Recent content by schwalye

1. Oyunlarda En Sevdiğiniz Diyaloglar ve Sözler

G-Man'den geliyor:
    "Prepare for unforseen consequences."

Enteresan olan, bunun sırrı da çözülemedi hala.
  2. Casper CD TKI-3470A Hakkında

Selamlar, Bir sürelik bir araştırmamın sonunda Teknosa'dan "Casper CD TKI-3470A" almaya karar verdim. 6 GB RAM, i5 işlemci, 1 GB ekran kartı bulunmakta. Bu pc'de yeni nesil oyunları oynamam mümkün müdür? Alacağım verim nasıl olur? Bunun dışında tavsiyeleriniz varsa da söylerseniz mutlu olurum...
  3. PewDiePie | Brolar tanışma tartışma platformu.

Minecraft çekenlerden sevdiğim Captain Sparklez. Çok rahatlatıcı bir konuşması var videoları da sürükleyici.

Bunun dışında SethBling redstone ile fevkalade şeyler yapıyor, ilgimi çekenlerden biri de bu.
  4. Dînî Tartışma

carrier said:
    Dostlar benim aklıma takılan bir şey var. Size sormak istiyorum.

Bilindiği gibi zaman artık bir boyut olarak biliniyor. Bir belirteçten daha fazlası. Zaman bir cisim gibidir. Ucu, ortası ve sonu vardır. İnsanlar yaşarken aynı zamanda zaman boyutunda ilerler diye biliyorum. Tabi bilgilerim eksik te olabilir. Bilenler tamamlarsa sevinirim.

Şimdi şu sonuca varıyorum: Demek ki, zaman önceden yaratılmışsa onu biz değiştiremeyiz. Demek ki aynı zamanda kaderimizi de biz çizemeyiz. Önceden belirlenmiş? O zaman eğer dediklerim doğruysa şu soruya dönüyorum: Eğer benim kaderim önceden belirlenmişse ben neden cehenneme gidiyorum?

Senin anlamadığın nokta zaman kavramının da Allah tarafından yaratılmış olması. Yani, onun "boyutunda" zaman kavramı bulunmamakta yani bu da bir bakıma "Allah'tan önce ve sonra ne vardı?" sorularına ışık tutuyor. Bilmiyorum doğru bir örnek olacak mı ama zaman ve mekan kavramları da aynı dünya veya evren gibi bizi içine alan "yaratılmış" kavramlar. Bazı ayetlerde Kıyamet'ten sonra zaman kavramının önemsiz kalacağı "sizin tüm hayatınız size bir an gibi gelecek" gibi veya Allah'ın kullara soracağı ve bazılarının bir bazılarının iki gün diye cevapladığını belirten ayetler var.
  5. PewDiePie | Brolar tanışma tartışma platformu.

Seher Akıncısı said:
    Konunun adını "Pewdiepie'ın en iyi olmadığını  tartışma platformu" koyalım madem.  :/

Kesinlikle. Ne çok nefret edeni varmış, hayret.
  6. Dînî Tartışma

Gayet güzel ilerliyordu konu, fakat Sipahi1453'ün gereksiz ve alakasız cevapları ve ahmet360'ın "Hepiniz kandırıldınız! Allah yok din yalan!1!bir!1" seviyesindeki cevaplarıyla çöplüğe dönecek konu.

Sipahi1453 said:
    Tamam Ateistler devam edin siz  :lol:
    bu arada Ahmet Saçma Sapan Ateist bilim adamlarının sözlerini burada paylaşıp aaa din yalan! demekle olmuyor.Ayrıca Atatürkün öyle bir sözü yoktur gelipte adama iftira atma
    Edit:Bu Ülkenin bayrağında Hilal vardır ve hilal İslamın Simgesi durumundadır madem Atatürk sizin gibi Ateist neden o bayrağı Bayrak olarak seçti ?

Var arkadaşım Atatürk'ün öyle bir sözü, işkembenden sallama istersen. İşinize gelmeyene "Yok" diyorsunuz. Arkadaşım sen somut örnekler vereceğine "Bakın her şeyiniz sağlam, niye Allah'a inanmıyorsunuz?" şeklinde cevaplar yazıyorsun.

Ayrıca birincisi Atatürk'ün sözünde dini yalanlama anlamı çıkmaz, tam tersine dini hurafelerden,  insanları kandırmak için yaratılmış yanlış bilgilerden ayırmak istediği, hurafelere değil, ilme önem verilmesi gerektiği anlamı çıkar.

ahmet360 said:
    Sizi saçmalıklara inandırabilenler, size katliam yaptırabilirler.
    Voltaire

Din . . . temel olarak korkuya dayanır ... bilinmeye karşı duyulan korku, yenilgi korkusu, ölüm korkusu. Korku her acımasızlığın anasıdır ve o yüzden acımasızlık ve dinin el ele gitmesine şaşılmamalı. Benim din hakkındaki görüşüm Lucretius'la aynı. Onu korkudan doğan bir hastalık ve insan ırkına büyük bir mutsuzluk kaynağı olarak görüyorum.
    Bertrand Russell

İnanmak, düşünmekten kolay. Bu yüzden, düşünenden çok inanan var.
    Bruce Calvert

Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.
    Mustafa Kemal Atatürk

Ey Aptal insan! Daha bir solucan bile yapamayan ama Tanrıları düzinelerce yapan!
    Michel Montaigne

"Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir."
    Carl Sagan

Din, aklımızın bebeklik döneminden kalma bir şeydir, biz mantık ve bilimi rehber olarak aldıkça yok olacaktır.
    Bertrand Russell

Dünyayı yaratmış olan lütufkar bir Tanrı olsaydı ve evrendeki ahlaki bir düzen ve ölümden sonra yaşam olsaydı çok hoş olurdu; Ama şu çok çarpıcı bir gerçektir ki, tüm bunlar bizim öyle olmasını istememizle sınırlı.
    Sigmund Freud

İman, gerçeği bilmek istememektir.
    Friedrich Nietzsche
    Düşünen her insan ateisttir.
    Ernest Hewingway

Her dakika övülmek isteyen bir Tanrıya inanamam. - Friedrich Nietzsche

Din insanın ciddiyetine ve saygınlığına bir hakarettir. Onunla veya onsuz, iyi insanlar iyi işler, kötü insanlar kötü işler yapabilirler. Ama iyi insanlara kötü işler yaptırmak dinin işidir.
    Steven Weinberg

Özlü sözler kişisel görüş belirtir, dolayısıyla ben de "Hepiniz yalansınız, yaşasın patates tanrısı" desem patatese inanlar bunu da delil gösterebilirler. Yine Müslüman olan kişilerin özlü sözlerini de paylaşabiliriz -ki gerek yok-.

----

Bir de bir noktaya dikkat çekmek istiyorum, sen ne yaparsan yap, bir insan istemedikçe inandığı veya inanmadığı bir şeyden dönmez. Dolayısıyla ne Sipahi1453'ün "Arkadaşlar her şeyiniz sağlam, hadi Allah'a inanın!" tutumu ne de ahmet360'ın "Hepiniz kandırıldınız, hadi Ateist olun!" tutumu doğrudur.Zaten konunun amacı inanışlarınızı başkalarına empoze etmek değil arkadaşlar. Gözünüzü seveyim bir ilk posta göz gezdirin, konunun amacı aklınıza takılan ve cevap aradığınız şeyleri insanlarla tartışmak. Umarım bir daha böyle bir yazı yazmak zorunda kalmam, yoksa konu gerçekten çöplüğe dönebilir, amacı farklı olan arkadaşlar için son uyarım.
  7. Dînî Tartışma

Tevârîh said:
    schwalye said:
    "Cehennemde günahlarını çekip, cennete gitmek" diye bir şey mümkün değil(miş), (Müslüman olsan dahi). Yazarın dediğine göre İslamda ya cennet ya cehenneme gitmek var ki bunu ayetlerle desteklemiş. Yani öyle gözüküyor ki, hiç cinayet, tecavüz gibi işlere karışmadan da eğer günahların sevaplarından fazla ise cehnnemde ebedi olarak kalacaksın?!

Açıkçası yazı uzun ve ne yazik ki hepsini okuyabilecek kadar fazla vaktim yok, mümkünse söylediğin bölümleri koyar mısın?

Konunun geçtiği bölümden bir kesit:
    "...Şimdi çok daha önemli bir konuya gelelim ve bu konuda müslümanların çoğu ciddi bir yanılgı halindedir.

O da cehennemden cennete geçiş olduğunun zannedilmesidir.

Bu konudaki ayetleri vereceğim tabi ki, fakat önce konuyu toparlayayım. "İçerisinde zerre kadar iman olan, cehennemde günahlarını çektikten sonra cennete girecektir" düşüncesine Kuran'dan asla varılamaz. Zira Kuran'da cehennemden cennete geçiş olduğunu söyleyen tek bir ayet bile yoktur. Yani cehennemin kendisi gibi, cehennemin içinde olanlar da ebediyen orada kalacaklardır.

Ali İmran 88 - O lanet içinde sürekli kalacaklardır. Ne azap hafifletilecektir.Onlardan ne de yüzlerine bakılacaktır onların.
    Zühruf 74 - Suçlular ise cehennem azabının içinde sürekli kalacaklardır.
    Araf 36 - Ayetlerimizi yalanlayıp onlar karşısında burun kıvıranlara gelince, bunlar ateşin dostlarıdır. Sürekli kalacaklardır onun içinde.

Bu ayet örnekleri çoğaltılabilir, onlarca ayet vardır bu şekilde. Bu ayetlerin öncesine baktığımızda "Allah'ı, Kuran'ı, peygamberi ve ahireti inkâr edenlerin cehennemde sonsuza dek kalacağı" anlaşılıyor.

Peki ya müslümanlar? Günahkar bir müslüman da iman sahibi olmasına rağmen sonsuza kadar cehennemde kalabilir mi? Evet, eğer cehenneme girdiyse, oradan çıkması söz konusu değildir. Bakın şimdi:

Bakara 275 - O ribayı yiyenler, şeytanın bir dokunuşla çarptığı kişinin kalkışından başka türlü kalkamazlar. Bu böyledir, çünkü onlar, "Alış-veriş de riba gibidir." demişlerdir. Oysaki Allah, alış-verişi helal, ribayı haram kılmıştır. Kendisine Rabbinden bir öğüt gelip de yaptığından vazgeçenin geçmişi kendisine, işi Allah'a kalmıştır. Yeniden ribaya dönene gelince, böyleleri ateşin dostlarıdır. Sürekli kalacaklardır orada.

Riba denilen şey, faiz/tefeciliktir. Paranızın değerini kaybetmesini önleyen banka faizinin buna dahil olduğunu zannetmiyorum, fakat şimdi bunun tartışmasını yapmayalım, esas işaret etmek istediğim mesele o değil. Haksız kazanç elde edecek büyüklükteki o astronomik banka faizleri, tefecilik kesinlikle haramdır. Ve Allah, tefecilik yapıp tövbe ettikten sonra yeniden tefecilik yapanların sonsuza dek cehennemde kalacaklarını söylemektedir bu ayette.

Peki şimdi bir soru, tefecilik yapan bir insan müslüman olamaz mı? Tövbesini bozan bir insan müslüman olamaz mı?

Eğer cehenneme giren bir müslüman cezasını çektikten sonra cennete girecekse, neden faiz yiyen müslümanın cehennemde sonsuza kadar kalacağı söyleniyor Kuran'da? "Orada ebediyen/sürekli/sonsuza dek kalacaklardır" ifadeleri bulunmasına rağmen müslümanlar, neden bir müslümanın sonsuza kadar cehennemde kalmayacağına inanıyorlar?

Bu inanış o kadar yaygın ve yanlıştır ki, sebebini anlamak mümkün değil.

Kuran'da "günahlarının bedelini cehennemde ödeyen bir müslüman, cennete gidecektir." anlamına veya imasına gelen hiçbir cümle yoktur.

Yani anlayacağınız, cennet de ebedidir, cehennem de.

"Tamam cehennem ebedi ama içindekiler ebedi değil" şeklinde bir görüş de vardır.

Şimdi Allah aşkına size bir soru sormak istiyorum, olimpiyat meşalesi mi bu arkadaşım? Süs olsun diye mi yanacak cehennem orada?

Yalnızca bir ayet bende "acaba cehennemden cennete geçiş var mıdır?" şüphesi uyandırmıştı, o ayeti vereyim:

Hud 107 - Rabbinin dilemesi hariç, gökler ve yer durdukça onlar orada hep kalacaklardır. Rabbin, dilediğini öyle bir yerine getirir ki!...

Bu ayetteki "rabbinin dilemesi hariç" kısmı bende bir soru işareti oluşturmuştu açıkçası. Fakat bu daha çok "Allah dilediğini yapar, Allah'ın gücü her şeye yeter" manasında bir sözdür. Örneğin Allah tüm insanları, cenneti ve cehennemi de yok edebilir, buna gücü vardır. Fakat böyle bir şeyi yapmayacaktır, zira Allah söz vermiştir ve Allah'ın vaadi mutlak doğrudur. O sebeple bu ayetten de "cehennemden cennete geçiş" anlamı çıkarmak, çok zorlama olacaktır.

Müslümanlardaki "cehennemden cennete geçiş" inancı sanırım bazı hadislerden kaynaklanıyor, fakat Kuran'da bunu ima eden tek bir ayet bulunmamaktadır. Hatta ve hatta Kuran, cehennemin sonsuz olduğunu söylemekle kalmayıp, "cehennem sonsuz değildir" diyenleri de deşifre etmektedir:

Bakara 80 - Dediler ki: "sayılı birkaç gün dışında ateş bize asla dokunmayacaktır." De ki: "Allah'tan bir ahit mi aldınız! Allah, ahdine asla ters düşmez. Yoksa siz Allah'a isnat ederek, bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?"

Ve özellikle aşağıdaki 2 ayeti de lütfen dikkatle okuyun.

Ali İmran 23 -  Şu kendilerine Kitap’tan pay verilmiş olanlara bak, aralarında hüküm vermesi için Allah’ın Kitabı’na çağrılıyorlar da içlerinden bir zümre yüz çevirerek dönüp gidiyor.
    Ali İmran 24 - Bunun sebebi onların, “ateş bize sayılı birkaç gün dışında asla dokunmayacaktır” demeleridir.Uydurmuş oldukları yalanlar, dinlerinde kendilerini aldatmaktadır.

"Müslümanlar için cehennem hayatı sonsuz değildir" demek, Kuran'daki "ateş bize sayılı gün dışında dokunmayacaktır" diyenlerin iddiasıyla aynıdır. Ve Allah bu tutum için "uydurmuş oldukları yalanlar, dinlerinde kendilerini aldatmaktadır" ifadesini kullanır ve burada müslümanlardan bahseder. Bu ayetlerde sadece yahudilerden veya hristiyanlardan bahsedildiğini ileri sürenlerin Kuran'a dayandırabilecekleri tek bir mantıklı izahları yoktur.

Ayetler bu kadar netken, "azıcık iman sahibi olan bile cehennemden cennete geçecektir" diyebilmek için insanda cahil cesareti olması gerekir. Allah'tan korkarım ben arkadaş..."

Daha fazla kısaltırsam konu bütünlüğü bozulabilir, burada geçmekte.
  8. PewDiePie | Brolar tanışma tartışma platformu.

@Courage

Courage said:
    Sierra Maestra said:
    Yap o zaman. Kim tutuyor?
    Stay a while and listen, usta geymır.
    Sierra Maestra said:
    Komik adam işte, komik.
    Şaka mısın? Adamın komik olup olmadığını mı sorguladım da, böyle bir cevap veriyorsun? Sanki babanızın oğluymuş gibi sahiplenmişsiniz. Ha eğer istiyorsan, komikliği hakkında da iki kelam ederim.
    Sierra Maestra said:
    Ama o adamı zaten milyonlarca kişi takip ediyor.
    Zayn da müslümanmış biliyor musun? =/ Milyonlar takip ediyor diye, kalanı da gerizekalı mı oluyor yani? Tuhafsınız.
    Sierra Maestra said:
    Sırf anırarak mı geldi? Sonuçta çabası var, 1.400 video çekti, yükledi.
    Peki bu 1,400 video ile neye dayanarak bu adam gamer diyebiliyorsunuz? Happy Wheels, Amnesia vb oyunları oynayıp videosunu yüklemek oyunculuk mu oluyor yani? Ona bakarsak bir yığın Youtube kanalı var, zaten önüne gelen X Gaming, Zart Gaming, Zurt Gaming diye çöplüğe döndürdü Youtube ortamını. Kimin eli nerede belli değil. Bu adamlar da pek ala ön plana çıkabilirdi. Peki bu adamın farkı ne? Amnesia gibi tutmuş bir oyunu oynayıp, sonra da videodaki içeriklerden "bakın ben çok doğalım, hadi benim repliklerimi Youtube'da video olarak paylaşın" yapmasından başka bir şey değil. 1,400 videosu ile tutmuş derseniz, işte o zaman komik olur bu adam. Anca buna gülerim.

