Twin Falls Mod

Users who are viewing this thread

  Okay, dupa vreo cateva zile de cercetari pe subforumurile de modding m-am hotarat sa introduc universul Twin Falls folosind un mod de Warband (total conversion). Voi incepe prin a spune ca voi incerca sa folosesc cat mai putine OSPuri si ca mai toate modelele si texturile, interfata s.a vor fi cat se poate de originale.
  Studiind forumurile si modurile deja iesite (sau na... in alpha/beta) am observat ca pot implementa folosind engine-ul M&B:W cam 90% din cate vreau eu sa realizez prin intermediul acestui joc. Totusi, *** am spus si mai sus, modul doar va introduce jucatorii in universul pe care l-am imaginat si la care lucrez de mai mult de jumatate de an.

  Ce vreau sa realizez totusi? La ce sa va asteptati?

  Dupa *** am observat, toti modderii se cam feresc de implementarea unei povesti pe care jucatorul sa o urmeze in lumea sand-box pe care ei o imagineaza (sau pe care o adapteaza, exceptie facand doar cateva). Eu ma voi baza pe poveste. Jucatorul nostru nu va avea mare putere (nu va putea cuceri cetati/orase de unul singur, de exemplu, decat daca acea cale pe care el a ales-o ii va permite sa apere, asedieze ceva). Personajele (lorzii, regii, eroii) vor avea personalitate (pentru ca personajele pe care eu deja le-am imaginat sunt descrise in cel mai mare detaliu pe hartie). E pacat totusi ca module systemul nu permite caracterelor expresii faciale (din cate stiu eu).

  Harta va fi mica, insa vor fi multe locatii de explorat. Sunt curios totusi *** voi reusi sa pun pe harta anumite chestii ce nu au voie sa lipseasca din Twin Falls (*** ar fi cele 7 ziduri imperiale, ce inconjoara regiuni intregi... sunt ca 7 ziduri chinezesti, puse una dupa alta  :shock:).

  De asemenea, pentru inceput vor fi putine iteme. Voi vedea dupa alpha daca mai bag sau nu.


 
Factiuni



Regatul Riveran
  Condus de tanarul rege Mark, regatul Riveran este singurul regat necucerit de imperiu. Regat pasnic dar foarte puternic, detine controlul celui mai puternic fort din tinut, Fortul de la Cascadele Gemene, a carui conducator este Alla de Reno, fiica maresalului De Reno.

Imperiul Dunelor
  Imparatul Haronglath, primul din dinastia sa, a reusit sa ajunga la putere folosindu-se de ordinul executorilor imperiali, a carui conducator era. Insa nu a participat mai deloc la crearea imperiului. Este ajutat de puternica vrajitoare Makaai, despre care se spune ca ar fi singura care a supravietuit drogului hakka. Haronglath conduce cu o mana de fier folosindu-se de executori pentru a elimina orice si pe oricine ii stau in cale. Regatul Riveran este urmatoarea sa tinta, iar armatele sale sunt deja pregatite.

Ordinul Dragonilor
  Pe vremea legendarilor dragoni, ordinul avea rolul de a face legatura intre oamenii obisnuiti si dragoni. Dupa plecarea creatorilor ordinului (dragonii), acesta s-a stins. Orice "fiu al dragonului" (*** li se mai spune) are sange de dragon in vene. De aceea, ei traiesc foarte mult si sunt foarte puternici. Se spunea ca un singur om din acest ordin putea rapune 20 de oameni bine antrenati. Bineinteles, foarte putini au trait sa confirme aceasta.

Hakka
  Cand, de dupa Dracon (planeta sora a Tharmisului), apare luna Hakka, si totul este luminat cu acea lumina rosie ca sangele, apar si fiintele Hakka. Fosti oameni, cuceriti de drogul emanat de luna, ei isi pot stavili pofta numai ucigand totul in cale. Marea lor majoritate sunt oameni normali transformati in bestii fara minte. Totusi, cativa devin vanatori hakka. Inarmati cu arcuri si sageti inmuiate in sangele lor otravit, acestia "recruteaza" din randul oamenilor normali. Vanatorii pot umbla si daca luna hakka nu a rasarit, insa cel mai des sunt gasiti in preajma bataliilor.

Orasele Marii
  Sunt trei orase libere, conduse intern si separat unul de altul, aflate pe tarmul sudic al continentului. Foarte rar participa la conflicte, in special daca in urma respectivului conflict au ceva substantial de castigat. Tot de aici pot fi inchiriate celebrele "Aerale", navele zburatoare ce traverseaza Marea Intindere de Apa, spre sud.

Ordinul Corbului de Gheata
  Nimeni nu stie *** a aparut acest ordin. Este format din cavaleri si calugari antrenati mental astfel incat au o rezistenta mai mare la drogul hakka (totusi, drogul castiga si in cazul lor, numai ca ii ia mai mult timp). Se spune ca dragonii au plecat din cauza corbilor (*** li se mai spune).



  Deocamdata atat. Voi mai posta informatii despre troop tier-uri si eroi, conducatori, personaje.

  Idei vor fi binevenite, si sper ca modul asta sa mai revigoreze putin forumul asta  :roll:.
 
  •   [REZERVAT]
      Features:

      [list type=decimal]
  • Harta modificata total
  • Locatii secrete (unele pot fi gasite doar explorand, altele vor fi deblocate de questuri)
  • Comenzile de atac, formatii, etc se vor auzi in timpul luptei (vocea comandantilor) -- se putea implementa asta inca din versiune 0.751 a M&B deci cred ca e posibil si acum
  • Batalii scriptate (mai ales bataliile legate de poveste)
  • Jucatorul poate alege sa joace cu caracterul propriu sau poate juca cu unul din personajele: Thorne (dragoni), Alla (riverani/hakka), Night (corbii), Bannon (imperiu). Fiecare vor avea storyline separat. (probabil asta va aparea in versiunea beta)
  • Peste 30 de side-questuri. (sunt gandite in jur de 20 pana acum)
  • UPDATE: Lipsa HP (deci Ironflesh va fi inutil)

  Vor fi adaugate si altele in functie de *** le scriu pe hartie.

  Nota: Nu anunt inca modul pe subforumurile de modding pentru ca inca nu am nimic facut. Urmeaza  :wink:[/list]
 
Foarte interesant  :smile: . Dupa ce am citit factiuniile am inceput sa ma gandesc imediat la *** ar putea arata armurile si blazonurile lor  .
 
Sincer ma asteptam sa fie 3rd person.Engine-ul e destul de slab,vede doar cate o "scene" si daca e prea mare e un lag insuportabil si caderi de frame,dupa mine e destul de limitat,multe optiuni sunt hardcoded.Uitati-va si voi cat a luat sa apara TLD,si inca e plin de buguri si nu e versiunea finala.Vrei batai de cap,foloseste engine-ul.Eu recomand Unreal Engine 3,sau poti astepta pentru 4,pan 2016  :lol:.Nu vreau inca un joc stil Mount&Blade.M-am lamurit ce iese,WFAS anyone?
 
  Ai auzit de WSE? In plus, modul asta va fi SP only si prin intermediul lui eu doar voi introduce universul Twin Falls comunitatii. Daca prinde, voi avea deja o baza de jucatori pentru Twin Falls:The Dawn of Alla.
 
Ce ziceti de unity?http://unity3d.com/unity/ ... Se pare ca este un engine destul de bun. Versiunea "lite" e gratuita si exista si suport de retea pentru multiplayer, de exemplu Photon Socket Server http://www.exitgames.com/Photon este gratuit pana la 50 de utilizatori.
 
Lup_Alb said:
Ce ziceti de unity?http://unity3d.com/unity/ ... Se pare ca este un engine destul de bun. Versiunea "lite" e gratuita si exista si suport de retea pentru multiplayer, de exemplu Photon Socket Server http://www.exitgames.com/Photon este gratuit pana la 50 de utilizatori.

Mai stiu inca un engine ca lumea, DX Studio, dar nah, eu vreau sa imi creez o baza de jucatori, asa *** am mai zis.
 
cred ca pot incalzi nitel degetele pentru niste 2D concept art daca doresti... numa' sa-mi spui daca ai gandit ceva anume pentru fiecare natie ori am eu mana libera.

EDIT: n-am mai stricat un creion pe-o hartie de foarte mult timp drept pentru care sa nu ma injuri daca nu iese ceva demn de maestrul Luchian....
 
Back
Top Bottom