BATTAL GAZİ 2.2 REHBER-2: SENARYOLAR

Users who are viewing this thread

Tüfekçi Başı

Grandmaster Knight
Ana Senaryo

Burada kısaca film ile mod arasındaki farktan bahsedeyim. Mod, bildiğiniz Battal Gazi filmlerinin geçtiği tarihten 900 sene sonra geçiyor. Moddaki karakteriniz efsanevi Battal Gazi değil onun henüz ciddi cenk deneyimi yaşamamış aynı addaki 900 sene sonraki torunu. Onu geliştirip aynı seviyeye hatta daha yüksek seviyeye getirebilirsiniz. Moddaki yan karakterler de bildiğiniz karakterler değil. Sadece babası Hüseyin Gazi'nin isim benzerliği var. Coğrafya da Anadolu değil genel olarak Doğu Avrupa. Zamanın ülkeleri de farklı haliyle. Aynı şekilde teknoloji de farklı. Gelişmiş ateşli silahlar mevcut.

Modumuz özel hareketler bakımından zengindir ve temel olarak onların üzerine kuruludur. Özel hareketlerle ilgili rehbere göz atmanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde eksik bir oyun deneyimi yaşayacaksınız.

Modda amacınız az ve öz bir grupla cenk etmektir. Büyük bir ordu kurmak değildir. Hanlarda kendi maceraları olan sağlam yoldaşlar ve gerçek anlamda güçlü ama pahalı paralı askerler bulmanız mümkündür. Köylerden acemi toplayıp savaşmaya kalkarsanız işiniz zor olabilir.

Şimdi ana senaryoya geçiş yapabiliriz. İlk girdiğinizde Battal Gazi'den ve Battal Gazi'nin babası Hüseyin Gazi'den bahseden kısa bir bölüm var. Buradan sonra karakter geliştirme menüsü geliyor.

Burada karakter geçmişi ve şu anki hali ile ilgili sırayla 3 tane büyük menü göreceksiniz. Fareyi üstlerine getirerek seçeneklerle ilgili bilgi alabilirsiniz. Karakterin üzerindeki matematiksel etkilerini ileride yazabilirim. Verilen yetenekler farklı ama denktir. Yalnız "Aslında çalışmıyordun." seçeneği size daha klasik ama biraz daha düşük yetenekler verir.

Artık spoiler olan yerlere geldik. Senaryonun/senaryoların sürprizlerinin kaçmaması ve daha keyifli bir oyun deneyimi için bundan sonra yazılanları okumanızı tavsiye etmiyoruım. Ama takıldığınız yerlere bakmanızda fazla sorun yok. Tavsiyem okumadan, deneyerek oraları geçmeye çalışmanızdır. Unutmayınki burada yazdıklarımın büyük bir kısmı oyunun içindeki görev açıklamalarında da var. Oraya bakmayı hiç ihmâl etmeyin.

Bir sessizlik içinde kendinizi bir kâbusun içinde buluyorsunuz. İskelet görünümüne sahip Bizans askerleri karşınızda sizi oklayıp kılıç savuruyorlar. Belli bir süre oklar ve kılıçlar sizi etkilemiyor fakat bu süre geçtikten sonra kalp atışı sesleri duymaya başlıyorsunuz ve oklar ve kılıçlar üzerinizde etkili olmaya başlıyor. Bundan sonra daha kısa bir süre içinde düşmanlarınızı yenerseniz uyanıyorsunuz ve zihin gücü beceriniz 1 artıyor, ayrıca 3 yıldız puanı kazanıyorsunuz. Bayılırsanız, alandan çıkmaya çalışırsanız veya belli bir süre geçene kadar düşmanlarınızın üstesinden gelemezseniz yine kendiliğinizden uyanıyorsunuz ama yeteneklerinizde artma ya da azalma olmuyor.