Çektiği videoların birinde almış kız arkadaşını yanına Amnesia oynuyorlardı. Etraf zaten ışıklı, yanında kız var. Kız zerre korkmuyor, bu eleman yerinden hopluyordu. Kimse kalkıp da, bunda samimiyet bulmamı beklemesin. Düpedüz aldatmaca bu.
    Sierra Maestra said:
    Sen 10.000 video anırıp koy, geç onu o zaman. İnsanlar oturduğu yerden çok güzel laf atıyor.
    İtiraf et, Directioner' mısın, Beliber'cı mı? Kıyasa bak "10.000 video yap, geç onu =(("

Bana ne yahu? Bana ne? İstediğimi söylerim bu adam hakkında. Sanki küfür etmişiz gibi verdiğiniz tepkiye bakın. Adama kıçı kırık videolar üzerinden "Bu adam gamer hacı" diyorsunuz, sonra kalkıp demediğim bir şey üzerinden laf atma gayretine girişiyorsunuz. Adamın komikliği çok da umurumdaydı sanki. Dilediğiniz kadar anırmalı, işemeli videosunu izleyin, zerre umurumda değil. Fakat kalkıp da bu adama gamer demeyin. Ayıptır, günahtır.
    Courage said:
    Sierra Maestra said:
    Yap o zaman. Kim tutuyor?

Şimdi her nedense toplanma amaçlı bir başlık nefret kusulan mekana dönmüş, ne nefret edeni varmış bu adamın böyle. Öncelikle sevmezsin, takip etmezsin ama "Huağğ işemeli sıçmalı videonun nesine gülüyosunuz yeaa" diyip, birkaç ergen grubu olan Biebercılar vs. İle bunu bağdaştırman yanlış. He sen çok müthiş, kültürlü bir insan olabilir, 17. Yüzyıl İngiliz Tiyatrolarına da gülenilirsin ama bu adamın sevenlerine de böyle yaklaşman akıl karı değil. Ben gülüyorum arkadaş,  seviyorum da takip de ediyorum.

Gamer lafına gelince, adamın işi bu adı üstünde "Oyuncu". Oyun da oynuyor parasını da kazanıyor ve bu tabirin gerçek kullanımı da iddia ediyorum BUDUR. Nasıl basit bir örnekle öğreten (teach) ve bundan para kazanan teacher oluyorsa, oyun oynayıp para kazanan da Gamer tabirini karşılar benim gözümde. He tabiri değiştirirsin sen Youtuber dersin başka bir şey dersin beni bağlamaz.

Onu körü körüne savunduğum yok, zaten aptallık olurdu. Ama yiğidi öldür hakkını yeme derler. Sana göre "anırmalı" videoları gayet eğlenceli buluyorum zaten amacı eğlendirmek ötesi yok.
  9. Dînî Tartışma

Modlar tarafından mı bilmiyorum,konu kilitlenmiş, tekrar açıyorum.

Megadeth'e katılıyorum, hiçbir şeyin cezası sonsuz acı olmamalı (Önceki mesajlarımda verdiğim örneklerin dışında). Bununla birlikte bu sonsuz acıyı hepimiz çekebiliriz. Bu konuda bir arkadaş michaelsikkofield'ın bir yazısını vermişti okudum ve yazarın dediğine göre "Cehennemde günahlarını çekip, cennete gitmek" diye bir şey mümkün değil(miş), (Müslüman olsan dahi). Yazarın dediğine göre İslamda ya cennet ya cehenneme gitmek var ki bunu ayetlerle desteklemiş. Yani öyle gözüküyor ki, hiç cinayet, tecavüz gibi işlere karışmadan da eğer günahların sevaplarından fazla ise cehnnemde ebedi olarak kalacaksın?!

Bir göz atmanızı tavsiye ediyorum, yanlışım varsa düzeltiniz.
    http://michaelsikkofield.blogspot.com/2012/10/insan-din-ve-kuran.html
  10. PewDiePie | Brolar tanışma tartışma platformu.

Seher Akıncısı said:
    Eeeyooo, böyle bir konunun varlığını keşke daha önce görseymişim, bir iç dökeyim bakalım kanalın haliyle ilgili.
    Ben uzun bir süre bazen sık sık bazen de nadir olarak Felix'in videolarını takip ettim, ve söyleyebilirim ki videoların kalitesi zamanla düşmeye başladı. Bir zaman göstermem gerekirse yaklaşık 7.5m takipçisi varken doom 2 serisine başladığı sıralar, halbuki bundan da önce her açıdan mükemmeldi, güldürüyordu ve bazı lets play'leri gerçekten masum reaksiyonların bu kadar komik olabileceğini gösteriyordu, işte bu sıralarda işin içine rastgele acemi hazırlanmış indie oyunları girmeye başladı, olabilecek en saçma oyunları oynadı ve tam bu sıralar kalite yavaş yavaş düşüyordu, örneğin gereksiz birsürü gey şakası yapıyordu. Bunların ardından, izleyiciler nedense birbiri aralarında Toby ve Pewdiepie gibi bölündü ve Pewdiepie hayranları heryerden çıkıp araları tutuşturmaya başladı, tıpkı Dota2 sayfalarına girip ölümüne Lol'ü savunan kişiler gibi. İşler böyle giderken kendisini Youtube'dan çıkarmayı planlayan ve bunu yapmak için çalışıp duran bir grup işi gücü olmayan mahluk ilk önce kendisinin ateist olduğunu, ardından sadece paraya önem verdiğini ve son olarak pedofil olduğunu kendi sayfasında duyurmak için ellerinden geleni yaptılar ve Pewdiepie hayranları bunların ardından normalden çok daha fazla hırçınlaşmaya başladı, Felix hakkında görüşünü söyleyenlere ölümüne küfrettiler ve bağırıp çağırdılar, böylece Pewdiepie'ın internetteki kötü şöhreti de sonunda oluştu. Ama bütün bu olanlardan sonra benim düşünceme göre Felix bir nevi karanlık çağdan çıktı ve Walking Dead ve Heavy Rain serilerinde tek işinin saçmalamak olmadığını gösterdi, ardından kalitesini son hızda devam ettiren Fridays with Pewdiepie, Scribblenauts, Last of us ve Charity'ler derken herşey yerli yerine oturdu, en çok Subscriber'ı olan 2. sayfa oldu, daha önce birbirlerini aynı yerde görmediğimiz diğer Youtuber'larla da videolar çekti, kendini yine sevdirdi. Sonuç? Ne olursa olsun para bu adamı bozmadı, seviyoruz seni Felix.

here_comes_the_brofist_by_buru_the_blue-d50h488.jpg

Katılıyorum, bilimum Çin Japon yapımı psikopat ve saçma oyunlara dalınca ben o serileri geçtim zaten. Yalnız bilmiyorum Last Of Us serisinin başarısı mı, bir anda 5-6 milyondan coştu herifin subscribe'ları.

Bu arada Marzia ile de evlensinler artık da rahat edelim :smile: Çok yakıştıklarını düşünüyorum ben.
  11. Dînî Tartışma

Yazımın başında dürüst olmamızı, yani bir bakıma objektif düşünmemiz gerektiğini söylemiştim.

Adam hayatı boyunca Hristiyan geleneklerine göre yaşayıp, Hristiyan bir çevrede yetişmiş hadi diyelim internetten aradı İslam'ı buldu ve seçti. Bugün bile değil Hristiyan, Alevi olanlara dahi ön yargıyla yaklaşılıyor, "Benim Alevi arkadaşlarım var" diyerek konuya giriyor ya adam, hakaret etse daha iyi.

Ayrıca yabancıların İslama bakışı bazı çevrelerce o kadar değiştirildi ki, tanıştığım yabancı insanlar "Siz Arap mısınız?" diye sorunca şok oluyorum. Evet, dışarıdan bakınca çoğu insana göre biz arkadaşın verdiği görsellerdeki gibi "Allah-u Ekber" nidalarıyla elindeki kalaşnikoflarla masumları hiç acımadan öldüren, her türlü pislik, tecavüz ve cinayete bulaşan tiplemeleriz.

Düşün artık Türkiye'de Budist denince oluşan "Bunlar ineklere tapıyomuş ehehehe", "Yollar hep inek dolu" izlenimini, Hristiyanlara karşı "gavur", "kafir" laflarını.

Açık söyleyeyim ben o Meksikalı kişi olsam bulamazdım İslam'ı. Allah'a şükür, peki ya onun hali ne olacak? Bu adamın İslam'ı bulmasını bekleyemezsiniz herhalde.

12. Dînî Tartışma

Din eğitimi konusundaki düşüncelerimi söylemek gerekirse, 5. Sene başlanmalı ufak ufak ama bence yöntem değiştirilmeli. Çok iyi hatırlıyorum ortaokulda diğer dinler ile ilgili sadece bir konu vardı ve çok çok yüzeysel geçiliyordu bunu geçtim atıyorum Hindu'da kast sistemi için "Halk kastlara ayrılmış.Bu ne kadar kötü bir şey, halbüki İslam'da öyle mi" paralelinde tümceler bulunmaktaydı. Şimdiki durumun da pek farklı olduğunu zannetmiyorum, her din eğitilmeli ama bırakın çocuk karar versin iyi mi kötü mü, din değiştirmeyecek ya. Bu farklı dinde olanların dışlanması olayı kesinlikle var bence bunu engellemek için hocalar öğrencilerle kapsamlı ve hoşgörülü bir biçimde konuşmalı.

91 soruya gelirsek keşke biraz inceleseydiniz evet 45-50 sorunun cevabı halen yok gibi. Ayetler kaybak gösterilmiş sonuçta çoğu soru ayetleri karşılaştırıyor.

Şimdi yazacağım örneği okurken, rica ediyorum dürüst olun.
    Meksika'nın Mexico City şehrinde doğdunuz. Ailenizle birlikte her pazar ayinlere gidiyor, vaaz dinliyorsunuz. Anneniz sizi bazen papazın yanına bırakıyor, diğer çocuklarla İncil'den sayfalar okuyorsunuz. Anneniz koyu bir Hristiyan, yanınızda sürekli hacınızı taşıyor, çevrenizde Hristiyandan başka kimse görmüyorsunuz.
    Dürüst olun! Müslümanlığın Hak dini olduğuna kanaat getirip İslam'ı bulur muydunuz bulamaz mıydınız? Ben ne yazık ki bulamazdım.

Şimdi Edison gibi insanların, Tesla gibi, Newton gibi dehaların bu kadar çabalayıp bugün bir çok kolaylığımızın sebebi olan adamların ebedi cehennem azabı çekmesi bana çok üzücü geliyor.

Ve o Meksikalı çocuğun, sizin, de çekmesini hazmedemem.

O Meksikalı hepimiz olabilirdik. Onlara da İslam hakkında bizim konuştuklarımız anlatılıyor belki. Müslüman olan Avustralyalı örneğini vermeyin Allah aşkına. Bugün dünyada 800 milyon Müslüman varsa, geri kalan 6.2 milyar insan, Afrika'da su bulamayıp ölen çocuk, Yahudi Soykırımında gaz odalarında boğulan çocuk cehennem azabı çekerken, bize Allah anlatıldığı, İslam anlatıldığı için sizce de fazladan şanslı doğmamış mıyız?
  13. Kalradya'nın Kaderi |Üçüncü Bölüm Yayınlandı, Keyifli Okumalar :)

burakb59 said:
    Daha yeni farkettim. Brova tamda söylediğin gibi '' Kalradya'nın Kaderi adında, roman tadında, leblebi yanında okumalık yeni bir hikaye ''

Teşekkürler, yalnız verdiğim uzun aradan olacak ki, pek ilgi görmedi açıkçası. 4. Bölüm de hazır beklemekte fakat henüz yeterince ilgi görmediğinden yayınlamanın anlamı olmayacak. Beklemedeyim :smile:
  14. PewDiePie | Brolar tanışma tartışma platformu.

Sierra Maestra said:
    Çok seviyorum şu adamı ya :smile: En son yardım toplamıştı su sorunu için. En sevdiğim youtuber. Gerçekten hak ediyor. *brofist*

Forumda Geymır geymır diye geçinenlere inat gerçek gamer bu adam. Parasını da kazanıyor, insanları da eğlendiriyor. Şimdi kazandığı paraya laf atıyorlar fakat 10 milyon subscribe'da temiz su kampanyası başlattı dediğin gibi. Az değil 250 bin dolar toplayacak ve şimdiden 150 bin kadar topladı yanlış hatırlamıyorsam.
  15. Dînî Tartışma

Noob Saibot said:
    Cennet müjdelenmeseydi allah neden yaratsın bizi o zaman.
    Ben de onu diyorum. bkz:
    "Biraz da farklı bir konuya geçiş yapmak istiyorum.

Bilindiği gibi Şeytan önceden Allah katında gayet değerli ve bildiğim kadarıyla da meleklerin hocası konumundadır. Daha sonra insan yaratılınca tüm melekler onun kendinden üstünlüğünü kabul ederken şeytan kabul etmez, Allah da onu şu anki konumuyla cezalandırır. Şeytan, Allah'a bana "Kıyamet gününe kadar vakit ver, insanlardan döndürebildiğimi yoldan döndüreceğim böylelikle onların benden daha üstün olmadığını anlayacak." gibisinden şeyler söyler.

Şimdi durum bu olunca, biz Allah ve Şeytan arasında tabir-i caizse girilen bir iddianın sonucu muyuz? Yani bizim yaşamımıza devam etmemizin sebebi Şeytan yoluna düşüp düşmeyeceğimizin ortaya çıkması mı?

Bir de hep yaratılış amacımızı merak etmişimdir. Hayatımız boyu başımızı secdeden kaldırmasak Allah bir şey kazanmaz, hayat boyu dini inkar etsek de bir şey kaybetmez. Bu durumda biz, sevap veya günahlarımızın sonucunu yaşayacak bir teste tabi tutulmuş kobaylar mıyız bir bakıma?

Yine az önceki konuya dönmek istiyorum. Allah her şeyi bildiğinden dolayı Kıyamet Vakti'nde şeytanın başarılı olup olmayacağını da biliyor ki bu da şeytanın en baştaki başkaldırışını anlamsız kılmıyor mu?

Fikirlerinizi bekliyorum."

Calradianın Bilgesi said:
    Fusuy said:
    Benle ayet değil de, dinlerin psikolojik, sosyolojik ve felsefi yönlerini tartışıcak bir baba yiğit yok mu? Cidden böyle bir adam arıyorum. Canım çok sıkılıyor.
    http://nisanyan1.blogspot.com/2013/07/sirincede-din-ve-akl-semineri.html
    Castiello said:
    Çıkar uğruna yaptıkları hareketler karakterini, psikolojisini, osunu busunu bir süre  sonra etkiler demiş. Mesela sınıftaki arkadaşının kalemini cebe atarsın. Bunun yanlış olduğunu bilirsin ama çıkar uğruna yaparsın. Gençliğe döneminde babanın cüzdanından para çalarsın. Bunun da yanlış olduğunu bilirsin ama market sigarayı veresiye vermiyordur o yüzden çalarsın. İlerleyen dönemlerde bir eve hırsızlığa girersin çünkü evin sahibi aksi dede bahçedeki ağaçlarından çocukken zırnık koklatmamıştır. Tüm mal varlığını çalarsın. Bu böyle ilerler ilerler. Psikopat olursun, psikolojik sorunların olmaya başlar. Bunu yapan ibnelere laf etmiş Erozbey. (Olayları örnek olsun diye verdim.) Yoksa doğuştan olan hastalara bir şey dememiş adam.
    Çok uç bir senaryo bu, ki böyle bir durumda devletin adamı cezalandırmayıp rehabilite edememesi gibi sorunlar da var. Ama şunu kabul etsek bile insanın yapabileceği en kötü şeyi düşünsek bile bence ceza dengeli ve hak edilen bir ceza değil. Kefaret böyle işleyen bişi değil. Erozbey olayı dramatikleştirmek için bebek tecavüzü örneğini verdi, evet sen bir bebeğe tecavüz ediyorsan o çocuğun ve ailesinin hayatını mahvediyorsun ömürleri boyunca. Kefaretini ödemesi için müebbet bile önerilebilir. Ama o çocuk ve ailesinin çektiği acılar öldüklerinde sonlanıyor. Yani biten belirli bişi. Bunun karşılığında cezası sonsuz acı olamaz. Sonsuz bebek tecavüzü gibi bişi bu.
    ben yazarken 2 yeni ileti

Bir nebze de olsa katılıyorum. Tecavüz, cinayet gibi suçlar insanların hayatını mahveder ve çok yüksek cezalar gerektirse de sonuçta insan mükemmel bir varlık değil, yaptığı anlık bir hatayı sonsuza dek çektiğini düşünsene.

Ama diğer bakımdan dikatatörler, savaş suçluları bence hak ediyor. Bu insanlar hayatını bunlara adamış. Josef Mengele, Srebrenica Katliamı'nın sorumluları mesela. Bir yerde görmüştüm atom bombasının emrini veren adam aradan 60 yıldan fazla bir süre geçmiş, yüz binler ölmüş hala pişman değilim diyor. Dolayısıyla dediğim türde insanların sonsuz eziyet çekmesi bence mantıklı olabilir.

Back
Top Bottom