Kimlikte isim değiştirmek

Users who are viewing this thread

Cosmic Latte

Sergeant
kimlikte adımı değiştirmek istiyorum (aynı şekilde dini olarak) araştırdım yaklaşık 249 liralık bir bedel karşılığı değiştiriliyor olarak gözüküyo. aranızda isim değişikliği yapan var mı veya bilgisi olan.

ek olarak 250 tl verdikten sonra ne kadar bi sürede isim değişikliği oluyo ve yapılması gereken ek şeyler var mı?

M.BARIS said:
İsmin nedir?
Ne yapıcaksın adamın ismini? :razz:

18 yaşından büyük ya da küçük olduğun durumlara göre değişiyor olmalı. Yargı yolunda bedel kısmını bilmiyorum ama isim değiştirmek için 250 lira istenilmesi çok saçma. Eğer ismin-soyismin küçük düşürücü, aşağılayıcı bir şeyse tanıksız bir şekilde hızlıca hallediliyormuş. Değilse Ahmet olan adını Mahmut yapmak için sayısı önemli olmayan tanık getirmen gerekiyormuş. Hakim de isim değiştirme hakkını kötüye kullanmadığını düşünürse ve evrakların da tamsa tek celsede değiştiriyormuş. Bu şekilde öğrendim kısa bir araştırmayla. Din hanesi için daha da kolay oluyor diye hatırlıyorum. Resmiyette bazı eskileri olmasa ben de değiştirmek isterdim.

Doğruya doğru, merak ettim adamın ismini. Birde ismin küçük düşürücülüğüne göre tanık gerekip gerekmeme olayı varya, onun için sordum yorumlarız diye. :grin:

Çok kolay bir şey. Adliyeye maksimum 2 defa giderek bu olayı halledebilirsiniz. Avukata vekalet vermeye gerek yok, pul parası ve dava açma ücreti gibi paraları veriyorsun sadece. İnternette bolca dilekçesi var, bunları doldurup adliyeye gidiyor, dilekçeyi bırakıyorsunuz. 1-2 hafta içerisinde duruşma tarihine dair bir bilgi geliyor size. Olayın ciddiyetine dayanarak size tanıklık edecek 2-3 kişi ile gidin duruşma günü. Bu biraz formalite icabı. Onlar orada "Bu arkadaşı ... ismiyle tanıyoruz, o da buna alışkın" gibi şeyler söylemek için olacaklar. Karar verildikten sonra eskiden istenilen bir uygulama vardı, şuan devam ediyor mu bilmiyorum ama yerel bir gazeteye gidip ilan veriyorsunuz. Gazeteyi örnek olarak alıp adliyeye götüreceksiniz. Ardından 2 hafta içerisinde nüfusta görülüyor. Adliyenin biraz hızına bağlı açıkçası. Sonrasında kimliğinizi alıyorsunuz.

Yellow Flash said:
yalnız din kısmını değiştirme bence müslüman olmayana iş vermeyiz deyip kovarlar seni benden demesi

İsmini dini olarak da değiştirecekmiş .Din kısmını değil galiba.Yoksa ben mi yanlış anladım ?  :grin:

bizim hoca değiştirmişti ismini birde din kısmını 8 liraya değişiyorlar 2 dk sürüyor sadece garip bir bakış atıyorlar :grin:

yazılanlar için ayrı bi teşekkür ederim aynı şekilde sağlam bi' haykırdım. Merak edenler için adım Salih, açıkçası çocukluğumdan bu yana hiç sevmedim sevemedim, ailem bile özen göstermeyerek 'aa bu böyle olsun' denmiş ve öyle kalmış. Açıkçası anlamı güzel ama ben hitap edilişini sevmiyorum.

Ek olarak yaş 18 üstü bunu da belirteyim. din kısmını değiştirmicem, dini olarak değiştireceğim.

Umarım çetrefilli bi iş değildir, olsun bitsin istiyorum. (bitse de gitsek a**** koyim)

Dini inancına daha uygun bir isim seçmek en doğal hakkın tabi ki. Önemli olan o ismi sahiplenebilme ve karakterinde yer edebilmesi. Dinsiz biri olarak adım Yunus Emre ama yine de kabullendiğim için değiştirmeyi düşünmedim hiç.

