• Please note that we've updated the Mount & Blade II: Bannerlord save file system which requires you to take certain steps in order for your save files to be compatible with e1.7.1 and any later updates. You can find the instructions here.

PK Server Owner'ın El Kitabı

Users who are viewing this thread

Albert112

Squire
Bu dönemlerde artık Persistent Kingdoms sunucusu açmak çok kolaylaştı. Birkaç ay sonra official PK scriptlerinin de yayınlanmasından sonra bu işin daha da kolaylaşacağı kesin. PK modülüne sunucu açmak isteyen kişilerin işlerini kolaylaştıracak şeyleri ve dikkat etmeleri gereken noktaları bu konu altından paylaşacağım. Sunucu açarken bu konu işinize yarayacak, vakit ve efor tasarrufu yapacaksınız.

Sunucunun Üstüne Kurulacağı Temeller:

1. Admin Kadrosu
2. Fiziksel Sunucu (Performans)
3. Forum

1. Admin Kadrosu

Admin kadrosu sunucuyu ayakta tutan ve sunucunun yürümesini sağlayan en önemli kısımdır. Admin kadronuzdaki kişileri fanatik üyeleri olan klanlardan veya troll toplulukların üyelerinden kimseyi barındırmayın. Çok düşmanı olmayan çok da dostu olmayan kişiler uygun admin adaylarıdır. Ayrıca yaşı 16-17 yaşından küçük olan kişileri de almamakta fayda var. Adminler konusunda sıkıntı yaşayan kişiler bana forumdan özel olarak ulaşırsa ben de onlara samimi olarak admin tavsiyelerinde bulunabilirim.

2. Fiziksel Sunucu (Performans)

En kritik ve bence zor olan kısmı bu. Warband oyununda lagsız ve çökmeyen bir sunucu açmak cidden çok zor. Script sıkıntısı yakın zamanda çözülmüş olacak ancak makine alırken dikkat etmeniz gereken şeyler var.

1. CPU

Bu linkteki sıralamayı iyice inceleyin. Size sağlanan CPU modeleini CTRL+F yaparak aratın. 2200 puanın üstünde bulunan CPU lardan birini seçmeye özen gösterin. Bu liste tek çekirdekte alınan performans sıralaması. Warband sunucu açarken bir işlemcinin sadece tek çekirdeğini kullandığı için 8 core bir işlemci de kullansanız 1 çekirdeğin performansını baz alacaktır. O yüzden bu liste önemli. Eğer hosting konusunda tavsiye almak isteyen varsa benimle özelden iletişime geçebilir.

2. RAM

RAM konusu CPU'ya göre daha kolay. 100 kişilik ortalama bir warband sunucusu için 4GB RAM yeter de artar. Ancak 200 kişi için baz alırsak 6GB DDR4 RAM yeterli olacaktır.

3. Sunucu Lokasyonu

Ping için önemli olan kısım bu. Eğer sunucunuz yurt dışından alınmışsa bir miktar pingle karşılaşabilirsiniz. Yurt dışından makine alacaksanız Almanya Frankfurt çok iyi bir lokasyondur.

4. DDOS Koruması

Geldik en sıkıntılı kısıma. Son zamanlarda communityi iyice kanser tipler bastığı için sunucu açtığınızda zevkine DDOS atan veya DDOS atmayı racon sanan embesillerle karşı karşıya olacaksınız. Bu tiplerden korunmak için koruması olan bir sunucu her zaman iyidir. Yine bunun için hosting tavsiyesi isteyen varsa özelden yazabilir.

3. Forum

Forum olmadan kalabalık bir sunucu yürüyemez. İyi bir forum sunucunun kalıcılık pasaportudur. Her şey forum üzerinden ilerler. Örnek bir PK forumu görmek isteyenler link vefat adresini ziyaret edebilir. Forumda kurallar, şikayetler vs. düzenli ve belgeli bir şekilde bulunurlar. Bir zaman sonra adminler oyuncu şikayetleriyle ilgilenmekten bıkacaktır. İşte o anda forum devreye girer. Şikayetleri foruma yönlendirerek hem discorddaki kanser gürültü kirliliğinden etkilenmezsiniz hem de olayları düzenli bir şekilde inceleme fırsatınız olur.SogukAteS'in Notları

Sunucu haritasını iyi seçin ve harita tam belli olmadan sunucuyu kesinlikle açmayın. Haritanın FPS konusunda başarılı olduğundan emin olun. Daha önce oynanmış haritalardan birisi olsun. Mümkünse altın ve silver madeni bulunuyorsa da kaldırın haritadan.

Objektif ve taraf tutmayan admin profili çizmek istiyorsanız kuralları iyi düzenleyin. Sadece kuralların uygulayıcısı olup her kararınızda kuralları gerekçe göstermek, admin insiyatifi kullanımınızı en aza indirecektir. Böylece kuralları araç olarak kullanacaksınız ve kararlarınız yorumlamaya ve yanlış yerlere çekilmeye kapalı olacaktır. Aksi takdirde insiyatifinizi çok kullanmanız durumunda admin kararları sorgulanabilmeye ve yorumlanmaya algısal olarak açıktır çünkü PK PW communitysinde verdiğiniz karar eğer bir tarafın aleyhine olacaksa yüksek ihtimal o taraftan taraflı damgası yiyeceksiniz. Ancak kurallar sorgulanamaz çünkü sunucuda oynayan herkes kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. Bu nedenle kurallar önemli her kararınızı kuralları gerekçe göstererek almalısınız.

Roleplay ve combat arasındaki uçurum.. TR sunucularında çok sıkıntı çıkaran ancak zamanla gelenekselleştiği için kimse tarafından sorgulanmayan, sisteme çomak sokan bir olay var. Rol ve combatı aynı sunucuda barındırmaya çalışmak. Sunucu açıyorsanız öncelikle sunucunun Roleplay düzeyini önceden belirleyin. 2 seçeneğiniz var zaten. Ya normal savaş sunucusu ya da hard roleplay sunucusu. İkisinden birini seçin. Ama şuana kadar TR'de ikisini de bir arada barındırmaya çalıştığımız için combat yapan adam role ayak uyduramıyor rol yapan adam da combata. Bunun sonucunda da yavaş yavaş iki taraf da sunucudan soğuyor, daha çok rolcülerden oluşan kısım diyebiliriz. Savaş sunucuları savaşlar harici kalabalık olmaz ama savaş zamanları eğlenceli ve kalabalık bir ortam oluşur. Sürekliliği vardır admin bağımlılığını yoktur. Hard Roleplay sunucuları ise ilgi ister. Admin bağımlılığı vardır ve ayrıntılı bir sistem ve map ister. Her iki sunucuda da admine ihtiyaç var ama in-game değil forum admini.

Sunucu kurallarını iyi düşünün ve oluşturun ki şikayetlerde adminler kafasına göre karar vermek yerine kuralları baz alsınlar ve verdikleri kararlara gerekçe gösterebilecekleri bir kaynakları olsun. Tekrardan kural yazmak zor bir iş olduğundan dolayı AvrasyaRPG'de kullandığımız kuralları isteyen herkes izin almasına gerek kalmadan kullanabilir.

Sunucuya girdiğinizden itibaren kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız!

RDM (Random Death Match): Herhangi birini rolsüz direk öldürmek veya hasar vermek.

NLR (New Life Rule): Öldükten sonra eski rolünüzü sıfırlamanız ve eski rolünüze devam etmemek.

Low RP: Düşük ve kalitesiz rol anlayışı demektir.

OOC (Out of Character): Rol dışı.

IC (In Character): Rol içi.

Powergaming: Sıradışı, saçma, olağanüstü veya mantıksız rol yapma hali.

Fear RP: Sizden durum olarak üstün olan başka bir karaktere çekingen, korkulu ve saygılı rol yapmak. Örneğin: *Lordun önünde saygıyla eğilir*.

Combatlog: Çatışma veya warzone alanında oyundan çıkmak.

Refuse RP: Role uymamak, rolü reddetmek veya rolü bilerek usülsüz bir şekilde kesmeye çalışmak. Örnek: "Rol off bekle admin çağırıyorum".

Meta Gaming: OOC yolları IC de avantaj elde etmek için kullanmak.

Raid: Admin izniyle gerçekleştirilen agresif event. Baskın.

Loot: Ölen kişinin üstünden düşen itemler.

CK (Character Kill): Suikast veya infaz gibi özel eventlerle bir karakteri gerçekten öldürerek isminin değiştirmesini sağlamak. Admin izni gereklidir.

ROLEPLAY KURALLARI

1. RDM (Random Death Matching) yasaktır.
1.1 Herhangi bir oyuncuyu rol gerçekleştirmeden öldüremezsiniz.
1.2. Birisi sizden yardım istese dahi ona yardım edemezsiniz. Sadece aynı klanda olan oyuncular birbirlerine yardım edebilirler. Ayrıca aynı klanda olduğundan yardım çağrısına gerek yoktur. Bu kuralın ihlali RDM ile yargılanmanıza sebep olur.
1.3. Birine atla 2 veya 2’den fazla kez çarpmak.
1.4. Birine sürekli yumruk veya tekme atmak.
1.5. Bir agresif rolün üzerinden (bittikten sonra) en az 1 dakika geçtiyse, rolün tekrar başlatılması gereklidir. Aksi takdirde rol tekrar başlatılmadan combata girişilirse RDM sayılır.

