Grafik tabletmi Tablet pc mi ?

Users who are viewing this thread

Bozaciiii

Sergeant Knight at Arms
Arkadaşlar ben kafama göre tasarım-çizim türü şeyler yapmak istiyorum bunun için grafik tabletmi yoksa tablet pc mi tercih etmeliyim ?

Biri 2.000 liralık, biri 200 liralık birşey. Tablet uygun kalemleri vs alınca kısmen grafik tableti görevi de görebiliyor hem de. İmkanın varsa tablet pc al.

Bütçede sıkıntım yok fakat grafiker bir arkadaşım kesinlikle grafik tablet al diyor ben tablet konularından hiç anlamıyorum.
Sorum şu grafik tablette renkler vs tablet pc kadar canlı olurmu ?

Bozaciiii said:
Bütçede sıkıntım yok fakat grafiker bir arkadaşım kesinlikle grafik tablet al diyor ben tablet konularından hiç anlamıyorum.
Sorum şu grafik tablette renkler vs tablet pc kadar canlı olurmu ?

Grafik tabletlerin profesyonelleri hariç genelde ekranları, kendi işlemcileri vs olmaz :smile:

5063938_20.jpeg

Bende bundan var mesela 250 liraya almıştım, usb ile bilgisayara bağlıyorsun göz monitörde - el kalemde şeklinde çiziyorsun.

Bir de wacom cintiq gibi pahalı tabletler var ki onlar da 1.500 den aşşağı olmuyor. E sen profesyonel grafik tasarım uzmanı falan değilsin, o ayar grafik tabletler gereksiz senin için.

2aqjjr3s.jpg

Ekranda çizdiğin görünmüyorsa tablet olmasının ne anlamı var ? birde rahatmı ?
Evde bir iPad var zaten bütçe olarak sıkıntım yok. Şu profesyonel makinelerde otobüsteyken falan çalışabilirmiyim ?

Bozaciiii said:
Ekranda çizdiğin görünmüyorsa tablet olmasının ne anlamı var ? birde rahatmı ?
Evde bir iPad var zaten bütçe olarak sıkıntım yok. Şu profesyonel makinelerde otobüsteyken falan çalışabilirmiyim ?

Ipadler, senin grafik tasarım yapman için tasarlanmıyor. Grafik yapacaksan grafik tablet alman lazım. Üstteki arkadaşın dediği gibi tablet ekranında görmek istiyorsan vereceksin parayı, ki bence çok gerekli değil. El-göz koordinasyonun iyiyse 250likte çalışırsın.

Benim bildiğim çalışamazsın, bilgisayar ekranını yansıtıyor diye biliyorum ama...

Herkes Wacom dan bahsediyor ama söyle söyleyeyim. Wacom bu sektörün basini cekmesi nedeniyle bu kadar populer ve bir o kadar da pahali. Tipki bir zamanlar GoPro nun sektör lideri olup digerlerinden cok daha pahaliya satiliyor olusu gibi. Ancak bir arkadasim vesilesiyle Intuos Pro yu deneme firsatim oldu kendim ise XP-Pen  adinda Huawei tarzi uzakdogu akimi firmalardan birinin tabletini kullaniyorum. Aradaki ücte birlik fiyat farkinin disinda kalite acisindan hicbir fark yok. Daha da fazlasi 3 kati daha pahali olan Wacom un basinc hassasiyeti benim XP-Pen DECO 01 tabletimin dörtte biri(deger itibariyle 2048 ve 8192). O yüzden tablet almayi düsünüyorsaniz puanlama yada degerlendirmeleri itibariyle güven veren ikincil ücüncül besincil diger markalara gönül rahatligiyla yönelebilirsiniz. Cizim tableti dedigim cihaz 2018 yili itibariyle o kadar komplike bir cihaz degil cinli abiler de pekala güzel isler cikarabiliyor. Ayni seyi tabi ki mesela bir lens alimi durumunda söylemem optik gibi konular ciddi tecrübe gerektiren isler.

Kullanmayla ilgili olarak ise:

Gerekli olup olmadigi Ps gibi programlari ne ölcüde detayli ve de ne amacla kullandiginiza bagli olarak degisiyor. Cok basit düzenlemeler yapiyorsaniz tablet kullaniminin herhangi bir getirisi olmayacaktir. Ancak ciddi anlamda retouch yapiyorsaniz, lasso tool, pen tool, brush tool gibi araclari ve maskeleri ciddi sekilde kullaniyorsaniz (iyi) bir tablet kullanmak gayet faydali oluyor. Özellikle brush kullaniminda hassasiyet ayarli brushlar ile her seferinde fill ayari degistirmeden gercek bir kalemin basinca göre verdigi efekti vermenize imkan sagliyor. Yada Illustrator gibi programlar cizim agirlikli isler yapiyorsaniz tablet neredeyse zorunluluk gibi. Kendinizle ilgili alip almayacaginiza karar verme konusunda söyle basitce bir test önerebilirim  Eger ki fare ile düzenleme yaptiginiz süre saatleri bulup bir süre sonra bileginizde yanma oluyorsa bir tablet almalisiniz ama bu raddeye gelme durumunu cogunlukla yasamiyorsaniz muhtemelen tablet kenarda yatacaktir.

Solak biri olarak kafama takılan bir şey var. Solak arkadaşlar bunu hangi elleriyle kullanıyor? Şahsen mouse gibi sağ elimle kullandığımı düşünemiyorum. Sol elim de sürekli klavyede ve bilgisayarı bu şekilde çok seri kullandığımı düşünüyorum. Bir türlü kafam yatmadı. Var mı deneyimini paylaşacak solak arkadaşlar?
Ben de solagim. Gercekte kalemi tam olarak nasil tutuyorsam o sekilde tutarak sol el ile kullaniyorum. Sag elim tabi bu nedenle klavyede normalde oldugu gibi olamiyor cünkü bende de sol el normalde klavyeye cok daha hakim(aslinda heralde herkeste böyle). Ancak bendeki tabletin 8 adet programlanabilir tusu ve kalemin de iki adet tusu var. Bu tuslar kombine de calisabilyor. Böylece neredeyse hic klavyeye dokunmadan islerimi yapabiliyorum. Örnegin en alttaki 3 tusu ctrl, shift ve alt olarak belirledim. Kalemde ize bir tus sag tik diger tus ctrl+z yapiyor. Mesela firca boyutunu degistirmek istedigimde alt tusunu atadigim butona tiklayip kalemden sag tik yapip saga sola kaydirarak(aynen normalde alt+sag tik kombinasyonunda oldugu gibi) boyut ayarlamasi yapabiliyorum. Yada mesela baska bir tusum space görevi görüyor. Böylece space ile kalemi kombine ederek sayfada kaydirma yapabiliyorum.

grafik tableti XP-Pen DECO 01 alabilirsin ucuza ben aldım,

Teknik Özellikler:
Ürün Tipi: Grafik Tablet
Modeli: DECO 01
Aktif Alan: 10" x 6.25"
Tablet Boyutu: 13.8 x 8.5 x 0.3 inç
Ağırlık: 1.3 lbs
Renk: Siyah
ExpressKey: Ayarlanabilir 8 tuş + 2 tane kalem üstü tuş
Kalem: Pasif Kalem
Değiştirilebilir Uç 8 adet yedek
Kalem Basınç Hassasiyeti: 8192 Levels
Çözünürlük: 5080lpi

xp-pen.com/goods/show/id/224.html

storexppen.com/buy/52.html

Çizim için kullanacağım. bunu kullanıyorum ve gayet güzel .

Back
Top Bottom