Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

valla türkiyede ikinci el pazarı sahibindende dönüyor. Ama genel olarak ikinci el anlayışı yanlış ve zayıf. Çoğu çok yüksek koyuyor ve satışı çok zor oluyor ya da olmuyor. Sitedeki parçaların fiyatlarının ortalamasını alarak bir tık aşağıya koyabilirsin sistemi. Atıyorum tüm parçaların ortalaması 4000 tuttu. 3500'e koy azıcık da pazarlıkla satarsın.

Sahibinden dışında teknoloji sitelerinde en azından işi bilen kişilerle daha küçük bir pazar olsa da alış satış yapılabiliyor ama çoğu site güvenlik için şartlar koyuyor. Technopat'ın Sosyal forumunda belli bir mesaj sayısına normal yollardan ulaşmadan ikinci el forumuna yazamıyorsun misal. Ama orada işten anlayan insanlar olduğu için başarılı bir şekilde satma şansın Sahibinden'e göre daha yüksek oluyor.

Ben bu elimdeki Abra A5 V9.2'yi kaça okuturum?

1050ti, i7-7700hq, 8 cigolayt ram, 1tb hdd + 256 gb ssd, ışınklı mışınklı klavyesi de benden. Faturası falan da duruyor daha 1 sene garantisi var.

Aldığımda 4.100 tl idi. ssd ile 4500 yaptım sonra harcadığım parayı.

5 ay garantisi kalmış olan adam 4600'e koymuş Sahibinden'e: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-monster-abra-a5-v9.2-5-ay-garantisi-var-670139805/detay

4500 civarı koy derim. O kadar garantisi duruyorsa 4000'e kadar düşersin pazarlıkta daha da aşağı inme ucuza vermiş olursun.

Düz 5k dan koyarım ya. Almak isteyen adamla pazarlığını ederiz zaten.

Laptop ile oraya buraya gitme derdim kalktığından daha yerleşik bir sisteme geçesim var. VR Ready tarzı böyle RTX 2060la dayalı döşeli bir sisteme mi geçsem diyorum kendime. Ama Satmayadabilirim. Mezun olana kadar götürür zaten.

Arkadaşlar benim aklımda şöyle bir sistem var, uzun zaman (10+ yıl) kullanacağım bir sistem. İlk attığım sistem i5 8400 ve 2400mhz boktan bir ram olduğundan dolayı şöyle bir sistem toplayacağım. En iyisini nerede bulabilirim?

AMD Ryzen 2600 (stok soğutucu)

Asus RTX 2060

2x8 en az 3000mhz bir ram (büyük ihtimal hyperx predator olacak)

SSD 240/480 GB

Sabit disk 1 yada 2 TB

Herhangi bir RGB kasa

80+ güç kaynağı

----------------------- Aksesuarlar

Klavye RGB bişi olacak farketmiyor.

Mouse Razer Deathadder

Kulaklığım var.

Monitor 60hz philips falan ama yine idare ediyor.

Şöyle nasıl bir masaüstü pc bulabilirim? Hazır sistemlerde bir kaç tane buldum fakat bulduklarımın ya belleği ya SSDsi yada ekran kartı uymuyor.

Edit: Maksimum 8000 Türk Lirası olursa güzel olabilir.

itopyadan şöyle bir şey topladım toplamda tam 6,996TL yapıyor

gr0ByN.png

tabi forumda bu işlerden çok daha anlayan çitos ve finde gibi üyelerin fikrini almak lazım ben öyle canım sıkıldı diye topladım, mouse falan ben karışmam onları artan 1000tl ile kendin ayarla

2TB gereksiz 1TB de yeter diyorsan da 6,712TL yapıyor

İtopya güzel site. Kendin toplayabileceğin gibi hazır toplanmış kasalar üzerinde de değişim yapabiliyorsun. Jahrein yeni sponsor olmuş örnek bir kasa atayım ihtiyacına yönelik: https://www.itopya.com/shark-tg4-anm-amd-ryzen-5-2600-msi-rtx-2060-ventus-6g-oc-8gb-ddr4-480gb-ssd-gaming-bilgisayar/

