önemsiz hata : Göçebe olan ailenin köyü ve tarlası

Users who are viewing this thread

oyundaki en önemsiz hatalardan birisi, biliyorum.
ama belki birisi görür ve düzeltir.

khuzaitlerde ailemiz bir göçebeydi seçiyoruz, ondan hemen 2 sonraki ergenlik seçimimizde
https://prnt.sc/ud1gz2
"Köydeki bütün çocuklar gibi, sen de tarladaki işlere yardım ederdin. Ayrıca..."
göçebe bir ailenin nasıl bir köyü ve tarlası olabilir :smile:

önemsiz ama güldürücü bir hata.
bannerlord gibi bir oyunda bu hatanın öneminin olmadığını çok iyi biliyorum bu yüzden bu konuda yanıt yazmayın.

Göçebe demek 7/24 at üstünde gezmek değildir.Birkaç sene A köyünde kalırsın, sonra oradan B köyüne göçersin. Mevsimlik işçileri düşün; köy onların değil ama orada çalışıyorlar. Senin dediğin gibi olsaydı kavimler göçü 450 yıl değil 6 ay sürerdi.:grin::grin::grin:

Göçebe demek 7/24 at üstünde gezmek değildir.Birkaç sene A köyünde kalırsın, sonra oradan B köyüne göçersin. Mevsimlik işçileri düşün; köy onların değil ama orada çalışıyorlar.
evet haklısın. Ancak Orta Asya'da yaşayan (Türkler ve Moğollar başta olmak üzere) göçebe kavimlerden esinlenilmedi mi Khuzaitler oluştururken, o halkların mevsimlik işçi gibi yaşadıklarını pek sanmıyorum :smile:
Senin dediğin gibi olsaydı kavimler göçü 450 yıl değil 6 ay sürerdi.:grin::grin::grin:
Evet :grin: ama kavimler göçünün 6 ay sürmemesinin sebebi daha çok savaşlar ile alakalı gibi geliyor bana :grin:

dediğim gibi oyunda olan en basit ve üzerine konuşulmaması gereken hata üzerinden konuşuyor olabiliriz ?

Ben de mevsimlik işçi olarak yaşadıklarını söylemiyorum. Göçebe insanların nasılda tarlada çalıştıklarını sordun ben de buna cevap verdim.

Yazımda anlatmak istediğim şey; önemsiz bir hata dediğin şeyin aslında bir hata olmadığını örneklerle açıklamaktı.

Ben de mevsimlik işçi olarak yaşadıklarını söylemiyorum. Göçebe insanların nasılda tarlada çalıştıklarını sordun ben de buna cevap verdim.

Yazımda anlatmak istediğim şey; önemsiz bir hata dediğin şeyin aslında bir hata olmadığını örneklerle açıklamaktı.
Aslında @chucklestone 'un dediği şey yanlış değil. Orta Asya'da yaşayan bir göçebeysen tarım yapmazsın. Geçimini hayvancılıkla sağlarsın. Bu sene durduğun bölgede seneye duracağın kesin değil otlaklar biterse, savaş olursa göç edersin. Tarımla uğraşırsan yerleşik hayata geçmişsin demektir. Yanlış anlamayın bu arada akıl veriyor gibi oldum da. Şu aralar zaten çok yanlış anlaşılıyorum, özellikle forumda :grin: .

Last edited:
Aslında @Radeyn in dediği şey yanlış değil. Orta Asya'da yaşayan bir göçebeysen tarım yapmazsın. Geçimini hayvancılıkla sağlarsın. Bu sene durduğun bölgede seneye duracağın kesin değil otlaklar biterse, savaş olursa göç edersin. Tarımla uğraşırsan yerleşik hayata geçmişsin demektir. Yanlış anlamayın bu arada akıl veriyor gibi oldum da. Şu aralar zaten çok yanlış anlaşılıyorum, özellikle forumda :grin: .
Ben ne alakayım oğlum

Aslında @Radeyn in dediği şey yanlış değil. Orta Asya'da yaşayan bir göçebeysen tarım yapmazsın. Geçimini hayvancılıkla sağlarsın. Bu sene durduğun bölgede seneye duracağın kesin değil otlaklar biterse, savaş olursa göç edersin. Tarımla uğraşırsan yerleşik hayata geçmişsin demektir. Yanlış anlamayın bu arada akıl veriyor gibi oldum da. Şu aralar zaten çok yanlış anlaşılıyorum, özellikle forumda :grin: .
Söylediğin tamamen doğru ama konuyla alakası yok. İlk yazımı tekrar okursan ne demek istediğimi daha iyi anlarsın bence. Ama ben yanlış anlaşılma olmasın diye şöyle örneklendireyim.

SORU: Ailesi göçebe olan bir çocuk nasıl tarlada çalışabiliyor.

CEVAP: @CeyXiong ailesi göçebe olan bir çocuktur.Seyahatleri sırasında A köyüne varırlar. Sürülerinde yeterince hayvan olmadığından veya başka bir sebepten ötürü A köyünde kalmak zorundadırlar. Kalacak yer ve biraz erzak karşılığında çocuk tarlada çalışır. Ama ne köy ne de tarla ona ait olduğundan, o yıl yağmurun ne kadar yağdığı CeyXiong'u ırgalamaz. Çünkü o göçebedir, muhtemelen hasat zamanı gelmeden B köyü için yola çıkmış olacaktır.

SONUÇ: Yani, yeni karakter yaratırken aileyi göçebe seçtikten sonra tarlada çalışma seçeneği bir mantık hatası değil. Bir insan göçebe olunca eli çapa tutmaz olmuyor sonuçta.:smile::smile::smile:

Not: Yanlış anlamadım bu arada. Yazı yoluyla iletişim kurduğumuz için nasıl duygularla yazdığımız belli olmuyor, o yüzden hep boş yere tartışma çıkıyor.

Söylediğin tamamen doğru ama konuyla alakası yok. İlk yazımı tekrar okursan ne demek istediğimi daha iyi anlarsın bence. Ama ben yanlış anlaşılma olmasın diye şöyle örneklendireyim.

SORU: Ailesi göçebe olan bir çocuk nasıl tarlada çalışabiliyor.

CEVAP: @CeyXiong ailesi göçebe olan bir çocuktur.Seyahatleri sırasında A köyüne varırlar. Sürülerinde yeterince hayvan olmadığından veya başka bir sebepten ötürü A köyünde kalmak zorundadırlar. Kalacak yer ve biraz erzak karşılığında çocuk tarlada çalışır. Ama ne köy ne de tarla ona ait olduğundan, o yıl yağmurun ne kadar yağdığı CeyXiong'u ırgalamaz. Çünkü o göçebedir, muhtemelen hasat zamanı gelmeden B köyü için yola çıkmış olacaktır.

SONUÇ: Yani, yeni karakter yaratırken aileyi göçebe seçtikten sonra tarlada çalışma seçeneği bir mantık hatası değil. Bir insan göçebe olunca eli çapa tutmaz olmuyor sonuçta.:smile::smile::smile:
:grin: Keşke oyunda da hikayemizi sizin dediğiniz gibi böyle ayrıntılı seçebilsek. Tarlada da çalışılabilir tabi ama Kuzait dediğimiz kültür zaten yerleşik hayata geçmeye çalışan bir kültür. (Hatta bunların arasında Kergitler yerleşik hayata geçmeye karşı çıkıyor o yüzden Kuzait'le araları kötü) bu durumda tarım gibi uzun zaman, tecrübe ve emek gerektiren bir şeyin varlığı bile ilginç.
Not: Yanlış anlamadım bu arada. Yazı yoluyla iletişim kurduğumuz için nasıl duygularla yazdığımız belli olmuyor, o yüzden hep boş yere tartışma çıkıyor.
Aynen orası öyle maalesef ama yanlış anlamamanıza sevindim :grin:

NOT: Konu dışı denmesi doğru değil diye düşünüyorum çünkü bir konunun daha rahat anlaşılması için başka konulara değinmek gerekebiliyor, ben de onu yaptım.
Teşekkürler anlayışınız için :smile: .

Bi ben yanlış anlamışımdır hocam. :grin:

Back
Top Bottom