Şimdiden hayırlı olsun yeni adın. :smile:

Cioss Julius U.X. said:
Dini inancına daha uygun bir isim seçmek en doğal hakkın tabi ki. Önemli olan o ismi sahiplenebilme ve karakterinde yer edebilmesi. Dinsiz biri olarak adım Yunus Emre ama yine de kabullendiğim için değiştirmeyi düşünmedim hiç.

Şimdiden hayırlı olsun yeni adın. :smile:

İltereş Kağan veya Murat düşünüyorum ama ilk baştaki pekte islam inancına uymaz gibi.

Uymaz diye düşünürsen hata edersin bence. İslam'da çocuklara isim verilirken bu isimlerin anlamına göre hareket edilirdi. Bir de Kur'an'da geçen isimler de tercihde önplana çıkıyordu.

İlteriş düşündüğüne göre milliyetçi duyguların gelişmiş, dine de önem veriyorsun. Ona göre bir Türk-İslam büyüğünün ismini düşünebilirsin. İlteriş Kağan hoşuna gidiyorsa koy derim ama bence hoş durmaz. Kimliğimde Julius Caesar falan yazsa komik olurdu benim için. :smile:

Edit: Yeni ileti.
Deli Kurt said:
gercek ismini sakıncası yoksa öğrenebilir miyiz
Yogurtlu Balik said:
Merak edenler için adım Salih,
Doğru düzgün okusana kardeş yazmış adam işte.

Cioss Julius U.X. said:
Ona göre bir Türk-İslam büyüğünün ismini düşünebilirsin.
Yavuz, Baybars, Timur, Murat,  bence bunlar da düşünülebilecek isimler bilmiyorum insanın kendi adını seçecek olması tuhaf olsa gerek  :smile: .

Cioss Julius U.X. said:
Uymaz diye düşünürsen hata edersin bence. İslam'da çocuklara isim verilirken bu isimlerin anlamına göre hareket edilirdi. Bir de Kur'an'da geçen isimler de tercihde önplana çıkıyordu.

İlteriş düşündüğüne göre milliyetçi duyguların gelişmiş, dine de önem veriyorsun. Ona göre bir Türk-İslam büyüğünün ismini düşünebilirsin. İlteriş Kağan hoşuna gidiyorsa koy derim ama bence hoş durmaz. Kimliğimde Julius Caesar falan yazsa komik olurdu benim için. :smile:

Edit: Yeni ileti.
Deli Kurt said:
gercek ismini sakıncası yoksa öğrenebilir miyiz
Yogurtlu Balik said:
Merak edenler için adım Salih,
Doğru düzgün okusana kardeş yazmış adam işte.
görmedim, pardon.

ADNAN MENDERES,
AHI EVRAN,
AHMET CEVDET PASA,
AHMET KABAKLı,
AHMET VEFİK PAŞA,
AKŞEMSEDDİN,
ALEMDAR MUSTAFA PAŞA,
ALİ KUŞCU,
ALİ ŞÎR NEVÂÎ,
ALP TEGİN,
ALPARSLAN TÜRKEŞ,
ALPARSLAN,
ARSLAN BEY,
ASIM EFENDİ,
ASKAR AKAEV,
ÂŞIK PAŞA,
AŞIK VEYSEL,
ÂŞK PAŞAZADE,
ATATÜRK,
ATTİLÂ,
BABÜR ŞAH,
BARBAROS HAYRETTİN PAŞA,
BİLGE KAĞAN,
BÎRÛNÎ,
CELALEDDİN HARZEMŞAH,
CEMAL GÜRSEL,
CENGİZ HAN,
CEZAYİRLİ GAZİ HASAN PAŞA,
CEZZAR AHMED PAŞA,
CİHANGİR, ÇAKA BEY,
DEDE KORKUT,
DÜNDAR TAŞER,
EBU MÜSLİM,
EBULFEZ ELÇİBEY,
EBUSSUUT EFENDİ,
EKBER ŞAH,
EMİR SULTAN,
ENVER PAŞA,
ERTUĞRUL GAZİ,
ERZURUMLU İBRAHİM HAKKI,
EVLİYA ÇELEBİ,
EVRENGZİB,
FARABÎ,
FATİH SULTAN MEHMET,
FENÂRÎ ŞEMSEDDİN MEHMED,
FUAD KÖPRÜLÜ,
FUZÛLÎ,
GALATALı SEYDİ ALİ REİS,
GASPİRALI İSMAİL BEY,
GAZAN HAN,
GAZİ EVRENOS,
GAZİ OSMAN PAŞA,
GAZNELİ SULTAN
MAHMUT,
GÜLŞEHRİ,
HACI BAYRAM VELÎ,
HACI BEKTAŞ,
HACI İLBEY,
HALİDE EDİP ADIVAR,
HAREZMÎ,
HAYDAR ALİYEV,
HOCA AHMET YESEVİ,
HOCA İSHAK EFENDİ,
HULÂGÛ HAN,
HÜSEYİN BAYKARA,
HÜSEYİN NİHAL ATSIZ,
İBNİ KEMAL,
İBNİ SİNÂ,
II. SULTAN MAHMUT,
İMÂM,
İSLAM KERİMOV,
ITRÎ,
KADI BURHANEDDİN,
KANÛNÎ SULTAN SÜLEYMAN,
KAPAĞAN KAĞAN,
KARACAOĞLAN,
KAŞGARLI MAHMUT,
KÂTİP ÇELEBİ,
KAZIM KARABEKIR,
KEMAL BEY,
KEMAL REİS,
KILIÇARSLAN,
KOCA YUSUF,
KÖROĞLU,
KUBİLÂY HAN,
KÜL TEGİN,
MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK,
MEHMET AKİF ERSOY,
MEHMET EMIN RESULZÂDE,
MEHMET EMİN YURDAKUL,
MELİKŞAH,
MIHAIL NIKOLAYEV YEFIMOVIÇ,
MİMAR SİNAN,
MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU,
MUSTAFA CEMİLOĞLU,
MUZAFFER ÖZDAĞ,
NAİMÂ,
NAMIK KEMAL,
NASREDDİN HOCA,
NECİP ASIM,
NENE HATUN,
NİZAMÜLMÜLK,
NUR SULTAN NAZARBAYEV,
OĞUZ HAN,
ORD. PROF. DR. ZEKİ VELİDÎ TOGAN ,
ORHAN GAZİ,
ORUÇ REİS,
OSMAN GAZİ,
ÖMER SEYFETTİN,
PIR SULTAN ABDAL,
PÎRÎ REIS,
RAUF DENKTAŞ,
SAPARMURAT NİYAZOV,
SATUK BUĞRA HAN,
SELÇUK BEY,
SULTAN BAYBARS,
SULTAN II ABDÜLHAMİD HAN,
SULTAN IV. MURAT,
SULTAN SENCER,
SULTAN VELED,
SÜLEYMAN ÇELEBİ,
SÜLEYMAN PAŞA,
SÜLEYMAN ŞAH,
SÜYÜN BIKE,
ŞAH CİHAN,
ŞAH İSMAİL,
ŞEHRİYAR,
ŞEYH EDEBALİ,
TİRYAKİ HASAN PAŞA,
TUĞRUL BEY,
TURGUT REİS,
ULUBATLI HASAN,
ULUĞ BEY,
UZUN HASAN,
VANÎ MEHMET EFENDİ,
VANKOLU MEHMET EFENDİ,
VEZİR TONYUKUK,
VLADİMİR NİKOLAYEVİÇ ŞTİGAŞEV,
YAHYA KEMAL BEYATLI,
YAŞAR DOĞU,
YAVUZ SULTAN SELİM,
YILDIRIM BEYAZIT,
YÖRÜK ALİ EFE,
YUNUS EMRE,
YUSUF AKÇURA,
YUSUF HAS HACİB,
ZİYA GÖKALP

Benim bildiğim ismini ya da soyadını değiştirmek için sağlam bir sebep gerekiyor. Yani ismin ya da soyadın şunlar gibiyse engel teşkil etmez:

images

Başka türlü değiştiremiyorsun diye biliyorum. Hem değiştirsende kimliğinde eskisi, Eski İsmi: gibi bir kısımda yazıyor.

Yok değiştirebiliyorsun, o şekilde utanç verici isimler daha hızlı, kolay ve pürüzsüz değişiyor sadece. Adını Ahmet'ten Mahmut'a çevirebiliyorsun.

Cioss Julius U.X. said:

İltereş Kağan tam olarak, aslında milliyetçilik veya dine önem verme değil burada ki noktam. Şuan var olan ismimi hiç bi zaman sevmedim ve kötü anıları da var açıkçası. İltereş Kağan ismi çok hoş geldi. (değişik bi duygu olur ya hani)

yeter ki değişsin tek temennim o açıkçası :grin:

Edit: İlteriş olarak geçiyormuş ben İltereş olarak biliyordum kusura bakmayın.

Back
Top Bottom