Ramazana Özel İslami Sohbetler

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

SaVasci958

Banned
resimcity_com_islami_resimler_2_2.jpg

Evet arkadaslar dusundum ki ramazana özel forumda dini sohbet düzenliyelim dedik.
Diyeceksiniz senin dini bilgin varmi diye var arapca okumayı bilmesemde turkce okurum
burasi turkiye niye arapca dini sohbet yapalim neyse bu konuda dini tartişma istemiyorum trol hiç istemiyorum
sadece dini sorular cevaplar sohbet tarzinda olacak ve gırgırına bir soru sormayin ramazan ayindayiz günahtir
kavga cikmasin eger tartışma cıkarsa modretore kalmaz bir günlügüne kilitleriz

bismillahirrahmanirahim
rahman ve rahim olan alllahın adıyla

sorularinizi sorun cevaplarim

Orucu ailenin zoruyla tutmak zorunda kalıyorsun,bu oruç kabul olur mu? Kul hakkına girer mi? (Kendi kararın değil haliyle)

Sewerus said:
Orucu ailenin zoruyla tutmak zorunda kalıyorsun,bu oruç kabul olur mu? Kul hakkına girer mi? (Kendi kararın değil haliyle)

sevgili sewerus

"DİN"de (Allâh yaratısı sistem ve düzeni {Sünnetullah} kabul konusunda) zorlama yoktur! Rüşd (Hakikat en olgun hâliyle) ortaya çıkmış, sapık fikirlerden ayrılmıştır. Kim Tagut'u (gerçekte var olmayıp vehim yollu var sanılan kuvvelere tapınmayı) terk eder, (varlığını oluşturan) Allâh'a (Esmâ'sına) iman ederse, kesinlikle o kopması mümkün olmayan, hakikatindeki sağlam bir kulpa yapışmış olur. Allâh Semi' ve Aliym'dir bakara suresi 256 ayet ahmet hulusi meali
orucu kimsenin zoru olmadan tutmak daha onemlidir zorla kimseye birsey yaptırmak caiz degildir ancak yinede orucun kabul dur

SaVasci958 said:
Sewerus said:
sevgili sewerus

"DİN"de (Allâh yaratısı sistem ve düzeni {Sünnetullah} kabul konusunda) zorlama yoktur! Rüşd (Hakikat en olgun hâliyle) ortaya çıkmış, sapık fikirlerden ayrılmıştır. Kim Tagut'u (gerçekte var olmayıp vehim yollu var sanılan kuvvelere tapınmayı) terk eder, (varlığını oluşturan) Allâh'a (Esmâ'sına) iman ederse, kesinlikle o kopması mümkün olmayan, hakikatindeki sağlam bir kulpa yapışmış olur. Allâh Semi' ve Aliym'dir bakara suresi 256 ayet ahmet hulusi meali
orucu kimsenin zoru olmadan tutmak daha onemlidir zorla kimseye birsey yaptırmak caiz degildir ancak yinede orucun kabul du
Teşekkürler,aile kurumu bozuyor işi,iki sene sonra özgürüm zaten,kendi vicdanımla hareket edeceğim.

Sewerus said:
Senin anne ve baban üzerinde hakkın kalamaz çünkü onlar seni büyütüp besliyor ve senin iyi yerlere gitmeni istiyor.

Gerek bu dünyada gerek öbür dünyada.

SuqLaT said:
Sewerus said:
Senin anne ve baban üzerinde hakkın kalamaz çünkü onlar seni büyütüp besliyor ve senin iyi yerlere gitmeni istiyor.
Gerek bu dünyada gerek öbür dünyada.
Vicdanım buna kapalı,bilemeyeceğim,çok da umursamıyorum neyse ne.

EgzantrikAdam said:
Çok mübarek bir topic.Abdest almadan girmeyin konuya.
Neyse hocam.Benimde aklıma takıldı tekne orucuna dair İslami kaynaklarda bir bilgilendirme var mıdır?
Tekne Orucu: Ramazanda, çocukların büyüklere özenip oruç tutmak istemeleri sebebiyle anne babalarının öğlenden akşama kadar veya daha bir kısa süreliğine oruç tutmalarına izin vermesi.

Kuzenim sabaha karşı 7-8 gibi yatıyor, akşam 5-6 gibi kalkıyor ve birkaç saat sonra orucunu açmış oluyor. Orucu uykuya tutturuyor yani. Gene de sevap sayılıyor mudur SaVasci958 hocam ?

Kierra said:
Kuzenim sabaha karşı 7-8 gibi yatıyor, akşam 5-6 gibi kalkıyor ve birkaç saat sonra orucunu açmış oluyor. Orucu uykuya tutturuyor yani. Gene de sevap sayılıyor mudur SaVasci958 hocam ?
Niye sayılmasın ki?

WalkingSun said:
Kierra said:
Niye sayılmasın ki?
Orucun gerektirdiği hiçbirşeyi yapmadığı için ? Açlık hissetmiyor, birşey etmiyor, kalktıktan birkaç saat sonra yemeğini yiyor normalmiş gibi. Akşam 8'de yatıp, sahura kalkıp, sabah 6-7 gibi uyanıp bütün gün aç kalan bir adamla aynı derecede mi sevap kazanıyor sence ? Eğer öyleyse sistem biraz arızalı gibi geliyor, ne dersin ?

Kierra said:
WalkingSun said:
Kierra said:
Niye sayılmasın ki?
Orucun gerektirdiği hiçbirşeyi yapmadığı için ?
Mesele oruç neyi gerektiriyor neyi gerektirmiyor?

WalkingSun said:
Oruç aç kalarak nefsini güçlendirmeni sağlıyor, fakirlerin ve açların hallerini anlıyorsun, sabırlı olmayı öğreniyorsun, sana merhametli olmayı aşılıyor. Bunları bilmiyor musun da bana soruyorsun ? Aç kalmadan oruç tutan bir insan bu saydıklarımı kazanabiliyor mu sence ? Konuyu salak salak sorular sorarak başka yerlere çekme lütfen.

Kierra said:
WalkingSun said:
Oruç aç kalarak nefsini güçlendirmeni sağlıyor, fakirlerin ve açların hallerini anlıyorsun, sabırlı olmayı öğreniyorsun, sana merhametli olmayı aşılıyor. Bunları bilmiyor musun da bana soruyorsun ? Aç kalmadan oruç tutan bir insan bu saydıklarımı kazanabiliyor mu sence ? Konuyu salak salak sorular sorarak başka yerlere çekme lütfen.
Hayır biliyorum kardeşimde. Şuana kadar açıklanmamış sorulardan birini sordun biraz değişik bişey. Evet sende haklısın ama fakirlerin halini anlıcak kadar acıkmıyorsa kişinin de öyle hissetmesi için zorlamasına pek gerek yok gibi.

Neyse ben oruç tutmuyordum zaten tuvalete girip musluktan su içiyordum,yoksa hayatta kalamam.
(Oh be rahatladım)

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom