Oyun Tavsiye Konusu - (Tavsiye istemeden önce mutlaka bakınız)

Users who are viewing this thread

Inquisition beğenmeyenler ya oyunu az oynayıp önyargıyla hüküm verenler ya da oynayıp Dragon Age Origins bekleyenler. Ki ikinci grup DA2'yi de aynı şekilde aşırı gömüyordu. DAO muhafazakarlığı yapmaya gerek yok. LOTR'dan ilham almış bir hikayeyi kendi özgün tarzıyla anlatıyor, kendi oyun mekanikleri var. İstiyorlar ki sonraki oyunlar da DAO'nun aynısı olsun, olmadığı için beğenmiyorlar. Gayet güzel oyunlar hepsi. Ama sen kendin hiçbir önyargıya kapılmadan oynayıp denersin vakti gelince, kendi kararını kendin verirsin.

Metro'yu ilk Exodus ile oynadım, yeni pc aldığımdan grafikleri iyi olan oyunları denemek istiyordum. O halde şimdi Game Pass'te de varken Metro 2033 redux ile başlıyorum oynamaya, ilk sırayı bu seriye vereyim. Hem Exodus'tan bir miktar tanıdık bir evreni var.
Niye böyle yapan çok kişi var ki acaba? Doğrudan devam oyunu Exodus üstelik. Aynı karakterler var, bunlarla tanışma, başından geçenler falan ilk iki oyunda olan olaylar. Keşke ilk oyundan başlasaymışsın ama geri dönüp oynamak da iyidir.

Inquisition beğenmeyenler ya oyunu az oynayıp önyargıyla hüküm verenler ya da oynayıp Dragon Age Origins bekleyenler. Ki ikinci grup DA2'yi de aynı şekilde aşırı gömüyordu. DAO muhafazakarlığı yapmaya gerek yok. LOTR'dan ilham almış bir hikayeyi kendi özgün tarzıyla anlatıyor, kendi oyun mekanikleri var. İstiyorlar ki sonraki oyunlar da DAO'nun aynısı olsun, olmadığı için beğenmiyorlar. Gayet güzel oyunlar hepsi. Ama sen kendin hiçbir önyargıya kapılmadan oynayıp denersin vakti gelince, kendi kararını kendin verirsin.

Niye böyle yapan çok kişi var ki acaba? Doğrudan devam oyunu Exodus üstelik. Aynı karakterler var, bunlarla tanışma, başından geçenler falan ilk iki oyunda olan olaylar. Keşke ilk oyundan başlasaymışsın ama geri dönüp oynamak da iyidir.

Dragon age i tavsiye ediyormusun hocam? Seriye baştan başlamayı düşünüyorum.

Oyunu bütün yan görev ve dlcleri ile bitiren biri olarak söylüyorum; Koskoca DA evrenindeki her haltı kalkıp tek bir kelimeye indirgerlerse (elf) bi zahmet insanlar beğenmez. Pekçok sosyal platformunda benzer eleştiriler aldı zaten oyun. Oyunun oyuncular tarafından verilen inceleme puanları 5-6 max 7 zaten. Kimsenin Origins beklediği yoktu, muhafazakarlık yaptığı da yok; ilk oyunu insanlar ağırlıklı olarak hikayesi ve eski tarz rpg elementleri yüzünden sevdi. Herifler güzel bir evreni ilk oyunla inşa edip 2. oyunda tökezleyip Inquisition'la da düzeltelim derken sıvadılar.Oyun kendini oynatıyor dedik zaten ama o kadar; hikayeymiş, mekaniklermiş, loremuş çöp oğlu çöp. 2. oyun zaten hack & slashın bir tık üstü, ilk oyuna kıyasla downgrade yemiş DA gibi bir şey.

Last edited:
Oyunu bütün yan görev ve dlcleri ile bitiren biri olarak söylüyorum; Koskoca DA evrenindeki her haltı kalkıp tek bir kelimeye indirgerlerse (elf) bi zahmet insanlar beğenmez. Pekçok sosyal platformunda benzer eleştiriler aldı zaten oyun. Oyunun oyuncular tarafından verilen inceleme puanları 5-6 max 7 zaten. Kimsenin Origins beklediği yoktu, muhafazakarlık yaptığı da yok; ilk oyunu insanlar ağırlıklı olarak hikayesi ve eski tarz rpg elementleri yüzünden sevdi. Herifler güzel bir evreni ilk oyunla inşa edip 2. oyunda tökezleyip Inquisition'la da düzeltelim derken sıvadılar.Oyun kendini oynatıyor dedik zaten ama o kadar; hikayeymiş, mekaniklermiş, loremuş çöp oğlu çöp. 2. oyun zaten hack & slashın bir tık üstü, ilk oyuna kıyasla downgrade yemiş DA gibi bir şey.
Bilgi ve deneyimlerini anlattigin için tesekkürler.

Gereksiz ve aşırı bir nefret var üstünden kaç sene geçmesine rağmen. Zevk meselesi tabi ama ortalama üzeri bir oyuna bok atmak hatalı ve eleştiriler de birbirinin aynısı hep. https://www.metacritic.com/game/pc/dragon-age-inquisition/user-reviews?dist=negative Şurada seri 0 çakmış çoğunluk, Aralık 2014'te üstelik. Ben yıllar sonra indirimde GOTY olarak aldım mis gibi sorunsuz hatasız tüm içeriği tam şekilde oynadım. Oynayış yönünde her oyun herkese hitap edecek diye bir şey yok ama bu oyun MMO demek komik bir eleştiri. Baldur's Gate'le falan kıyaslanmış. O zaman gidip Pillars of Eternity, Divinity Original Sin 2 falan oynayabilirsiniz. DAO muhafazakarlığından başka bir şey değil bu. Lore da hikaye de gayet güzel. Saatlerimi gömdüm oyuna en çok sıkıldığım yer shard toplama olayıydı ki completionist felsefede oynamayı sevdiğim için o bile zevkliydi. Oyunun bir suçu yok, dediğim gibi buna bok atanlar DAO 2 ve DAO 3 gelsin istiyor. Eleştirilen yerler eleştiri değil. Mesela hikaye bok gibi denilip geçilmiş hep ama değil gayet güzeldi, oynaması eğlenceliydi, tüm ek görevlerini yaptırttı. Sadece 2'ye ayrılmasını eleştirirdim ben ama o bile gayet güzel. 40-50 yaşındaki Star Wars fanboyları gibi davranıyorsunuz sadece. EP4 sonrası çekilmemeliydi çok kötü bik bik yaptılar, yıllarca prequel üçlemeyi yerin dibine soktular sonra sequel gibi yüzeysel fanfiction bir şey çıktı ortaya ve şimdi anlıyorlar ki aslında prequel filmler çok da kötü değilmiş.

Kimse bu oyun 10/10'dur demiyor. Ya da 30 yıl önceki mekanikleri kullanan, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi RPG'sidir de demiyor. Ama bir grup hater 0 attı diye de kötü oyun olmuyor.
bbb.png

Pozitif yorum yapanları yok mu sayalım şimdi? Baldur's Gate ile alakası yok diyen, MMO olmuş bu herkes anladı bok gibi diyen, oyun çıkışında bir kaç saat oynayıp çok bug var beğenmedim diyen 0 puan verdi diye kötü olmuyor.

Konuya daha fazla alakasız ileti olmasın diye son kez yazayım: bunu söyleyen ufak bir azınlık değil, DA serisini oynamış olan oyuncuların çoğunluğu. Zevk meselesi ve muhafazakarlık benzeri tabirler beğenenlere daha uygun kısaca zira ısrarla "hiç de değil" şeklinde savunulmaya çalışılıyor. Merak edenler biraz araştırma yapıp Origins-2 ve Inquisition karşılaştırmalarını ve oyuncuların yorumlarını görebilir. Hikayesi ise yine son kez söyleyeyim "ÇÖP" , tabi zevk meselesi...

Uzun lafın da kısası; oyun kendini oynatır ama ilk oyundan sonra aynı derecede saracak bir oyun/hikaye beklentiniz olmasın. Bu oyunun forumda konusu da var oraya da göz atabilirsiniz yorumlar için:

Ben bunu çok yaptım. ME serisine de Andromeda ile başlamıştım. The Witcher’ı 3 ile başlayarak oynadım. Fallout’u ilk defa 4 ile oynadım. Sebebim de şu.

Çok sık oyun oynamıyorum ve genelde işim bitince yorgunluğu atmak ve eğlenceli vakit geçirmek için oyun oynuyorum. Can sıkan, çok uğraştıran bir şey çıkınca da direk kapatıyorum oyunu. Dying Light oynuyordum geçenlerde, oyunun ortasına kadar elimde hala sopa vardı. Birinin videosunu izledim adam geliştirmiş kendini. Sonra on dakika daha oynadım, dayanamayıp oyunu kapattım ve daha girmedim. Eski oyunlara bakınca kafamda “ulan bunun mekanikleri ölmüştür can çekişmeye gerek yok” diye düşünüyorum. Bu yüzden de yenisi varsa direk oradan başlıyorum. Şansıma da bu oyunların çoğu bu tarz insanları da uzaylı gibi hissettirmeyecek şekilde tasarlanıyor.
Aklımda çok bir şey kalmadı Metro ile ilgilim, muhtemelen beni çok da rahatsız etmez bu şekilde yapmış olmak.

Benim tek derdim basit bir şey için wiki gezip uğraşmamak ya da boş bulmacalarla can sıkıntısından patlamamak.

Hikayesi ise yine son kez söyleyeyim "ÇÖP" , tabi zevk meselesi...
Aaa ben senin zevkine çöp diyor muyum?

Aklımda çok bir şey kalmadı Metro ile ilgilim, muhtemelen beni çok da rahatsız etmez bu şekilde yapmış olmak.
Call of Duty'de Modern Warfare üçlemesinde MW3 ile başlayıp sonra MW1 MW2 oynamak gibi olur. Doğal olarak önceki Metro oyunları eski olduğu için eksiklik hissettirebilir sarmazsa oynayış tarafaında ama bence en önemlisi anlattığı hikayeyi tersten okumuş oluyorsun. Fallout 4'te bu çok olmaz evreni bilmiyorsan bile zorunda değilsin mesela. Diğer oyunların arasında da yüzler yıl oluyor o yüzden doğrudan devamı olan bir şey değil. Witcher 3 için firma uğraşmış falan farklı bir tarza geçmişler ama yine de W1-W2 oynanmalı, ya da W1 hikayesi öğrenilip W2 oynanmalı en azından gibi gibi. Yani şimdi Exodus'ta Annayı gördün biliyosun falan ama Last Light'ta ilk kez tanışacaksın, awkward olabilir biraz hatta komik. :grin:

Göreceğiz bakalım, zaten çok ısınmamıştım o kıza, belki de önceki hikayelerdeki yaşanmışlıkları tecrübelemediğim içindir. Dizinin bir bölümünde karakterlerin geçmişine gidiliyormuş gibi düşünürüm artık oynarken. ?

Kitapta daha detaylı anlatıyorlar demek ki, belki ikinci oyunda Anna'yı sevmemi sağlayacak daha derin olaylar yaşanıyordur diye düşündüm ama o kadar da şey olmadı. Yanlış anlaşılmasın, ona karşı bir sempatim var. Ama başka oyundardaki love interestler kadar beni etkilemedi doğrusu.

Metro serisini tamamen bitirdim. Redux oynadım. Harbiden seriye Exodus ile başlayarak yanlış yapmışım. Yanlış anlaşılmasın, en son olacak olanları bildiğimden değil, oynarken çok da sallamadım. Ama oyunu ilk oyundan başlayarak sırayla mükemmel bir şekilde oynayabilirdim. Önyargılı yaklaşmışım, ilk oyunların mekanikleri de oldukça taze ve kaliteliydi. Redux ise grafikleri çok iyi bir noktaya taşımış, remake gibi olmuş oyun neredeyse.

Metro 2033, Last Light'a göre daha eğlenceliydi benim için. Yaratıklar bana daha az kızgınlık yaşattı. Ama favorim kesinlikle Exodus. Bir oyun bu kadar mükemmel yapılamaz. Ne tam bir açık dünya, ne de linear. Attığın mermiyi dikkatle sayıyorsun, gizlilikte tribe giriyorsun. Grafikler zaten şahane. Her açıdan iyi, bir başyapıt. İkinci kezde en zorda oynadım ve ilk oynayışımdan çok daha zevk aldım oyundan. Zorluyken tek mermide gidiyor olmak mükemmel. Stealth ve oynanış da çok iyi yapıldığından hiç rahatsız etmiyor üstelik. İlk oynanışta kötü sonla bitirmiştim, bu defa iyi bitirdim. İyi sonla bitirmek sabır işiymiş, oyuna daha çok girmen gerekiyor ama sıkıcı olduğu anlamına gelmiyor. Daha çok veriyorsun kendini ve daha zevkli oluyor.

Sam's Story'i de oynadım. Bİr DLC için kaliteli, ama çok da beğenmedim doğrusu. Hikayenin biraz daha ABD kısmını ele almasını beklerdim ama hiç yer almadı. Temel merakım da buradan geliyordu.

Dishonored'ın ilk oyununu bitirdim. Oyunun mekanikleri çok iyi yapılmış ama hikaye anlatımı çok hoşuma gitmedi. Kendimi evrene ait hissedemedim. Mekaniklerin aşırı zevkli olmasıyla, evrenden kopuk olmam arasında devamlı bir çekişme yaşadım doğrusu. Şimdi Gamepass'den D2'yi indireceğim. Ama muhtemelen aynı hisleri bunda da yaşayacağım gibi.

Vazgeçtim, sanırım Gamepass Türkiye’de yokmuş. Satın al seçeceği çıktı sadece, 30 lira yine uygun ama vermek de istemedim.

Bioshock’a giriş yaptım hızlıca.

Bioshock Infinite oynamış arkadaşlar okumadıysa şu yazıyı okusunlar, her şeyi çok güzel açıklıyor.

İlk sahnede yazı tura atılırken ve şans topu gelirken anladıydım bu konuyla alakalı bir mesaj vereceğini, ancak bitirince beyin patlaması yaşattı. Böyle bir eseri ortaya koymak kolay iş değil, bu fikri bu şekilde ortaya koymak, özellikle de bir oyun yapılırken yüzlerce insanın ortak bir işte istenen bir sonuç ortaya çıkartması gerekirken hiç ama hiç kolay değil. Ellerine sağlık, çok güzel bir oyun olmuş.

Eğer halen oynamamış olanlarınız varsa ve aklınızın da temiz, algılarınızın açık olduğu bir dönemde olduğunuzu hissediyorsanız şimdi tam zamanı, açın oynayın ve dikkatle oynayın.

Bioshock bana acayip sıkıcı gelmişti, ilk Infinite ile başlayayım dedim ama bir süre sonra oyun sürekli gökyüzündeki metal daldan dala zıplayarak önüne gelene ateş ettiğin garip bir shooter oyununa dönüştü, saldım ben de.

çünkü en yenisi oydu. ilgimi çeken bir oyun olduğunda gidip 10+ yıllık serinin eski oyunlarını oynamak bana saçma geliyor, witcher'a da 3.oyun ile başladım ve 3 kere bitirdim, hepsi de gayet keyifliydi. 2. oyunu denediğimde %60'larda sıkılıp bıraktım, korkunç kötü bir UI ve kombat sistemi vardı, witcher 1'e de hiç bulaşmadım. pişman değilim.

bioshock infinite'in beni acayip sıkması birinci ve ikinci oyunu oynamadığımdan kaynaklanıyor olamaz bence

Yani zevk meselesi diye kenara çıkmak lazım galiba yoksa kesinlikle mantıklı bir şey değil gidip son oyundan başlamak. Bioshock 1-2 ayrıca 2016'da Remastered yapıldı o kadar eski değil. Hikaye olarak bağlayıcılığı var en azından ilk oyunun oynanması lazım ki Infinite'in ne kadar özenle yapılmış bir oyun olduğunu algılayabilesin.

Witcher 3'le başlayıp 2'ye geçersen herhalde sıkılırsın öeh. Birine SnK izlemesini önerirken gidin son sezonu izleyin animasyon kalitesi daha güncel mi diyorsun?

SnK'nın ilk sezonundaki animasyon kalitesi göz kanatan, hantal mekaniklerle dolu bir anime olsaydı büyük ihtimal git bir özet videosu izle sonra da son sezondan başla derdim, evet. mangası öyle zaten, ilk chapterdan okumaya kalksan 10 yaşında çocuğun çizimleri gibi çizmiş adam, ama yıllar sonra toparlamış güzel çizmeye başlamış, o yüzden takip ediyorum. mangasına da kimsenin 1.chapterdan başlamasını önermem, animeyi izleyip direkt animenin bittiği yer olan ch91'den yardırın diyorum ki en ideali o bence.

zaten artık öyle eski oyunlara çok bağımlı olan oyunlar yapılmıyor gördüğüm kadarıyla, herkes bir yeni sayfa açma peşinde. anca eski oyunlara bir-iki göz kırpmalar göndermeler falan oluyor, ki bu iyi bir şey. mesela 2018'de çıkan god of war buna çok güzel bir örnek. hikaye önceki oyunlardaki kratosun tamamen devamı olsa da hem isim olarak hem de hikayenin işlenişi olarak tamamen seriye yeni başlayacak olan insanları boşta bırakmadan bir şekilde senaryoyu ilerletmeyi başarmış adamlar.

last of us geldi şimdi aklıma gow deyince, dediklerime zıt olarak o oyunu da ilk oyunu oynamdan oynamak baya saçma kaçıyor. oyununa göre değişir diyeyim o zaman. bioshock infinite konusuna gelince ben başlamadan önce redditte falan sormuştum önceki oyunları oynamadım sorun olur mu diye, oynasan iyi ama oynamasan da olur demişlerdi, ben de oynamadım. hikaye olarak bu kadar bağlı ise neden bioshock4 yerine adında değişikliğe gidip infinite yapmışlar acaba

Back
Top Bottom