[Ders]Kodlama,Modelleme,Kaplama & Warband'a İtem Ekleme[Linkler Güncellendi 2020!]

Users who are viewing this thread

yav kardeş benim bir sorum olcak pc im xp bu dxtbmp programında open diorum dosyayı seciyurum obj dosyasını hiç bir şey çıkmıyor aynı ekran beyaz duruyor kiliç resmi çıkmıor... bunun sorunu nedir :?: :?: :?:

YağızHan said:
Benim modelleme ile ilgili bir sorum var:Ben brfyi kurdum kurarken bütün kutucukları işaretleyerek kurdum.
Şimdi Wings3D den obj olarak kaydedib çıkıyorum ve o obj değil brf oluyo bu iyi bir şey uğraşmama gerek kalmıyo fakat DDS yapamıyorum onu nasıl yaparım lütfen yardım edin(BRF uzantılı dosya DDS texturede açılmıyor)

Ayrıntıya inmeme gerek yok.Sen OBJ dosyasını ders teki gibi aynı şekilde OpenBrf geçir ve diğer yollarıda aynı şekilde uygula.Özellikle şu basit yanılgılı yolu (Obj olarak kaydedip çıkıyorum ve o obj değil brf oluyor) unut. OBJ dosyasını mutlaka BRF programından geçirmen gerek...

matra10 said:
yav kardeş benim bir sorum olcak pc im xp bu dxtbmp programında open diorum dosyayı seciyurum obj dosyasını hiç bir şey çıkmıyor aynı ekran beyaz duruyor kiliç resmi çıkmıor... bunun sorunu nedir :?: :?: :?:

Programın desteklemediği türde kaplamayı kaydetmiş olabilirsin, doğal olarakta açmayacaktır.Kaplamanı png,bmp,jpg gibi programın açabileceği türden formatta kaydet birde öyle açmayı dene bakalım.

Arkadaşlar bi yardım ederseniz sevinirim deli olacam.. dersi indirdim baktım modellemeyi yaptım çok da hoş bi kılıç yaptım :smile: kılıcı wings3d'den export ediyorum obj olarak, dds olarak da kaplamayı hallediyorum sonra openbrf den kaplamayı tanıtırken import'a tıklıyorum, static mesh'ten kılıcı seçiyorum (bu resource'a attığım obj dosyasını yani..) sonra tekrar importa tıklayıp new material diorum, sonra ordaki kutucuğuda işaretliyorum, kaplamayı (yani texture dosyasına attığım .dds uzantılı dosyayı) seçiorum tamam dediğim de openbrf de kılıcı gösteriyo böle mavi kareler halinde ama kaplamayı göstermiyo.. kafayı yicem bi yardım edin nolur.. biraz uzattım kusura bakmayın ama çıldırdım artık çünkü denemediğim şey kalmadı olmuyo.. forumda buna benzer bi soruda bulamadım yoksa rahatsız etmezdim sizi kusura bakmayın arkadaşlar.. kısaca bütün adımları aynen dersteki gibi takip ediyorum ancak kaplamayı tanıtamıyorum...
bi tane de kargı yaptım ondada aynı sorunu yaşadım..

ARC-1225 said:
arkadaşlar openbrf ile oyuna item eklemek üzereydim objeyi attım kolayca textureyide attım sorunsuz fakat texture mavi beyaz kareli gözüküyor başka bişi yok sorun tam olarak nedir. Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Edit: İmla Hataları

abdulsamed said:
Şuan "module.ini" de dosya tanınmadığı için tex gözükmüyor.Sen orayada gerekli kodları girince gözükecektir.

Evet, zaten ana sayfaya bakacak olursan derslerin kimler tarafından hazırlandığı yazıyor ve onların da bundan haberleri var. :smile: Herhangi bir sorun yok yani...

