Warband ve PK ortamı öldü mü?

Users who are viewing this thread

Merhaba,
Aslında PW-PK ortamının öldüğünü düşünmüyorum. Sadece artık bir boşvermişlik havası var. İnsanlar eskiden -aslında yine çok da farklı değildi ama yine rol dönüyordu.- biraz daha role odaklıydı. PW veya PK ile çok da alakası yok bunun. PW'nin de PK'nında hemen hemen her sunucusunda bulundum. Çoğu eski factionu ve fact liderlerini onlar beni pek tanımasa da tanırım. Birkaç sebep sıralayabilirim ortamın neden öldüğüne dair bunlar;

1- İnsanların sabit roller peşinde koşması ve her zaman aynı şeyleri yapması. Örneklemek gerekirse, tüm rollerin yapılabileceği bir sunucuda ben asker olup millete ahkam keseceğim tarzında takılması ya da kralın her zaman kral olması, bir darbeyle yönetim elinden alınmak isteyince ağlaması.
2- Key bolluğu olan factin arkadaşlarıyla beraber savaş sonrası ağlarsa sunucuyu mahvedene kadar uğraşması.
3- Sabit fikirlilik. 1. durumun hemen hemen aynısı
4- İnsanların kendini genellikle üstün görüp insanları ezip oyundan soğutması. Örneğin; iyi bir kral, iyi bir general, iyi bir asker olunabilir. İlla sağa sola saldırmak, sürekli benim silahım ordum var diye insanların üstüne yürümek gereksiz agresif rollerden başka hiçbir şey değildir ama gel de anlat.
5- Sunucu ve admin kadrosunun sabit olarak karar vermesi ve tutucu olması. Örneklersek; A admini %95 ihtimalle arkadaşını savunur ve karşı tarafı çok da umursamaz. Sunucu olarak da, ben bir komutan, kral olarak istediğim taktiği yapabilirim. Buna yolları cartlarla kapatmak, kaleyi boş bırakıp sonra onları içeri kilitleyip öldürmek-killbox değil- vs. dahil ki gel gelelim bunlar tarihte bilindik genel savaş stratejileridir. Ek olarak da, iki taraf da birbirinden istihbarat alacak şekilde facte adam yerleştirmiş olabilir, bunda ağlanacak gücenecek bir şey yok. Her önüne geleni savaşsın diye alırsanız, savaşı ihanet yüzünden kaybedebilirsiniz. Çevrenizi iyi tanıyın, önünüze geleni askerim o benim diye almayın.
6- İnsanların genel olarak savaş istemesi ve bunu oyuncuların tüm rol isteğini kıracak şekilde yapması. Örneğin, günde 3-5 raid atılması, kazananın karşı tarafı ağır ithamlarla fact isimleri değişerek ezmeye kalkması, yenilen tarafın isim değişerek sövmesi. Elbette sinirlenip sövebilirsiniz kendi aranızda ama çocukluk yapmanın alemi yok.
7- Rol yapma isteği dışında sunucuya girip trollemek.
8- Adminlerin çok fazla arkadaşının olması. Evet, belki de en kötüsü bu. Yani çevre olunca ister istemez gelip, kanka bana şunu versene, bunu atsana, para versene gibi mevzular yaşanıyor. Çoğu serverda gördüğüm kadarıyla yapılmış bir olay bu. Hak verin vermeyin, gördüğümü söylüyorum.
9- Faction'lara aşırı fazla para verilmesi. Örneğin, bir krallığa 500 bin dinar niye verirsin? Herkes odununu stoğunu kendi kasardı eskiden. Bizzat ben oyunun tüm mekaniğini craftla vb. gibi şeylerle öğrendim. Askerlere maaş olsun diye eskiden 2-3k verilirdi geri kalan herkes rol yapardı. Şimdi 20-30 kişilik factionu giydirecek kadar para verilip ardından serverda random var deniliyor. Ne bekliyordunuz ki?

Daha aslında sayılabilecek bir sürü neden var. Şu oyunu ilk Vendetta, Botludere zamanından beri oynayan birisi olarak gördüğüm şeyleri sıralamaya, server açtığımda gördüğüm şeyleri anlatmaya çalıştım. Yani oyunu bitiren bir kişi değil, bu her zaman karşılıklıdır. Bir durumda ağlayarak, haksız olduğu halde çemkirerek davranan arkadaşlar her zaman bir ortamı mahvedecektir. Sizden ricam, herkesin kendini biraz incelemesi ve ona göre yorum yapmasıdır. Yanlış anlamayın, kimseyi ezecek küçük düşürecek bir şey söylemiyorum asla söylemem beni tanıyan bilen arkadaşlar vardır. Hep birlikte düzgün bir community kurabiliriz. Sadece kibrinizi biraz azaltın, genel olarak rol yapın, yapmış olmak için değil. Yapmış olmak için yaparsanız agresif roller harici rol öğrenemezsiniz. Umarım kötü bir şekilde alınacağınız şeyler söylememişimdir.
Son ve en önemli konu olarak, fact lideri ve üst yöneticilerinden biriyseniz olan biten durumlar sizin sorumluluğunuzdadır, genel anlamda seçtiğiniz her kişiyi savaşması için değil, rol yapıp gerektiğinde savaşmanız için size yardımcı olması gerekir. Hep bir arkadaş havasında olmamız gerektiğini unutmayın. Çeşitli roller gereği ihanetler vs. durumlar olabilir. Bunlar oyuna renk katan şeylerdir. Bir general olarak, askeriniz kötü bir şey yapar-rdm, lowrp vb.- ve onu faction'da hala onun tarafında olursanız -arkadaşınız dahi olsa- bu sizin hatanızdır. Adminlerin veya bir oyuncunun değil. Admin olarak ise tarafsız olun, adaletli davranın. Arkadaşınız dahi olsa, rol bile yapsanız. Yapmanız gereken tek şey adaletli olup insanları kırmadan nazikçe konuşmaya çalışmanız ve herkesi tarafsız şekilde dinlemeniz.

Saygılarımla,
General Alm.

FrozenInTime said:
Thorin said:
Bence Pw'yi öldüren şey Pk oldu. Çünkü aynı döngü mercenaries için de oldu, aslında sadece dışarıdan görmeniz bile anlamanız için yeterli. Şuanda hh vaktinde bile max 50 yi zorluyor. Pk geldi ne mi oldu bir kaç yeni item dışında, fps dropu dışında, öldükten sonra izleyememek dışında pek de bir getirisi olmadı gibi. Pw yi öldüren diğer etken ise bana kalırsa pw nin son aylarında ortaya çıkan toplama factionlar oldu. Savaş oyununun veya faction da bir oyuncu, asker olmanın anlamı nedir? Eline bir kargı alıp bir ata binerek rdm atmak ile oyun oynamaya başlayan kişiler ve yüklenen videolardan gaza gelip ''onlar yapıyor ben de yapayım nasıl olsa key bol'' kafasında yaşayan aptallar benim için asıl pw yi öldüren kişiler. Sunuculara ddos atmak ap ayrı bir saçmalık. Sanal bir ortam da benim sunucum şöyle böyle ayaklarına girenleri hiç anlayamıyorum zaten, hayır ne yani kendi sunucundan daha fazla kişi çekmesi senin o sunucu sahibine ve admin ekibine küfür edip ddos atma hakkı mı veriyor?

Sanırım bu konularda hiç birimizin eli temiz değil  :smile:  Her şeyi en güzel yerinde bırakmak gerekir. Bence kesin Bannerlord çıkınca Warband'ı yanında öldürüp kendisini de öldürecektir. Bunu çoğunluğun yakından bildiği her iki modda da yaşadık. Belki Bannerlord çıkmadan son bir Pk eventi düzenlense iyi olabilirdi ama eminim orada da rahat durmayanlar olur  :grin:

@Albert112

Beni niye etiketliyorsun kardeşim ölmesine sebep olan ben miyim? Adamın tek postu var onda da beni etiketlemiş.

karizma5816 said:
bence öldüren tek şey 600-2000 saat arası oyuncuların birçoğunda "otoblock" bulunması ve kullanılması bundan öncesinde 2-3 yıl önce kimse blok yapamazken artık kimse blok kaçırmıyor çok iyi native/nw oynadığını sandığınız insanların malesefki birçoğu otocu... oyunu zevk almak için değil sadece kazanmak için oynamanın çevreye ve insandaki ego duygusunu tatmin etmesini hep birlikte izlemekte bulunmaktayız.
Millete oto diyip esp kullanmak.. https://media.discordapp.net/attachments/642013120742686751/642013172504723496/Ekran_Alntsssss.PNG?width=1026&height=392

Back
Top Bottom