2. Low Role Playing yasaktır.
2.1. Role uygun olmayacak şekilde davranmak low rpye girer.
2.2 Q chatten smiley ( , xd, ), argo internet kelimeleri (zaaa) gibi tamamen OOC ifadeleri kullanmak veya çeşitli kısaltmalar krşm, cnm low roleplayinge girer.
2.3 Power Gaming low roleplayingdir. Kendi karakterinize üstün güçler varmış gibi davranamaz, imkansız olayları gerçekleşiyormuş gibi göstermezsiniz. Örneğin *elindeki odun parçasıyla ağır zırhlı şövalyeyi bayıltır* gibi veya *yaptığı büyüyle bütün kaleyi çökertir*
2.4 Outlawlara çeşitli tuzaklar kurarak üstünlük elde etmek yasaktır. Örneğin outlaw haraç kesmeye geldiğinde dikkat dağıtmak için yere 1 dinar para atmak veya outlaw para kesesini alırken dropladığı silahını almak gibi.
2.5 Oyun içerisinde iken sürekli rol yapar halde olmanız gerekiyor. Yani oyun içerisinde OOC konuşmak yasaktır. Eğer OOC konuşmak çok gerekli olursa “//” ifadesini veya “ooc” ifadesini kullanın.
2.6 Fear RP bozmak yasaktır ve low rpye girer. Kralların bütün herkese üstünlüğü vardır. Sizi gerçek hayatta öldürebilme potansiyeli olan kişilere korku rpsi yapmak zorundasınız. Örneğin bir kralın yüzüne hakaret edemezsiniz.
2.7 Bariz sayı üstünlüğünüzün olduğu kişilere Fear yapmak zorunda değilsiniz.
2.8. Çıplak insanlara karşı, kral olsa bile, Fear yapmak zorunlu değildir.
2.9 Fear RP üstünlükleri şöyledir. Krallar>Lordlar>Askerler=Köylüler=Haydutlar
2.10 Aynı şekilde haydutlar da bu statü farkına uymak zorundadır.
2.11 Kalelerdeki hayali garnizon olayı geçerli değildir. Kalelerde bulunan yabancılar kale sahipleri tarafından öldürülebilir, soyulabilir veya kovulabilirler. Alacakları her türlü hasardan kendileri sorumludur.
2.12 Ortaçağa uymayan 21. yy jargonundan kelimeler kullanmak yasaktır.

3. Combatlog kesinlikle yasaktır.
3.1 Herhangi bir çatışma, aksiyon veya rol esnasında oyundan çıkmak yasaktır.

4. Refuse RP yasaktır.
4.1 Karşıdakinin başlattığı role uymamazlık yapamazsınız. Eğer uyamayacaksanız geçerli bir sebebinizin olması ve bunu karşı tarafa bildirmeniz gereklidir.
4.2 Rol esnasında rolü bölüp ooc konulara kaymak Refuse RP ye girer ve yasaktır. Örneğin rol esnasında “low RP yapıyorsun, bekle admin çağıracağım”. Böyle bir durumda yapılması gereken şey gerekli SSler alınarak uygun mecralara şikayetinizi bildirmenizdir. Bu esnada da rolü bölmeyerek mümkün olduğunca role devam etmeniz gereklidir.
4.3 Sürekli RolePlay kuralı geçerlidir.

5. NLR (New Life Rule) ihlali yasaktır.
5.1 NLR genel olarak öldükten sonra yeni bir hayata başlarcasına rolünüzü yenilemektir.
5.2 NLR demek öldükten sonra, ölmeden önceki rolünüzün bittiği demektir. Öldüğünüz yere geri gelmek kural ihlali değildir. Ancak öldüğünüz yere gelip sizi öldürenlere karşı bir combat girişiminde bulunursanız NLR kuralını ihlal etmiş olursunuz.
5.3 Aynı şekilde öldükten sonra Revenge RP yasaktır.
5.4 Ayrıca öldürüldüğü yere gidip, düşen itemlerini 2 dk geçmeden geri almak yasaktır.

6. Meta Gaming hakkında:
6.1 Meta Gaming’i önceki sunucularımızda ne kadar yasaklasak da her zaman ihlal edilmeye devam edildi. Ayrca kanıtlanması da çok zor ve sıkıntılı olduğu için hiçbir zaman Meta Gaming’e ceza veremedik. Bundan dolayı bu olayın kritik olduğunu belirtelim.

7. Foolish Aggressive yasaktır:
7.1 IC olarak hiçbir klan üyesi başka bir klan üyesine durup dururken hakaret edemez, combat çıkması için kışkırtamaz. Tespit edildiği halde kışkırtan kişi ceza alır.SAVAŞ İLANI KURALLARI

1. Resmi bir savaş için forumdan savaş ilanı verilmesi zorunludur.
2. Forumda ilan edilen savaş ilanında taraflar, savaş ilan eden taraf; kime savaş ilan ettiğini, savaşın olacağı tarih ve saati, savaş ilanının nedenini belirtmek zorundadırlar.
3. Savaşa katılmak isteyen diğer kale sahibi factionlar hangi tarafa katıldıklarını savaş ilanı konusunda savaşın başlamasından 2 saat önceye kadar belirtmesi gereklidir.
4. Savaş ilan eden taraf, savaş ilanını savaş saatinden minimum 18 saat önceye kadar vermesi gereklidir.
5. Savaş ilan edilen taraf, eğer savaş saati veya tarihinden memnun değilse bunu bir kereye mahsus olarak 24 saat kadar erteleyebilir.
6. Ve savaş ilan edilen taraf, bu erteleme isteğini savaş saatinden 6 saat önceye kadar bildirmesi gereklidir.
7. Eğer savaş ilan edilen taraf, savaş ilan eden tarafın belirttiği savaş tarihi ve saati konusunda uygun ise itiraz hakkını kullanmayabilir.
8. Savaş saati olarak 20.00-21.00-22.00 saatlerinden birisi seçilmesi zorunludur ve savaş ilan edilen taraf saat konusunda itiraz ederse adminler saat belirler ve bunun itirazı olamaz.
9. Savaş ilan eden taraf savaş gerçekleştikten sonra tekrar 24 saat içerisinde savaş ilanı veremez. Bu kural hep aynı tarafın ard arda savaş ilanı vermesini engellemek için koyulmuştur.SAVAŞ KURALLARI

1. Savaştan önce factionlara yemek verilmez, can da basılmaz. Factler bu gibi meseleleri önceden kendi başlarına halletmeleri gereklidir.
2. Savaş esnasında işlenen kural ihlalleri savaşın iptal olmasına gerekçe değildir. Sadece kural ihlali yapan kişiler cezalandırılırlar.
3. Savaş süresi 90 dakikadır. Bu 90 dakika içerisinde savaş olur ve biter ayrı olarak loot süresi veya herhangi bir ek süre tanınamaz ve bu savaş resmen bitene kadar da NLR kapılarından hiçbiri açılmaz.
4. Savaşta bir taraf ezici bir üstünlükle savaşı bitirmişse sürenin artık süresi kalmaz 15 dakika loot süresi tanınır.
5. Savaşın başlamasından önce NLR kapıları kapatılır, adminler savaş başlamıştır anonsu verir ve factler oyun içinden birbirine savaş açarlar. Savaşın bitmesine kalan süreyi forum sitemizden takip edebilirsiniz.
6. Savaşta Ninja capture ve ihanet serbesttir.
7. Savaşta sadece savunan tarafın kalesi captureye açık olur. Bu kuralın nedeni saldıran tarafı, bulunduğu aşırı dezavantajlı durumdan kurtarmak.
8. Savaş esnasında warzonelerde alacağınız hasarlar sizin sorumluluğunuzdadır. Commonersler veya köylüler savaş esnasında köylerine sığınabilirler.
9. Köy kendi sınırları içerisinde savaşa hiçbir şekilde dahil olamaz ve factler de köye saldıramazlar.
10. Savaşlarda cartlar gibi oyunu buga sokabilen şeylerle engel oluşturmak yasaktır. Ancak atlar gibi satın alınabilir itemlerle engeller oluşturulabilir.
11. Savaş esnasında combatlog atılması kesinlikle yasaktır. Kanıtlarıyla beraber tespit edilen kişiler cezalandırılır.
12. Savaş süresi bittikten sonra artık normal sunucu düzenine geçilir ve kurallar devreye girer. Bundan sonra herhangi birini öldürürseniz RDM yerine geçer.
13. 90 dakika bittiğinde kalelerin capture durumlarına bakılır. Capture yiyen kaleler fethedilmiş statüsüne girer ve sahiplerine kalır.

Diğer Bir Savaş Modu: Free Battle

1. Savaş saati başladığında savaşa dahil olan bütün factlerin kaleleri capte açık olur.
2. Savaş süresi 2 saattir.
3. 2 saat sonunda kalelerin capt durumlarına bakılarak kaleler sahiplerine verilir.
4. Diğer bütün kurallar klasik savaş kurallarıyla aynıdır.

Diğer Bir Savaş Modu: Meydan Savaşı

1. Savaşa katılacak taraflar, savaştan önce toplu halde bir nokta belirleyip orada pozisyon alırlar.
2. Kalelere, sığınaklara veya herhangi bir 4 duvar arasına sığınmak yasak.
3. Süre 60 dakika.
4. Ezici bir şekilde üstün gelen savaşı kazanmış olur.
5. Bir meydan belirlenecek ve orada savaş gerçekleşir savaşı meydanın dışına taşımak yasaktır.
6. Toplanma noktaları, savaş meydanı vs. savaş ilanındaki konu üzerinde paylaşılan harita görseli ile belirlenmiştir, bu görsel planının dışına çıkmak yasaktır.
7. Meydan savaşında dağda, suda , herhangi yüksek bir yerin tepesinde bulunmak yasaktır (çok derin olmayan su birikintileri buna dahil değil).
8. Sadece harabe ve ağaçlar gibi guardlar sığınak olarak kullanılabilir.RAİD KURALLARI

1. Raid atma sınırı günde sadece 3 tanedir ve her fact sadece 1 tane raid atabilir. Ayrıca agresif saatler dışında raid atılamaz.
2. Raide 3. taraflar katılamazlar. Raidde 3. taraf olup kazara raid alanında bulunan oyuncular hızlıca alanı terk etmelidir ve raide dahil olan kimseye hasar veremezler. Alacakları hasarlardan kendileri sorumludur.
3. Raid atmadan önce, raid atacak taraf önce kalesinde toplanır ardından raid izni ister. Yola çıktıktan sonra raid izni istenmez.
4. Adminler ise koşullar uygun ise seri bir şekilde izin verirler. Bu koşullar şöyledir:
4.1 Raid atılacak tarafta en az 8 kişinin olması.
4.2 Raid atacak tarafın toplanmış olması.
4.3 Raid atan ve raid atılan tarafların NLR kapılarının kapalı olması.
5. Raid izni yine admin tarafından izin isteyen oyuncuya, admin chat aracılığıyla özel olarak verilir. Anonsdan raid izni verilmiştir diye anons yapılmaz.
6. Raide kalkışma süresi 10 dakikadır. İzin aldıktan sonra 10 dakika içerisinde dişe dokunur bir kalkışma yapmak zorundasınız. Aksi takdirde raid başarısız sayılır.
7. Raid için kalkışma yaptıktan sonra bariz bir geri çekilme raidi başarasız sayar ve savunma tarafından saldıranlar püskürtülmüş olur. Raid seri gerçekleşen bir olaydır. Biraz geri çekilip dinlenelim diye bir şey yoktur.
8. Raidin başarılı olması için saldıran tarafın bariz bir üstünlük sağlamış olması gereklidir.
9. Raid başarılı olduğunda admin “Raid Başarılı” diye anons geçebilir. Bu anonsdan sonra 15dk loot süresi tanınır.
10. 15 dk loot süresinden sonra raid atan taraf kaleyi terk eder ve adminler tarafından NLR kapıları açılır.
11. Raid süresi 45 dakikadır.
12. Admin olmadığı durumlarda raid atılamaz.
VERGİ, SOYGUN VE HARAÇ KURALLARI

1. At çalma konusunda bir kısıtlama yok at çalmak serbest. Ancak atını çaldığınız kişi sizi öldürebilir.
2. Outlaw outlawı soyabilir.
3. Commonersler ve köylüler soygun yapamaz veya item çalamazlar.
4. Aynı zamanda yine sadece outlawlar soygun yapabilirler.
5. Factler ise sadece kendi iç kalelerine gelip ticaret yapmak isteyenlerden vergi kesebilirler.
6. Factlerin vergi politikalarını tamamıyla onlara bırakıyoruz. İstedikleri gibi vergi kesebilirler. Ama vergi vermek istemeyen kişileri öldüremezler. Sadece kalelerine almama hakkına sahip olurlar.
7. Eğer factler çok pahalı bir vergi politikası uygularlarsa ticarete kimse gelmeyebilir, çok ucuz bir politika uygularlarsa bu sefer para kazanamayabilirler. Bu dengeyi kurarken kalenizin konumuna ve ticaret hacmine dikkat etmelisiniz. Örneğin kalenizde ticaret hacmi yüksekse yani kar marjı varsa; bu sefer vergileri yüksek tutabilirsiniz çünkü tüccarlar kalenizi daha çok tercih edeceklerdir.
8. Ancak outlawlar soygun yaparlarken birkaç yönden kısıtlıdırlar.
9. Outlawlar minimum 3k olmak üzere en fazla da soydukları kişinin para kesesindeki miktarın son hanesindeki rakamın çıkarıldığı miktar kadar soyabilirler. Örneğin adamın üstünde 34.654 dinar var. Bu sayının son hanesindeki rakamı, yani 4’ü çıkarırsak; 3465 kalır. Yani bir outlaw bu adamdan 3465 dinar para soyabilir.
10. Eğer soydukları kişide yeterli miktarda para yoksa outlawlar o adamın mallarına istediği gibi el koyabilirler. Kervan ise kervana, tüccar ise mallarına el koyabilirler. Ancak öldüremezler.
11. Eğer malı da parası da yoksa bu sefer outlawların merhametine kalmıştır demektir.
12. Vergisini, haracını veren kişiler kesinlikle öldürülemezler.
13. Ortak alanlar (demir madeni, tuz madeni) hiçbir şekilde sahiplenemez.
14. ÖNEMLİ KURAL: Akşam saat 20.30-01.00 arası hariç klanlararası hiçbir şekilde fiziksel çatışma çıkması yasaklanmıştır. Bu saatler dışında barışçıl rollerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


ÇATIŞMA VE LOOT KURALLARI

1. Birine karşı combat başlatmanız için bir sebebiniz olması gereklidir.
1.2 Karşıdaki kişi size aşağılamada (insult) bulunduysa bu bir sebeptir.
1.3 Karşıdaki kişi kendi factinizden birine combat başlattıysa bu bir sebeptir.
1.4 Karşıdaki kişi bir malınızı çaldıysa bu bir sebeptir.
1.5 Karşıdaki kişi mülkünüze izinsiz girdiyse bu bir sebeptir.
1.6 Karşıdaki kişi haracınızı hiçbir şekilde karşılayamıyorsa bu bir sebeptir. (Outlaw kurallarını okuyun)
1.7 Aim almak combat başlatma sebebi değildir artık.
2. Sadece aynı factionda olan kişiler birbirlerine sorgusuz yardım edebilirler. Farklı factler birbirlerine yardım edemezler. Müttefik olsalar dahi.
3. Aynı şekilde factionlar da köylülere yardım edemezler. Ancak factionlar da bir bakıma asayişi sağladıklarından soyulmakta olan bir köylüye yardım edebilirler.
4. Herhangi bir warzonede alakanız olmadığı halde bulunuyorsanız, alacağınız hasar sizin sorumluluğunuzdadır. Ancak başkalarına hasar vermeniz kural ihlalidir.
5. Sizin öldürdüğünüz bir kişinin lootu size aittir başkalarına bu loota dokunmamaları hususunda uyarı yapabilme hakkınız vardır. Eğer ki başka birisi sizin sahip olduğunuzu lootu uyarmanıza rağmen alırsa onu öldürebilme hakkınız vardır.
6. Herhangi bir kalenin veya özel mülkün kapısına vurmak yasaktır. Özel mülkün sahibi size saldırma hakkına sahiptir.
7. ÖNEMLİ KURAL: Akşam saat 20.30-01.00 arası hariç klanlararası hiçbir şekilde fiziksel çatışma çıkması yasaklanmıştır. Bu saatler dışında barışçıl rollerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

WARZONE KURALLARI

1. Bir factionun başka bir factiona savaş ilan etmesi sonucu, iki tarafın da onayı alınarak belirlenen ve çatışmaya açık bölgeye warzone diyoruz.
2. Bir faction, başka bir factiona warzone ilan etmesi için aşamalar şu şekilde:
2.1 Bir faction lideri warzone ilan etmek istediği klana faction administirationdan savaş ilanı verir.
2.2 Böylece bir bakıma o factiona karşı KOS ilan etmiş olur. Gördüğü yerde o faction üyeleri birbirlerini öldürebilirler.
2.3 Hedef faction yetkilisi bu ilanı kabul edebilir veya reddedebilir. Eğer warzone yapmak istemiyorsa kalesinde bekleyebilir. Sahaya indiği zaman damage yer bundan kendisi sorumludur.
3. Bir factiona warzone ilan edilebilmesi için warzone ilan edilen factionun en az 8 kişi olması gerekmektedir.
4. Tüm bu aşamalardan sonra warzone artık iki tarafın çatışmaya girebileceği yer haline gelir.
5. Warzoneyi köye veya başka alanlara taşımak yasaktır. Ayrıca warzoneyi kale içine taşımak da yasaktır. Kale içine kadar giren yabancı klan üyeleri ceza alır ve kaleden ok sıkılması da warzoneyi kalenin içine taşımak için bir sebep değildir. Ok sıkılıyorsa kalenin menzilinden uzaklaşın.
6. Warzone dışında başka bir oyuncuyu öldürmek yasaktır.
7. Bir yerin warzone dışında olduğunu belirlemek adminlerin insiyatifindedir.
8. Warzoneda NLR kuralı geçerli değildir.
9. Safe zaman olarak belirlenen saatler dışında Warzone başlatmak yasaktır. bknz. (Çatışma ve Loot kuralları madde 7)
SUİKAST VE CK KURALLARI

1. Suikast sadece outlaw sınıfındakilerin yapabileceği birşeydir.
2. Suikast için adminden izin alınması gereklidir.
3. Adminler de suikasta koşullar uygunsa admin chat aracılığıyla “suikast izni verildi” yazarak izin verebilirler. Nedenini vs. sormalarına gerek yoktur.
4. Suikast atıcak kişi ise bu izni SS almalıdır ve aynı zamanda kurbanı öldürdüğünün de ssini almalıdır. Böylece sonradan çıkacak kargaşaların önüne geçilmiş olacak.
5. CK herkes atabilir ancak CK atılması için bir event olması gereklidir. Örneğin köylüler sadece köy meydanında birinin idamını gerçekleştirerek CK atabilirler. Factler de aynı şekilde kendi kalelerinde resmi bir şekilde idam gerçekleştirebilirler. Yine bunun için admin onayına ihtiyaç vardır. Adminin izin verdiğininin SS alınması ve yine idam edilen kişinin idamının SS alınması gereklidir.


KÖY KURALLARI

1. Köy hiçbir zaman factlerin yer aldığı diplomasiye dahil değildir.
2. Köy tarafsızdır.
3. Köyün vatandaşları yine köyün sorumluluğundadır. Köy barışçıl bir yer değildir. Haydutlar köylüleri soymaya köye gelebilir. (korunma, barınma vs)
4. Köylüler fact liderlerine ve üst düzey yetkililerine Fear RP yapmak zorundadır.
5. Köye sadece outlawlar raid atabilirler. Bu da admin izniyle gerçekleşir. Bu raide izin verilmesi için gereken koşullar:
a. Köyde en az 8 kişinin bulunması.
b. Raidi atacak organize bir outlaw grubunun olması.
6. Bu raide hiçbir şekilde 3. taraftan bir fact katılamaz.
7. Köye raid atmak bir günde sadece 2 raid hakkıyla sınırlandırılmıştır.


DİĞER KURALLAR

1. Adminlerden herhangi bir şekilde ayrıcalık veya torpil isteyen kişiler en ağır şekilde cezalandırılacaktır.
2. Aynı şekilde arkadaşlarına ayrıcalık sağlayan adminler ağır bir şekile cezalandırılacaktır.
3. Sunucuda herhangi bir şekilde bir bugun suiistimalini yapmak yasaktır.
4. Oyuncuların adminlere, adminlerin de oyunculara hakaret etmesi yasaktır. Genelde oyuncular, adminlerden bekledikleri karar gerçekleşmediğinde sinirlenip hakaret etme yoluna gidiyorlar. Bu durumda adminler kişisel haklarını koruma hakkına sahiptirler.
5. Admin chati boş kullanmak yasaktır.
6. Adminlerden can basmalarını istemeyin.
7. T chatin açık olduğu zamanlarda, T chati boş yere kullanmak yasaktır.
8. Sunucuda outlaw sayısı 16 ve 16 dan daha fazla ise adminlere Kos ilanı verebilirler.
9. Adminler karar verirken kendi insiyatiflerine göre karar verirler. Eğer adminlerin verdiği karara itirazınız varsa bu itirazınızı admin şikayetleri bölümünde belirtebilirsiniz.
10. IC veya OOC olarak küfür etmek yasaktır. Bunu yasaklamamızın nedeni, OOC edilen küfürlerin IC kullanılarak kötüye kullanılmasıdır.
11. Hakkınızda bir şikayet oluştuysa ve ceza yediyseniz sizden savunmanız beklenir. Ancak savunmanızı "onlar da böyle böyle yaptı" diye yaparsanız geçersiz olur bir anlamı olmaz. Eğer karşı tarafta da suç buluyorsanız ayrı bir şikayet konusu açın.

Kara Liste

Sunucuyu ilk açtığınızda girip direk RDM atan ve milyonlarca keyi olan insanlar olacaktır. Bu insanları engellemeniz çok zor. Çünkü ban yeseler bile başka bir key kullanarak tekrar gelebiliyorlar. Bundan dolayı biz bu soruna bir çözüm getirmek için birden fazla veritabanı inceleyerek ve logları da kontrol ederek bütün ortalık keylerini içeren dev bir kara liste oluşturduk. Sunucusunda RDM olayını azaltmak isteyen sunucu sahiplerine şiddetle bu kara listeyi kullanmalarını tavsiye ediyorum. Kara listeyi herkes kullanabilir. Kara listeyi isteyen arkadaşlar bana özel mesaj atabilirler.Aklıma geldikçe konuda düzenlemeler ve eklemeler yapacağım.
 
Last edited:

mrpot8o

Master Knight
WBWF&SNW
Kurallar kopyalanmak için ideal. Eski sunucuların forumlarını arayıp kurallarını çalmak zorunda kalmayız.
 

Photogenez

Sergeant Knight
WBNWWF&S
? ? ? ? ?? said:
Kurallar kopyalanmak için ideal. Eski sunucuların forumlarını arayıp kurallarını çalmak zorunda kalmayız.

Benim eski kurallardan çalıntı olan kuralların üstüne çalınan başka kuralların düzenlenmiş hali gibiler . Öyle ise sana telifi veriyorum mrpot8o.

Albert avrasyada tam oturtamadık Rönesans V3.0 gelicek orada eski kadroyu bekliyorum .
 

Faer

Knight
PK'da yeni bir Türk sv çalışması var mı? Arada girip stres atmak iyi olur ama üç dört gündür TR server yok herhalde.
 

Kiron

Archivist
Global Moderator
WBNWM&B
Şu altın harflerle yazılmalı, "Tüm yöneticiler objektif olmalı, objektif rolü yapmamalı aynı zamanda kralcılık rolü yapmamalı. Bu işi sadece para verip kendi ceplerinden çıkararak yaptıklarının ve sadece hizmet odaklı yaptıklarının farkında olmalılar.". Belki birileri gerçekten ciddiye alır. Bir ümit... Gördüğüm en önemli eksik bu rehberindeki yani insana hitap, onları dinlemek kendi fikirlerini öne çıkarmamak temalı halka ilişki mevzuları. Komunite olarak bu işlerin eksiklerini görüp geliştirmeliyiz diye düşünüyorum :smile: :wink:

İleride bu konuyu geliştirecek fırsatı bulabilirsin umarım. Güzel konu. İyi forumlar!
 

Hakany

Master Knight
M&BWBWF&SNWVC
Harita bence son derece önemli. Elde avuçta kalan oyuncuyu da bug dolu haritalarda ya da dengesiz güçteki oluşumların bulunduğu haritalarda oynatmak kritik bir hata olur.

Senelerin verdiği sonuçla; "Her sunucuda, her admin taraf tutar." ilkesi yerleşti insanların kafasına. Adminlerin bunu en aza indirebilmek için Taverna, Ticaret ya da Peasant oluşumları yönetmeleri daha mantıklı olur. (Not: Kesinlikle KÖY değil.)

Şu an kaç kişi "ROL" amaçlı oynuyor bilgim yok. Ama tahminimce Medium RP bile son derece az. Native muhabbetlerinde bile insanlar PK'ya Savaşa girip geri gelmek üzerine sohbet çeviriyor. Halihazırda başlayıp da komünitenin kan ağladığını görünce yarım bıraktığım haritalar vardı. Umuyorum haksız çıkarım da gerçekten "ROL" amaçlı düşünen en azından ortalama 100 Kişilik bir kadro vardır.

Edit: Artık benden geçti ancak "Yardımcı" mapper olarak "ciddi" ekiplere, ulaşmaları halinde destek verebilirim.
 

Albert112

Squire
Güncellendi. SogukAteS'in Notları kısmına ekleme yaptım.


Ayrıca Avrasya yönetiminden kişilerin Hard Roleplay sunucusu açmak gibi bir projesi var. Bugüne kadar çok denendi tutmadı lafı çok meşhur biliyorum ama sistemi kaliteli ve çokça diğer mecralarda reklamı yapılan bir sunucu olacak. Ayrıca oyuncu sayısı hedefi de 100 olacak. Scriptler hazır zaten çok eğlenceli bir scriptset kullanılacak. Bakalım, şuan sadece proje aşamasında.
 

