Rezil Moğol adları...

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Gerçekten mi Taleworlds? Oyun boyunca Türk kültürü yerine Moğol kültürünü göstermişsiniz kaç bin yıllık Türk kültürü yerine, Moğolca olan Gurkhan (hakan) adı, keşikler, cherigleri kullanmışsınız... Kıt Moğol kültürü yerine belki bizim kültürümüzü tercih edebilirdiniz... Kesinlikle oyundan soğutan en büyük ve sinirlendiğim en rezil olay bu oldu, okuyan kişilerden yorumlarını bekliyorum. Birde Türk oyunu diye gururlanıyoruz, ana merkezi Ulanbotur'a her an taşıyabilirler.

Gerçekten mi Taleworlds? Oyun boyunca Türk kültürü yerine Moğol kültürünü göstermişsiniz kaç bin yıllık Türk kültürü yerine, Moğolca olan Gurkhan (hakan) adı, keşikler, cherigleri kullanmışsınız... Kıt Moğol kültürü yerine belki bizim kültürümüzü tercih edebilirdiniz... Kesinlikle oyundan soğutan en büyük ve sinirlendiğim en rezil olay bu oldu, okuyan kişilerden yorumlarını bekliyorum. Birde Türk oyunu diye gururlanıyoruz, ana merkezi Ulanbotur'a her an taşıyabilirler.
Gururlanmamız için Türk esintisi olmasına gerek yok, kendi oyun motorunu yapmaları ve tamamen Türkiye içerisinde geliştirilmiş olması ve dış ülkelere de gidecek olması zaten halihazırda büyük bir gurur kaynağı. Takıldığın şey biraz saçma geldi hocam, ben bu isyanı önemsiz olarak görüyorum zira bunun yerine tıpkı bizim gibi çıkışın uzun sürmesine ve erken erişimde bazı özelliklerin olmayacağına isyan edebilirdin.

ne abarttınız kardeşim biri çıkar moğol bayrağı der beğenmez biri isim beğenmez hiçbir ülke birebir başka bir ülke ile eşleşmiyor bölgede bulunan kültürlerin ortalamasını oluşturuyor

Hocam onlar düzeltilir ve ben seni haksız bulmuyorum ancak Türk Tarihi'ne ilgi duyan birisi olarak bu kadar sığ bir devlet olarak kalmış Moğollar'ın bu kadar övülmesi ve Türklerden bahsedilmemesi sinirlendiriyor

ne abarttınız kardeşim biri çıkar moğol bayrağı der beğenmez biri isim beğenmez hiçbir ülke birebir başka bir ülke ile eşleşmiyor bölgede bulunan kültürlerin ortalamasını oluşturuyor
Moğollar her zaman avrasya ve asya bozkırlarında azınlıktayken nasıl bu kadar baskın oluyor ?

Instagram sayfaları sence oyunun kaç tane karakterinin ismini paylaşabilir? Bu kadar erkenci davranma, yarın oyunu açalım ve bakalım eğer öyleyse gelip birlikte tartışalım. Bence bu konu o kadarda büyük sıkıntı değil çünkü Moğol ve Türk kültürünün ayrımı oldukça zor.

Instagram sayfaları sence oyunun kaç tane karakterinin ismini paylaşabilir? Bu kadar erkenci davranma, yarın oyunu açalım ve bakalım eğer öyleyse gelip birlikte tartışalım. Bence bu konu o kadarda büyük sıkıntı değil çünkü Moğol ve Türk kültürünün ayrımı oldukça zor.
Haklısın biraz erkenci davrandım umarım paylaştıkları gibi olmaz.

Türk oyunu değil Türklerin yaptığı oyun ona göre gururlanacaksan gururlan. Türk tarihini anlatan bir oyun olduğunu kim söyledi bilmiyorum ama alternatif bir dünyada geçen bir oyun bu, hangi tarihten referans alınacağı da devlerin tercihine kalmış eğer hoşuna gitmediyse sıkıntı yok ama saçma sapan rezillik yaftası vurmanın bir anlamı yok.

Khuzait hanı Monchug eski Hun kağanı Muncuk Han'dan esinlenilmiş. Ayrıca oyunda Ataman gibi Türk adları da var. Zaten Moğol ve Türk tarihi büyük bir dönem paralel ilerlemişti.

