İsrail - Filistin Sorunu

Users who are viewing this thread

Lalaitha

Sergeant Knight at Arms
Son zamanlarda seçimden dolayı arada kaynasa bile, tekrar gündeme geldi. Normal olarak da zaten gündemimize geliyor. Şahsi görüşüm iki tarafın da haklı olduğu yerler var, ancak tarihi de dikkate alarak genel anlamda İsrail - Filistin olayları hakkında akıl akıldan üstündür diyerek, forum ahalisinin görüşlerini de merak ediyorum. Düzgün cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

Filistin kendi etti kendi buldu. İsrail-Arap savaşı ile gücünü gösterdi İsrail. Bölgenin sahibi şuan. Filistinlilerin pek söz hakkı da kalmadı. Bence kabullenmeleri lazım artık. Kudüs artık İsrailİ'in başkenti.. Ülke olmayı gerektiren 3 ilkenin hepsine sahip değilsen söz hakkın kalmıyor. Artık bir ülke değilsin ya da o bölge senin ülken değil..

Hamas gibi zehirler yok edilmeli. İsrail belki de Gazze'den çekilmemeliydi. İsrail tarafından bazı çizgiyi aşmalar olduğu doğru, fakat bu elemanların yaptıkları İsrail'i gölgede bırakır.

Şu fotoğrafı bilmesem inanacağım mazlum olduklarına:

$

karnım aç said:
Bence de mazlumlar katledilmemeli bu yüzden gaspçı El Fetih ve Hamas hükûmetlerine son verilmeli.
Yakın gelecekte İsrail'in başarılı olursa aynısını kendisine de yapacağını bilmeyen cahil beyanı.

Filistinlilerin elinde taştan sopadan iki üç molotoftan başka bir şey yok. Bundan dolayı Hamas ve El Fetih gibi oluşumların bir geçerlilipi söz konusu değil. Onun dışında Tel-Aviv'e yapılan her saldırıyı şiddetle destekliyorum.

Ben de Hamas'ı sevmiyorum. Hayır ateşkesi neyine güvenerek bozuyorsun ki? Gizli silahları falan mı var? Ya da ezilecegini zaten bilip kendini acındırmaya ortam mi hazırlıyor? Bence kasten yapılıyor. İsrail'in yerel halka tavrını kınıyorum. Ancak Afrandez'in attığı fotoğraf ve yukarıda yazdıklarım konusunda İsrail'i haklı görüyorum.

Uyarı: Siz iletinizi yazarken yeni bir ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

Hamas'ın savunulacak bir yani olmadığını düşünüyorum. Varsa bile hataları daha fazladır, kanımca.

Yav ne alaka şimdi bir fotoğrafla iş bitseydi Gezi'de apoyla Türk bayrağını yan yana getirenlere göre de olay değerlendirilmeli o zaman bu mantıkla.

P1b2Dv.jpg

Yarım yanıt olmuş benimki, kusura bakmayın hemen açayım. Tabii ki tüm toplumu o fotoğrafa göre değerlendirmek mantıklı olmaz. Yukarıda zaten İsrail'in yerel halka tavrını kınadığımı belirttim. Ancak o fotoğraftaki zihniyet için İsrail'i destekliyorum.

The Young Wolf's Daddy said:
Yarım yanıt olmuş benimki, kusura bakmayın hemen açayım. Tabii ki tüm toplumu o fotoğrafa göre değerlendirmek mantıklı olmaz. Yukarıda zaten İsrail'in yerel halka tavrını kınadığımı belirttim. Ancak o fotoğraftaki zihniyet için İsrail'i destekliyorum.
Peki İsrail'in o zihniyete aşağı kalır bir yanı mı var? Onlar muhtemelen Hitler yahudi katlettiği için sempatizanlık yapıyor belli.

Bunun Hitler'i desteklemek için bir sebep olduğunu düşünmüyorum. Nazi sempatizanı Filistinli gençler eğer soykırıma alkış tutuyorsa Nazilerden farkları kalmamıştır. Tekrarlıyorum, İsrail'in Filistinlilere yaptığı zulmü ben de onaylamıyorum. Ancak İsrail ve Nazi Almanyası'nın asla bir olmadığını düşünüyorum.

Kara Bey said:
karnım aç said:
Bence de mazlumlar katledilmemeli bu yüzden gaspçı El Fetih ve Hamas hükûmetlerine son verilmeli.
Yakın gelecekte İsrail'in başarılı olursa aynısını kendisine de yapacağını bilmeyen cahil beyanı.

Filistinlilerin elinde taştan sopadan iki üç molotoftan başka bir şey yok. Bundan dolayı Hamas ve El Fetih gibi oluşumların bir geçerlilipi söz konusu değil. Onun dışında Tel-Aviv'e yapılan her saldırıyı şiddetle destekliyorum.
>ülkece israil'e sataş dur
>israil yine de müttefiğin olarak kalsın
>filistin'e destek ver dur
>uluslararası her konuda seni yalnız bıraksın
>moslem_brotherhood.jpg

Cahil beyanıymış ;D

karnım aç said:
Kara Bey said:
karnım aç said:

>ülkece israil'e sataş dur
>israil yine de müttefiğin olarak kalsın
>filistin'e destek ver dur
>uluslararası her konuda seni yalnız bıraksın
>moslem_brotherhood.jpg

Cahil beyanıymış ;D
Sen İsrail'i yalamaya devam et o zaman. BOP diyerek kenara çekiliyorum. Bugün Arap baharlarıyla başlayan iç savaşlarda barışçıl İsrail'in (!) parmağı var. Bölgedeki bütün ülkeler savaşın zararlarını görürken İsrail kârlı çıkıyor bilmem anlatabildim mi hümanist barışçıl arkadaş.

Ayrıca Filistinlilerin toprak sattığı da külliyen yalandır. BM kararıyla %6'lık nüfusu oluşturan yahudilere %56'lık bir alan tahsis edildi zamanında. Yüzlerce ev yakıldı yıkıldı. Ha ayrılıkçı Arapların ceremesini bugünküler çekiyor o ayrı bir mesele.

İsrail değildir o, Orta Doğu etkisidir. Orta Doğu halkları sadece kendi ülkelerini değil, iltica ettikleri ülkelerde yaşadıkları mahalleleri de birer bok çukuruna dönüştürmeleriyle ünlü oldukları için eğer ortada bir suçlu varsa yine kendileridir. Önce insan medeniyet nedir, onu öğrenmeli. Sonra zaten her şey kendiliğinden gelir. Rüşvet ye, vergi kaçır, hiçbir boka faydan olmasın sonra ülke batınca "bunlar hep ABD-İsrail'in oyunları" olsun.

Ha yani hiç ABD'nin filan bir tesiri yoktu Arap iç savaşlarında. Sana göre Irak işgalini de Araplar yaptı herhalde. Gizli Arap Bush.

Şu BOP, onun bunu oyunları diye kendini akıllı göstermek gibisi yok. Arkadaşım büyük balık her zaman küçük balığı yer. Zamanında bizim milletimizde yaptı, yeri geldi bize yapıldı. Bu böyledir. Planları varsa yaparlar. Güçsüz ve keriz olmayacaksın bu kadar basit.

Erozbey said:
Şu BOP, onun bunu oyunları diye kendini akıllı göstermek gibisi yok. Arkadaşım büyük balık her zaman küçük balığı yer. Zamanında bizim milletimizde yaptı, yeri geldi bize yapıldı. Bu böyledir. Planları varsa yaparlar. Güçsüz ve keriz olmayacaksın bu kadar basit.
Yo ben Araplar akıllı demedim ki. Arkadaş İsrail'i masummuş gibi gösterdi ona karşı çıktım. Araplar akıllı bir şey olsa zaten bunları konuşmuyor olurduk. Arkadaş İsrail'in her şeye hakkı olduğunu savunmaya çalışıyor. Bunların hepsi birbiriyle bağımlı. İsrail güçlü olduğu için Orta Doğu'da egemen. Fakat bu İsrail'in bütün bunları yapmasının hakkı olduğu saçmalığını göstermiyor.

Ayrıca arkadaş ucunun kendisine dokunmayacağını sanıyor. Yani sen burada İsrail'e herhangi bir şey söylemedin diye sana zararı dokunmayacak diye bir şey yok. Hâli hazırda Doğu Akdeniz'deki şu an bugün bile yaptığı faaliyetlerin ucu bize dokunuyor ve arkadaş bundan bihaber.
Buna ses çıkarırsan İsrail'e sataşma oluyor zihniyete göre.

Erozbey said:
Bende Araplar akıllı demedim. İşte BOP projesi var, işte hep ABD ve İsrail oyunları bunlar diyenlere diyorum bunu.
Sadece ona suç bulamazsın zaten. Karnı aç olan arkadaş İsrail'i bir tehdit olarak görmediği için yazdım ben bunları. BOP, MOP, TOP vs. heriflerin büyük hedeflerinin olduğunu gösteriyor, biz de aman susalım bize bir zararları yok zaten. Var arkadaşım adamlar çevrelerinde kendilerine engel teşkil edecek bütün devletleri tasfiye ettiler. Şimdi de Akdeniz'de haltlar yiyor kafasına göre. Sen devlet olarak bunu seyredeceksen o zaman ağlamayacaksın bunun bedelini öderken.

Back
Top Bottom