Uyandığınızda karşınızda "nihayet uyandın koca yiğit" diyen biri beliriyor. Adı kısaca Gündüz Gazi olan bu kişi uzun uzun kim olduğunu anlatıp sizi devlet için cenge çağırıyor. Sonra size bilgiler veriyor ve Malatya'dan Kırım Hanlığına doğru yola çıkıyorsunuz. Oralara vardığınızda sizden ayrılıyor ve size Bucak köyündeki Muhtar Gazi'ye selam söylemenizi ve onun size yardımcı olabileceğini söylüyor. Kendinizi haritada buluyorsunuz ve maceralar başlıyor.

Bucak köyüne gittiğinizde Muhtar Gazi sizden haydutlara karşı yardım etmenizi istiyor. Kabul edip köyden çıktığınızda haydut grubunu haritada görüyorsunuz. Haydutlarla savaşırken Muhtar Gazi ve Hasan Ağa adında esrarengiz bir savaşçı size yardım ediyor.

Haydutları yendiğinizde Muhtar Gazi ile tekrar köyde buluşuyorsunuz ve size teşekkür edip Hasan Ağa'dan bahsediyor.

Köye girip tüm evleri geçtikten sonra köyün merkezinden uzaktaki bir binada merdivenleri çıkarak onu buluyorsunuz. Kısa bir tanışma faslından sonra Battal Gazi onu güvendiği birilerine sorma ihtiyacı duyuyor. Burada Gündüz Gazi'yi bulmanız gerekli. Kendisi Gazi Kermen merkez olmak üzere Kırım topraklarında dolaşıyor. Ona sorduğunuzda size Hasan Ağa'yı Mehmet Giray Han'ın davetinde gördüğünü söylüyor. Siz de Han'a gidip soruyorsunuz. Kendisi normalde Bahçesaray'da. Han mühürden bahsediyor. Hasan Ağa'ya gidip mührü sorduğunuzda size mührü gösteriyor ve onunla ilgili görevler başlıyor.

Hasan Ağa ilk olarak sizden Adil Giray ve Mehmet Giray ile konuşmanızı istiyor. Önce Adil Giray'ı bulmalısınız. Adil Giray Kazak Atamanlığına ait şehirlerdeki hanlardan birinde. her biri olabilir. Ardından Mehmet Giray'ı bulmalısınız. Kendisi Bahçesaray'da veya kırda olabilir. İkisi ile de konuşup Hasan Ağa'ya geldiğinizde görevi tamamlıyorsunuz.

Sonra tekrar Hasan Ağa ile konuşursanız size çete saldırılarından bahsediyor ve 2 hafta içinde haber yollayacağını söylüyor. Bu sürenin geçmesini beklemelisiniz. haritada cenk edebilir, başka farklı görevler kovalayabilir, şehirde dinlenebilir, kamp yapabilir veya bunların hepsini de yapabilirsiniz. Haberci ile haber geldikten sonra Hasan Ağa'nın yanına gidiyorsunuz. Size bazı madenlere ihtiyacı olduğunu söylüyor. Hangi maden olduğu belli değil. Gümüş, çelik, bronz veya bakır olabilir. Bunlardan bakır Vilna, Riga, Akkirman; demir ve çelik Warsaw, Azak, Çerkesk; bronz Königsberg, Vilna, Bahçesaray; gümüş Lviv, Çerkesk, Çernigov, Krakov ve Gazikermen merkezlidir. Ayrıca bu materyaller başka şehirlerde de bulunabilecek şekilde de ayarlandı. Bunlara ek olarak tüccarlara doğrudan sorularak da bulunabilirler. Bu özellik sizden yeni sürümle birlikte en az 1 ticaret becerisi istemekltedir. Tabi o an için görevin açık olması ve şehre girip tüccar ile doğrudan konuşmanız gerekmektedir. Ticaret yeteneğiniz tüccarların size daha fazla malzeme sunmasında etkilidir. Tüccar dükkânlarının önünde bir tabela bulunmaktadır.(Gelen istek üzerine 2.0'dan sonraki sürümlerde istenen maden sayısı düşürülmüş, bulunmaları da kolaylaşmıştır.) Bunlar bittikten sonra Hasan Ağa sizden barut isteyecektir. Onu da getirdikten sonra daha farklı materyaller istemeye başlayacaktır.

Şimdi istediği materyal "Sibir Madeni" adında bir maddedir. Bunun için Moskova'daki hana gidip hancıya sormalısınız. Hancıya "Sibir taşı arıyorum" dediğinizde size "beni eski hancı Boris ile karıştırma" diye bir cevap verecek. Bu konuşmadan sonra bir kaç gün içinde Boris seni Ludinovo'nun gölgesinde bekliyor şeklinde bir mesaj alacaksınız. Ludinovo'ya gidip halka sorduğuınuzda size nereye gitmeniz gerekiği konusunda ipucu verecekler. Boris'i örüp yanına gittiğiniz anda ani bir haydut saldırısı ile karşı karşıya kalacaksınız. Burada Boris'i korumalısınız. Sol üstte Boris'in sağlık puanları ve resmi çıkacak. Sonra Boris'e gidip taşı çeşitli şekillerde alabilirsiniz. Taşı Hasan Ağa'ya götüreceksiniz ve görev tamamlanmış olacak.

Hasan Ağa sizden bu sefer "Çelik Aynası" veya başka bir adıyla "Çelik Ayna Tozu" isteyecek. Bu materyalin yerini bilenlerin Gizli Birlik Nişancıları adında bir grup asker olduğunu söyleyecek. Bu askerlerin kuzey bozkırlarında Pskov, Novgorod civarlarında bulunduğunu söyleyecek. Koyu renkli kıyafetler giyen atlılar bunlar. (2.2 sürümü ile birlikte görev etkineleştiğinde haritadaki isimlerinin renkleri mavi oluyor.) Bunlara gittiğinizde güvenlerini kazanmalısınız. Bunun 2 yolu var. İlki görece zor olanı "Ne istersin asker?" diyerek sizi 15 haydut çetesi avlamaya götüren bir görevi başarmak şeklinde güvenlerini kazanmak. İkincisi ise en az 15 "Karizma" özelliği ile beliren "Gözüğmün içine bak asker" diye başlayan bir seçenek ile güvenlerini kazanmak. Güvenlerini kazandığınız zaman Reval şehrinde "Madenci Olaf" diye birini bulmanızı tavsiye edecekler. Kendisi şehir meydanında kolayca bulunabilir. Onu bulduğunuzda "Taş Kafa'nın selamı var" diyorsunuz ve size belli bir ücret karşılığı istediğiniz madeni satıyor. Sonra madeni Hasan Ağa'ya verip görevi tamamlamış oluyorsunuz.

Şimdi Hasan Ağa sizden "Kül Taşı Tozu" isimli bir maddeden bulmanızı istiyor. İyi kimyacılarda bu tozdan bulunduğunu söylüyor. Hanlarda gezerek aramanızı tavsiye ediyor. Hancılara sora sora ilerliyorsunuz. Burada önemli bir formül var. Formülün mantığı, aradıkça bulma ihtimalinizin artması(Görevler bölümündeki yazılardan anlayabilirsiniz ve ne kadar yakın olduğunuzu tahmin edebilirsiniz.) ama en fazla %50 olabilmesi ile birlikte ilk sormanızda bile onu bulabilme ihtimalinizin olması. Konuya gelirsek hancı size "İlaççı" diye birinden bahsedecek ve "Mavi Duman" diye bir şeyden söz edecek. Burada görev ikiye ayrılıyor. Yani bu görevi iki şekilde geçebilirsiniz.


1) "İlaççı" denilen adamı Gündüz Gazi'ye soracaksınız. Size yeşil yeleli atlardan bahsedecek. Bir Bozkır Yağmacısı esir alıp konuştuktan sonra tekrar Gündüz Gazi'ye gitmelisiniz. Artık size atların nereden geldiğini söyleyebilecek. Sonra o söylediği şehre gidip at tüccarını bulacaksınız. Ona sorduğunuzda önce "Bir şey bilmiyorum!" diyecek. Tekrar sorduğunuzda konuşma seçeneklerinin açılması için 5 farklı seçeneğiniz olacak. Bu sayacağım şeylerden herhangibirini kullanabilirsiniz. 5000 altın ödemek, en az 16 "Güç" özelliği, en az 2 "Kılık Değiştirme" becerisi(Üzerinizde klasik Battal Gazi kıyafeti olmayacak ama bir giysi olacak.), en az 13 "Karizma" özelliği veya en az 150 nam. Aradığınız adamın akşam geleceğini söyleyecek. Akşam olduğunda mesajı alacaksınız ve İlaççı gelmiş olacak. Onu at tüccarının önünde durduğu binanın arkasında bulacaksınız. Sizden belli bir para isteyecek ve karşılığında istediğiniz maddeyi verecek. Siz de onu Hasan Ağa'ya götüreceksiniz ve burada göreviniz tamamlanacak. Şimdi geçelim diğer yola. tekrarlamakta sakınca yok, buraya geçtiyseniz diğer yolu yapmaya ihtiyacınız yok.

2) Şehrin sokaklarında "Mavi Duman" ile ilgili sorular soracaksınız. Yeteri kadar sorduğunuzda -ki ne çok ne azdır bu miktar- şehri terk ettiğiniz gibi şehrin lordu sizi çağıracak. Onun yanına gittiğinizde İlaççı ve mavi duman ile ilgili konuşacak ve eğer aranızdaki ilişki 20 veya 20'den yüksekse şehrin valisine gidip size "Kül Taşı" maddesini bedava vermesini söylemenizi isteyecek. Vali size taşı verecek, taşı Hasan Ağa'ya götürüp görevi tamamlayacaksınız. Eğer lord ile aranızdaki ilişki 10 ile 20 arasında ise(10 dahil, 20 dahil değil) yine valiye gitmenizi ve taşı ücreti karşılığında almanızı söyleyecek. parasını vereceksiniz ve taşı alacaksınız. Ttaşı Hasan Ağa'ya götürüp görevi tamamlayacaksınız.

Bu defa Hasan Ağa sizden "Tunf Sten" isimli taştan isteyecek. Sizi Eski İsveç Kraliçesi Kristina'ya gönderecek. Onun tahtı geri almasını sağlarsanız taşı verecek. Böylece bu görev de tamamlanacak. 2.2 sürümü ile birlikte bu görev sırasında Kristina'nın nüfuzundan kaynaklı geniş bir grup büyüklüğünüz olacak ve yine 2.2 sürümü ile birlikte 100 sağlam adamı da yanına eklenecek. Tabi Kristina gidince grup büyüklüğünüz normal haline dönecek.


Hasan Ağa sizden bir materyal daha isteyecek. "Kızıl Toz" diye bir madde. Maddenin orman cadısında olduğunu söyleyecek. Cadı sizi çeşitli savaşlara sokacak. Burada önemli olan şey zihinsel yeteneklerinizi kullanabilmeniz. Aksi taktirde işiniz çok çok zor. Bu yetenekleri kullanabilmeniz için gereken becerileri ve bu yeteneklerin nasıl kullanılabileceğini rehberimizden veya oyunun içindeki "Oyun Kavramları" bölümünden öğrenebilirsiniz. Bu bölüm modun 2.2 öncesi sürümlerinde inanılmaz derecede zordu ve az da olsa hatalar barındırıyuordu. Yine zor. Ama hataları giderildi ve zihinsel yetenekleriniz olduğu sürece geçilebilir düzeyde. Bölümü geçtiğinizde ise cadıdan aldığınız tozu Hasan Ağa'ya götürüyorsunuz. Hasan Ağa sizinle vedalaşıyor ve Hasan Ağa'nın görevleri bitiyor.

Bir süre sonra Muhtar Gazi sizi buluyor ve Hasan Ağa ile olan konuşmanıza kulak misafiri olduğunu ve Kara Gürz'ün gerçekte var olduğunu söylüyor. Size bununla ilgili Battal Malkoç veya Tüfekçi Başı ile konuşmanız gerektiğini söylüyor. Onları bulmanız için GrandTÜRK'lerle aranızın iyi olması gerektiğini söylüyor. GrandTÜRKLER ile aranızın iyi olması için bir muharebede onlara yardım etmeniz gerekli. Yardım ettikten sonra GrandTÜRK grupları ile olan konuşmalar değişecek ve sizi Tüfekçi Başı'na yönlendirecekler. Onu oyunun başında Kırım Hanlığı'na ait şehirlerden birinin hanında bulabiliyorsunuz. Kara Gürz ile ilgili konuştuktan sonra yine Kara Gürz ile ilgili bir konuşma seçeneği açılıyor. Bu seçenek her gün yenileniyor. Kara Gürz ile ilgili yeni gelişmeler var mı şeklinde yazılmış bu seçenekte her seferinde olumlu gelişme olması ihtimali 2.2 sürümü itibariyle yarı yarıyadır. Gelişme var haberi aldığınızda Tüfekçi Başı size bazı eşyalar verecek. Ama bunları alabilmeniz için kılık değiştirme becerinizin en az 5 olması gerekli. Yoksa diyalog seçeneği açılmayacak. Eşyaları aldığınızda 2 seçeneğiniz olacak. Ya papaz-keşiş kılığına gireceksiniz ya da Janus Radziwil'in kılığına gireceksiniz.

1) Keşiş kılığına girip Nezviş köyü muhtarı ile konuşabilmeniz için kafanızda keşiş kılığı(takma sakal ve keşiş başlığı), üstünüzde keşiş cübbesi, ilk haznenizde demir içli değnek olmalı. Bunlar görev öncesi verilmekte. Ayaklarınızda ve diğer 3 haznenizde bir şey olmamalı. Bunlara ek olarak, eğer genel envanterinizde eşya varsa, kabristana girerken bunları otomatik olarak kaybedersiniz. O yüzden eşyalarınızı ya satın ya da sonradan almak üzere bir yere bırakın. Kabristana girdiğinizde yapmanız gereken şey sandığa yaklaşıp gürzü alarak uzaklaşmak olacak. Tabi sandığa fazla yaklaşırsanız muhafızlar sizi hoş karşılamayacaktır.

2) Janus Radziwil'in kılığına girip Nezviş köyü muhtarı ile konuşabilmeniz için kafanızda Janus Radziwil'in kılığı(saç ve bıyık), üstünüzde "iyi kostançine" , ayağınızda "iyi çizme" ve ilk haznenizde "süvari kılıcı" olmalı. Bunlar da görev öncesi verilmekte zaten. Diğer üç hazneniz ise boş olmalı. Ayrıca envanterinizde sahte kara gürz olmalı. Bu da görev öncesi veriliyor. Bunlara ek olarak genel envanterinizde eşyalar gitmez. Onları satmanıza veya bir yere bırakmanıza gerek yoktur. Kabristana girdiğinizde yapmanız gereken şey sandığa yaklaşıp gerçek gürzü alarak yerine sahtesini bırakmak ve köyden çıkmak.

Bundan sonraki bölüm için rehber hazırlamaya gerek yok. Orayı da geçince ana senaryo bitmiş olacak. Oyun sizi diğer senaryonun durumuna göre yönlendirecek.


Bu arada senaryoda Kırım ile ilişkiniz -10'un altına düşerse oyunu kaybedersiniz. Ayrıca Bucak köyünün bağlı olduğu İsmail Kalesi düşerse de oyunu kaybedersiniz. Her iki durumda da oyun size bunu mesaj olarak verecek.


Tarihi Senaryo

Bu senaryoya "Köprülü Senaryosu" diyebilirsiniz. Köprülü Mehmet Paşa'nın sadrazamlığının ilk dönemlerini bazı olaylarda bizzat bulunarak yaşıyoruz. "Köprülüler Dönemi", Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın(yoldaş olarak var) sadrazamlığını da dahil olmak üzere çok önemli bir dönemdir. Mesela Osmanlı'nın Çanakale'de Venedikliler'e yenilmekten son anda nasıl kurtulduğu, bu süre zarfında Venedikliler'in İstanbul'a giden gıdayı nasıl kestiği,  İstanbul'daki kargaşanın durumu, Venediklilerin Çanakkale boğazını geçince olabilecekler, bütün sadrazamları uçuran valide sultanlar döneminin neden bittiği, yaşlı da olsa asla bozulmamış bir paşanın iyisiyle kötüsüyle devleti nasıl düzlüğe çıkardığı ve bu zor durumdan 2. kez Viyana'yı kuşatabilecek bir seviyeye gelen devletin temelinin nasıl atıldığı; işte bu devrin konusudur. Modumuzda gerek görevlerle gerekse diyaloglarla bu dönemin bir yansıması yapılmaya çalışılmıştır.

Ayarlar kısmında bahsettiğim gibi modun içinde bu dönemi daha erken başlatıp daha erken bitirebilirsiniz. Normal ayarlarda 1 sene kadar sürer ama tarihler gerçekçidir. Hızlı ayarlarda ise bu sürenin yarısı kadar sürer. Tarihler gerçekçi olmasa da bir kaç aylık zaman dilimleri şeklinde değişeceği için hızlı ayarları tavsşye ederim. Ayarları oyunun başında veya oyunun içinden kamp menüsünden değiştirebilirsiniz. Yalnız 1 Aralık 1656'dan önce değiştirmelisiniz. Çünkü o tariten sonra değiştiremezsiniz.

Bu senaryo zor ve sıralı muharebelerden oluşur. Üst üste muharebelerde oyunu kaydedemeyeceğinizden ötürü bu senaryodaki görevlere "sağlam" gidin. Burada ata yadigârı eşyalar, akrobatik hareketler, dayanıklı bir vücut ve çoklu ok atma gibi özel yetenekler çok önemli olacaktır. Tarihi senaryomuza başlayalım.

Gündüz Gazi size görüşmek için haber yolluyor. 10 gün içinde onu bulmalısınız. Tabi yeri az çok belli. Onu bulunca size İstanbul'a gitmeniz gerektiğini söylüyor. Onu bir hafta bekletebilirsiniz. Hazırım dedikten sonra İstanbul'da Güğümcü ile buluşmanızı söyleyecek. İstanbul'a gitmek için de 1 haftanız olacak. Bu sürelerin hepsi görevlerin yazıldığı sayfada belirtiliyor. Bu arada ana göreviniz "Paşa Kapısı" da başlamış oluyor ve İstanbul da haritada beliriyor. İstanbul, haritanın bozulmaması için aşağılara alındı. Onu görmek için farenin tekerleğini öne doğru sürdükten sonra görüntüyü güneye çevirmelisiniz. Oyunda sol altta pusula bulunmakta. Dilerseniz ondan da yararlanabilirsiniz. İstanbul'a varmak için denize açılmalısınız. denize açılabilmeniz için "denizcilik" becerinizin en az 1 olması gerekli. Böylelikle kalelerden ve şehirlerden liman özelliği açılacak.

