WB ilk başlarken para kazanmak, ticaret, tımar ve işletme gelirleri [REHBER]

Users who are viewing this thread

gazozix

Regular
  önce ctrl + L tuşlarına... şaka. efenim benim gibi barzo takılan, barzo fikrini benimsemiş arkadaşlar için gayet uygun bir rehber olacağını düşünüyorum. şu oyuna yeni başladığımda rehberleri kontrol ederken para kazanmayla alakalı tamamen ticaret rehberleriyle karşılaştım. ticaret ile kazanç elde edersiniz tamam ama bunun için ilk sağlam para lazım. neyse, ben bu oyuna nord olarak başladım o yüzden rehberim tamamen kuzey topraklarına bağlı geçecektir. ilk rehberimde kusur görürseniz affedin. başlıyoruz. sadece para kazanmayı anlatıyorum, savaş ile ilgili kısmı unutun.

1- 3000 dinar elde etmek [Sığır çalmak]

oyuna başlarken statülerinizi yağmaya odaklanın. daha fazla sığır/yağma vb. ele geçirirsiniz. unutmayın, barzo oynuyoruz. ilk önce nord topraklarında başlamanızı tavsiye ederim.  böylece verilen ilk görev için fidyeci inini gayet kolay şekilde geçebilirsiniz. neyse, ilk görevdeki fidyeci sığınağında değeri olan her eşyayı alın, şehre dönünce satarsınız. 2. görevi bitirip 100 dinar civarı parayı aldıktan sonra artık az çok paranız vardır demektir. ticarete hiç bulaşmayın. yapmanız tek gereken 20 kişilik adam toplayıp uç köylere(odasan, fidsnar, gisim) gidip sığır çalmaktır. sürüyü ittirmeye çalışmayın, direk kesin sığırları. şehirlere paylaştıra paylaştıra en az 50-60 dinar civarına düşene kadar satın. köylerle ilişkiniz düşecektir o yüzden asker almayı düşünmediğiniz köylerden çalın sığrları. ben sadece para kazanmayı anlatıyorum, o yüzden savaş kısmını es geçiyorum. çapulcu falan onları zaten her fırsatta indirmeniz çok önemlidir gelişebilmeniz için. fazla sürü çalıp, etleri uygun fiyata satarsanız 3 köy sonra 3000 dinardan fazla para elde edersiniz. bu arada deniz yağmacılarından çıkacak olan ganimet hem yoldaşlarınıza giysi, hemde eşyaları sattıktan sonra 300 dinar civarı para sağlayacaktır.

2- 6000 dinar elde etmek[Turnuvalar]

bunun için en az 4000 civarı paranız olmalı. nord ve svadyalı(praven hariç) şehirlerinden uzak durun. nord şehirlerinde yayan olduğunuz için kaçma şansınız yok ve 4-5 kişi üstünüze çullanırsa paranız boşa gidebilir. aynı şekilde svadyalı şehirlerde kendinizi bir anda kalkanlı adama ok sıkarken görebilirsiniz. size genel tavsiyem kergit sarranid ve özellikle vaegir turnuvalarıdır. atlı, çoğunluğu geniş alan olup sizi zor duruma düşürmeyen küçük avantajlar vardır. küçük bir tavsiye. atınız var ise rakibin atlarını düşürmeye çalışın. avantajı ellerinize alın.

3- 10000 dinar elde etmek [Ticaret]

ticarete şimdi geliyoruz işte. ticaretten zerre anlamayan insan topluluğunun farkındayım ve ona göre empati kurarak yazıciğim efenim. aslında bu iş için 5000 dinarız olsa da olur. evet, ticaret nedir? ticaret, küçük fiyattan mal alıp, başka bir şehre yüksek fiyata sattıktan sonra kendinizi ticaret kralı sandığınız, aslında işi bildikten sonra hamallığa dönüşen bir işkencedir. kuzey topraklarında oynayan oyuncular için örnek veriyorum. ben wercheg şehrinden 100 dinar civarı tuz alıp, sargoth şehrinde 200 dinara satarsam 100 dinar civarı kazanç elde etmiş oluyorum. yalnız şöyle birşey var. paranız var ve dükkanda 10 çuval tuz var ise hepsini almayın. çünkü her çuval tuz aldıktan sonra fiyatları yükseliyor ve kazanç payınızı düşürmüş oluyorsunuz bu yüzden statülerinizde ticarete vermeniz önemlidir. ticarete verdiğinizde ürün aldığınızda fiyat daha az yükseliyor. "hangi ürünü hangi şehirden alıp nereye satacaz biz hüloğ" diyenleri duyar gibiyim.  işte bu yüzden aşağıda vereceğim ciddi kazanç elde edeceğiniz ticaret ürünlerinin listesini vericiğim.

tuz: wercheg'den alıp  sargota satın. 100 dinar civarından alıp 200 küsür dinara satmanız gerekir.
demir: curaw'dan alıp tirh şehrine satın. 100 civarı dinardan alıp 260 küsür gibi fiyata satmanız gerekiyor.
ham iplik: rivacheg şehrinden alıp herhangi bir şehre satabilirsiniz. 300den alıp en az 500 dinara satın.
baharat: kergit topraklarında bayağı ucuz, özellikle tulga şehrinde.. en az 400-500 gibi alıp svadya yada vaegirlere en az 800 dinara satın.
bira: praven şehrinden sargot şehrine satabilirsiniz. az kazanç elde edeceksiniz biliyorum ama 90 dan alıp 120 civarı dinara satarsınız.
şarap: sargottan shariz şehrine satabilirsiniz. 200 dinara alıp 260 dinara satarsınız.

evet, şuan aklımdakiler bunlar. bu ticareti sık sık devam ettirirseniz damlaya damlaya göl olur hesabı bayağı para yapabilirsiniz. 10000 dinara çıkmak için dediklerimi 4-5 kez yapmanız gerekiyor kanımca.

not: "ben ticarete kafa yormak istemiyorum, savaş ve stratejiye yoğunlaşmak istiyorum" diyecek olursanız aldığınız ürünleri işletmelerinize verebilirsiniz. örnek olarak aldığınız ucuz demiri direk demirci envanterine yerleştirirseniz gayet uygun kazanç elde edeceksiniz.

4- işletme kurmak [Gider azaltmak]

şehirlerde işletme kurabilirsiniz. peki işletme nedir? işletme, bir şehirden arsa satın alıp o şehirde kurduğumuz işletmeden her hafta gelir elde etmektir. yalnız dikkat edin, eğer kurduğunuz şehrin sahibi düşmanı olduğunuz krallığa ait ise haciz altına alınır. neyse, şahsen ben bir şehirden ben işletme kurmanın kazanç değilde, giderlerimizi azaltan bir araç olarak görüyorum. size tavsiyem para buldukça her şehre işletme açmaya çalışın. gideriniz azalır. bir de şöyle birşey var, hani curaw şehrine demirci açtınız. eğer kazanç elde etmek için curawdan demir alıp demirciye vermek istiyorsanız sizin fikriniz ama gereksiz bence. bu arada işletmeler haftalık kazanç sağladıkları gibi aynı şekilde zararı da olabilir. bu yüzden hangi işletmeyi nereye açacağınızı bilmek zorundasınız. ben size tatura adlı oyunda tecrübesi olan kişinin alıntısını veriyorum.

Tatura said:
Şehirler-İşletmeler
Jelkala-Demirci
Veluca Yağ
Yalen - Tabakhane (deri)
Praven - Tabahkane veya yün
Suno-Yün
Uxkhal - Bira veya Yün
Dhirim- Demirci
Tulga - Tabakhane
Ichamur - kadife
Khudan -tabakhane
Rivacheg - Kadife
Curaw - Demirci
Reyvadin - Yün-tabakhane veya kadife
Wercheg -Kadife
Sargoth -Yün veya demiri taşırsanız demirci
Thir -Yün
Shariz -  Yağ-Şarap-keten
Durguba -Yağ
Ahmerrad - Demirci
Bariyye - Yağ-Şarap-Keten

5- toprak geliri [Şehir, kale ve köy]

topraklardan gelen kazançları hepimiz biliyoruz. mount and blade'in büyük olayı bu zaten. kale/şehriniz ele geçirilmedikçe veya köyünüz yağmalanmadıkça tımarlarınızdan vergi alabilirsiniz. yalnız şöyle bir sorun var. nasıl vergileri arttırabilirim?

