Romani Priceputi

Users who are viewing this thread

In acest caz ar trebui sa fie perioada cam pe la inceputul lui 1200 sau inainte.
Si despre poveste, sa fie ceva original, sau ceva realist, ce a fost?
 
Illitheas said:
In acest caz ar trebui sa fie perioada cam pe la inceputul lui 1200 sau inainte.
Si despre poveste, sa ceva original, sau ceva realist, ce a fost?
Sapa si gaseste! :wink:
Din cate stiu eu abia in al treilea deceniu al secolului 14 au aparut primele tunuri in europa si s-au raspandit fiind la mare cautare abia vreo 10-20 de ani mai tarziu. Deci undeva prin 1340-1350. Dar in fine, 1200-1300 sa ramana. :grin:

Poti sa faci texturi in photoshop?
Zici ca esti intr-o formatie, te pricepi la editare sunete?
 
As putea incerca sa fac niste texturi, insa nimic sigur.
Nu ma pricep la editare sunet, altcineva se ocupa.

Vreau sa ma reapuc de modelare, am mai modelat si cu mult inainte, dar am doar o mica experienta de 2 luni (nici acelea intregi) si atunci o sa ma pun serios si pe texturare..
 
Illitheas said:
In acest caz ar trebui sa fie perioada cam pe la inceputul lui 1200 sau inainte.
Si despre poveste, sa fie ceva original, sau ceva realist, ce a fost?

Dar de ce nu folosim o poveste deja existenta? (vezi Zodia Cancerului - Sadoveanu)
 
Am citit cate ceva dince ati postat si trebuie sa va corectez putin la partea istorica. Daca mod-ul este plasat in perioada 1200-1300, atunci husarii trebuie sa dispara, husarii apar dupa jumatatea secolului XV adica dupa 1450. Valahii foloseau mai mult cavaleria decat infanteria si anume arcasii calare inarmati cu sulite si sabii. Infanteria cea mai buna din zona o aveau transilvanenii si era o infanterie grea dotata cu armuri si arbalete. Cei mai multi arcasi ii aveau moldovenii, ei au adoptat foarte multe tactici de la tatari. De asemenea in secolul XIII nu se prea foloseau platose, care se folosesc pe scara mai larga abia in secolul XIV la fel si spadele de 2 maini. In secolul XIII arma de doua maini cea mai folosita era toporul cu coada lunga. Perioada in care se desfasoara jocul trebuie restransa la maxim un secol deci ori 1200, ori 1300, ori 1400, dar daca vreti ca actiunea sa se desfasoare inaintea aparitiei armelor de foc, atunci ramane 1200 sau 1300. Perioada medievala clasica este cuprinsa intre anul 1000 si 1400, dupa 1400 incepem sa vorbim de evul mediu tarziu si renastere.
 
Back
Top Bottom