Topkapı Sarayı Depolarını Açtı

Users who are viewing this thread

alamut said:
birşey demek istiyorum bu konuda geçen bir dergide okudum müzelerdeki deki kalkan ve kılıç gibi aletleri felan marmara denizine döküyorlarmış . bir araştırmacı yazarımız bunların birindeki kafalığı okumuş ve şok olmuş kafalık orhan beye aitmiş.okuyunca içim gitmişti biz bilmeden neleri kaybediyoruz diye :sad:

Onu hangi dangalak yapmış vea yaptırtmış,Şeytan dior Hak yarattı deme kendin gibi 2 3 manyak daha al yanına bunu yapanlara kafa göz...gerisini anladınız siz :razz:

ohşş, orgazmik lan....örme zırhlar, tüfekler, kılıçlar.
Beni oraya koysalar varya, böyle elim ayağıma dolaşır. Yalarım ulan!!!

beyler o bulunan miğferin resmini  koyuyorum kendim yükledim başka bulursam koyarım bakıyorum evde kitaplara felan

Heyecanlanan arkadaşlara İspanya-Toledo'yu tavsiye ederim. Nehrin karşısında, hisarın içindeki "eski Toledo" denen yerde neredeyse her köşe başında demir döven ustalar görmek mümkün. Hatta İspanyolca biliyorsanız ve derdinizi anlatırsanız (kesinlikle tek kelime İngilizce bilmiyorlar) size de ateşten demir çıkartmanıza veya kılıç zırh vs. dövmenize izin veriyorlar. Şehir UNESCO tarafından korumaya alınmış ve yeni olarak tek bina bile yapmak yasakmış (yeni Toledo bunun için var zaten :smile:). Bütün şehir Ortaçağ'dan günümüze aynen gelmiş gibi; surlar, taştan evler, adım başı kılıç, mızrak, zırh falan satan yerler.

Hele şehre girmeden birkaç kilometre önce iki katlı büyük bir kılıç "mağazası" var, içeri girdiğiniz anda yüzlerce kılıcın ve zırhın parıltısından ilk birkaç saniye birşey göremiyorsunuz diyeyim, gerisini siz anlayın. Ama tabii pala-şemşir falan yok, herşey Avrupa tarzı. Ayrıca bazı yerlerde birkaç güzel Japon kılıcı da var. Çelikten yapılan herşey çok kaliteli, zaten internet üzerinden kılıç-zırh siparişi alan sitelerin çoğu bunları Toledo'dan getiriyor.

Valthord Toledo çeliğinin namını dumuştum özellikle meç yapımında aşmış adamlar o meçlerdeki esneklik, sağlamlık ve estetik benim gibi meç sevmeyen bir adamı bile cezbediyor.

İspanyaya gidersem yahut giden sağlam birisini bulursam bir adet av tüfeği ve bir adet de meç sipariş edeceğim. Gidecek olanlara duyurulur :smile:

Bu arada bir arkadaşım evlerinin damında demirci ocağı kurdu ve kendi çapında kılıç, kama yapma çalışmalarına başladı. Haftaya beraber kılıç yapacağız eğer başarılı sonuçlar alırsak fotoğraflarını sizinle paylaşırım. Madem Toledolu ustalar eğri kılıç, pala ve şemşir yapamıyor biz yapmayı deneriz :smile:

:smile: kılıç yapıp hatıra olarakmı bırakacaksın yoksa bir amaç için kulanacakmısın :smile:

Not --> Tıkladım imzana :smile::smile:

DreamTr said:
:smile: kılıç yapıp hatıra olarakmı bırakacaksın yoksa bir amaç için kulanacakmısın :smile:

Ben kılıç da dahil hiç bir silahı hatıra olarak düşünmem sadece süs için bulundurmam. Hiç bir kullanım alanı bulamazsam talim yaparım kol kaslarımı geliştiririm :lol: Keçeye kılıç testiye kurşun isterük  :twisted:

Koyurtang said:
Ben de bu pala, şemşir, osmanlı yayı vs. silahlar için Türkî cumhuriyetlerden bir tanesine (Tataristan olur, Kazakistan olur) gitmeyi planlıyorum. Oralarda satılıyormuş serbestçe. Öyle duydum.

Türkiye'de de serbestçe satılıyor bunun için Orta Asya'ya gitmene gerek yok  :smile: Yalnız Türkiyedekilerin %99'u Çin malı hoş Türki cumhuriyetlerde de Çin malından başkasını biraz zor bulursun :smile: Türkiye'de 6136 sayılı kanun sebebiyle kılıç, kama, pala gibi kesici aletlerin üretimi yasak bu yüzden bunların üretimi yapılamıyor dolayısıyla bu sanatlar ölüyor :evil:  Buna rağmen Sürmene'de kama yapan ve çeliğe çifte su veren 1-2 usta kalmış sanırım ancak bunlar da çırak yetiştiremiyormuş yani çok yakında çeliğe çifte su vermeyi bilen son Karadenizli ustalar da kaybolacak :cry: Bir de duyduğum İstanbul'da sanırım Beyoğlu'nun arka sokaklarından birinde Ermeni bir demirci varmış ve eski usulle kılıç yapabiliyormuş :roll:

Trabzona bir dahaki gidişimde Sürmene işi bir iki bıçak ve kama alacağım (kama bulmak Sürmene'de bile çok zor. Ancak özel siparişle yapıyorlar bu da en az 150 kağıda patlıyor) koleksiyonumda Sürmene işi sadece bir çoban çakısı var diğer eksikleri de tamamlamalıyım :twisted:

Edit: Calradia'nın Bilgesi verdiğin linke tıkladım Han Savaşları 2. servera kaydoldum. Irk olarak Moğolları seçtim. Sen de 2. serverdaysan yardımlarını beklerim :smile:

En iyisi burdan araklayalım foruma yetecek kadar kılıç,zırh,tüfek falan.
Şaka da bir yere kadar;o silahları,zırhları Marmara'ya atana kadar müzeye falan verin.Meraklısı dolu forumda.Onlara verin.Haksız mıyım müzelerde birkaç parça eşya var başka bir şey yok hepsi Marmara'nın dibinde :sad:

Lord_Arthur said:
Şaka da bir yere kadar;o silahları,zırhları Marmara'ya atana kadar müzeye falan verin.Meraklısı dolu forumda.Onlara verin.Haksız mıyım müzelerde birkaç parça eşya var başka bir şey yok hepsi Marmara'nın dibinde :sad:

Ne demek Marmara'ya atıldı birader?Kim atmış nerde yazıor nereye atmışlar? Sorumlusu kim?

n1sanc1 said:
Lord_Arthur said:

Ne demek Marmara'ya atıldı birader?Kim atmış nerde yazıor nereye atmışlar? Sorumlusu kim?
n1sanc1 said:
alamut said:
birşey demek istiyorum bu konuda geçen bir dergide okudum müzelerdeki deki kalkan ve kılıç gibi aletleri felan marmara denizine döküyorlarmış . bir araştırmacı yazarımız bunların birindeki kafalığı okumuş ve şok olmuş kafalık orhan beye aitmiş.okuyunca içim gitmişti biz bilmeden neleri kaybediyoruz diye :sad:

Onu hangi dangalak yapmış vea yaptırtmış,Şeytan dior Hak yarattı deme kendin gibi 2 3 manyak daha al yanına bunu yapanlara kafa göz...gerisini anladınız siz :razz:
alzheimer much?

Ben anlamam muçh dan mach dan Senin ilgi alanın deilmi birader tarihi eserler nie bilinçlendirmiyosunda sahip çıkmamız hakkında gaz vermiosun :smile:

KursadAltug said:
Trabzona bir dahaki gidişimde Sürmene işi bir iki bıçak ve kama alacağım (kama bulmak Sürmene'de bile çok zor. Ancak özel siparişle yapıyorlar bu da en az 150 kağıda patlıyor) koleksiyonumda Sürmene işi sadece bir çoban çakısı var diğer eksikleri de tamamlamalıyım :twisted:
Ben geçen Sürmene'ye gittim, fantezi de dahil birçok çeşit dahi kılıç ve kama biçimleri de görsem, bu çok hoşuma gitti. Her ne kadar ben 300-700 arası bir fiyat beklesem de, dan diye 1000 TL lafını duyunca, ben bu kılıcı alıp da ne yapacağım diye sorgulattı kendimde. El yapımı olan kılıç (hâliyle) Hz. Ömer'in kılıcı deyince bilemedim, ne zamandan beri Türk kılıcı yatağan Ömer'in elinde olabilecek bir silah olsun dedim.
1000tlyata.jpg
Kılıcın işçiliği ve ayrıntıları çok güzel, ardındaki emek ve ustalık da bir o kadar.

Kılıç güzel de adamlar bilgisiz sanırım. Hz. Ömerle yatağan ne alaka ?

Ben sana profil link vereyim hacı. Sen benden kılıç iste yeterki. :smile:

https://www.facebook.com/sinan.ersen.77?fref=ts

Bu adam işin ustası bence. Yani ülkede her ne kadar yasaklar nedeniyle usta kalmasada, hala yaşam mücadelesi veriyor bu sanat.

Bak bu lazların bir yatağanı var. Laz yatağanı derler, " Blacksea Yataghan " olarakta adlandırılır. Bu kılıcın estetiği beni benden alıyor.

Blacksea Yataghan Tıkla

Ayrıca aşağıdaki linkten yığınla antika kılıç, kama vs. bakabilirsiniz. Anlamadığım bu kadar Türk kılıcı nasıl oluyorda, en iyileri yabancıların eline geçiyor.

http://www.oriental-arms.com/

Back
Top Bottom