Kuruluş "Osman"

Users who are viewing this thread

Kara Bey

Sergeant Knight at Arms
Diriliş "Ertuğrul" hayranlarına bir iyi bir de kötü haber var. Kötü haber bir daha ki sene Diriliş "Ertuğrul" olmayacak. İyi haber ise 2019-2020 sezonunda Diriliş dizisi "Osman Gazi" olarak devam edecek. Şimdiden yerimizi alalım. Çünkü ileride burası tarla olacak...

Osman Bey'i canlandıracak isim ise Burak Özçivit...

vPOJ9R.jpg

https://www.instagram.com/p/BpPYD00Ht6U/?hl=tr&taken-by=m.mehmetbozdag

İLK FRAGMAN

https://m.youtube.com/watch?v=CE-0hK8AI5g

Abuk subuk dualarla hayyatta kalacaksa, devlet adamlığındaki zekası yerine din ile kurulan bir devlet olacaksa yok ben almayayım. Başka bir propaganda dizisi gibi.  :meh:

Roffron said:
Abuk subuk dualarla hayyatta kalacaksa, devlet adamlığındaki zekası yerine din ile kurulan bir devlet olacaksa yok ben almayayım. Başka bir propaganda dizisi gibi.  :meh:

İlk 30 bölüm severek izlemiştim, sırf Roffron'un belirttiği durum yüzünden bıraktım izlemeyi. Yine aynı şeyi yapacaklarsa şunu(https://www.trtarsiv.com/izle/130143/kurulus-osmancik-1-bolum) arada sırada açıp izlerim tekrardan daha iyi.

[quote author=1ozturk02 Instagram]
Öldürende hayat verende yalnızca Allah (c.c)'dur. Burak Özçivit hayat verecek demek elfaz-ı küfre girer. Önce yazdıklarınıza dikkat edin. Sonra filminizi çekersiniz!
[/quote]

Dizinin kitlesi aynıysa arz talebe bakarak dizinin yine aynı olacağını az çok anlayabiliriz. Yine izlemeyeceğim.

ya ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama ertuğrul da çok saçma. hiç oturup bir bölümünü izlemedim, arada denk geldim. 3-5 kez birkaç sahnesini izledim ve ertuğrul'u tek başına bi kaleye yollasalar ertuğrul'un olmeyecegini ve kaleyi fethedecegini düşünüyorum. abi yıllar öncesinin battal gazisi veya tarkani ile ne fark var arada Allah aşkına. ertuğrul surdan ziplayamiyor bi, bi de bunda tek yemiyorlar galiba. her şekilde ertuğrul alıyor. dövüş sahnelerinde özellikle başımı ağrıtıyor, tv de çıkınca bizimkiler izlerken odayı terk etmek zorunda kalıyorum. yahu dövüşürken o kadar "iggahh", "haggk" gibi sesler çıkarıyorlar ki, baş felç. yav ben pek çok savaş filmi izledim, onda da böyle sahneler var ama buradakiler biraz hayvansı sesler çıkarıyor gibime geldi. kendi görüşlerim tabi bunlar.

muhtemelen bu dizi Roffron'un dediği gibi olacak.

Ya Allah Allah başrolün öldüğü hangi dizide görülmüş sen de? Saçmalıklar olacak tabi. Bu sizin bahsettiğiniz gibi aşırı düzeyde değil ayrıca. Ertuğrul savaşa girince ölmeyecek hissi herkeste var doğal olarak. Ölürse dizi biter zaten. O dönemin atmosferi, oba hayatı vs. insanların ilgisini çekiyor. Benim de ilgimi eski Türklerin yaşantısı çekiyor ondan sebep izliyorum.

Her şekilde Ertuğrul almıyor onlarca kez esir düştü. Tabi başrol olduğundan bir şekilde yırttı. 60 küsür ülkede izleniyor dizi. Dandik olsaydı bu kadar çok izlenme olmazdı. Tabi bir Vikingler veya GOT gibi dizilerin yanından bile geçemez. Karı kız sahneleri yok Muhteşem Yüzyıl gibi belki de ondan bu kadar tepki görüyor. Koskoca Kanuni'nin dizide gösterildiği gibi Hürrem'in cilvesiyle savaştan döndüğüne inanan kesimden bu beklenir zaten ona bir şey diyemem.