Misal burada birlikte bakalım, işlemci 2600 seçili gelmiş gayet güzel yeterli. Stok soğutucu olarak Wraith Stealth kullanıyor, Overclock yapmazsan her türlü yetecektir. Seçtikleri anakart en ucuzu. Mümkünse anakarta daha çok para vermek gerek. İlk etapta PRO-M2 V2 ile PRO-VDH farkı gözüküyor. 4 tane RAM slotu ilerde lazım olabilir o yüzden önemli. 70 lira artırmışken 20 daha koyup daha iyi malzeme kullanılan, daha iyi tasarım seçilen Gaming Plus'a geçilebilir. E ama bunu seçtik yine 2 RAM slotu oldu. Doğru, o yüzden gelmişken yükselmek mantıklı. Bu noktada Bazooka ya da Gaming Plus seçme arasında kalıyoruz. Ben daha iyi heatsink kullanıldığı için Gaming Plus diyorum. Ne yaptık anakarta 170 fazla verdik. mATX formatta Mortar, ATX formatta Tomahawk çok daha kaliteli ürünler. Ben kendim B450 Tomahawk kullanıyorum. Ama zaten 170 lira açıldık ve gayet güzel bir model seçtik ama bu kısmın tercihi alıcıya ait.

RAM kısmında ise bu modelde 1 adet ADATA XPG GAMMIX D10 8GB 3000Mhz koymuşlar 370 liradan. 8 GB öyle böyle yetiyor gibi olsa da single channel çalışması performansı kırpar. Zaten 2x8 istemişsin. Doğrudan bundan 2 tane seçebiliriz. 740 lira olur RAM bütçesi. 1 yıl önceki RAM fiyatlarıyla kıyaslayınca çok iyi. 3000 MHz frekansta sweetspot. Ayrıca anakarta bağlı olarak frekans hız aşırtması da yapılabilir. Kendim 3000 MHz'de çalışan G.Skill Ripjaws V'leri 3200'de çalıştırıyorum. RGB kasa istemişsin kasaya gelirken anakart üzerinde de RGB istiyorsan RAM için de tercih edebilirsin güzel durur. Açıp baktıysan öbürüyle 95 lira fiyat farkı var RGB modelinin. Toplamda 190 lira farkla RGB seçilebilir. Hoş bir tasarımı var bence.

Ekran kartlarında ise sadece MSI'ın ürettiği kartları koymuşlar ve en ucuz 2060 modeli olan Ventus'u seçmişler. Soğutma kısmında eksikleri var ve buna rağmen 2800 liraya satılıyor İtopya'da. Çok daha iyi alternatifler var. Ayrıca Asus RTX 2060 diye belirtmişsin ama aklında spesifik bir model var mı bilemedim. Misal Gigabyte'ın Windforce OC modeli çok başarılıdır: https://www.itopya.com/gigabyte-geforce-rtx-2060-windforce-oc-192bit-gddr6-dx12-ekran-karti/

İlle de Asus diyorsan yeni 3 fanlı popüler Strix modeli var. Advanced Edition ya da OC Edition olarak 200 fiyat farklı iki model koyulmuş. OC Edition'un farkı fabrikadan çıkışlı frekansların daha yüksek olması. Ama zaten çok başarılı 3 fanlı soğutma sistemiyle rahat rahat overclock yapılabiliyor ikisine de. İtopya'da 3160-3367 lira şeklinde satılıyor ikisi. Yine Gigabyte'ın bunlara alternatifi 3 fanlı başarılı soğutma sunan modeli 3018 liraya satılıyor. Ekran kartları üzerinde ayrıca detaylı bir şekilde düşünmek gerekiyor. O yüzden 2800 liralık Ventus 2060'ı temel fiyat olsun diye burada bıraktım.

