Osmanlı Devleti İle İlgili Tartışma Konusu ve Bilgi Arşivi

Users who are viewing this thread

KhergitLancer99 said:
Osmanlı tarihi 2.murat sonrası genellikle utanç verici yenilgilerle doludur.
Ney? Sayıyı eksik bırakmış olabilir misin? III. Murat falan demek istemiş olmayasın?

II. Murat'ın bazı Haçlı ordularıyla kapıştığı, sonuncunda da Edirne-Segedin Antlaşmasını imzaladıktan sonra tahtını II. Mehmet'e devrettiğini biliyordum; fakat utanç verici yenilgi? WTF?

II.Murad mı?

1-İstanbulun fethi
2-Trabzonun fethi
3-Mohaç Savaşı
4-Haçova savaşı
5-Çaldıran Savaşı
6-Preveze Deniz savaşı
8-Yavuzun mısır seferi(Ridaniye ve Mercidabık savaşı) ve daha niceleri

Neden sadece Osmanlı tarihi konuşuyoruz ki? Bu konu için demiyorum. Fakat çok yönlü olmak lazım şimdi. Bir İngiliz tarihi, Fransa tarihi konuşulabilir. Şimdi konu aç konuşalım diyeceksiniz fakat herkes Osmanlı tarihine takmış durum da. Demek istediğim sadece kendi ecdadımızın tarihini konuşuyoruz. Türklerin esas ve gerçek düşmanı İngilizler hakkın da neden konuşulmuyor. İngilizler mesela Osmanlı tarihini az çok biliyor. Hiç değilse örnek veriyorum İngiltere'ye gidince bir genel kültürümüz olur. Ne bileyim, adamlar kral ve kraliçe'yi seviyorlar az da olsa bilgimiz olsun. Başka ülkelerin tarihini araştırmadıkları için Padişahların içki kullanması anormal geliyor. Oysa ki bir çok hükümdar içki içmiştir. I.Richard gibi. Osmanlı tarihini araştırmam ve hakkın da kitaplarını okumam ben henüz 15 yaşındayken bitti. Bu sadece bir öneriydi arkadaşlar. Mantıksız bulan olabilir fakat kendi fikrimi söylemekten çekinmiyorum. Umarım bir uygarlığın tarihin de saplanıp kalmayı bırakırsınız.

Spartaküs said:
Neden sadece Osmanlı tarihi konuşuyoruz ki? Bu konu için demiyorum. Fakat çok yönlü olmak lazım şimdi. Bir İngiliz tarihi, Fransa tarihi konuşulabilir. Şimdi konu aç konuşalım diyeceksiniz fakat herkes Osmanlı tarihine takmış durum da. Demek istediğim sadece kendi ecdadımızın tarihini konuşuyoruz. Türklerin esas ve gerçek düşmanı İngilizler hakkın da neden konuşulmuyor. İngilizler mesela Osmanlı tarihini az çok biliyor. Hiç değilse örnek veriyorum İngiltere'ye gidince bir genel kültürümüz olur. Ne bileyim, adamlar kral ve kraliçe'yi seviyorlar az da olsa bilgimiz olsun. Başka ülkelerin tarihini araştırmadıkları için Padişahların içki kullanması anormal geliyor. Oysa ki bir çok hükümdar içki içmiştir. I.Richard gibi. Osmanlı tarihini araştırmam ve hakkın da kitaplarını okumam ben henüz 15 yaşındayken bitti. Bu sadece bir öneriydi arkadaşlar. Mantıksız bulan olabilir fakat kendi fikrimi söylemekten çekinmiyorum. Umarım bir uygarlığın tarihin de saplanıp kalmayı bırakırsınız.
Haklı bir söylem.
Birkaç sene önce iki tarih profesörü ile konuşma imkanım olmuştu. Bu konuya değindiğimde biri bir anısını anlattı; üniversitesinde Rus tarihi okutulması için öneri verdiğinde "Ruslar Türk tarihini okutuyor mu?" gibi bir tepki almış. Araştırmışlar ve gerçekten de Ruslar Türk tarihini okutuyormuş, ondan sonra üniversitede Rus tarihini okutmaya başlamışlar.

Bence bunda etkili olan bir sebep aşırıya kaçan milli duygular. Şimdi sen Osmanlı'ya şanlı geçmiş gözüyle bakıyorsun; ama İngilizler, Ruslar ve pek çoğu için şu an daha şanlı bir dönem yaşanıyor. Ne anladık o zaman biz senin şanlı tarihinden; sen çÇç diye gez, diğer milletler seni üstün olduğun konularda geçsin, ondan sonra "şanlı bir tarihimiz var."

