Throat singing - Ataturk's Way

Users who are viewing this thread

Başlığı görenler doluştu gibi görüyorum .Uluğ Yabgu Mustafa Kemal'in bir sözü vardı tam olarak hatırlamadığım için dolaylı yoldan anlatacağım , Türk halk müziğini dünya müziği ile uyarlama hakkında .Ben Türkçe pop - rock'tan  pek haz alan birisi değilim ( Bazı şarkılar hariç ) .Sadede gelirsek throat singing diye bir müzik çeşidi var Türkçesi ise boğaz şarkısı (aslında farklı bir ismi var eski Türkçe'de ama günümüze ulaşamadı ve onu da maalesef bilmiyorum.) . Tengriist şamanların veya Şamanizm şamanlarının genelde kullandığı bir tarz müziktir .Ritüellerde kullanılırdı .Bunun yanında Jew's Harp (Ozark Harp) ya da bizim bilinen ismiyle Temir komuz .Temir eski Türkçe'de demir demektir [ (Timur buradan gelmektedir .Örnek ; Temür , Temir , Temur ) Not : Bunu kronolojik sıraya göre yazmadım . ] .Tengriizm zamanında sadece ritüellerde değil folk (halk) müziği olarak da kullanılırdı .Şimdi sizden ricam rock - throat singing vb. eski kültürümüzün batı kültürüyle uyarlanmış hallerini yani hümanizm örneklerini paylaşmanızı rica edeceğim . Hümanizm dememin sebebi katı olup :
- Ya olur mu breh ! Saz , kopuz ve elektro gitar ! Böyle bir şey olmaz , olamaz !111!!
Denilen kuralları yıkmaktır .Bildiğiniz üzre müziğin dili veya ırkı yoktur [bana sorarsanız ve tarafsız (empati kurabilen) olan herkese göre] .Hevesinizi kırmadan işte o an !!!111!! Karşınızda Bozkırın tuzlu bitkilerini yiyip eti lezzetlenen hayvanların ve o hayvanların etinden sütünden yararlanan bir oğlanın uyarlaması ! (önerim ek açıklamaları kapayarak dinlemenizdir .)

Bu abla çok güzel anlatıyor. Siz de öğrenebilirsiniz

Back
Top Bottom