İstanbul'a vardığınızda ilgili seçenek açılacak. Biraz uğraştan sonra, gerekirse tekrar tekrar deneyerek Güğümcü'nün yanına varabilirsiniz. Sizi Şamizade diye biriyle tanıştıracağını söyleyecek. O da 1 hafta içinde Güğümcü'nün yanında olacakmış. Bir kaç gün içinde İstanbul şehir menüsünde seçeneği açılacak. Tabi ani saldırıların olumsuz sonuçlarını "demir vücut" yeteneğiyle birlikte daha az hasarla atlatabilirsiniz dedikten sonra aniden bir savaşa girme zorunluluğu doğabilir. Ardından Köprülü Mehmet Paşa ile görüşme safhasına geleceksiniz. Yine İstanbul şehir menüsünde yeni bir seçenek açılacak. Köprülü ile görüşeceksiniz. Size bazı ata yadigârları verecek ve bu senaryonun ilk aşaması bitecek. Ayrıntılı ve sürprizli bir senaryo olduğu için bu kadar yazabiliyorum. Ayrıca bu andan sonra Gündüz Gazi ile konuşursanız ve seviyeniz 20 ve üstü ise bir ata yadigârı daha alacaksınız.

İkinci aşama için yine haber bekleyeceksiniz. Zamanı gelince de İstanbul'a gideceksiniz. Elinizden geleni yaptıktan sonra tüm sesler susacak, savaş tamtamları çalmaya başlayacak ve ufukta görünen gölge size kılıcını çekecek!  Bir "güçlü rakip(boss)" ile mücadele edeceksiniz, efsanevi Venedikli Amiral Lazzaro Mocenigo. Bu mücadelede savunma yapmaya önem vermelisiniz.

Üçüncü aşama için yine çağrı bekleyeceksiniz. Çağrı gelince Şamizde'nin sizi Bahçesaray'da beklediğini öğreneceksiniz. Onu görmek için 1 haftanız var. Şehir menüsünde onunla ilgili bir seçenek belirecek. Onunla görüştüğünüzde bir ata yadigârına daha sahip olacaksınız. Size çıkarma ile ilgili bir mektup gelşeceğini söyleyecek. Mektup geldikten sonra haberiniz olacak ve kamp menüsünden onu okuyacaksınız. Sonra görevler bölümünde gerekli açıklama yazılacak. Bu göreve bazı kişileri çağırabilirsiniz. Kişinin grubunuzda olup olmaması önemli değil. Standart yoldaşların yanında, Muhtar Gazi, Battal Malkoç ve Tüfekçi Başı da çağırılabilir. Kaç kişinin çağırılabileceği de şu şekilde hesaplanıyor. Liderlik yeteneğinizin 2 katının bir fazlası kadar kişi çağırabilirsiniz. Kaba bir hesapla 2.2 sürümü itibariyle çağırabileceğiniz herkesi çağırabilmeniz için 9 liderlik becerisine ihtiyacınız olacak. Burada kritik nokta mektubu aldıktan sonraki liderlik değerinizin bu hesaba katılmamasıdır.

Hazırlıklarınız da yaptıktan sonra bazı muharebelere gireceksiniz. Koruma göreviniz varsa koruyacağınız kişinin canı belli sürelerde tazelenecektir. Bazen de destek kuvvet gelene kadar dayanmanız gerekecektir.

Burada da tarihi senaryomuz biter. Ama hem ana senaryo hem tarihi senaryo, ileriki sürümlerde devam edilmek üzere şekillenmiştir.


Öneriler:

Oyunu sık sık kaydedin. Sağlam gezmeye çalışın. Özellikle esir alındıktan sonra silahsız kalabiliyorsunuz. Esaretten kurtulunca envanterinizi kontrol etmeyi unutmayın. Yollar haydut doluysa deniz yolunu kullanmaya çalışın. Acemi yoldaşlar yerine hanlardaki tecrübeli olanları tercih edin, özellikle başlarda. "Ustalıklar" bölümündeki puanlarınızı kullanın. Görev yazılarını mutlaka okuyun. Özellikle tarihi senaryodaki görev bitirme sürelerine dikkat edin. Ata yadigârı eşyaları alın ve kullanın. Gerektiğinde "Oyun Kavramları" bölümüne bakmayı ihmâl etmeyin.
 
Back
Top Bottom