Türk oyunu değil Türklerin yaptığı oyun ona göre gururlanacaksan gururlan. Türk tarihini anlatan bir oyun olduğunu kim söyledi bilmiyorum ama alternatif bir dünyada geçen bir oyun bu, hangi tarihten referans alınacağı da devlerin tercihine kalmış eğer hoşuna gitmediyse sıkıntı yok ama saçma sapan rezillik yaftası vurmanın bir anlamı yok.
Türk tarihinin anlatılmasını elbette beklemiyorum, ancak beni en çok rahatsız eden konu buydu ayrıca en ufak bir detaydan bile eleştiri yapamıyorsak bunun anlamı ne? Senin umurunda değilse benim umurumda olabilir bazı şeyler.

gönül isterdi ki moğolların saçma sapan varlıklarından bahsedilmesin ama yapacak bişey yok sonuçta bu oyun dışarıya pazarlanıyor böyle şeyler o oyuncuların ilgisini çekecektir diye koymuşturlar

Atamanlar sturgia paralı askerleri olucak diye biliyorum.

Ataman adı Türkçedir ancak Sturgia'da çalışabilirler elbette. Gerçek hayatta ve oyunda da Sturgia içinde bulunacak olan Bogatyr asker tipi öz Türkçe olan Batur sözcüğünden gelmektedir. Tümen sözcüğü ve kullanımı ilk Türkler tarafındandır ancak önce Farslar sonra onlarca millet kullanmıştır.

Çözüm basit hocam mod desteği geldiğinde Türk modlarını oynar keyfinize bakarsınız. Oyunun hiçbir zaman ben bir milletin tarihini anlatacağım iddaası olmadı.

Valla ırk vs. olarak değil de. Genel isimleri saçma buldum. Ne bileyim, Vlandia, Sturgia, Battania vs. bir garip durmuş. Canları sıkıldıkça sonlarına -a ekleyip bir şeyler yapalım denmiş gibi. Elbette kendince sebepleri vardır. Ama işte yok şunlar Türk yok şunlar Alman vs. takılmayın bu kadar. Oyun sonuçta adamlar kafalarından şey uyduruyor. Pek takılmamak lazım.

Tek şeyden uzak durun o da Kuzait Hanlığı çünkü yine at üstünde ok atıp moralimizi bozacaklar. :grin:

Aslında çokta abartı sayılmaz, MP kısmından gördüğümüz pek çok isim (silah-zırh vb'nin.) Moğolca isimler, SP'de de durum aşağı-yukarı aynı yine gösterildiği kadarıyla. Yani Khuzaitler direkt Moğol denebilir rahatlıkla. Ama bunları söylemenin bir anlamı yok; nasıl ki Kergitler Türk Len! diye bir geyik dönüyor yıllardır, Kergit yerine Khuzait gelecek sadece o kadar.
(Hiçbir kültür benzeşmiyor demek de doğru değil çünkü Vlandia'nın Norman/Batı Avrupa kültürü, Battania'nın Kelt belki kısmen de Germen kabile kültürü, Aserai'nin Arap kültürü, Sturgia'nın Slav/birazcık da İskandinav kültürü, Empire'ın ise Bizans kültürü olduğu son derece açık, net, baskın)

Beni rahatsız eden bazı adların hem Türkçe hem Moğolca'ya uymaması oldu. Khuzait başkenti "Makeb" Moğolca desek ve sözcük başındaki "M" harfini umursamasak bile ünlü uyumuna uymuyor. Aslında sonu -it ile biten klan adlarını Türkçe'ye şöyle çevirebiliriz. Öyle olsa bile ünlü uyumu olmaması beni sinir ediyor sanırım takıntım var :grin:.
Arkiy? Baltirler Harfiy?
Kergiy? Koltiy? Tigriy? Orhunay? Yanseriy?
Ayrıca bazı yerleşim adları
Akkalat?
Baltakent? (kent = soğutça)
Çaykent
Makeb
Odok = Od(ateş) Ok(ATü* Millet)
Ortongard(gard eki Türkçe ya da Moğolca değil)
Akiser = Akhisar? (Hisar = Farsça)
Kaysar (Kazakça cesur demek, Farsça)
Tepes(Macarca, Türkçe de olabilir)
Karakalat

* Ana Türkçe

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom