Th1rteen R3asons Why(Ölmek İçin 13 Sebep)

Users who are viewing this thread

Aynı isimli kitaptan uyarlanma Brian Yorkey tarafından yapılan bir amerikan dizisi.
Dizinin hikayesi:
Clay adından bir oğlana, eskiden umutsuzca aşık olduğu ama intihar ederek ölmüş olan eski sınıf arkadaşı Hannah’dan içinde teyp kasetleriyle dolu bir ayakkabı kutusu geliyor. Bu kasetlerin içinde sınıftaki öğrencilerin bu kutuyu posta yoluyla birbirlerine yollamaları için talimat da var. Kasetlerde Hannah 12 kişiye ölümünde her birinin nasıl rol oynadıklarını ve neden intihar ettiğini 13 nedende anlatıyor.

Dizinin oyuncuları:
Katherine Langford(Hannah Baker,Dylan Minnette(Clay Jensen),Alisha Boe(Jessica Davis),Brandon Flynn(Justin Foley),Christian Navarro(Tony Padilla),Justin Prentice(Bryce Walker),Miles Heizer(Alex Standall),Ross Butler(Zach Dempsey),Kate Walsh(Olivia Baker),Devin Druid(Tyler),Tommy Dorfman(Ryan Shaver), Ajiona Alexsus(Sheri Holland),Derek Luke(Kevin Porter),Amy Hargreaves(Lainie Jensen),Sosie Bacon(Skye Miller),Brian d’Arcy James(Andy Baker),Brandon Larracuente(Jeff Atkins),Allison Miller(Sonya Struhl)

Açıkcası dizide en sevdiğim iki yardımcı karakter var;Tony ve Alex.
Tony’yi kendimle özleştirebildiğim için,gerek saçları gerek dış görünüşü,Alex ise her olayda gerçekci ve Hannah’a karşı duyduğu vicdan azabını belli ederek yaşaması. Diğerleri yalan söylemeye kararlıyken o doğru söylemeye karar vermişti.

En sevmediğim iki yardımcı karakter ise; Courtney ve Tyler.

Courtney'in başından beri sergilediği tutum çok rahatsız edici. Özellikle Hannah'ın arkasından uydurduğu dedikodu ve ölümü sonrası hakkında dedikleri. Tyler ise tam bir sapık. İnsanların fotoğraflarını çekmeyi meşrulaştıracak tipten.
Montgomery'nin Tylere yaptıkları her ne kadar affedilemez olsa da içimden bir ohh çektim yani.

Dizinin başrol karakterlerini inceleyecek olursak;

Clay Jensen: İçine kapanık, içinde bulunduğu sistemi pek umursamayan biri. Sosyal hayatında tek başına başarısız.  İnek olarak adlandırılabilecek biri
.

Hannah Baker:  Melankolik, içine kapanık ve biraz alıngan denilebilir.

Jessica Davis: Sosyal, Dışa dönük ve bir amigo.

NOT: Ağır spoiler içerir!

Anlatılan karakterleri doldurmayı başarmışlar. Hepsi hikayeye birşeyler katıyor. Ama benim için kilit karakter Tony. Onun varlığı, Clay ve hikayenin gelişimine çok etki etmiş. Clay'in karakter gelişimi de başarılıydı. Çünkü biz de her şeyi Clay kadar bilebiliyoruz, birlikte öğreniyoruz. Açıkçası dizinin sonunu beğenmedim. Çünkü dizinin sonu af edersiniz boktandı. 3. Sezona bırakmışlar her şeyi ve açık kapı bırakacağım diye bu kadar merak ettirilmemeliydi. Dizideki hatalardan biri de; Hannah gibi güzel ve açıkçası taş gibi bir kızın neden okulda popüler olamadığı. Bu da başka bir konu.

Dizinin artı ve eksilerinden bahsetmeden önce, kendi görüşlerimi anlatmak istiyorum.

Öncelikle dizinin beni en çok etkileyen yanlarından biri,günlük hayatta olan şeyleri ele alması, yani izlerken karakterleri birileriyle ya da kendinizle özdeştirebiliyorsunuz.

Filmdeki drama ve trajedi. Yani bazı sahneleri izlerken kendiniz onu o an yaşıyormuş gibi üzülüyorsunuz. Yaa bu da gerçekten olmuş mu diyorsun.

Beni en çok etkileyen yanı, başta dizide intihar sahnesini açıkça vermezler diyordum. Ama 13. Bölümün sonlarına doğru var. Yani Hannah bileklerini keserken sanki onla beraber ağlayıp onla beraber o acıyı yaşıyormuş gibi hissettim.
Bir başkası da dizide Hannah karakterinin her konuda haklı olmayışı. Mesela Clay a git diyor ama gitmemesini bekliyor. Kevin Porterdan kaçıp onun gelmesini bekliyor.

Artı ve eksileri ise

+ kendini izlettiriyor
+ duyguyu izleyiciye geçiriyor.

-Boktan bir final
-Dizideki mantıksal hatalar.

Ha bir de çok hoşuma giden şeylerden biri de sitesinin açılması ve dizi başlarında uyarıların yapılması . Site: 13Reasonswhy.info

Fragman 1:

Fragman 2:

Dizinin ilk sezonu izlemiştim.Duygusal bir dizi.İzlerken rahatsız olduğum zamanlar oldu.Ancak hepimizin hayatta problemleri var nedenlerini kasetleyip intihar mı edelim şimdi?Hem de o kadar savaş ortasında kalmış annesi babası kardeşi ölen çocuklar var şimdi.

Back
Top Bottom