brx24 said:
Arkadaşlar bi yardım ederseniz sevinirim deli olacam.. dersi indirdim baktım modellemeyi yaptım çok da hoş bi kılıç yaptım :smile: kılıcı wings3d'den export ediyorum obj olarak, dds olarak da kaplamayı hallediyorum sonra openbrf den kaplamayı tanıtırken import'a tıklıyorum, static mesh'ten kılıcı seçiyorum (bu resource'a attığım obj dosyasını yani..) sonra tekrar importa tıklayıp new material diorum, sonra ordaki kutucuğuda işaretliyorum, kaplamayı (yani texture dosyasına attığım .dds uzantılı dosyayı) seçiorum tamam dediğim de openbrf de kılıcı gösteriyo böle mavi kareler halinde ama kaplamayı göstermiyo.. kafayı yicem bi yardım edin nolur.. biraz uzattım kusura bakmayın ama çıldırdım artık çünkü denemediğim şey kalmadı olmuyo.. forumda buna benzer bi soruda bulamadım yoksa rahatsız etmezdim sizi kusura bakmayın arkadaşlar.. kısaca bütün adımları aynen dersteki gibi takip ediyorum ancak kaplamayı tanıtamıyorum...

Module.ini yle alakası yok aç wingsten modelini sağtık>tesselate>triangulate de kaydet sonra export et obj. olarak gerisini biliyosun zaten o zaman "checkboard desk" denilen mavi beyaz kaplama hatasından kurtulursun.

Open Casket said:
brx24 said:

Module.ini yle alakası yok aç wingsten modelini sağtık>tesselate>triangulate de kaydet sonra export et obj. olarak gerisini biliyosun zaten o zaman "checkboard desk" denilen mavi beyaz kaplama hatasından kurtulursun.

Ancak emin misin ? Oyuna item ekleme konusunda hatalarla ilgili bir arşivim vardı kendimce yaptığım.Pek sanmıyorum ama o an dalgınlığıma gelip yanlış belirtmiş olabilirim çözümü ancak ii hatırlıyorum o hatada module.ini'ye gerekli kod yazıldığında kaplama gözüküyordu. Gribim bu hava nasıl grip olmayı becerdiysem.1-2 güne özellikle şu mavi-kare hatasını denemesiyle birlikte ele alıp konuya koymayı düşünüyorum.O zaman daha açık bir şey ortaya çıkar.

"sağtık>tesselate>triangulate"

Bazen BRF'ye attığımız modelin bazı kısımları gözükmüyor.Modele yukarda bahsettin seçeneği uygulayınca modelde o hata kayboluyor.Yanlız arkadaşın modelde kaplaması beyaz mavi şekilde gözüküyor. Bak denerim benim dediğim gibi çıkarsa... 1-2 güne denerim bakalım neymiş. :roll:

Çok büyük olur alıntı yapmayayım;

Bende 2-3 senedir bulaşmıyorum bu mod işlerine, nasıl item ekleneceğini bile unutmuştum şimdi hatırlıyorum tekrardan bende checkboard sorunu yaşadım uzun bi süre yeniden başladıktan sonra yabancı forumlarda dolaştım, module.ini dosyası, kaplamanın ddsye düzgün çevrilmemesi, openbrfnin bozuk olması, texture dosyasının yanlış yere atmılması gibi çözüm önerileri geldi hiç biri işe yaramadı tabi, en sonunda kılıcımın boyutunu ayarlamak için oyundan bi kılıç import ettim be "triangulate" yapılmış olduğunu gördüm yıllar önce bu forumda kim olduğunu hatırlamadığım müthiş şahsiyet yine yıllar önce bu sorunu yaşarken bunu öğretmişti, checkboard desk hataları, oyun içi mesh kayıpları falan bu şekilde çözülüyor warbandın model şekli triangulateli olduğu için yapmayınca kaplamayı open brf yerleştiremiyor.

Evet, doğrudur.Her ikimizinde başına gelipte somut bir biçimde sorunun farklı şekillerde halloduğunu söylüyoruz.Ben o soruna sebep olan hatayı yapıp o şekilde çözmeye çalışacağım.Zaten sorun ve çözümü anlaşılacaktır.Sen öyle deyince merak ettim belki 1 kaç saat sonrada deneyebilirim. :smile:

Evet, bugün gribimle ayrı bi boğuşsam da bir şekilde çözüme aynı hata ile tekrar karşılaşıp  hatayı çözerek ulaştım.
Aslında diğer etkenleri saymassak hata dedimiz olay biraz acelecilikten doğuyor.Program ilk başta kaplama tanıtma esnasında mavi-beyaz kaplama gösteriyor aslına diğer yollarında doğru yapıldığı sayarsak kaplamayı yüklediğimiz halde hem kaplama hem de mesh ekranındaki 3D şekilde görebildiğimiz modelin kaplaması mavi-beyaz kaplama şekilde gözüküyor."Kaplama tanıtma esnasında" mavi-beyaz kaplama gözükmesi gayet normal.Çünkü format attıktan sonra OpenBrf kullanmadığım bilgisayarımda denediğimde aynı şekilde mavi-beyaz ekran şeklinde gözüktü tabi item eklemeyi ilk kez deneyenler de aynı şekilde OpenBRF yi de ilk kez kullanmış olacaklar  ama kaplamanın adını modele tanıtma kısmana doğru girdiyseniz ve diğer bir takım şeyleri doğru yaptıysanız bu kaplamanın mavi-beyaz gözükmesi normal.Ayrıca Burdan kesinlikle bundan sonraki üç mesajı okuyupta @Open Casket arkaşımızın dediği "sağtık>tesselate>triangulate" yapılmayacak yarıgısana varmayın ama çözüm bunu yapıp yapmamakla ilgili değil.Zaten konun ana sayfasına "Mavi-Beyaz Kaplama hatasın çözümünü" ve  sağtık>tesselate>triangulate her modelde yapmanız gerektiğini ve hagi çözümede deva olduğunu belirttim.(Hatalar Bölümü) :smile:

Morgh`s tan troop ekleyemiyorum. Yaptığım troobu troop dosyasına atıyorum . hangi troobun yaptığım trooba yükseliceğinide ayarladım ama oyunda gözükmüyor. Nerde hata yapmış olabilirim ?

merhaba.biz bir moda kucuk bir eklenti yapmak istiyoruz fakat sadece denemek için. western modundan silahları alıp  zombie moduna koyacagız fakat bunu yapıp bir server kurmayacagız kendimiz test edecegiz olmuşmu diye. bunu burda anlattıgınız gibimi yapacagız ? neler gerekli ?

NormyWest said:
merhaba.biz bir moda kucuk bir eklenti yapmak istiyoruz fakat sadece denemek için. western modundan silahları alıp  zombie moduna koyacagız fakat bunu yapıp bir server kurmayacagız kendimiz test edecegiz olmuşmu diye. bunu burda anlattıgınız gibimi yapacagız ? neler gerekli ?

Modun yapımcılarından izin alman gerekir bunun için öyle kafana ne eserse yapamazsın burada , bilmem anlata bildim mi?

Ambrosia said:
NormyWest said:

Modun yapımcılarından izin alman gerekir bunun için öyle kafana ne eserse yapamazsın burada , bilmem anlata bildim mi?

sen sus

ALIRIZAKAVAK said:
Ambrosia said:
NormyWest said:

sen sus

Emredersin Osmanlı Padişahı , Hürmetler

bir kere biz zaten gorusecegiz çocugum biliyorum senden ogrenecek değilim.2.si ise kafama ne eserse yapabilirim.boyle bir yapım var. fakat terbiyesiz değilim,tabikide izin alacagım.zaten sorunu çozdum modulleri birleştirdim bile.sadece shader sorunu var onumde tek engel onu çözeyimde hele bir çalışırsa konusacagım yetkililerle.

NormyWest said:
bir kere biz zaten gorusecegiz çocugum biliyorum senden ogrenecek değilim.2.si ise kafama ne eserse yapabilirim.boyle bir yapım var. fakat terbiyesiz değilim,tabikide izin alacagım.zaten sorunu çozdum modulleri birleştirdim bile.sadece shader sorunu var onumde tek engel onu çözeyimde hele bir çalışırsa konusacagım yetkililerle.

Evet , Padişahın veziri kafasına ne eserse yapar

girebi said:
@Ambrosia, onlar kafasına eseni yapmayı da iyi bilir, senden öğrenecek değil :wink:

seppuka'nın derslerine bayıldım, abdulsamed'e de bol miktarda teşekkürlerimi iletiyorum.
Aynı fikirdeyim dostum.Kendimi Geliştirmek için bakıyorum derslere surekli olarak takip ediyorum.Cidden bir şeyi başardıgım an içimden "Bu Adamdan Allah Razı Olsun" Diyorum :grin: Keşke o sorunuda çözebilsek sadece ekipçe oynamak için yapıyorum bunu. Zaten "Global" yayınlamak istesem adamlardan 10000 kere izin alırdım.

Back
Top Bottom