Calisthenics

Users who are viewing this thread

Dwarf01

Sergeant Knight
0800-full-body-only-workout-dachis-625x351.jpg
CALISTHENICS

Vücut geliştirmek hepimizin yapmak istediği bir şeydir herhalde , veya bir çoğumuzun. Bunu isterseniz bir salonda yapabilirsiniz , isterseniz de bir parkta veya sokakta. Benim gibi , salonun sıkıcı olduğunu düşünen arkadaşlar için bu konunun yararlı olacağını düşünüyorum. Burada hem size bu sporu tanıtmak , hem de yardımcı olmak için bu konuyu açıyorum.​

Öncelikle , Calisthenics nedir?
Estetik bir vücuda sahip olmak veya vücudu çevikleştirmek , geliştirmek için vücut ağırlığıyla yapılan çalışmalar olarak değerlendirilebilir.

Nasıl yapılır?
Calisthenics'in nasıl yapıldığını öğrenmek ve daha iyi görmek için bu sporu dünyaya tanıtan Bar Brothers'ın videolarını izlemenizi öneririm.

Peki ne kadar etkili olur?
Yine Bar Brothers'ın kurucuları olan Lazar Novovic ve Dusan Djolevic üzerinden bakalım. 5-6 yıldır Calisthenics'le uğraşıyorlar. İnternette de Calisthenics ile harikalar yaratmış bolca insan mevcut.
11313356_850136088356612_427871235_n.jpg
bc6fb6d92a0c4afa920c9fd55502a7ad.jpg

Arkadaşlar merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz , cevaplamaya hazırım. Ayrıca ilgilenen arkadaşlarla da buradan konuşabiliriz. Dahası farklı rutinler için Brendan Meyers ve motivasyon videoları için yine Lazar Novovic izlenebilir.

Bende sırf vücut ağırlığı ile çalışmak istiyorum ancak hedefim kas yapmak değil. Kondisyonumu, şınav sayımı, barfiks sayımı, dips sayımı kısaca fitness seviyemi arttırmak istiyorum. Haftada 3 gün bol setli program uygulamaktansa her gün üç dört hareketi tek set train to failure şeklinde yapmayı planlıyorum. Sence ne kadar uygun? Biliyorum vücut çalışırken değil dinlenirken gelişir ama günde 15şınavında vücudu yıpratıcığına inanmıyorum. Squat yapamıyorum çünkü dizlerimde bi problem var squat yapmam için önce calfımı kuvvetlendirmem lazım bunun içinde en iyi yolun ip atlmak olduğunu düşünüyorum. Şöye bi program planladım.

10dakika ısınma (ısınmayı basket topuyla dribling çalışarak yapıcam)
Maks şınav
Maks barfiks
Maks dips
Maks leg raise (parelel barda)
Maks ip atlama
Açma germe

Hareketler arası 1 dakika dinlenme.

Şu anki fitness seviyem ise 12şınav (kollar yana değil arkaya doğru eğiliyo) barfikste zıplamadan kendimi yukarı çekemiyorum dips te yarım yamalak iki tane ip leg raise i ölçmedim ama tahminim 70ip 20leg raise.

Ne düşünüyosun tavsiyen var mı?

Bu arada Lazarın sadece calisthenicsle o kadar şiştiğine inanmıyorum.

Lazar'ın antrenmanları çok ağır ve diyetine her şeyine çok özen gösteriyor böyle yaptığı sürece herkes Calisthenics'le o hale gelebilir. Sorularına gelince ayrıntılı anlatmam gerektiği için özelden yazacağım. :wink:

Herkese merhaba !

Calisthenic adeta bir yaşam tarzı... Başlandığında düzen,emek ve ilgi isteyen bir şey. Nereden ne bilgi elde edeceğiniz belli olmuyor. Sürekli araştırmak sizi hem antremanlara şevklendiriyor hem de bilinçlendikten dolayı daha doğru ve düzenli bir programla yolunuza devam ediyorsunuz. Tavsiyem bu işi yanlız kendiniz için yapın. ''Abi ben göstermeden duramam'' diyorsanız bence yapmayın, değmez.

İyi Forumlar

bu benim akciğerlerime alabileceğim oksijen miktarını azaltabilir yahut yorulmamı yavaşlatabilir mi?

colombos said:
bu benim akciğerlerime alabileceğim oksijen miktarını azaltabilir yahut yorulmamı yavaşlatabilir mi?

Merhaba !

Bu sporu düzenli bir şekilde yaptığınızda size sayısız şey katıcaktır. Önemli olan seviyenize uygun bir biçimde bunu gerçekleştirmektir. Bu sporda en büyük kazançlarınızdan birisi de hiç şüphesiz kondisyondur. Örneğin 18 yaşın altında yapıldığında- kas gelişimi yavaştır- size kas kütlesinden ziyade kondisyon ve güç katar.

Bu arada az okaijen alınmasını mı istiyorsunuz akciğerlerinize yoksa bunu dezavantaj olarak gördüğünüzden mi yazdınız ?

Sporla birlikte alınan oksijen miktarımda artma olur.

colombos said:
ÇOK yüksek tempo ve durmaksızın idman yaparsan, azaltır. O kadar azaltırki kusarsın.

Back
Top Bottom