Bun Venit!

Users who are viewing this thread

Va salut, mai bine mai tarziu decat niciodata, dar oricum ma bucur ca avem si noi coltisorul nostru. salut prietenii de pe armuri.ro. Acum am o MARE dorinta (apropo de :pohta ce-am pohtit-o), rog pe cei care au "influenta" sau cunosc pe cei care lucreaza la mod-ul Blue Blood sa introduca si Transilvania, Tara Romaneasca si Moldova. Am inteles de pe forum ca inca se lucreaza si acum ar fi oportun sa aparem si noi corect pe harta lumii, eu voi incerca, ar fi bine sa fim mai multi care insista cu ceva informatii legate de cetatile, orasele, satele, voievozii si boierii din perioada 1184. O zi faina!
 
Salutare tuturor!Vroiam sa'i raspund lui micot in privinta modului Blue Blood...Actiunea in acel mod se petrece undeva prin anii 1080 - 1160  respectiv 1200...Precum sunt impartite regatele si regii care le conduc..Practic teritoriul Romanilor era condus de alte regate..Transilvania era a ungurilor..Moldova era sub alte stapaniri prin acea perioada. probabil de catre cumani...sa intemeiat ca stat de abia prin anii 1359(deci nu se incadreaza)..iar Valajia (Tara Romaneasca) era independenta..dar nu ai putea sa'i numesti un conducator pe acele timpuri..nu e nici o atestare istorica..Ba mai mult..in aproape toate hartile apare ca fiind sub ocupatie bulgara..Primul de care se stie ar fi Litovoi care a domnit Valahia de pe la cca. 1240 până la 1277..prea tarziu pt actiunea modului..Dar oricum se pot pune sub ocupatia altor factiuni,iar tu sa cuceresti si sa'ti intemeiezi singur Romania :smile:..Oricum eu sunt in perioada de studiere si vreau sa adun informatii bine atestate pt inceperea unui mod care sa cuprinda si Romania..m'am gandit la perioada lui Vlad Tepes si Stefan Cel Mare!Sa ne batem cu turcii si cu ungurii hhh!personal sunt cam dezamagit de modurile bazate in evul mediu unde provinciile romaniei sunt puse sub alte conduceri....Conspiratie si aici??:grin:.. :twisted:
 
Transilvania nu era încă cucerită de maghiari ci era un stat autonom, cu populaţie şi nobilime mixtă, atât maghiară cât şi română şi cumană ... şi era doar vasal al Regatului Ungariei şi nu parte integrantă din regat  :mrgreen: ... vezi aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Cucerirea_Transilvaniei_de_c%C4%83tre_maghiari
Istoria Transilvaniei nu este chiar atât de simplă şi adevărul este undeva între versiunile românească şi cea magiară a "istoriilor oficiale" ...
Cât despre celelalte provincii istorice româneşti, situaţia este cel puţin la fel de complexă dacă nu şi mai şi ... doar că documentele sunt şi mai rare decât pentru Transilvania ...
 
Salut, sunt nou pe forum si am vazut ca aveti ceva interesant pe aici. Sunt mare fan Mount and Blade si stiu si engleza si am venit aici sa discut ca intre profesionisti. :grin:
 
re la toti :wink: , ce sa zic , poate sa imi zica cnv cam cati romani activi sunt acum pe m&b multiplayer? sa vad daca are rost sa imi cumpar si eu... daca nu raman la sp... :wink:)
 
Romani care joaca impreuna sunt destul de putini.Am avut si o echipa nationala la un moment dat.Dar gasesti clanuri cu care sa joci daca nu iti place sa fii rambo.
Ai putea sa incerci multiplayer.Devine un mod de viata...  :mrgreen:
 
Salut Fratii mei !
De ce am ales o astfel de introducere? Va voi spune: desi sunt roman, ma tratez pentru un al doilea cancer in USA.
De 18 ani ma lupt cu bolile. Acum va scriu fiind internat departamentul de transplant de maduva.  Dar am devenit atat de patriot si privesc cu atata mandrie orice tine de Romania noastra! Oricand am ocazia, ii invat p-astia.

Sa nu fiu plictisitor - m-ati atras si m-ati surprins placut cu dorinta voastra si mai ales cu filosofia "loving the roots". Romania e mai bogata ca SUA si stiti la ce ma refer...

Respectuos va multumesc pentru tot ce faceti !
Vlad Toma
 
Salutare! acuma am observat şi eu că avem forum românesc

Diurpaneus said:
Salutare tuturor!Vroiam sa'i raspund lui micot in privinta modului Blue Blood...Actiunea in acel mod se petrece undeva prin anii 1080 - 1160  respectiv 1200...Precum sunt impartite regatele si regii care le conduc..Practic teritoriul Romanilor era condus de alte regate..Transilvania era a ungurilor..Moldova era sub alte stapaniri prin acea perioada. probabil de catre cumani...sa intemeiat ca stat de abia prin anii 1359(deci nu se incadreaza)..iar Valajia (Tara Romaneasca) era independenta..dar nu ai putea sa'i numesti un conducator pe acele timpuri..nu e nici o atestare istorica..Ba mai mult..in aproape toate hartile apare ca fiind sub ocupatie bulgara..Primul de care se stie ar fi Litovoi care a domnit Valahia de pe la cca. 1240 până la 1277..prea tarziu pt actiunea modului..Dar oricum se pot pune sub ocupatia altor factiuni,iar tu sa cuceresti si sa'ti intemeiezi singur Romania :smile:..Oricum eu sunt in perioada de studiere si vreau sa adun informatii bine atestate pt inceperea unui mod care sa cuprinda si Romania..m'am gandit la perioada lui Vlad Tepes si Stefan Cel Mare!Sa ne batem cu turcii si cu ungurii hhh!personal sunt cam dezamagit de modurile bazate in evul mediu unde provinciile romaniei sunt puse sub alte conduceri....Conspiratie si aici??:grin:.. :twisted:

Dacă s-ar face un mod cu ţările române, eu l-aşi juca cu placere :razz:

vladtoma90 said:
Salut Fratii mei !
De ce am ales o astfel de introducere? Va voi spune: desi sunt roman, ma tratez pentru un al doilea cancer in USA.
De 18 ani ma lupt cu bolile. Acum va scriu fiind internat departamentul de transplant de maduva.  Dar am devenit atat de patriot si privesc cu atata mandrie orice tine de Romania noastra! Oricand am ocazia, ii invat p-astia.

Sa nu fiu plictisitor - m-ati atras si m-ati surprins placut cu dorinta voastra si mai ales cu filosofia "loving the roots". Romania e mai bogata ca SUA si stiti la ce ma refer...

Respectuos va multumesc pentru tot ce faceti !
Vlad Toma

Hei Vlad sper sa te faci bine  :smile:
Last Active: November 11, 2012, 09:21:28 PM ... sper ca nu s-a întâmplat nimic rău cu tine :sad:
 
  Vad ca forumul e inca populat. Am si uitat ca am warband instalat. Ma gandesc sa cumpar Napoleonic Wars, dar inca nu stiu prea multe despre el.

La multi ani, lume! 2013 is here!
 
Back
Top Bottom