Prvi petomesečni plan

Users who are viewing this thread

Gojkov said:
A od kad se to mi Srbi delimo na severne i južne, majke ti? Ok, ti ih razumeš, cool.

Ko što rekoh moje mišljenje je da makedonci treba sami da odluče da li hoće ili neće svoju temu, nekako mi je to najpravednije... Uostalom moderator će to sam već rešiti.
Možebi e podobro da ostaneše na FSE forumot.
 
SBolshevik said:
Gojkov said:
A od kad se to mi Srbi delimo na severne i južne, majke ti? Ok, ti ih razumeš, cool.
Otkad Beograđani ne umeju da razumeju Vranjance. :grin:
Ako se dobro sećam, južni dijalekti nemaju baš sve osobine "severnjačkog" srpskog. Mislim da neki dijalekti čak nemaju ni promenu L u O.
EDIT: Evo nešto malo s Vikipedije:
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A2%D0%BE%D1%80%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D1%80%D0%BB%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82

Ja nemam problema da razumem bilo koga iz Srbija makar bio i iz Vranja :razz: Da imamo 4 dijalekta, imamo, ali upravo je to lepota našeg jezika... no odosmo mi off topic.

MadVader said:
Gojkov said:
A od kad se to mi Srbi delimo na severne i južne, majke ti? Ok, ti ih razumeš, cool.

Ko što rekoh moje mišljenje je da makedonci treba sami da odluče da li hoće ili neće svoju temu, nekako mi je to najpravednije... Uostalom moderator će to sam već rešiti.
Možebi e podobro da ostaneše na FSE forumot.

Aj' ne seri. (Najblaže rečeno)

SBolshevik said:
Ako smem pitati, šta su FSE forumi?

FSE je skraćeno od Flying Squirrel Entertainment (evo linka: http://www.fsegames.eu/index.html). To je tim koji je napravio Mount & Blade: Napoleonic Wars.
 
Gojkov said:
SBolshevik said:
Gojkov said:
A od kad se to mi Srbi delimo na severne i južne, majke ti? Ok, ti ih razumeš, cool.
Otkad Beograđani ne umeju da razumeju Vranjance. :grin:
Ako se dobro sećam, južni dijalekti nemaju baš sve osobine "severnjačkog" srpskog. Mislim da neki dijalekti čak nemaju ni promenu L u O.
EDIT: Evo nešto malo s Vikipedije:
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A2%D0%BE%D1%80%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D1%80%D0%BB%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82

Ja nemam problema da razumem bilo koga iz Srbija makar bio i iz Vranja :razz: Da imamo 4 dijalekta, imamo, ali upravo je to lepota našeg jezika... no odosmo mi off topic.
Poenta mog stavljanja toga jeste da pokažem zašto Zimke Zlovoljni kaže da južni Srbi mogu da razumeju Makedonce i Bugare lakše. Ako uzmeš nekoliko karata (mapa) iz različitih vekova Srednjeg veka, možda ćeš videti i zašto je to tako.

EDIT: Takođe mislim da Makedonci i Bugari, u slučaju da se desi ikakva podela na podforume, ne moraju deliti, iz razloga što su oba jezika istočno-južnoslovenska. Ipak, imajući u vidu da ja ne znam ni reč ni jednog ni drugog jezika, postoji mogućnost da nisam u pravu.
 
Ma sve je to lepo i krasno, i svi mi znamo da se makedonija neked zvala stara Srbija, ali to nema veze sa ovom temom. Uostalom Makedonija je danas nezavisna država... šta je sledeće, dokazivanje da su oni Srbi šta?!
 
Gojkov said:
Ma sve je to lepo i krasno, i svi mi znamo da se makedonija neked zvala stara Srbija, ali to nema veze sa ovom temom. Uostalom Makedonija je danas nezavisna država... šta je sledeće, dokazivanje da su oni Srbi šta?!
Da, ima. Nakon što su Srbi došli na Balkan, tokom Srednjeg veka su se pomerali na istok, u današnju južnu i istočnu Srbiju. U južnoj Srbiji su se pomešali sa bugarima koji su već bili tu, i tako je nastao novi "jezik" (iako nije ozvaničen). Zato Srbi sa juga razumeju Makedonce i Bugare bolje.
 
Hahahaha, e mrza me sad da pišem o lingvistici šta je i kako je, ali pogrešio si, mada nije ni bitno, ono što jeste bitno je da nema deljenja osim ako ja to ne odlučim, pa ljudi, jedva se zbrasmo da dobijemo forum, i ne koristimo ga, kakvo deljenje, ko se razume razumeće se ,ko ne naučiće, eto ja slovence jedva razumem, ali baš zato hoću da ih čujem jer drukčije nikad neću da ih razumem. Eto, pitanje rešeno, demokratije nema.
 
SBolshevik, izvlačiš hipoteze tek tako u maniru Deretića Serbonskog, u vezi nauke koja već ima ustanovljene odgovore o nastanku i razvoju jezika. Pa samo do 12og veka je bilo 7 redakcija srpskog jezika (redakcija se oblikuje tako što se staroslovenski jezik srbizira i nastaje srpskoslovenski itd), tek u 15om veku dolazi do izvršavanja svih značajnih glasovnih promena, 3 predmeta su posvećena toj temi na filološkom fakultetu i dobro je istražena oblast.
 
Recimo, Aleksandar Belić- Istorija srpskog jezika, ako nađeš sabrane tomove na jednom mestu daj i meni link. Znao je šta piše o istoriji jezika, i tu je jedan od najboljih u tom polju, ali što se tiče njegovih radova u dijalektologiji to zaobiđi u širokom luku, vrlo pristrasno i namerno loše napisani radovi.
 
Abre, za makedoncite i drugite bulgari tuk ne znam, ama na men otdelen bulgarski(-makedonski) forum mi ne trebe. Imame si nasha tema, pa ako iskate, mozhem da napravim i edna obshta bulgaro-makedonsko-srpska kirilichna tema (Mihailo, naprimer, bi se radval da pishe na srpski, no na kirilica, ne na latiniza). Ot cel board nema smisal. Pa i na va****e ezici/dialekti kato pishete tuka, pak vi razumjem dostatachno dobre (hem srpsko-hrvatskiot go razbiram po-dobre izgovoren na glas, a po-trudno - napisan). Vervam, che i vie dostatachno dobre me razbirate (pa ako trebva, shte se probvam da pisha savsem na shopo-makedonski, ta da vi e po-lesno). :razz:
 
Ma Bugare i Makedonce je lako razumeti, znaš da ljudi nemaju padeže i možeš otprilike da razabereš šta su hteli da kažu. Najgore je ustvari sa Vranjem i okolinom pošto koriste maksimalno do tri padeža pa taj mix razumeju samo oni. :razz:
 
MadVader said:
Kako edinstven Makedonec tuka, baram svoj makedonski forum na koj ke pišuvam samo jas. :smile:
Јас Гласувам да Вадер има својот форум, и сите не-македонците кои пишуваат там да бидат бановани!  :lol:

Workaholic said:
Ma Bugare i Makedonce je lako razumeti, znaš da ljudi nemaju padeže i možeš otprilike da razabereš šta su hteli da kažu. Najgore je ustvari sa Vranjem i okolinom pošto koriste maksimalno do tri padeža pa taj mix razumeju samo oni. :razz:

Могу ја и на Енглески ако ме не разумеш  :wink:
 
Hahahaha, slatko sam se ismejao :grin:
Napokon smo dobili nas sub-forum, pa lepo..  Kad je vec pocelo oko toga ja mislim da nema potrebe za posebnim forumima za Bugarski i Makedonski. Zapravo Bugarski nikad nisam imao prilike ni cuti/procitati ali sam siguran da Makedonski mogu da razumem.
Uostalom slazem se da je dobra ideja da svako pise na "svom" te ako neko ne razume, lakse ce nauciti :smile: (Barem ima razlog).

-

Jel' ima ovde neki Milos? Igrao WRP pre god-dve? Magnar? Ako ima, samo da mu se zahvalim za CD-Key :grin:.

-

Inace, ja nisam neki fan MP-a pa me interesuje sta vi igrate? Koji MP mod? Kad cujem one Engleze kako komanduju (Ne Amerikance, posto sam najpre pricao sa njima, lakse mi ih je razumeti - Al zato Engleze o_O) dodje mi da ripim sa obliznjeg mosta :grin:.
 
delavaskez said:
Hahahaha, slatko sam se ismejao :grin:
Napokon smo dobili nas sub-forum, pa lepo..  Kad je vec pocelo oko toga ja mislim da nema potrebe za posebnim forumima za Bugarski i Makedonski. Zapravo Bugarski nikad nisam imao prilike ni cuti/procitati ali sam siguran da Makedonski mogu da razumem.
Uostalom slazem se da je dobra ideja da svako pise na "svom" te ako neko ne razume, lakse ce nauciti :smile: (Barem ima razlog).

-

Jel' ima ovde neki Milos? Igrao WRP pre god-dve? Magnar? Ako ima, samo da mu se zahvalim za CD-Key :grin:.

-

Inace, ja nisam neki fan MP-a pa me interesuje sta vi igrate? Koji MP mod? Kad cujem one Engleze kako komanduju (Ne Amerikance, posto sam najpre pricao sa njima, lakse mi ih je razumeti - Al zato Engleze o_O) dodje mi da ripim sa obliznjeg mosta :grin:.
Ja sam tijekom dugoročnog rada sa ljudima iz UK(ne samo u mojim legijama/regimentama nego i u developmentu i to) poprimio snažan i normalan londonski naglasak i ljudi su u šoku kad mi vide hrvatsku zastavu na ts-u  :smile:
Draži su mi Englezi od Amerikanaca, uglavnom nakon razgovora sa Amerikancima me boli mozak  :lol:
 
Upravo tako. Kada naucis "jedan" engleski, od drugog te boli glava :grin:.
I jos jedna stvar, nisam rekao da su mi drazi Amerikanci :grin:, vec njihov naglasak - lakse mi je da ih razumem(ne naprezem se) dok je kod engleza drugacije.
A i cini mi se da je atmosfera razlicita, kod Amerikanaca je opusteno dok kod Engleza (barem se meni cini,ili ih samo zamisljam ispravljenim,ukrucenim i ustogljenim lordovima xD ). Pa se lakse opustim u prici sa Amerikancem,dok sa Englezom gledam jesam li sve /potrefio/ kako treba.
-

Nego,reci mi - koliko ti je tesko bilo nauciti Python? I koliko si star (Ako smem da pitam :razz:)? Ja sam odustao vise puta, pokusao sam i C++ i Pearl.. Nikako da predjem 3-4 glavu. (Ucim iz e-knjiga).
I, ovaj.. :grin: Kako ide mod? :smile:
 
Back
Top Bottom