Taleworlds Müzisyenler Topluluğu

İlgilendiğiniz enstrüman

• Klasik gitar

Votes: 11 13.1%
  • Akustik gitar

Votes: 12 14.3%
  • Elektro gitar

Votes: 28 33.3%
  • Bas gitar

Votes: 9 10.7%
  • Bateri

Votes: 12 14.3%
  • Flüt

Votes: 5 6.0%
  • Mandolin

Votes: 0 0.0%
  • Bağlama

Votes: 9 10.7%
  • Piyano

Votes: 14 16.7%
  • Keman

Votes: 10 11.9%
  • Diğer(Belirtiniz)

Votes: 11 13.1%

• Total voters
    84

Users who are viewing this thread

C.C.G. said:
Bir şarkının drum trackini bulursak, direkt kayıt deneyebiliriz. Ritim çalacak eleman drum trackin üzerine ritmi atar elindeki imkanlarla, solocuya gönderir, o soloyu atar, bassçıya gönderir, herkes sesleri uydurur bir diğerine. Çok kaliteli birşey olmaz ama eğlenceli olur ve gayet mümkün birşey. Ama cidden gönül vererek çalışılması lazım. Bence şu an iki kişiyiz, varsa bir bassçı forumda; bir grup eder.

Ben orta derecede bağlama çalıyorum. Amfi falan yok. Bir mikrofon bir de hoparlör var. Klasik gitar da var ama işe yaramaz herhalde. Sen bassçı filan arıyorsun. Ben anlamam  pek anlamam onlardan  :mrgreen:

ferevon said:
Bide çalmadan önce ne yapıyorsunuz? Ben böyle bi gün hiç çalmayayım sonraki gün oturayım böyle hızlı mızlı şeyleri çalamıyorum mesea, bir süre oturup elimi hareketlendirmem gerekiyor anca ondan sonra.
Bir tek bende mi tersi oluyor, ben şarkıya fazla odaklanınca çaldığım müddetçe hata yapmaya başlıyorum. Ertesi güne kadar çalmayıp ertesi gün tekrar denediğimde daha iyi ve rahat çaldığımı fark ediyorum. :grin:

hobeto13 said:
ferevon said:
Bide çalmadan önce ne yapıyorsunuz? Ben böyle bi gün hiç çalmayayım sonraki gün oturayım böyle hızlı mızlı şeyleri çalamıyorum mesea, bir süre oturup elimi hareketlendirmem gerekiyor anca ondan sonra.
Bir tek bende mi tersi oluyor, ben şarkıya fazla odaklanınca çaldığım müddetçe hata yapmaya başlıyorum. Ertesi güne kadar çalmayıp ertesi gün tekrar denediğimde daha iyi ve rahat çaldığımı fark ediyorum. :grin:
O işte yorulma kısmı dediğimde oluyor valla sende bi gariplik var herhalde :smile:

Şarkı öğrenirken 5 saat çalışıp yapamasam bile sabah uyanıp deneyince sular seller gibi akıyor. O normal bişey, ders çalışırken de etkili. Bilimsel birşey yani; uykudan önce çalışılan dersler, yapılan antremanlar uyku ile kalıcı hale geliyor.

seninkibendenkara said:
C.C.G. said:
Bir şarkının drum trackini bulursak, direkt kayıt deneyebiliriz. Ritim çalacak eleman drum trackin üzerine ritmi atar elindeki imkanlarla, solocuya gönderir, o soloyu atar, bassçıya gönderir, herkes sesleri uydurur bir diğerine. Çok kaliteli birşey olmaz ama eğlenceli olur ve gayet mümkün birşey. Ama cidden gönül vererek çalışılması lazım. Bence şu an iki kişiyiz, varsa bir bassçı forumda; bir grup eder.

Ben orta derecede bağlama çalıyorum. Amfi falan yok. Bir mikrofon bir de hoparlör var. Klasik gitar da var ama işe yaramaz herhalde. Sen bassçı filan arıyorsun. Ben anlamam  pek anlamam onlardan  :mrgreen:
Mikrofonunu bağla bilgisayara, audacity indir, kur. Program açılınca mikrofonu bağlamana yaklaştırıp, ayarlayıp r tuşuna bas. Bişeyler çal-kaydet. Sonra bi bak bakalım nasıl olmuş. Kaliteli birşey olmaz ama çok eski türkü kayıtları gibi olabilir.  :smile: Sonra yorumunu da yaz buraya, merak ederim.

Beyler gitar çalarken kısa parmak sorun oluyor mu? Yoksa parmaklar sonradan egzersizler ile açılabiliyor mu?

Ben şuana kadar aşırı problem yaşayan görmedim, çünkü bare basamasan bile bir çok akor baresiz de basılabiliyor. (Hendrix stili akorlar  :smile:) Genel olarak bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Bu parmak konusu pek takılacak şey değil yani.  :grin:

Uyarı: Siz iletinizi yazarken yeni bir ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

Gitar çalmayı öğretmeye çalıştığım bir arkadaşım da aynı şeyi sormuştu, ama hiç sıkıntı çekmedi genel anlamda. Ek olarak belirteyim dedim.  :smile:

Benim parmaklar da çok uzun. Arkadaş ile çalarken sorun yaşıyor, kısa parmaklıymış kendisi söylediğine göre. Sorayım dedim, teşekürler.

Valla youtube'da bi sürü manyak gitar çalan kız var, e muhtemel elleride çoğu erkekten küçük olacağından çalınıyor anlaşılan. Performansı ne kadar etkiler bilmiyorum ama elin açılıyor gibi oluyor sanırım zamanla.

Gitar aldım da sol parmaklar acayip yanıyor. Nasıl güçlendireceğiz bu parmak uçlarını ?

Pentagram said:
Gitar aldım da sol parmaklar acayip yanıyor. Nasıl güçlendireceğiz bu parmak uçlarını ?
Sadece ve sadece sürekli çalmakla. Parmak uçların yanıyorsa büyük ihtimalle nasır tutacak azcık sertleşecek bir müddet sonra alışacaksın, rahatlayacaksın. Tabii parmak uçlarından bahsediyorsan.

Akor basarken hele hele bareli akor basarken baş parmak ve işaret parmağı arasındaki o kısım çok fena acıyor, ona çare yok. O kas git gide güçlenirir ve acıması gecikir ancak  :roll:

Sol alışıyor bir süre sonra da sağ daha uzun sürer, uzun süreli downpick çalmaya başlayınca hissediyorsun bilek kası yaptığını resmen.

Arkadaşlar ben kolay ya da orta zorluktaki bildigim bir sarkının turkunun notalarını bağlamada o olmadı gitarda çıkarabiliyorum ama deneme yanılma yapmam şart.

Duyduğu şarkının noktalarını o enstrümanı çalmamasına rağmen bulan var mı? Bu acayip bir yetenek. Ben sadece ilk paragraftaki gibi yapabiliyorum. Geliştirmek için ne yapmak lazım ? Yani deneme yanılma yapmadan bulmaktan bahsediyorum. Hiç duymadığı şarkıyı ilk duyuşunda notalarını çıkarmak. Başka enstrümanlar çalınan şeyi bağlanmada çıkarırım ama dediğimi yapan var mı. Varsa geliştirip mi kazandınız bu yeteneği yoksa çabasız mı.

Acemaşiran said:
Arkadaşlar ben kolay ya da orta zorluktaki bildigim bir sarkının turkunun notalarını bağlamada o olmadı gitarda çıkarabiliyorum ama deneme yanılma yapmam şart.

Duyduğu şarkının noktalarını o enstrümanı çalmamasına rağmen bulan var mı? Bu acayip bir yetenek. Ben sadece ilk paragraftaki gibi yapabiliyorum. Geliştirmek için ne yapmak lazım ? Yani deneme yanılma yapmadan bulmaktan bahsediyorum. Hiç duymadığı şarkıyı ilk duyuşunda notalarını çıkarmak. Başka enstrümanlar çalınan şeyi bağlanmada çıkarırım ama dediğimi yapan var mı. Varsa geliştirip mi kazandınız bu yeteneği yoksa çabasız mı.
Lel  :razz:

Zaten müzik notalardan oluştuğu için bunu yapman oldukça doğal. Geliştirmek istiyorsan klasik parçaları çıkararak başlayabilirsin. Herhangi basit bir melodiyi çıkartmak kolay olabilir ancak klasik bir parçayı çıkartmak oldukça zorlayacağı için oldukça geliştirecektir kulağını. Ancak genel olarak bu zamanla gelişen bir şey olduğu için fazla kasmamak gerekiyor. Teknik ve doğaçlama üstüne yoğunlaşmak daha önemli. Çünkü kulağını herhangi bir şeyle zaten geliştirirsin ancak öteki becerileri geliştirmek daha zordur buna göre.  :smile:

Ek olarak armoni öğrenmek de en azından parça çıkarırken oldukça işine yarayacaktır.

hobeto13 said:
Acemaşiran said:

Lel  :razz:

Zaten müzik notalardan oluştuğu için bunu yapman oldukça doğal. Geliştirmek istiyorsan klasik parçaları çıkararak başlayabilirsin. Herhangi basit bir melodiyi çıkartmak kolay olabilir ancak klasik bir parçayı çıkartmak oldukça zorlayacağı için oldukça geliştirecektir kulağını. Ancak genel olarak bu zamanla gelişen bir şey olduğu için fazla kasmamak gerekiyor. Teknik ve doğaçlama üstüne yoğunlaşmak daha önemli. Çünkü kulağını herhangi bir şeyle zaten geliştirirsin ancak öteki becerileri geliştirmek daha zordur buna göre.  :smile:

Ek olarak armoni öğrenmek de en azından parça çıkarırken oldukça işine yarayacaktır.

Sen notaları dıydugun gibi çıkartabiliyorsan çok iyi he kıymetini bil  :lol:

Ben türk müziğiyle ilgileniyorum. Bizde iki ses arası 9 parçaya bölünüyor komalar var. Onlarda iki ses arasında bir ses var  önceki sesin diyezi sonrakinin de bemolü oluyor. Bizdeki müzikleri çıkartmak bu yüzden çok daha zor olabilir. Türk müziği dinliyorum bağlamada bazılarını çıkarıyorum.

Batı müziğini de bilirim ama mozartı filan çıkartmak zor olabilir. En azından hangi gamda onu öğrenip o gamdaki seslere bakarak çıkartmak daha kolay olur. sağol. :grin:

Back
Top Bottom