Eski Türkler böyle yaşıyoru geçtim adam daha Müslüman değil. Adama ben yakın zamanda Konya anahtarı verilir diye bekliyordum. Artık bi sultanlığı kalmıştı. Millet bunları sevmiyor.

Nerede yazıyor Müslüman olmadığı?

Ben Müslüman olmadığını sanmıyorum çünkü Şeyh Edebali faktörü var. Şaman veya Tengrist olan birisi Şeyh Edebali gibi birini meclisinde barındırmaz ona akıl danışmaz bence.

Eğer Ertuğrul'dan bahsediyorsa doğru diyor. Görünürde müslümanlardı fakat dizi de ki kadar dindar değillerdi. Bazı tarihçiler Osman zamanın da yavaş yavaş müslümanlığın benimsendiğini söylüyor. Hiç bir araştırma yapmadan "Ertuğrul has müslümandı kardeş." demek cahillik olur. Büyük ihtimal çomar kitlenin fazlalığından faydanılmak istediler Ertuğrul'u fazla müslüman göstererek. Bu da Türkiye'de tarihi dizi çekenlerin doğrularla çekmediğini gösteriyor ne yazık ki.

Ertuğrul'un aşırı dindar olduğunu ben de pek sanmıyorum. Neticede yeni yeni Müslüman olan bir topluluk. Ama Oğluna Osman ismi koyması (Bazı kaynaklar "Ataman" diyor fakat resmi olarak Devlet-i Âliye Osmaniyye devletin ismi.), Şeyh Edebali gibi faktörler bu ihtimali güçleştiriyor.

Osman dışında oğullarının ismi, ağabeylerinin ismi hep Türk kökenli. Belki Osman ismini de Müslümanlığa kayınca almıştır. Veya kendisi bu kararı almıştır. Yazılı kaynak olmayınca bilemiyoruz tabi.

Kara Bey said:
Ertuğrul'un aşırı dindar olduğunu ben de pek sanmıyorum. Neticede yeni yeni Müslüman olan bir topluluk. Ama Oğluna Osman ismi koyması (Bazı kaynaklar "Ataman" diyor fakat resmi olarak Devlet-i Âliye Osmaniyye devletin ismi.), Şeyh Edebali gibi faktörler bu ihtimali güçleştiriyor.
Bende Orhun diye görmüştüm ilk isim olarak

1323 tarihli Asporça Hatun vakfiyesi diye bir şeye rastladım. Asporça Hatun Orhan Gazi'nin eşi. Orada Osman Bey geçiyor mesela.

"Sultanü’l Guzat (Gaziler Sultanı) ve’l-mücahidin katilü’l-kefere ve’l-müşrikin es Sultan Osman han gazi bin Ertuğrul..."

Kara Bey said:
Nerede yazıyor Müslüman olmadığı?

Ben Müslüman olmadığını sanmıyorum çünkü Şeyh Edebali faktörü var. Şaman veya Tengrist olan birisi Şeyh Edebali gibi birini meclisinde barındırmaz ona akıl danışmaz bence.
O dönemim Anadolu Türkleri arasında Gök Tengri inancı hala vardı. Hatta bu günümüzdeki Müslümanlık Yavuz'un halifeliği alması ile başladı. Osmanlı'da hiçbir yönetici ve halk belli bir zamana kadar bu dizideki kadar Müslüman olmadı. Abartılan nokta bu. Durum böyleyken, tarihsellikten uzakken kimsenin izleyesi gelmiyor. Bu diziler sadece belli bir kısmı gaza getirmek için yapılıyor ve böyle devam ettiği sürece bu ülkeden ne bir Vikings çıkar ne GoT.

Back
Top Bottom