için kullanıldığını görebiliriz. Total War serilerinde de bu formasyonlar işe yarıyor, oyuna ayrı bir stratejik çeşitlilik katıyor.
  Bannerlord'da ise görsellikten öteye gitmiyor. Savunmada askerlerin bir arada kalmasını sağlamışlar, belki de bir kaç küçük şey daha vardır. Ama saldırı için veya direk yakın temas savunma için bu formasyonlara bir işlev kazandıramamışlar. İki yaya birlik çarpıştığında hemen formasyon bozuluyor ve piranaların birbirini yok edişini izliyoruz.

g7N6g5.gif
3C3E78DAB6C90AA7F156E6970E82648FACED8EB2

Piyadelerin formasyonu Bizans ordusunun Foulkon formasyonuna benziyor ancak bu taktik süvari hücumu için değil menzilli saldırılara karşı kullanılırdı.

w_118_b.jpg

Oyundaki İmparatorluk ile Bizans(Doğu Roma) kültürel açıdan çok benzer. Gönül ister ki İmparatorluk piyadeleri 3 metrelik kontarion yada yere kazık gibi sabitlenen ağır menavlatoi mızrakları kullansınlar, ancak bunun içinde yeni animasyonlar gerekir.

formation.jpg
w_118_d.jpg

Taleworlds sanırım euro NCAP kaza testi yapıyor.Atları 60 km hızla çarpıştırıyor anladığım kadarıyla.Kaza simulatörü olarak çıkarmak mı istiyorlar acaba?Sonuçta o mızrak bir yere saplanmak için değil mi? ölmeyi bekleyen kuklalar olarak kalmaları oyunu çok kötü baltalıyor.

Bak modellemedir, rötüşlardır anlarım da bu kadar temel ihtiyaçları halen oyunda görememek 6 sene sonra hayal kırıklığı oluyor.

Bu resimlere ek olarak yine yabancı forumda birisi şu resmi atmış ortada ki adam sağından gelip geçen bir atlıya target olarak kilitlenmiş ve mesafe de uzak olduğu için birşey yapamıyor.Gerçekten çok kötü durum.Önemsiz detaylarla uğraşmak yerine bunlarla uğraşılmalı bence.

Bir shield wall formasyonun da her asker tam karşısından gelen hedefe kilitlenmesi lazım, birliğin bütünlüğünü korumak açısından.Ayrıca bilmiyorum bunları söylemek iş öğretmek gibi anlaşılabilir, bir şey felan bilmiyorum ama mantık olarak piyade hamlesini mızrağın ulaşacağı noktaya göre belirlemesi lazım yapay zekanın ayrıca mızrağın range'inden ziyade karakterin, o birliğe "shild wall"  formasyonu verildiğin de görüş uzaklığının hamlesini daha önceden yapabilmesi için iyi ayarlanması gerekiyor.

Genel olarak giften anlaşılan şey şu: piyade kargılamasının olmayışını bir kenara bırakalım, mızrak saplaması konusun da karakter ve hedef arasında bir takım ayarlarının yapılması gerekiyor ve shild wall formasyonun da özellikle birliğin bütünlüğü açısından karakterin karşısın da ki hedefe değil de sağın da ki veya solunda ki hedefe yönelmesi ciddi bir sorun.

sonuç olarak bırakın kargılamayı daha mızrak saplaması için gereken yapay zeka hiç yeterli değil.

rcsdC.gif

Yapay zekayı ayarlamanın zorluğunu bilmiyorum ama 7 senedir geliştirilen bir oyunda, hala birbirinden bağımsız hareket eden yapay zekayı görmek büyük hayal kırıklığı. İyimser düşünüp sadece bloglarda böyle gösterildiğine inanmak istiyorum. Eğer böyle değilse, kızalım veya kızmayalım modlu Warband diyen arkadaşların haklılık payı fazlasıyla doğmuş olur.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom