Mekanik ve Ana Hatlar

Users who are viewing this thread

İyi günler, forumda çok görmesem de genel olarak internette bazı insanlar şu şekilde düşünüyor:
"Bu nasıl 2020 oyunu! Warband'ın aynısı !"
"Mordhau ve For Honor daha gerçekçi bu ne !"

Ben de bu eleştirilere oyunun bir fanı olarak cevap vermek istedim. :smile:

Oyunun grafikleri ile ilgili:
1- Oyunun grafikleri eski gözüküyor!
Açık bir şekilde kendi bilgisayarımda denemedim ancak videolardan grafiklerin kötü olmadığını görebiliyorum.
2- İç mekanlar çok karanlık!
Öncelikle, bunun bilerek yapıldığından eminim zira orta çağda aydınlatma meşale ile yapılıyordu bu yüzden içerilerin karanlık olmasını anlayabiliriz.
3- Arayüz kötü gözüküyor!
Şahsi fikrimce ben arayüze aşık oldum diyebilirim. Tam bir orta çağ oyunu arayüzü ve göz yormuyor.

Mekanik ile ilgili:
1- Animasyon ve oynayış kütük gibi!
Warband'in multiplayerinin belki de sevilmesinin nedeni buydu,diğer oyunlarda(benzer tür) çoğunlukla bir tuşa basarsınız ve yarım saniye ile 2 saniye arası bir süresi olan animasyon girer. Bu oyunun cs:go, lol gibi rekabetçi olmaları zordur ancak Mount and Blade serisi bu "kütük gibi" animasyonlarla rekabetçi bir oyun olmayı başardı.
2- Vuruş Hissi yok!
Benim maalesef ki söyleyenlere birazcık güldüğüm bir mesele, ilk önce videolardan gözüktüğü üzere vuruş hissi çok iyi. Vurunca etrafa kan sıçrıyor, adam geri sekiyor ya da vuruşunuzun yönüne göre devrilerek ölüyor ve harika bir ses efekti çıkıyor.
3- Yay ve at kullanımı kötü!
Açıkça oynamadığım için bilmiyorum, bunu siz doldurursanız sevinirim :grin:

Düzenleme: Eksiler:

1- Eğilerek saldırı yapılamıyor, ok dahil.

Ek kaynak 1:

GENEL OLARAK OYUN ÇAĞDAŞ VE REKABETÇİ OYUNLARA AYAK UYDURMUŞ DURUMDA!

Daha aklıma gelmeyen bir çok şey var, geldikçe düzenleyeceğim.

Last edited:
Bu mekaniklere yapılan eleştiriler bana Warband'i sevdiren şeylerdi zaten. O "kütük gibi" denilen animasyonlar benim için olabilecek en akıcı animasyonlar. Vuruş hissi de mükemmel. Ben asıl Chivalry gibi vuruş hissi olduğu söylenen oyunlarda vuruş hissi alamıyorum. Çok ilginç.

Bannerlord'un Multiplayer bölümünü 3-4 aydır test etme şansım vardı ve ziyadesi ile bu şansı değerlendirdim. Açık konuşmak gerekirse Warband'in oynanışı daha akıcı ve sade. Bannerlord ise Warband'e göre daha ağır ve kompakt bir durumda. Bannerlord ile birlikte; Warband'te bulunan bu akıcılığı ve sadeliği; Bannerlord'a ekledikleri yavaşlama(mekanik bazlı)-gerçeklik ile birlikte daha realist bir Orta Çağ ortamı oluşturmak istenmiş. Değişiklik güzeldir. Haricinde vuruş hissi yok diyen arkadaşlar, Battlefield veya COD ile mi kıyaslıyorlar oyunu anlamış değilim. Ne bekliyorlar tam olarak? Vuruş hissinin Warband'ten çook daha ötede olduğunu idrak edebilmek zor olmasa gerek.

Grafikleri kötü değil ki bence baya güzel yapmışlar kendim "very high" ayarlarda oynayarak söylüyorum bunu

Bannerlord'un Multiplayer bölümünü 3-4 aydır test etme şansım vardı ve ziyadesi ile bu şansı değerlendirdim. Açık konuşmak gerekirse Warband'in oynanışı daha akıcı ve sade. Bannerlord ise Warband'e göre daha ağır ve kompakt bir durumda. Bannerlord ile birlikte; Warband'te bulunan bu akıcılığı ve sadeliği; Bannerlord'a ekledikleri yavaşlama(mekanik bazlı)-gerçeklik ile birlikte daha realist bir Orta Çağ ortamı oluşturmak istenmiş. Değişiklik güzeldir. Haricinde vuruş hissi yok diyen arkadaşlar, Battlefield veya COD ile mi kıyaslıyorlar oyunu anlamış değilim. Ne bekliyorlar tam olarak? Vuruş hissinin Warband'ten çook daha ötede olduğunu idrak edebilmek zor olmasa gerek.

Peki yay ve at kullanımı? Ben ona da yanıt verecektim ancak kendim oynayarak deneyimleyemediğim için videolardan anlayamayacağımı düşündüm.

İyi günler, forumda çok görmesem de genel olarak internette bazı insanlar şu şekilde düşünüyor:
"Bu nasıl 2020 oyunu! Warband'ın aynısı !"
"Mordhau ve For Honor daha gerçekçi bu ne !"

Ben de bu eleştirilere oyunun bir fanı olarak cevap vermek istedim. :smile:

Oyunun grafikleri ile ilgili:
1- Oyunun grafikleri eski gözüküyor!
Açık bir şekilde kendi bilgisayarımda denemedim ancak videolardan grafiklerin kötü olmadığını görebiliyorum.
2- İç mekanlar çok karanlık!
Öncelikle, bunun bilerek yapıldığından eminim zira orta çağda aydınlatma meşale ile yapılıyordu bu yüzden içerilerin karanlık olmasını anlayabiliriz.
3- Arayüz kötü gözüküyor!
Şahsi fikrimce ben arayüze aşık oldum diyebilirim. Tam bir orta çağ oyunu arayüzü ve göz yormuyor.

Mekanik ile ilgili:
1- Animasyon ve oynayış kütük gibi!
Warband'in multiplayerinin belki de sevilmesinin nedeni buydu,diğer oyunlarda(benzer tür) çoğunlukla bir tuşa basarsınız ve yarım saniye ile 2 saniye arası bir süresi olan animasyon girer. Bu oyunun cs:go, lol gibi rekabetçi olmaları zordur ancak Mount and Blade serisi bu "kütük gibi" animasyonlarla rekabetçi bir oyun olmayı başardı.
2- Vuruş Hissi yok!
Benim maalesef ki söyleyenlere birazcık güldüğüm bir mesele, ilk önce videolardan gözüktüğü üzere vuruş hissi çok iyi. Vurunca etrafa kan sıçrıyor, adam geri sekiyor ya da vuruşunuzun yönüne göre devrilerek ölüyor ve harika bir ses efekti çıkıyor.
3- Yay ve at kullanımı kötü!
Açıkça oynamadığım için bilmiyorum, bunu siz doldurursanız sevinirim :grin:

Ek kaynak 1:

GENEL OLARAK OYUN ÇAĞDAŞ VE REKABETÇİ OYUNLARA AYAK UYDURMUŞ DURUMDA!

Daha aklıma gelmeyen bir çok şey var, geldikçe düzenleyeceğim.

Hepsi doğru ancak iç mekanlar gereksiz fazla karanlık tamam gerçekçi olsun ama begenmeyenler için doğal bir parlaklık ayarı olsun...

Eğilerek ok saldırısı yapabiliyorduk ama herkes bir yerlere girdiği için kaldırdılar ama eğilirken kalkan tutabiliyorsun mesela oda tam olarak heryerinin kapanmasını sağlıyor.

benim tek takıldığım konu saç görünüşleri, videolarda, gameplaylerde çok kötüydü inşallah düzeltirler ya
Katılıyorum,yüzler ve özellikle saçlar eski görüntülere göre baya gerilemiş gibi geliyor bana.

siege.png

customise.png

mb2db6hheader.jpg

images

Yeni görüntü(Artem'in videosundan aldım)
Fvg2MG.jpg

mTRvUQ.jpg

Katılıyorum,yüzler ve özellikle saçlar eski görüntülere göre baya gerilemiş gibi geliyor bana.

siege.png

Bu sanki o sahneye özel modellenmiş gibi geliyor bana, binlerce insanın aynı sahnede savaştığı bir oyunda yüksek grafik beklemek biraz saçma.Zaten olabildiğince polygon sayısı düşürmeye çalışmışlardır.Olması gerekte bu zaten yoksa fpsler yerlerde olur.Grafiklere bu kadar takılmayın ENB modları,saç modları ,ışıklandırma modları çıkar(PC sine güvenenler için tabi ).

ben bu görüntünün çakma olduğuna inanıyorum. ne diğerleriyle uyuyor ne de beta, gamescom gameplaylerine uyuyor.
TaleWorlds'un ilk Bannerlord Bloğunda kendileri paylaşmış bu görüntüyü. Yani görüntü sahte değil.

Bu sanki o sahneye özel modellenmiş gibi geliyor bana, binlerce insanın aynı sahnede savaştığı bir oyunda yüksek grafik beklemek biraz saçma.Zaten olabildiğince polygon sayısı düşürmeye çalışmışlardır.Olması gerekte bu zaten yoksa fpsler yerlerde olur.Grafiklere bu kadar takılmayın ENB modları,saç modları ,ışıklandırma modları çıkar(PC sine güvenenler için tabi ).
Hocam ben şunun olmaması problem değil modla halledilir demek istemiyorum. Oyunun temel halinin olabildiğince güzel olmasını istiyorum. Saçlar hareket etsin falan demiyorum zaten sadece güzel gözüksünler,çok yapay gözükmesinler istiyorum. Saçın hareketleri seçenek olarak sunulabilir aslında. Miğfer takmayan çok fazla birim yok zaten. Oyunun başlarında ordumuzda rütbeli asker olmayacağı için köylülerde ve şehir,kale sahnelerinde saçlar gözükecek sadece. O yüzden çok problem olmaz bence.

Grafikler ortalama bir oyun bilgisayarına göre yapılmış bu belli, bu oyunun Red Dead Redemption 2 gibi grafikleri olsaydı emin olun 2080 Ti falan isterdi açmak için hayliyle iyi bir CPU da isterdi, Sıkıntı şu. Oyunlarda farkettiğiniz üzere görebildiğiniz bir alana çok fazla yapay zeka konulmaz (AAA grafikli oyunlardan bahsediyorum) bunun sebebi yapay zekanın zaten fazla güç isteyen bir şey olması. Bilirsiniz oyunlarda arkanızda bıraktığınız yerleri oyun motoru bir nevi "unutur" oraları yenilemez ki zaten sizi şu an ilgilendirmeyen bir alan bilgisayarınızdan güç harcamasın ve sizi ilgilendiren yeri bilgisayarınızın tam gücüyle görün. Eğer geçtiğiniz yerleri unutmasa oraları sürekli yenilemek, ne olup ne bittiğini kontrol etmek zorunda, bu da aşırı güç isteyen bir şey. Şimdi Bannerlorda gelirsek, büyük bir savaş alanında, 1000'den fazla yapay zeka savaşıyor, ve Bannerlordda oyun motorunun unutması gibi bir kavram olamaz, çünkü oyun motoru savaşın nasıl gittiğini göstermek zorunda, her pixeli yenilemek zorunda ki siz ne olup ne bittiğini görün. Şimdi bu faktörleri göz önüne getirirseniz bu oyunun grafiklerine zayıf diyemezsiniz.(ki bence gayet güzel görünüyor)

Devenin kendince avantajları var mesela deve sürücüsü uzun boylu bir karakterse mızrak ile darbe alma ihtimaliniz çok düşüyor.

Back
Top Bottom