Osmanlı İmparatorluğu Neden Geri Kaldı?

Users who are viewing this thread

Osmanlı devleti nitelendirdiğiniz "neden geri kaldı" devrinde bile Amerikayı haraca bağladı II.Mahmud döneminde yeniçerileri kaldırabildi

Hah! Çok mu önemli bir başarı? Ki zaten, Osmanlı Amerika devletiyle doğrudan şavaşa bile girmiyor. Cezayirde ki, Türk Korsanları Amerikanların akdeniz ticaretine  zarar vermesi yüzünden bir süre haraca bağlıyor.

Yild said:
Osmanlı devleti nitelendirdiğiniz "neden geri kaldı" devrinde bile Amerikayı haraca bağladı II.Mahmud döneminde yeniçerileri kaldırabildi
Haklısınız hayırlı forumlar...  :wink: :wink:

colombos said:
Yiğit Gün said:
Osmanlı'nın geri kalmasının sebebi ;

Coğrafi Keşiflere Uyum Sağlayamamak
Taassup
Yobazlık
Aşırı Dincilik
Sistemlerin Yozlaşması

Sistemler yozlaşmasına hangi padişah dur dedi yahu?
2.Mahmut?
2 Mahmut gerçekten çok kudretli bir padişah olup iyi inkilaplar yapmıştır fakat mevzuya azda olsa geç kalınmıştı.

Çok geç kalındı çok. Bir de Abdülmecit'e "borç almamız şart" diye baskı yaptılar.(1854; Kırım Savaşı'nın ertesi) Nedense kimse buna değinmedi ama bu da inkar edilemez

Yiğit Gün said:

Taassup
Yobazlık
Aşırı Dincilik
Sistemlerin Yozlaşması

II. Osman, IV.Murat, III.Ahmet I.Mahmut. Daha sayayım mı ?

Khaluphes said:
Yiğit Gün said:

Taassup
Yobazlık
Aşırı Dincilik
Sistemlerin Yozlaşması

Onların sonlarını bir zahmet açıp baksan?

Osmanlı Devleti zaten Rus ve İngiliz tartışması yüzünden ayakta kalabilmiş.
o değilde beni hayretler içinde bırakan şu söz olmuştu,

"Gavurların onlarca yıl birbirine düşmesini bekledim, şimdi onlar birbirine düştü ama ben Padişah değilim." - II.Abdülhamit. Doğruluğu hakkında bir şey diyemiyorum malesef.

Osmanlı geri de kaldı çünkü zamana göre oldukça eski kafalıydı. Döneme ayak uyduramadı ve dağıldı. Hayır benim anlamadığım, Osmanlı koloni kursaydı ne olacaktı Allah sen? Kuracaksa Afrikada kursaymış kolonisini Allah Allah. Bu arada, II.Abdülhamid gene devleti iyi idare etmiştir.

Folcred said:
Osmanlı Devleti zaten Rus ve İngiliz tartışması yüzünden ayakta kalabilmiş.
o değilde beni hayretler içinde bırakan şu söz olmuştu,

"Gavurların onlarca yıl birbirine düşmesini bekledim, şimdi onlar birbirine düştü ama ben Padişah değilim." - II.Abdülhamit. Doğruluğu hakkında bir şey diyemiyorum malesef.

Osmanlı geri de kaldı çünkü zamana göre oldukça eski kafalıydı. Döneme ayak uyduramadı ve dağıldı. Hayır benim anlamadığım, Osmanlı koloni kursaydı ne olacaktı Allah sen? Kuracaksa Afrikada kursaymış kolonisini Allah Allah. Bu arada, II.Abdülhamid gene devleti iyi idare etmiştir.
Osmanlı zamanı bitince yıkıldı aslında. Zihniyet değiştirip sömürgeciliğe başlayamadı. Öyle "ha şuraya koloni kurup sömüreyim" diye bir olay yok. O zihniyetin kurulması da öyle kolay bir şey olsaydı inanın Osmanlı yapardı. Tarihteki olaylara gelecekten bakıp yorumlamak yanlış. Kim 1915 yılında bir Albay'ın 8 sene sonra cumhurbaşkanı olacağına inanabilirdi ki. Osmanlı geri kafalı olduğunu anladığında artık dönülmek için çoook geçti. Mesela şu anda da ileriden gelen bir adam bize geleceği anlatsa bir yerlerimizle güleriz. Olayların içinde şuanda anlamak zor ama inanın torunlarımız "dedelerimiz aptaldı herhalde göz göre göre izin vermişler resmen" diyecekler.

TRCY_Maresal said:
Khaluphes said:
Yiğit Gün said:

Taassup
Yobazlık
Aşırı Dincilik
Sistemlerin Yozlaşması

Onların sonlarını bir zahmet açıp baksan?

Mesele onların sonları değil. Mesele yozlaşmaya dur demeleri. Sultanların bu olaylarda suçlanacak yanları yok.

Dur dediler ama ne oldu? Bkz. II. Osman; Yeniçeriler tarafından işkence ile öldürüldü. Diğerlerini bilmiyorum ayrı mesele. Ama onların yanına III. Selim'i de ekleyebilirsin.(Nizam-ı Cedid)

Khaluphes said:
Yiğit Gün said:

Taassup
Yobazlık
Aşırı Dincilik
Sistemlerin Yozlaşması

Dur dediler , sonra headshot yediler.

Yeniçeriler çevik ve güçlü askerler abi tamamda çok paragözlermiş ya. Kösem Sultan vs. işin içine siyaset amacıyla bunları olaya karıştırınca iyice götleri kalktı.

Haklısın Colombos. Şimdi şartlar - sebepler dönemden döneme değişmiştir. Şimdi bu açıdan düşününce, bakış açımda değişti. Mesela, 1699'da Karlofça İmzalandığında bile Osmanlı Gücünü koruyabilmişti.

kafes sistemi,yeniçerilerin isyanları,ekonomik yönden zayıflık osmanlıyı bitirdi ordu sorunu(teknoloji) saydıklarımdan sonra gelir ki en kötü dönemimizde bile hasta adam denilen osmanlının ordusu çanakkaleyi düşmana çiğnetmemiştir bence kut-ül amare bile bunun göstergesi ne kadar unutturulmaya çalışılan bir zafer olsada

Adnan Menderes tabii ki de. Yeni Adnan Menderes de 23 nisan ve 19 mayısı unutturmaya çalışıyor.

Felix said:
Ya şu saçmalığı anlamıyorum. Kut-ül Amare'yi kim unutturmaya çalışıyor? Sanki tarihinizdeki her savaşı eksiksiz biliyormuş gibi "ÖNÖTTTÖRMYÖ ÇÖLÖŞÖYÖRLÖR" diyorsunuz.

Osmanlı arşivleri filan birinci dünya savaşında istanbulda ingiliz işgalinde yakılmıştır şuanki bilgiler o yüzden net değildir ayrıca iyice araştırılmadan edilmeden okullardaki tarih kitapları yazılıyor örnek veriyim daha 500 yıl önceki mohaç savaşında macar ordusuna 30 bin osmanlı ordusuna 100 bin denmekte ama bu konu tartışılmakta macar ordusunun mevcudunun 80 bin civarı olduğu da söylenmekte ki bu savaş dünyanın en kısa sürede kazanılan en büyük meydan muharabesidir tarihten bize sürekli birileri tarihimizi unutturmaya çalışıyor

Back
Top Bottom