Ölümü Olgun Karşılamayı Anlatan Bilim Soslu Bir Çizgi Dizi

Best answers
0
Evrimde ölümün yeri ile ilgili bir video izliyordum da aklıma geldi.
Fikir şöyle şimdi, ana karakter 20 yaşında bir genç ve kanser olan annesini kaybetmiş ve bunun üzerine depresyona giriyor.
Daha doğrusu depresyona girmiyor da geceleri rüyalar görüyor ve bölümler de aslında bu rüyalar.

Edit: Aslında karakter sempatik olsun yeter bu opsiyonun dışında Levent Kırca skeçlerindeki sarhoş adam da olabilir. Hatta ölüm de kendi ölüm haberi olabilir. Ölüm yatağındadır ve gözlerini açamıyordur falan. Karaciğerden gitmek üzeredir.

Çizgi dizi gibi mi olsa daha etkili olur yoksa böyle Leyla ile Mecnun dizisindeki gibi alttan alttan gelen bir sürrealistlik havası olan bir dizi mi emin değilim. Kesinlikle çocuklara hitap etmiyor yalnız.

Ana karakter böyle sempatik ama alık gibi birisi olacak, biraz böyle kendisiyle ve kendi algısıyla dalga geçen bir tip ancak aslında gayet zeki.

Neyse aslında rüyalarında hep böyle sisli ve mistik bir hava olacak ve böyle gencin de gözlerinin etrafı hep çukurlaşmış olacak(burada olay aslında diziye atmosfer ve mistisizm katmak). Dizide aslında annesini arıyor olacak ve hatta yolda ona annesinin yerini bildiğini söyleyen şarlatanlarla karşılaşacak, onların dediklerini yapacak.

Her zaman ve hep yalnız olacak sadece çok nadiren, ara sıra birileriyle karşılaşacak. Geçmişte ölmüş insanlarla konuşacak, onlarla dertleşecek. Bunun dışında belki aksakallı dede gibi bilge bir kişilik ara sıra gelip insanların ne kadar da kendilerini evrende önemli bir yere koyduklarını onların 13.7 milyarlık evrende aslında sadece 60 bin yıl önce bizim ortaya çıktığımız falan olacak. Bizden önce gelip gidenler, soyları tükenenler, yakınları için ağlayanlar; evrende ne kadar ufak olduğumuz falan fişman işte  :grin:

Dizinin kategorisi trajedi/absürt komedi gibi bir şey olacak.
Yer yer komedinin dibine de vursa aslında asıl teması ölüm karşısında ne kadar çaresiz olduğumuzu, çaresiz olmasaydık bile yine de bu sefer ona ihtiyaç duyacağımız falan olacak.
Yazarken biraz banal oldu ama ilk aklıma gelince çok iyi bir fikir gibi gelmişti.

Not: Anne yerine sevgili de olabilir ama o zaman yaşı biraz arttıralım 27 falan.
Biraz şunlardan etkilendim:
Şu oyundaki atmosfer(bu da rüyada geçiyormuş):
Bunun dışında leyla ile mecnun dizisindeki bazı yerlerde soyut şeylerle olan interaksiyonlar.

Dizi aslında insanları ölüme karşı olgunlaştırmak gibi bir amaca hizmet edecek ve inanın aslında ölüm fikrinin insanda yarattığı trajedi göz önüne alındığında bu gerçekten de en çok işlenmesi gereken bir tema.

Böyle bir çizgi dizi yapılsa bence emmy ödülü bile alır.
 

Nadir Shah

Squire
WBNWVCWF&S
Best answers
0
Proje senin ise başarılar. Ama tavsiyem Salad Fingersta olduğu gibi içinde gizem barındırması yani biz bu adam nasıl bu hâle geldi diye kafa yoralım.

Edit:Çizgi Dizi olsun
 
Best answers
0
Nadir Şah said:
Proje senin ise başarılar. Ama tavsiyem Salad Fingersta olduğu gibi içinde gizem barındırması yani biz bu adam nasıl bu hâle geldi diye kafa yoralım.

Edit:Çizgi Dizi olsun
:grin:
 

Eärwen Véneanár

Grandmaster Knight
WB
Best answers
0
Yeri değil büyük ihtimalle ama özellikle son 1.5 haftadır içimde ölüm hakkında inanılmaz bir korku oluştu. Sevdiklerimi kaybedeceğim, sonra da kendimin öleceği düşüncesi sürekli aklımda ve geceleri uyuyamaz oldum. Bunun en büyük sebebi de öldükten sonra ne olacağını bilememek sanırım. İnançlı bir insanım ama yine de bu düşünce aklımı yiyip bitiyor her gün.
 

Emrehan

Count
M&BWB
Best answers
0
Projende başarılar

@Elrohir Anksiyete bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir bahsettiğin korku.