M&B: Warband - Mod Geliştirme Röportajları (Bölüm 1) | Anno Domini 1300

Users who are viewing this thread

Arkenhes

Knight at Arms
Bilgilendirme:

Merhaba, arkadaşlar.
Bundan sonra siz mod severler için mod yapımcıları ile röportaj yapıp, çıkacak ve güncellenecek modlar hakkında ki bilgileri sizlere aktaracağım. İlk röportajımız sevgili Ahmet (HyperCharge) ile oldu. Ben röportajı yaparken keyif aldım, umarım sizde okurken keyif alırsınız.
Keyifli okumalar.​

Qg1BDy.png

Mod Röportajları, Bölüm 1

Mod Ekibi:

HyperCharge
Propaganda
Bekoberk
Cevdet

*Ekibe alım olup olmadığı hakkında herhangi bir bilgimiz yok. HyperCharge'e danışınız.​

Röportaj:

S: Merhaba, HyperCharge. Bildiğin üzere, bugün seninle üzerinde çalıştığın Anno Domini 1300 modu hakkında röportaj yapmak için buradayım. Öncelikle adın nedir, kaç yaşındasın, okulun/işin ve yaşamından bize kısaca bahsedebilir misin?

C: Merhaba.Adım Ahmet,15 yaşındayım.9.Sınıf öğrencisiyim.  :smile:

S: Peki, modlamayı nasıl, nereden ve neden öğrendin?

C:  modlamayı öğrenmek sabır,azim ve inanç gerektirir.Bir kısmını python yazılımını anlatan kitaplar ile(hatırlamıyorum ismini),diğer kısımı ise forumdan öğrendim,nedeni ise kimsenin büyük işlere kalkışmadığıydı.

S: Birazda moddan bahsedelim. Şu an mod hakkında bizlerin bildiği tek şey ismi. Anno Domini 1300, ilk bakıldığında bizlere DrTomas'ın Anno Domini 1257 isimli modunu hatırlatıyor. Neden Anno Domini, neden 1300?

C: moda bu ismi ilk koyduğumda 2013 ün aralık ile ocağıydı sanırım.ilk önce belirtmek isterim,bu mod kesinlikle 1257 den alıntı değildir,neden o ismi koyduğuma gelirsek,heyecan uyandıran,merak uyandıran bir isim seçmek istedim.Neden 1300,çünkü mod Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatacak.

S: Önceki konuşmamızda bana modun senaryolu olacağını söylemiştin. Senaryo ne hakkında olacak, spoiler vermeden kısaca bahsedebilir misin?

C: Senaryo Osman Gazi'nin Osmanlı beyliğini 1299 da(bazı tarihçiler 1300 de kurulduğunu söylüyor,Halil inalcık ise 1302 de koyunhisar savaşından sonra kurulduğunu söylüyor.Ben genel olarak ikisinin arasını yani 1300'ü tercih ettim.)kurduğundan ölümüne kadar,ayrıca modda yer alan bazı özellikler sayesinde "oyunun" ilerletilmiş tarihleriyle beraber yeni senaryolar da ayrıca yeni özellikler de ortaya çıkacaktır.

S: Senaryo görevleri dışında modda senaryoya bir etkisi olmayan yeni görevler görecek miyiz?

C: henüz modumuzun yapımcıları ile bu konu hakkında konuşacak kadar bilgi ve fikir toplamadım.Yani ne tür görevler olabilir bunları düşünüyorum.Fakat eklemek istiyorum.

S: Mod nerede geçiyor, taraflar hakkında bilgi verebilir misin?

C:  Mod Söğütün Domaniç ilçesine yerleştirildiğimiz yerde geçiyor.Anadolu da ki taraflar hakkında bilgi vereyim,Bizans var,Germiyanoğulları,İlhanlılar,karesioğulları,hamidoğulları,teke,menteşe ve aydın oğulları var.Beylikler orta asya kültürünü hissettirecek şekilde tasarlanıyor,Bizans da aynı şekilde o döneme göre tasarlanıyor.İlhanlılar moğolların temelini alacak.

S: Modda ki diğer yeniliklerin ve özelliklerin bazılarından kısaca bahsedebilir misin?

C:  Başlıca yeniliklerden birisi,kale kuşatmalarını hem mancınık hem de koçbaşları ile yapabileceksiniz,ayrıca oyunu çepeçevre saracak bir din sistemi.

S: Modda ki Troop sistemi hakkında bizlere ne söyleyebilirsin? Troop ağacı uzun mu, kısa mı; nasıl asker ediniyoruz; Warband Troop sistemi ile mi yoksa Anno Domini 1257 moduna benzer bir sistemle mi?

C:  Henüz krallıklara başlamadık(az kaldı başlamamıza).O yüzden asker eğitimi hakkında bir şey söyleyemeyeceğim,troop ağacını uzun tutmaya bakacağız.

S: Modda ki yoldaşlar hakkında kısaca bilgi verebilir misin?

C:  Moddaki yoldaşlar,senaryolar için kullanılacak büyük ihtimal,henüz isimlerini araştırmadık.Senaryonun gelişmesi ile birlikte onlara da bakılacak.

S: Modda, yeni animasyonlar görecek miyiz, göreceksek ne animasyonları (hareket, dövüş vb. - taverna animasyonu hariç)?

C:  taverna animasyonu dışında,tek elli kılıç ile yukarıdan vurduğumuzda,aşağıdan vurduğumuzda farklı şekillerde animasyonlar görebileceksiniz,onun dışında kalkan ile vurma olacak,ayrıca vertex animationlar görebileceksiniz.Fakat bu ilk sürümde olmayacak,çok uğraştım fakat yapamadım ilk sürüm için.Nedeni ise 1.165 modül sistemindeki değişiklikleri 1.158 modül sistemine geçirince oyun kırmızı yazılar veriyor.  :roll:

S: Modda hiç bir modda olmayan, tamamen senin tarafından kodlanmış bir özellik/özellikler var mı?

C: Teknoloji ağacı,Din sistemi,Liman sistemi ve de diğer bazı gerçeklikler(mesela partimizin gece olunca kamp moduna girmesi)ayrıca ,Değirmenlerin dönmesi ve bazı büyük nesneler ile yıkılabilen duvarlar.

S: Bu mod diğer modlardan farklı. Çünkü...

C:  bu kadar geniş bir tarihi konu alan başka bir mod yok.

S: Son olarak bir kaç oyun içi görüntü istiyor, modunda başarılar diliyoruz. :grin:

C:  teşekkür ederim.  :smile::

4LqNVJ.jpg
dq5alV.jpg
Dl6vnZ.jpg

Röportajımız bu kadar sevgili mod severler. Bir daha ki sefere görüşmek üzere. :smile:

Back
Top Bottom