Kasa olarak Sharkoon'un 2 modelinin varyasyonlarını koymuşlar ama zaten seçili olan harici diğerlerindeki fanlar RGB değil tek renk. Fotoğraflardan ve önceden bildiğim yüzeysel bilgi kadarıyla güzel hoş bir kasa olduğunu söyleyebilirim. Güç kaynaklarında ise seçenekleri bayağı dar bırakmışlar. Default seçili gelenin 80+ sertifikasına dair bir bilgi yok. İlk alternatif için ekstra 112 lira vermek gerekiyor. Ama yine de modüler değil. Bu noktada da bu modele has limitleme var yani İtopya genelinde daha çok model var. Kasanın da üreticisi olan Sharkoon'un PSU'ları varmış ama bunların kullanımı hakkında hiçbir bilgim yok. Fiyatları çok daha uygun duruyor, semi-modüler olanı da var ama alırsın 2 gün sonra coil whine yapar bilinmezlikler bunlar hep. Zaten buradaki örneğimiz örneğin kendisi amaçlı, başka siteden de bakılabilir.

Sitede kasa fanı kısmını geçiyoruz zaten kasada 3 önde 1 egzozda olmak üzere 4 tane RGB fan var. İşlemci soğutucu için ise acele etmeye gerek yok. Depolama kısmında Seagate seçmiyoruz. Adı çok bozulgan HDDlerle anılan bir marka hala daha. Zaten aynı fiyata Western Digital satılıyor. WD 3.5" 1TB Caviar Blue koydum. ADATA 480GB SU630 3D NAND seçilmiş default olarak ama 7 lira farkla Samsung 860 Evo'nun 250 GB modeli var. SSD'lerde yazılan boyut kullanılabilir boyuttan fazla oluyor belirtmek lazım. Ama Samsung 860 serisiyle birlikte uzun ömürlü ve dayanıklı SSD anlayışını başka bir boyuta taşıdı bu yüzden Samsung tercih etmekte fayda var. Ben kendim 500 GB, kardeşimde ise 250 GB versiyonunu kullanıyoruz. Bir sürü devasa boyutlu oyun yüklesem bile 100-150 GB yer kalıyor. En az 100 lira artırman gerekiyor ki en azından Kingston'ın 480 GB modelini alabilesin. Burada ben 500 GB seçiyorum çünkü kasa bütçenin içinde kalıyor nasılsa.

Bu şekilde sonuç şu oluyor:
- AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci (fan dahildir) - Tray
- MSI B450 GAMING PLUS AMD B450 Soket AM4 DDR4 3446MHz (A-XMP) HDMI DVI Anakart
- ADATA XPG SPECTIRIX D41 8GB 3000Mhz SINGLE DDR4 CL16 RGB RED PC RAM (2x)
- MSI Geforce RTX 2060 VENTUS 6G OC 6GB 192Bit GDDR6 DX12 Ekran Kartı
- Sharkoon TG4 RGB USB3.0 4xRGB Fan Temperli Cam ATX Gaming Kasa
- WD 3.5" 1TB Caviar Blue Sata 3.0 7200Rpm 64MB Harddisk
- SAMSUNG 500GB 860 EVO SATA 3.0 SSD (550MB Okuma / 520MB Yazma)
- Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80 Plus Aktif PFC 120mm Fanlı PSU

Fiyat: 6.976,97 TL

Bu modeli bu şekilde düzenlemen ya da İtopya'dan alman gerekmiyor sadece bu şekilde bir kasanın tahmini geleceği fiyat bu şekilde olacaktır. Az buçuk oynamalar olur, hepsinin en ucuzlarını bularak bir kaç yüz liraya kadar tasarruf sağlayabilirsin. Şu haliyle 7000 lira altına geliyor demek ki biraz daha esnetilebilir aşağıya doğru. Misal işlemci için bu sitede 1321 lira denmiş ama bu kutusuz satılan, marka pc yapanlar için satılan modellerden ve zaten stoğu yokmuş. Normal kutulu satılanın stoğu var ve 1250 liraya satılıyor aynı sitede. Gördüğün gibi kafadan 70 lira düştü masraf oldu 6905 lira. Seçtiğim SSD 600 liraymış. Genel piyasaya göre güzel fiyat halihazırda ama 560-570 liraya da bulunuyor. HDD için de aynı şekilde 20 lira, anakart ise 30 lira daha ucuzdan bulunuyor. Ha bunlar tercih meselesi tabi ki. Aynı yerden alayım, güvenli olsun, hem montajını da yapsınlar yollamadan diyorsan yine senin bileceğin iş.

Özetle şu kasa 7000 liraya toplanıyor. Burada ekran kartına dönmemiz lazım. MSI Ventus iyi soğutmaya sahip değil. Genelde 2800 üzeri bir fiyata satılıyor. Üstte bahsettiğim Asus Strix modelleri ise 3150'den aşağı olmuyor. Bunun için özellikle şöyle şeyleri yakalamak gerekiyor: https://www.hepsiburada.com/asus-rog-strix-geforce-rtx-2060-gaming-6gb-oc-192bit-gddr6-dx12-pci-e-3-0-ekran-karti-rog-strix-rtx2060-o6g-gaming-p-HBV00000H34UU

Ki şans eseri şimdi baktığımda denk geldim. Satıcısı Hepsiburada, ben genel olarak orta halli yaklaşıyorum elektronik ürün satışında Hepsiburada'nın kendi sattıklarında. Ama 2850 liraya gayet iyiymiş. Ventus ile aynı fiyat neredeyse. Yakın zamanda almayı planlıyorsan ve RTX 2060'tan eminsen ilk önce bu ekran kartını al kaçırma derim. Bütçeyi de zorlamamış olursun. Olmadı kaçırdın alamadın o zaman yine tercih sana kalmış. 200-300 lira ekleyip bu modeli normal fiyatından alabilirsin.

8000 lira bütçenin 7000 lirasıyla üstteki alışverişi yapıyorsun. 1000 lira bütçen kalıyor geriye. Monitör var yeterli demişsin ama bence monitörü daha çok önemsemelisin. Eski, gecikmesi yüksek bir modelse böyle bir sisteme komik kalır. Muhtemelen 1080p zaten. RTX 2060 gibi bir kart 1080p 60 Hz bir sisteme overkill olur ama sonuçta senin tercihin. Monitörün nasılsa varsa şimdi böyle alıp ileri bir zamanda 1080p 144 Hz gibi ya da 1440p 60 Hz gibi bir monitör alabilirsin.

Klavye-fare konusunda ise benim bilgim çok az. Ancak herhangi bir RGB klavyeye atlamanı tavsiye etmem pişman olabilirsin. Inca'nın misal çok ucuza RGB klavyeleri var ama aşırı dandikler. Uygun fiyata denk gelse bile keşke gidip klasik dümdüz siyah Logitech alsaydık diyorum. Technopat artık ekipman tavsiyesi de veriyor buradan bakabilirsin: https://www.technopat.net/2019/03/02/oyuncu-ekipmanlari-tavsiyeleri-mart-2019/

Ryzen 5 2600 çok güzel bir işlemci, overclock potansiyeli çok yüksek. Düzgün bir soğutmayla 2600X'e rakip olup aşabiliyor fiyatına göre. Bu yüzden 1000 lira kalan max bütçen için klavye-fareyi gayet yeterli, sağlam, kaliteli ürünler alıp kalanıyla işlemci soğutucu tercihi yapabilirsin. Ya da doğrudan 300 lira fazla verip 2600X'e geçebilirsin kendi kendine OC yapıyor o ama fiyat/performans anlamını yitirmeye başlıyor.

Bunu da atmam lazım zaten ama doğrudan bağlantılı zaten üstteki muhabbetle. Dün gelmiş taze video. Ekran kartı modeli seçerken neye dikkat edilir ne nasıl seçilir anlatılıyor:

2. el bilgisayar donanım parçaları toplamak mantıklı mıdır? Ve güvenebileceğim bir adres var mı?

Afrail said:
2. el bilgisayar donanım parçaları toplamak mantıklı mıdır? Ve güvenebileceğim bir adres var mı?
Amerika Avrupa gibi yerlerde belki ama bizim ülkede parça alan insanlar aldığı fiyattan satmaya çalışıyor nedense. Madencilik sonrası çok ekran kartı var piyasada. Üstlerinden iki nesil geçmesine rağmen fiyatı düşürülmeyip sıfırın %80i fiyata satılan 2.el parçalar var. Ancak arayıp tarayıp gidip test edip alabileceğin güzel parça da çıkabilir engellemeyim.

Parçasına göre değişir. Ben güvenebileceğin bir yer bilmiyorum. Ama parça konusunda mesela ramlerin çoğunun ömür boyu garantisi olur. En güvenebileceğin parçalardan biridir. Anakarta güvenmek çok zor bence. Kullanan kişi bayağı yıpratmış olabilir. İşlemci de pek sorun yaşabileceğin bir şey değil, pinli ise pinleri kontrol edersin bir sıkıntı görünmüyorsa başka sıkıntı çıkarma ihtimali bayağı düşük. Güç kaynağına da güvenmek zor. Vb. Biraz araştırıp öğrenmek gerekiyor. Eğer komple sistemi ikinci el alıyorsan güvenebileceğin birileri olmalı.

Everest ram 2 yıl garanti*. Ramine göre değişir. Garantisi devam eden parça ise belirtilir zaten açıklamada. 2 yıllık garanti hala 1 yılı var faturası fişi var gibi satılıyorsa güven olur zaten o parçaya.

Riskli parçalarda garanti ve fatura bakmak gerekiyor. Özellikle garantisi yoksa ekran kartı, anakart falan çok sakıncalı. Ancak sıfırının çok altında aşırı uygun bir fiyata satıyorsa ve ileride sorun yaparsa çok hissemeyeceğin kadar ödemen mantıklı olabiliyor.

Teşekkürler Cioss. Yazın şöyle bir sistem alacağım inşallah, monitör sıkıntı değil. Çok üst düzey oyun oynamayacağım zaten.

- Sistem Montaj + Deneme Sürümü Windows Kurulum Hizmeti
- AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci (fan dahildir) - Tray
- ADATA XPG SPECTIRIX D41 8GB 3000Mhz SINGLE DDR4 CL16 RGB RED PC RAM
- Cooler Master MasterFan Pro 120 Air Balance RGB LED 120mm 1900Rpm Kasa Fanı
- Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk
- Kingston 480GB A400 Serisi Sata3 2.5" SSD (500MB Okuma / 450MB Yazma)
- Steelseries Apex 150 RGB Türkçe Q Oyuncu Klavyesi
- Logitech G300S Kit (G300S+Mousepad+Bardak Altlığı+Sticker)
- ESET NOD32 Antivirus V10 Kutu-1 Kullanıcı

Fascist Invader said:
Teşekkürler Cioss. Yazın şöyle bir sistem alacağım inşallah, monitör sıkıntı değil. Çok üst düzey oyun oynamayacağım zaten.

- Sistem Montaj + Deneme Sürümü Windows Kurulum Hizmeti
- ADATA XPG SPECTIRIX D41 8GB 3000Mhz SINGLE DDR4 CL16 RGB RED PC RAM
- Cooler Master MasterFan Pro 120 Air Balance RGB LED 120mm 1900Rpm Kasa Fanı
- Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk
- Kingston 480GB A400 Serisi Sata3 2.5" SSD (500MB Okuma / 450MB Yazma)
- Steelseries Apex 150 RGB Türkçe Q Oyuncu Klavyesi
- Logitech G300S Kit (G300S+Mousepad+Bardak Altlığı+Sticker)
- ESET NOD32 Antivirus V10 Kutu-1 Kullanıcı
4-5 yıldır g300s kullanan biri olarak taze fare değiştirdim. 1800dpi trust hani fare de yine de FPS oyunlarında performansım arttı gibi hissediyorum. Fare bozulmadı bu arada hala duruyor da. Ağır wow knight vsvs grindlamayacaksan o kadar tuşa gerek yok g102 serisi güzeldir. Mouse altlgi çok kaliteliydi ben g300s-g103-altlik alırken fazla da temiz olmayan ortamda yıllarca kullandım artık altından ortasında doğru köşeleri yukarı kivrilmaya başladı ama hala is görüyor.

Back
Top Bottom