AKK Kaldırılsın

Users who are viewing this thread

Nixentroa

Master Knight
Change.org İmza Kampanyası

Konunun Donanım Haber Forum linki

Merhabalar arkadaslar,
AKK; Adil Kullanim Kotasidir. Belirli bir internet alanini geçtiginiz vakit internet hiziniz fazlasiyla düsürülür. Ay basina kadar internetinizin hizini en asagilara çekmektedir. Neredeyse her pakette bulunan bu sistem; internet kullanicilarini, sadece dosya yükleme yapmak isteyenlerin degil: film izlemek, video izlemek, bulut kullanicilari için bile bir engel teskil etmektedir.
Unutmayin internette geçirdiginiz her dakika AKK'ye yansimaktadir.
Buradaki kampanya amacimiz AKK'nin düzenlenmesi veya kaldirilmasidir.
2015 kosullarina ve yorumlarda da okuyacaginiz bilgilere bakarak AKK'nin internet yasamimiza nasil zarar verdigini sizler de göreceksiniz.
4 gün içinde 10.000 katilimciyi geçtik. Hepinize sonsuz tesekkürler!
Hedefimiz olabildigince ses getirmektir. Her imzada ilgili yerlere sizin adiniza mail gitmektedir.
Eksik olmayin dostlarim.

Ekşi Sözlük Linki
Uludağ Sözlük Linki
İnci Sözlük Linki
İnstela Sözlük Linki
Steam Grubu
R10 konusu
Reddit Konusu
TeknoSeyir'in Haberi
Technopat Sosyal Konusu
Merlin'in Kazanı 25.000+ haberi
Merlin'in Kazanı Haberi
onedio içeriği
Facebook Grubu
Twitter Grubu
Sondakika44 Haberi
Şikayetvar Bağlantısı

39EC3B58E2907CE3B83976DF7B59DA85.png

Geçen senelerden bir kare, bilin ki başarabiliriz.

Aşağıda da konuyla ilgili bazı yorumlara bakalım(Asıl konudan alıntıdır, konu sahibinin izniyle alınmıştır):
Orijinalden alıntı:  kontratak

AKK'nin kesinlikle kaldırılması gerekiyor.

Bu konu hakkında şöyle bir yazı hazırlamıştım:

http://forum.donanimhaber.com/m_105229292/f_//tm.htm

Yazımdaki ve diğer mesajlarımdaki birkaç noktayı buraya da alıntılamak isterim:

Call of Duty: Modern Warfare 3 - Çıkış tarihi: 2011 - Boyut: 13.5 GB
Call of Duty: Advanced Warfare - Çıkış tarihi: 2014 - Boyut: 45.4 GB

Far Cry 3 - Çıkış tarihi: 2012 - Boyut: 6.3 GB
Far Cry 4 - Çıkış tarihi: 2014 - Boyut: 24.7 GB

Call of Duty: Modern Warfare 3 ve Far Cry 3 oyunlarının toplam boyutu: 19,8 GB
Call of Duty: Advanced Warfare ve Far Cry 4 oyunlarının toplam boyutu: 70,1 GB

Bu iki seri oyununun boyutları iki sene öncesinin toplamda 3,54 katına çıkmış.

33jjp7n.jpg

2011 - 2012 yılları:

16 mbps 50 GB adil kullanım kotalı ADSL internet aboneliği: 49 TL

2014 - 2015 yılları:

16 mbps 50 GB adil kullanım kotalı ADSL internet aboneliği: 73 TL

24 mbps 75 GB adil kullanım kotalı fiber internet aboneliği: 78 TL

2 yıl içerisinde adil kullanım kotası değişmezken ücretler yaklaşık 1,5 katına çıkmış.

Artık internette canlı yayınlar yapılıyor, bulut oyunculuk giderek daha yaygın hâle geliyor. Playstation'da oyun paylaşma özelliği sayesinde sahip olmadığımız oyunları bile arkadaşımızın konsolu üzerinden oynayabiliyoruz. Tabi biz oynayamıyoruz, Bulgarlar oynuyorlar! Gelin Bulgaristan ile internetimizi mukayese edelim:

new_2014_blizoo_logo.jpg

http://www.blizoo.bg/internet.html

Blizoo fiber internet paketleri:

Hız: 50 mbps
Kota: Hiçbir kısıtlama yok
Ücret: Ayda 10 Bulgar Levası (15 Türk Lirası)

Hız: 100 mbps
Ücret: Ayda 13 Bulgar Levası (20 Türk Lirası)

Hız: 200 mbps
Ücret: Ayda 15 Bulgar Levası (23 Türk Lirası)

ttnet.png

http://www.ttnet.com.tr/bireysel/internet/Sayfalar/Tum-Tarifeler.aspx

TTNet fiber internet paketleri:

Hız: 35 mbps
Kota: 100 GB adil kullanım kotası
Ücret: Ayda 87 Türk Lirası

Kota: 200 GB adil kullanım kotası
Ücret: Ayda 107 Türk Lirası

Kota: 200 GB adil kullanım kotası
Ücret: Ayda 127 Türk Lirası

TTNet "limitsiz" fiber internet paketleri:

Ücret: Ayda 359 Türk Lirası

Ücret: Ayda 509 Türk Lirası

Muadil iki tarifeyi ele alalım:

Blizoo 100 mbps: 20 Türk Lirası
TTNet limitsiz 100 mbps: 509 Türk Lirası

Fark: 489 Türk Lirası

Yani Türkiye'de aynı hizmet için 489 TL daha fazla vermemiz gerekiyor!

Birleşik Krallık ile de bir kıyaslama yapalım:

CSLBETv.jpg

https://www.hyperoptic.com/

Hyperoptic

Bütün tarifeler için kota: Hiçbir kısıtlama yok (Hatta yoğun saatlerde dahi hız düşüşü olmayacağı garantisi var)

Hız: 20 mbps
Ücret: Ayda 4 İngiliz Sterlini (16 Türk Lirası)

Ücret: Ayda 9 İngiliz Sterlini (36 Türk Lirası)

Hız: 1 gbps
Ücret: Ayda 22 İngiliz Sterlini (90 Türk Lirası)

Birleşik Krallık'taki bireylerin gelir durumlarından bahsetmeden bile bu kıyaslamayı yaptığımızda neyin ne olduğu çok iyi ortaya çıkıyor.

Düzeltme: Hyperoptic'in tarifelerine bir ay önce göz atmıştım ve 50 mbps'lik tarife vardı, şimdi o tarifeyi 100 mbps'ye çıkarmışlar. Bir ay içerisinde hiçbir ücret değişimi olmadan hizmet kalitesini artırmışlar. Ne denebilir ki...
Bir arkadaş İngiltere'deki maaşlarla da karşılaştırma yapmamı istemişti. Konu bir müddet gösterimde olmadığından bunu yapmaya fırsat bulamamıştım. Bu kıyaslamayı da yapalım:

Türkiye'de aylık net asgari ücret: 949 TL (DokuzYüzKırkDokuz TL)

İngiltere'de aylık TL cinsinden yaklaşık asgari ücret: 4 850 TL (DörtBinSekizYüzElli TL)
https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates

Türkiye'de asgari ücretli bir çalışan, 100 mbps limitsiz internet için maaşının %54'ünü verirken,
İngiltere'de asgari ücretli bir çalışan, 100 mbps limitsiz internet için maaşının sadece %0.7'sini veriyor.

ilker_xxx

Destekliyorum ama hiç umudum yok.

Çünkü, asgari ücreti açlik siniriyla ayni yapmak isteyen rakip siyasi partileri, is adamlarina sikayet eden, bunlar
iktidara gelirse ümügünüzü sikacaklar diye is adamlarina yalakalik yapan bir iktidar partisinin oldugu bu ülkede, internet saglayici sirketlerin karini düsürecek ve vatandasin lehine yapilacak hiç bir hükumet çalismasi olmayacaktir.

Bir adim atilsa bile, milletin gazini almaya yönelik göstermelik seyler yapilir. (En düsük hizi 3Mbit den 6Mbit'e çikarmak gibi)

Gelismis ve gelismekte olan ülkelerdeki gibi, müsterileri mutlu edecek kalici çözüm, Türkiye de suan ki siyasi sartlar ile mümkün degil.

Illa bu kota sinirlamasi olacak deniyorsa, en azindan, müsterinin abone oldugu hizin %30'u kirpilsin.

8Mbit abonesi kotasini doldurunca, 5.6Mbit hiza düsürülsün.
10Mbit abonesi kotasini doldurunca, 7Mbit hiza düsürülsün.
16Mbit abonesi kotasini doldurunca, 11.2Mbit hiza düsürülsün.
20Mbit abonesi kotasini doldurunca, 14Mbit hiza düsürülsün.
25Mbit abonesi kotasini doldurunca, 17.5Mbit hiza düsürülsün.
50Mbit abonesi kotasini doldurunca, 35Mbit hiza düsürülsün.
100Mbit abonesi kotasini doldurunca, 70Mbit hiza düsürülsün.

8Mbit den 100Mbit'e kadar olan yelpazedeki her aboneyi 3Mbit'e düsürmekte neyin nesidir. Top yekun herkesi 3Mbit hiza düsürüyorlar. Katliam gibi bir sey bu. 8Mbit parasi ödeyen aboneyi 3Mbit hiza düsürürken, 100Mbit parasi ödeyen aboneyi hangi hakla, hangi cesaretle ayni dip hiz olan 3Mbit'e düsürüyorlar. Aslinda bu durum kanunen bir suç.

Madem bu hiz düsmesi olacak, abonesi olunan hizdan %30 kirpilsin.
kontratak adlı DH forum üyesi arkadaşımızın açmış olduğu bu konu AKK'nin gereksizliğini ve artık geçerliliğini yitirdiğini çok iyi anlatıyor.

117 steam oyunumdan 38 tanesi yüklü ve yüklü olanlardan 20gbtı aşan oyun diyebileceklerim 3ü geçmiyor,korkuyoruz arkadaş oyun indirmeye,bir oyun indirsem foruma girecek internet kalmıyor ay sonuna kadar.Kotasız internete para verdiğimiz halde böyle bir zincir yememiz kanıma dokunuyor.Adil kullanım kotası değil,Adi kullanım kotası bu.

ErkutErdem said:
117 steam oyunumdan 38 tanesi yüklü ve yüklü olanlardan 20gbtı aşan oyun diyebileceklerim 3ü geçmiyor,korkuyoruz arkadaş oyun indirmeye,bir oyun indirsem foruma girecek internet kalmıyor ay sonuna kadar.Kotasız internete para verdiğimiz halde böyle bir zincir yememiz kanıma dokunuyor.Adil kullanım kotası değil,Adi kullanım kotası bu.
10 saatte biten bir oyunu 14 saat indirmeyi beklemek acıtıyor. Aynı zamanda da mantıksız.

Deli Paşa said:
7500 kişi ne? Şunu 50-100bin yap da biryerlere ulaşsın. 7500 kişinin imzasını kimse dinlemez.
Kampanya 3 günlük. İlk gününde 500 kişi hedefi vardı, sayıya ulaşıldıkça hedefi yükseltiyor kampanyayı başlatan arkadaş. Tabii sizler de paylaşırsanız daha büyük kitlelere ulaşır.

Kaldıralım, kaldırtalım da; bundan sonra "İstediniz, kaldırdık. Ama bu yüzden de server yoğunluklarımız katlandı" deyip bize bolca kopma ve ping sorunu yaşatmazlar umarım. Bu imza da bir yere varmaz ya neyse, yine de tepkiyi belli etmek iyidir. AKK bana kalırsa anca 2 tane daha uydu atıp mobil kullanım tarifeleri daha cazip hale gelmeye başlayınca kalkar ancak. 4G şart. Velhasıl kelam imzaladım.

Findecáno Amandil said:
Kaldıralım, kaldırtalım da; umarım bundan sonra "İstediniz, kaldırdık. Ama bu yüzden de server yoğunluklarımız katlandı" deyip bize bolca kopma ve ping sorunu yaşatmazlar umarım. Bu imza da bir yere varmaz ya neyse, yine de tepkiyi belli etmek iyidir. AKK bana kalırsa anca 2 tane daha uydu atıp mobil kullanım tarifeleri daha cazip hale gelmeye başlayınca kalkar ya ancak. 4G şart. Velhasıl kelam imzaladım.
Yaparlar bunlar. Beklenir yani. Ancak ben Google'ın uydu bazlı internetini bekliyorum. O gelince bunlar tarihe karışacak zaten. Hiçbir şey olmasa hızları mantık çerçevesinde düşürsünler. Mesela 8'de 1 yerine 3'te 1'ine, 2'de 1'ine düşürsünler.

Findecáno Amandil said:
Kaldıralım, kaldırtalım da; umarım bundan sonra "İstediniz, kaldırdık. Ama bu yüzden de server yoğunluklarımız katlandı" deyip bize bolca kopma ve ping sorunu yaşatmazlar umarım. Bu imza da bir yere varmaz ya neyse, yine de tepkiyi belli etmek iyidir. AKK bana kalırsa anca 2 tane daha uydu atıp mobil kullanım tarifeleri daha cazip hale gelmeye başlayınca kalkar ya ancak. 4G şart. Velhasıl kelam imzaladım.
İki seneye 5Gye geçeriz boşver 4ü

Erozbey said:
Bulgaristan'da kotasız 60 mbit internete 35 lira verdiğim zamanları hatırlıyorum da..
Tam bundan bahsedecektim abi Bulgaristanın köyünde 60 mbit internet oluyor. Bizde ise istanbulda hala internet kopmaları yaşıyoruz. Ya bari kaldırmasalar bile öbür aydan kalan akk yi önümüzdeki aya aktarsalar.  :???:

Hayatımda böyle saçmalık görmedim. Daha 5.günde dolan AKK yüzünden video bile izleyemiyorum.

Unchosen said:
Ttnet'e maille filan bu tarz tepkileri göstermek lazım, aksi taktirde göreceklerini sanmıyorum.
imzalarınızla zaten ttnet yetkililerine mail gidiyor. Olay bu zaten.
Karşılaştırma yapıp imzalamayı boş olarak görmeyin, o hızın 1mbit'ten 3mbit'e çıkması da imza kampanyasıyla oldu, akk kaldırılmasa bile hızımız artar bence.

Back
Top Bottom