Osmanlı'nın geçmişin de kaldığımız için işte hep bunlar. Osmanlı'nın bir çok başarısıyla övünüyoruz mesela Fatih, İstanbul'u aldı. Kanuni, mohaçı 2 saatte kazandı. Mimar Sinan bir dehaydı vs.. Evet bunlar ecdadımız için gayet iyi şeyler. Daha iyi şeyler yapmak lazım bunlardan fakat konuyu başka yere çekmeyeyim. Ne yazık ki Osmanlı tarihini bildiğini sananlar senin dediğin gibi milliyetçilik duygularına yenik düşüp taraflı bir şekilde bakış açısı sergiliyor. Tarafsız bir şekilde konuşanlara karşı Osmanlıya toz kondurulmuyor. Fakat çözümü kolay, böyle insanlarla tarih falan konuşmayın.

too-busy-with-religion-vs-doing-science-map-of-the-world.jpg

Osmanlı İmparatorluğu gerçekten süper güç müydü? Altın Çağı'nda bile yenilgileri var. Mesela Kanunî Hindistan'a yardım göndermeye çalıştığında hazine açık verdi. Bence Osmanlı hiçbir zaman süper güç olmadı. Osmanlı İmparatorluğu bence bölgesel bir güçtü.

Süper gücüm diyorsun ama okyanuslara çıkınca tokadı yiyorsun. Osmanlı İmparatorluğu'nun, Akdeniz'den başka hakimiyet kurabildiği bir su kütlesi yok. Ayrıca dediğin alakasız. Ben dış politikadaki başarısızlıkları göz önüne alarak bunları söylüyorum, sen iç politikadan dalgayı geçmeye çalışıyorsun.

Kanuni Fransa sarayında dans yasaklatmış adam. Dış politikadan bahsediyorsun. Bölgesel güç olan devletin gücü oralara erişebilir mi? 623 yıl boyunca süper güç değildi tabiki de. Ama bu Osmanlı'nın zamanında süper güç olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Şimdi biz buna bakarak ABD'yi süper güç olmaktan çıkaralım mı nezdimizde? Bu şekilde mi bakılıyormuş olaylara?

Bir devlet ekonomide, stratejide, siyasette beynelmilel sözünü geçirebiliyorsa süper güçtür. Osmanlı da zamanında süper güç olmuş bir devlet. Ayrıca Barbaros Hayrettin'den tokat yemeyen mi vardı denizlerde o devirde? Yoksa Barbaros Hayrettin Venedik komutanı mıydı?

Amerika'dan pay biç işte. Rusya-Çin-İran'a diş geçiremiyor Suriye'de. Tamam Suriye'yi mahvederek amacına ulaştı ama Esed'i devirme konusunda Rusya'ya sözünü geçiremedi. Şu olay ABD'yi süper güç olmaktan çıkarmaz.

The Young Wolf's Daddy said:
Ceneviz'e falan neden sözümüz geçmedi o zaman?

Ceneviz'e neden sözümüz geçecek? Osmanlı ve Ceneviz arasında barış varken dahi Hayrettin, Sinan, Turgut gibi paşalar Ceneviz köylerini ve gemilerini yağmalıyor, Süleyman Fransızlara hadi şunların üstüne hoplayın diyerek ikilinin arasında tansiyonları yükseltiyor. Ayrıca Hindistan örneğini sunup Osmanlı süper güçtü değil demek uzaya astronot göndermiyor Almanya o zaman süper bir güç değil demek ile aynı mantık.

Kara Bey said:
Amerika'dan pay biç işte. Rusya-Çin-İran'a diş geçiremiyor Suriye'de. Tamam Suriye'yi mahvederek amacına ulaştı ama Esed'i devirme konusunda Rusya'ya sözünü geçiremedi. Şu olay ABD'yi süper güç olmaktan çıkarmaz.
İyi de Çin yükselen bir güç hocam. Süper güç olmaya aday. Suriye örneği oturdu ama Osmanlı dönemi ile bir değil. O dönemki diğer süper güçleri bilmiyorum. Ama Osmanlı İmparatorluğu kendi çevresinde etkin bir güç. Asya'da sözü geçmiyor mesela. Amerika ise süper güç olmaya aday ülkelerin alanına karışamıyor. Asya'da böyle bir güç yok ama söz geçmiyor mesela. Yine aynısı kısmen Avrupa içinde geçerli.

Erozbey said:
Ayrıca Hindistan örneğini sunup Osmanlı süper güçtü değil demek uzaya astronot göndermiyor Almanya o zaman süper bir güç değil demek ile aynı mantık.
Değil. :roll:

İki yenilgiden "süper güç olamaz" mı dedin?  ABD Vietnam'dan çekilmek zorunda kaldı, süper güç olmaktan çıkmadı. İngilizler Amerika'daki kolonilerinden oldu, süper güç olmaktan çıkmadı.

O dönemde dünya bugünkü gibi her yerine erişebileceğin bir dönemde değildi. Sonuçta mantıksız bir gerekçe sunmuş oldun

Afrandez said:
O dönemde dünya bugünkü gibi her yerine erişebileceğin bir dönemde değildi.

Burada da dediğim 16. yüzyıldan önce hiç bir ülke kendi bölgesinin dışında iletişim kurmuyordu. Misal Çin'in iletişim kurduğu ülkeler Kore, Japonya, Mançurya, Moğolistan ve Endonezya idi; Avrupalılar denizciliğe abanmadan önce kendi bölgelerinden çıkmadı. Bu durumda nasıl bir süper güç bekliyorsun ki anlamadım :roll:

Back
Top Bottom