Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Valla ne yalan söyleyeyim benim pek hoşuma gitmedi bu komplekslik açıklaması. Başka bir konuda da gördüm bunu. Sanki 200 iq gerektiren oyun yapsınlar diyoruz, çoğu şey kompleks olur diye kabul edilmiyor sanırım. CK3 seviyesinde bir derinlik elbette beklemiyorum ama mekanikler bana açıkçası sığ geliyor, özellikle diplomasi. Az biraz derinlik olmalı diye düşünüyorum, kendi fikrim bu. Tabii ki TW yine bildiğini okur, yukarıda dendiği gibi daha çok kitleye hitap etmek istiyorlar anlaşılan. Ancak bazı şeyleri modculara yıkmaları hoşuma gitmedi.

“Casus belli” oyunun tasarımına uygun değil bu oyunun diplomasi kısmının dizaynını baya zorlamak anlamına gelir bunun zorluğu ise bu noktadan sonra belli bence, mexxico zaman zaman ekonomi, snowballing gibi sorunları bize açıklarken yapay zekanın nasıl kodlandığına kulak verirseniz oyuna nelerin artık gelemeyeceği konusunu az biraz anlayabilirsiniz bence. O yüzden bannerlord SP kısmında içerik anlamında yeniliğe ve değişime aslında artık çok açık değil, tam sürüme kadar kod dizaynının müsait ettiği kadar 1-2 yenilik görürüz içerik anlamında o kadar, yoksa bence kimse diplomasi için dolu dolu bir şey beklemesin. Öte yandan savaş ilan etme nedenimizin kendi krallığımıza dönük itirafı güzel olmuş en azından ruh katacaktır oyuna. Oyunun bence yapması gereken şeylerden en önemlisi mekaniksel açıdan sağlayamadığı karakter serüveni hissiyatını en azından kültürel farklara vurgu yapacak şekilde geliştirdiği bir diyalog sistemi ile kurtarması. Tabii isterdim ki görevler şehir abilerine değilde lordlar ve entrikalara boğulduğumuz şekilde olsaydı.. neyse sağlık olsun, bu arada diplomasi tarafı için ittifaklar ve birkaç yenilik eklenecektir muhakkak.

Valla ne yalan söyleyeyim benim pek hoşuma gitmedi bu komplekslik açıklaması. Başka bir konuda da gördüm bunu. Sanki 200 iq gerektiren oyun yapsınlar diyoruz, çoğu şey kompleks olur diye kabul edilmiyor sanırım. CK3 seviyesinde bir derinlik elbette beklemiyorum ama mekanikler bana açıkçası sığ geliyor, özellikle diplomasi. Az biraz derinlik olmalı diye düşünüyorum, kendi fikrim bu. Tabii ki TW yine bildiğini okur, yukarıda dendiği gibi daha çok kitleye hitap etmek istiyorlar anlaşılan. Ancak bazı şeyleri modculara yıkmaları hoşuma gitmedi.
Ben de hiç anlam veremiyorum bu oyunu basit tutma anlayışına.

Karakterlerin slot konusunda şunu düşünüyorum, karakterlerin 4 slotu olduğu gibi atlarımızda da zırh harici 2 silah taşıma slotu olmalı. Örneğin kalkanımı ve kargımı atıma asarak kılıç kalkan ok ve yay devam edebilmeliyim.

Bir kitap okumuştum adam aksiyonda 5 farklı silah çekiyor, ama çoğunu eyere asılı yerden çekip çıkarıyor.

Hem şöyle atın sağında bi kalkan asılın dursa hawali olmaz mı? :smile:

Ben de hiç anlam veremiyorum bu oyunu basit tutma anlayışına.
Ben şunu anlıyorum "La bu oyunu zor bu hale getirdik bir de bunları yaparsak 8 yılda ea sürer, basit oyuna dewamke"

Acı gerçekler modcular bizi uçurucak. Gönül her şey nativede olsun isterdi ama modlara karşı olan varsa şans vermesini öneririm. Bannerlord için demiyorum bunu, bende henüz denemedim bunda, ama warbandda en az 20 tane native warbanddan daha iyi ve daha zevkli mod var.

Ben şunu anlıyorum "La bu oyunu zor bu hale getirdik bir de bunları yaparsak 8 yılda ea sürer, basit oyuna dewamke"

Acı gerçekler modcular bizi uçurucak. Gönül her şey nativede olsun isterdi ama modlara karşı olan varsa şans vermesini öneririm. Bannerlord için demiyorum bunu, bende henüz denemedim bunda, ama warbandda en az 20 tane native warbanddan daha iyi ve daha zevkli mod var.
Düşüncende haklısın yoksa kim böyle bir oyunun co op modunun sıkıcı olacağını düşünebilir ki?

“Casus belli” oyunun tasarımına uygun değil bu oyunun diplomasi kısmının dizaynını baya zorlamak anlamına gelir bunun zorluğu ise bu noktadan sonra belli bence, mexxico zaman zaman ekonomi, snowballing gibi sorunları bize açıklarken yapay zekanın nasıl kodlandığına kulak verirseniz oyuna nelerin artık gelemeyeceği konusunu az biraz anlayabilirsiniz bence. O yüzden bannerlord SP kısmında içerik anlamında yeniliğe ve değişime aslında artık çok açık değil, tam sürüme kadar kod dizaynının müsait ettiği kadar 1-2 yenilik görürüz içerik anlamında o kadar, yoksa bence kimse diplomasi için dolu dolu bir şey beklemesin. Öte yandan savaş ilan etme nedenimizin kendi krallığımıza dönük itirafı güzel olmuş en azından ruh katacaktır oyuna. Oyunun bence yapması gereken şeylerden en önemlisi mekaniksel açıdan sağlayamadığı karakter serüveni hissiyatını en azından kültürel farklara vurgu yapacak şekilde geliştirdiği bir diyalog sistemi ile kurtarması. Tabii isterdim ki görevler şehir abilerine değilde lordlar ve entrikalara boğulduğumuz şekilde olsaydı.. neyse sağlık olsun, bu arada diplomasi tarafı için ittifaklar ve birkaç yenilik eklenecektir muhakkak.
Sahnelerdeki savaş formatını degisken-surdurulebilir yapacak, karşılaşmaları çok daha anlamlı kılacak büyük bir düzenleme pekala getirilebilir.

Tek endişem, düşman askerlerinin hepsini alacakları saldırı kararlari öncesinde nasıl hep beraber bir yerde görürüz? Kırmızı alan ayarlanır da spawnlari hep bu alan arkasından, içeriye gelecek şekilde mi yapabilirler, yoksa haritanın en son kısmına ek terrainler mi konulur her bir sahne için de, orjinal terraine bu görünür tüm düşman askerlerini barındıran ek terrain den, spawnlanan düşman askerleri girer..

Belli şartlar altında rassal etkenle birlikte dalga dalga saldırı kararı alan düşmanların olması, düşman askerlerini koca bannerlari ile birlikte görünür olarak bir yerde topluca görebilmemiz ama toplu ya da rassal olarak atanan bir taktikle spawn konumuna gelip saldırmalari.... Çok iyi olur ve bu beklediğim bir büyük değişiklik.

Viking dlc'si bu açıdan oyuna kattığı derinliğe bakılırsa bannerlord'dan daha kapsamlı bir içerik vadediyor. Görev yapısı, karakter gelişimi gibi konularda zaten Warband'dan iyi de.

Bir de casual oyuncu konusunda katılmıyorum bu tutuma. Bu oyunu oynayan kesimin orta çağ merakı vardır zaten. Olmayan da oynamasın. Bu yanlış bir politika. Asıl oyuncu kitlesine yapılan bir haksızlık olur çünkü. Aslında firmanın bu tutumu da günümüz oyun firmalarının oyuna bakış açısını gösteriyor. Herkese hitap etsin. Herkes kim abi? Hayatında oyunla Pubg ile tanışmış adam da varsın Bannerlord oynamasın ya.

Neyse artık Türkçe forumda yüzlerce vizyonsuz Osmanlı moduna katlanmaktansa yabancıların yaptığı got, lotr, viking temalı modları bekleyeceğiz anlaşılan. Hali hazırda yapılanları da var ama oyunun şu aşamasında pek tat vermez.

Düşüncende haklısın yoksa kim böyle bir oyunun co op modunun sıkıcı olacağını düşünebilir ki?
büyük ihtimalle üzerinde çok az durdular ve akıllarına çözüm gelmedi, yine büyük ihtimalle biri savaşa girerse durdururuz oyunu dediler ve o zaman sıkıcı olur çünkü sürekli savaşa giriyosun. Ama şu modcuların yaptığı, biri savaşa girince 1x hızda hareket edecek dünya gerçekten süper bence

edit, sadece savaş değil biri bir yere girince falanda durdururuz diye düşünmüş olabilirler.

Co op olacağına tavernlerde gezginlerle rassal olarak buluşup etkileşimde bulunalım, yeterli olur bence. Ne kadar yoğun bir Tavern etkileşimi, o kadar iyi. Bunu yapmalarını istemek, bildiğimiz coopu istemekten iyidir diye düşünüyorum.

Eknot: Sunucu sistemi böyle bir şey için nasıl tasarlanır, zerre anlamam ama komple bir coop bağlantı altyapısından daha kolay olacaktır.

Arkadaşlar 1.5.6 betayı yükledim en azından crash yemedim ama ana haritada oyun tutukluk ve donma yapıyor sık sık önceki versiyonlarda böyle bir şey yoktu sebebi ne olabilir bilgisi olan var mı?

Back
Top Bottom