Sesli Konuşma Özelliği

Users who are viewing this thread

Kesin kez hayır. "CS:GO gibi" şu bile hayır dememe yetiyor aslında, her serverda en az 5 (özellikle malum milliyetten, ırkçılık yapmamak için söylemiyorum siz anlayın) cringe çocuğun bulunduğu ortama dönsün istemem M&B ortamının.

Warband da bile yazılı iletişimde dönen screechinglerin sesli iletişimde oyuncuları ciddi ölçüde bezdireceğine inanıyorum.

Oyuna sesli konuşma özelliğinin geleceğini oyun geliştiricileri kendileri söyledi, fakat sanırım yakın bir zamanda eklemeyecekler.
Zaten mute sistemi falan da gelecektir yanında, duymak istemeyen kapatır fakat kavgaların artacağı kesin :grin:

Kesin kez hayır. "CS:GO gibi" şu bile hayır dememe yetiyor aslında, her serverda en az 5 (özellikle malum milliyetten, ırkçılık yapmamak için söylemiyorum siz anlayın) cringe çocuğun bulunduğu ortama dönsün istemem M&B ortamının.

Warband da bile yazılı iletişimde dönen screechinglerin sesli iletişimde oyuncuları ciddi ölçüde bezdireceğine inanıyorum.
Kapatabiliyorsun bir engel yokki? CS sevdiğimden değil en yaygın oyunlardan biri olduğu için söyledim. Lolünden pubgsine, fortnite ına tüm oyunlarda var bu. Ve kesinlikle gerekiyor. Rastgele insanlarla konuşamadan ekiplere karşı yenmene imkan yok. Çünkü karşı taraf ekipse, sesli sohbette oluyor.

Last edited:
Normalde yazılı chate de mute atabiliyorsun ama Warband'da oyuncular bunu kullanmak yerine "kick oylaması" kullanıyor sonuç olarak. Demek ki Mute bir çözüm yolu gibi görünmüyor. Ek olarak bunun olması, ileride gelecek modları da suistimal edebilir; 'BKZ: Rol Modları' orada da mute atılması mantıklı olmayacağına göre?

Bu benim şahsi düşüncem ben sesli iletişimin pek de hayırlı olabileceğini sanmıyorum ve dediğim gibi 'kesinlikle gerekiyor' argümanına 'kesin kez hayır' diyorum.

Normalde yazılı chate de mute atabiliyorsun ama Warband'da oyuncular bunu kullanmak yerine "kick oylaması" kullanıyor sonuç olarak. Demek ki Mute bir çözüm yolu gibi görünmüyor. Ek olarak bunun olması, ileride gelecek modları da suistimal edebilir; 'BKZ: Rol Modları' orada da mute atılması mantıklı olmayacağına göre?

Bu benim şahsi düşüncem ben sesli iletişimin pek de hayırlı olabileceğini sanmıyorum ve dediğim gibi 'kesinlikle gerekiyor' argümanına 'kesin kez hayır' diyorum.
Neden böyle bir şey olsun, csde suistimal mi ediliyor? Ben öyle kicklenmelere şahit olmadım. Küfürleşme ardından olurdu warbandda. Warbandda ben mute da hatırlamıyorum. Arayüzü zaten çok eskiydi. Bannerlordun arayüzü güncel. Gayet güzel yapılabilir. Dediğim gibi sen ayardan sesli sohbeti kaparsın her oyunda var bu. Konuşmak isteyende konuşur, dolayısıyla kimsenin sana bir zararı olmaz.

Yanlış anlama sadece tanımadığım için soruyorum Warband oyun içi saatin kaç acaba? Çünkü kitle 10 yıl önceki kitle değil. İnsanlar rahatsız olduklarında chat kısmından mute atmıyor, eğer ellerinde "kick" opsiyonu varsa bunu kullanıyor ve hatta ban opsiyonu varsa ilk başta da onu kullanıyor. Arayüz ise ESC > Oyuncuyu Sustur > İsim Şeklinde. Dediğim gibi herkesin fikri örtüşmek zorunda değil ben tasvip etmiyorum. Sunucuda voicechat üzerinden Ear-Rape sesler açacak, eğeğeğeğeğeğe diye screeching yapacak, birbirine ana-avrat sövecek çok fazla kitle var.

Ha illa ki olsun ama kimseyi mağdur etmeyelim diyorsanız sunucu host ayarlarına "Sesli İletişime İzin Ver [ X ] " eklenebilir. Ama dediğim gibi kitle (ki bunun en bariz örneği PW-PK gibi modlarda görünüyor) aynı kitle değil.

Yanlış anlama sadece tanımadığım için soruyorum Warband oyun içi saatin kaç acaba? Çünkü kitle 10 yıl önceki kitle değil. İnsanlar rahatsız olduklarında chat kısmından mute atmıyor, eğer ellerinde "kick" opsiyonu varsa bunu kullanıyor ve hatta ban opsiyonu varsa ilk başta da onu kullanıyor. Arayüz ise ESC > Oyuncuyu Sustur > İsim Şeklinde. Dediğim gibi herkesin fikri örtüşmek zorunda değil ben tasvip etmiyorum. Sunucuda voicechat üzerinden Ear-Rape sesler açacak, eğeğeğeğeğeğe diye screeching yapacak, birbirine ana-avrat sövecek çok fazla kitle var.

Ha illa ki olsun ama kimseyi mağdur etmeyelim diyorsanız sunucu host ayarlarına "Sesli İletişime İzin Ver [ X ] " eklenebilir. Ama dediğim gibi kitle (ki bunun en bariz örneği PW-PK gibi modlarda görünüyor) aynı kitle değil.
1250 saatim var. Fire and swordla birlikte 1300ü geçer. O sustur dediğin seçenek uzun iş. Kullanıcı dostu bi arayüz değil. Warbandı 2010dan beri oynuyorum bu arada. Oyun süreminde yarısı falan multidir çeşitli modlarda.

Yok ben küçümsemek için sormadım dediğim gibi tanımadığım için soruyorum ve WFAS ile Native Komünitelerini karıştırmamak lazım hiç. Alıntı yapılan iletide belirttiğim gibi 10 yıl önceki kitle yok artık. Bunu özellikle rol modlarındaki bozunmada ciddi şekilde anlıyoruz. Hangi seçenek kullanıcı dostu değil bilmiyorum ama illa da istediğiniz şekilde olmalı diye bir şey yok. Eğer bir sunucu sahibi, sunucusunda sesli iletişimin olmamasını istiyorsa bu da onun en tabi hakkıdır. Nasıl ki sunucusunda class limiti koyan sunucu sahipleri varsa bu da onlar için bir seçenektir. -Ki son 2 senede Native'de oyuncu sayısı aşırı derecede düşmüşken Bannerlord'da fırlama yaşandı- bu bağlamda varsayıyorum 100 kişilik bir sunucuda en az 40 kişinin aynı anda konuşacak olması bir kaos yaratır; oturup teker teker bütün herkese mute mi atacak oyuncular?

Bence oyuna CS Go daki gibi pratik bir lobi ekranı ve mikrofon algılayıcı gelmeli. Özellikle kaptan modunda iletişim çok önemli.
Bence de kesinlikle olması gereken bir şey, zaten ses eklendiğinde susturma da ekleneceği için bir sakıncası yok bence. Hızlı iletişim her zaman büyük avantajdır. Hakany'nin değindiği nokta da doğru, kitleler biraz yetersiz insanlar olabiliyor. Tamamiyle diğer oyuncuları kışkırtmaya çalışan insanlar. Ama böyle insanlar her zaman her yerde vardır. Onlar öyle diye olmaması saçma olur. Artı olarak bu ses olayı, deathmatch sunucularında değil de captain, skirmish sunucularında olur çünkü oyuncu sayısı kısıtlı.

Back
Top Bottom