Albert112

Squire
Mafya Babası Hawkeye said:
Eğer yeni bir sunucu açmayı düşünüyorsan Steam'den ekler misin beni? Bir kaç tavsiye vereceğim..

Steam üzerinden arkadaş kabul etmiyorum. Tavsiyelerini bu konu altından vermeni öneririm. Özelse PM yolunu kullanabilirsin.
 

Ainulindalë

Master Knight
WBNWM&BWF&S
Konusu burası değil ama yine de söyliyeyim. Eğer sunucu açıcaksanız birden fazla map opsiyonunuz olsun bunlari kullanicilara sunun. Yani biraz daha farklı şeyler bekliyor insan. Yani bundan sonra hard rp beklemeyin, fakat en azindan duzgun map ile medium da tutmayi basarabilirsiniz.
 

Gameshero

Anti Cheat
Grandmaster Knight
WBWF&SNWVC
HardRP için gerekli scriptleri kimden sağlayabilirim? Bilgisi olan var ise bana ulaşabilir.
 

Lucon

Subforum Moderator
WBWF&SNWVC
PW oynadığım zamanlardan tutun, o zaman ki yönetici olarak Head Admin olarak oynadığım sunucuların yanı sıra PK'da son zamanlarda yaptığım Head Adminliği yürütürken tek sorun, Adminler arası etkileşim ve adminlerin bir süre içerisinde yetkilerini sadece Rol içerisinde ayrıcalıklı bir pozisyonda olmaları durumunu kullandıklarını anladım, elimden geldiği kadarıyla Adminleri dizginlemeye çalıştım..

Bir sunucuda en önemlisi Head Admin yönetimi, ve bu hiyerarşik yapıyı düzenli ve istikrarlı bir şekilde sürdürmek, bunu başardıktan sonra sunucu yönetimi kısmı kolay oluyor, ardından ise en kritik kısım oyuncu-rol yapısı yönetimi, bu ise hiç bir zaman çözülemez çünkü Türk oyuncu kitlesinin rol yapma bilinci ve becerisi kişisine göre değişiyor, kimi harikulade bir rol yaparken, kimisi ise berbat bir rol yapıyor, malum RDM'ler zaten eksik olmaz, en önemlisi bir sunucu açmadan önce sunucuya girecek oyuncuların kayıt altında olması, yani şifreli olması sunucunun başka türlü listede ismi gözükmeyen kişilerin de Perm cezada olması, bu sürece her şey kontrol altında olmuş olur ve oyuncuların rol bilinci de düzgün olur, diye düşünüyorum.
 

Albert112

Squire
Powder57 said:
Vaaay. Kendi hazırladığım notlardan atayım sana müsait olunca konuşalım.

okey

Gameshero said:
HardRP için gerekli scriptleri kimden sağlayabilirim? Bilgisi olan var ise bana ulaşabilir.

Yakın zamanda Hard Rpg ve Medium Rpg scriptleri Bannerlord'un duyurulmasından dolayı ücretsiz olarak yayınlamayı düşünüyoruz. Tabi ki ekipteki arkadaşlara danışarak.
 

Albert112

Squire
Bannerlord bildiğiniz gibi duyuruldu ve multiplayer oyuncu kapasitesi 1000 veya daha fazla olacakmış diye okudum.  :grin:  :party:

Seneye yazın eğer Bannerlord kazasız belasız optimizasyon ve bug fix sürecini de atlatırsa, PW mod gibi bir şey çıktığında acaba nasıl olacak.
 

Erozbey

Duke
M&BWBWF&SNWVC
Yabancı sunucularda düzen x yılda kurulacaksa bizde bu 3x yılda olacak gibi duruyor. Warband'de rol yapmasını bilmeyen dostlarımız Bannerlord'da yine devam edecekler.
 

Albert112

Squire
Erozbey said:
Yabancı sunucularda düzen x yılda kurulacaksa bizde bu 3x yılda olacak gibi duruyor. Warband'de rol yapmasını bilmeyen dostlarımız Bannerlord'da yine devam edecekler.

Bannerlord Türk communitysi bence artık ayıklanmaya yetecek kadar kalabalık olacak o whitelist artık işe yarayabilir. Onun dışında key dupe problemi çözülecek artık diye düşünüyorum. Key dupe olayı kaldırılırsa sorunların %85 i çözülür.
 

Hakany

Master Knight
M&BWBWF&SNWVC
Erozbey said:
Yabancı sunucularda düzen x yılda kurulacaksa bizde bu 3x yılda olacak gibi duruyor. Warband'de rol yapmasını bilmeyen dostlarımız Bannerlord'da yine devam edecekler.
Ben buna katılmıyorum. Eskiden de rol yapmasını bilmeyen kitle vardı ancak özellikle 2010-2014 arası gayet sağlam rollerin döndüğü, sağlam sunucular bulunuyordu. Şu an PK / PW modlarında sorun sadece TR-RPG Sunucularında değil, genel olarak bir kopma söz konusu. Bannerlord'da ilginin tekrar yükselmesiyle ve yeni çeşitliliklerin bulunmasıyla oyuncuların gerekli süreci X Yılda tekrar oturtabileceklerini düşünüyorum. En nihayetinde 2010-2014 arasındaki sağlam kitle tekrar rol sunucularında görülecektir.
 
Top Bottom