5-a köy: öncelikle köyden başlayacağım çünkü bu oyunda toprak sahibi olmaya köyden başlıyorsunuz. köyün refah seviyesini arttırmak için köyün yaşlısından görevler almanız gerekiyor. bu görevleri tamamladıkça köyün refahı artacak ve haftalık geliriniz de aynı şekilde artacaktır. yağma başına %60 refah düşüyor onuda söyleyeyim. köyünüzü daima kontrol edin.  aynı şekilde değirmen inşaa ederek de arttırabilirsiniz. tavsiye etmem, çok para ödeyip az refah getirisi sizin pek yaranıza olacağınızı pek zannetmiyorum. onun yerine gözcü kulesi inşaa edip köyünüz yağma edilmeden haberdar olabilirsiniz.

5-b kale: kalelerin refah seviyesi kendilerine bağlı köye bağlıdır. köy fakirse kale de fakirdir demektir. kalenin geliri anlayacağınız basittir. kendisine bağlı köy ile pek uğraşmayın, sadece haydutlardan uzak bir köy ama şehirden de o kadar uzak olmayan bir köye bağlı kale ele geçirirseniz geliriniz gayet hoş olur.

5-c: evet, şehirler. şehrinizi zengin etmek istiyorsanız lonca başkanı görevleriyle boşa uğraşmayın. şehirler bir şekilde üretim açısından köylere bağlıdır ancak asıl olayın kervan ziyaretleri olduğunu düşünüyorum. bu yüzden haydutların çok olduğu, haydut sığınakların yakınında bulunan şehirlerden az vergi aldığınızda pek şaşırmayın bence. haydutların az olduğu, diğer şehirlere yakın olan şehirlere odaklanın. örnek vereyim daha iyi anlarsınız. şimdi ben sargoth şehrini neden almak istiyorum? ilk önce kervan yollarına bakmam gerekiyor. kervanların önceki şehirlerden geldiği yerler curaw, wercheg and tirh. 3 tane şehir. peki bu yollarda haydut sığınağı bulunuyor mu? hayır. o halde haydutların da pek ziyaret ettiği yerler değildir. o zaman bizim karnımız orada çok iyi doyar demektir. yani şehrin olayı kervandır.

benden bu kadar. biliyorum bu tip başlıklardan zaten bin tane açıldı diyeceksiniz, benim bu rehberimin asıl amacı daha kolay ve basit bir şekilde anlatıp, daha kolay para kazanmaktır. bu benim ilk rehberim, bir nevi kendimi bu konuda denemek istiyorum diyebilirim. neyse, eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. bu konuyla alakalı sorularınız varsa cevaplamaya çalışırım. saygınızı aşmadıkça her türlü eleştiriye açığım. en nihayetinde demir dövüldükçe şekillenir.

4. Maddedeki Liste Sorun Teşkilat Ediyor Eski Sürüme Göre Olduğu İçin O Yerler Artık O kadar Para Kazandırmıyor. Araştırmanı Kendin Yapmanı Tavsiye Ederim. Onun Dışında Güzel Olmuş. http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,114466.0.html

tlgklz said:
4. Maddedeki Liste Sorun Teşkilat Ediyor Eski Sürüme Göre Olduğu İçin O Yerler Artık O kadar Para Kazandırmıyor. Araştırmanı Kendin Yapmanı Tavsiye Ederim. Onun Dışında Güzel Olmuş. http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,114466.0.html

güncel kayıtlı oyunumda aynı sistemi kullanıyorum, geliri düşük olsa da en azından idare eder. o yüzden sadece gelirleri sildim, teşekkürler uyarın için.

Tekkan said:
Ellerine sağlık güzel olmuş yeni başlıyanların işine yarıya bilir :mrgreen:,

umalım da öyle olsun :razz:

Back
Top Bottom