Mount&Blade Mod Yapımcıları Soru - Cevap Konusu

Users who are viewing this thread

HyperCharge said:
p_END'e gitmesi lazım, lakin sondaki auto_remove_in_town dediğin şekilde p_END şehir değilse bir sorun olacağını sanmam.

Olmadı, patrolling gözüküyor.

Arkadaşlar kendim oynamak için minik çapta bi mod yapmak istiyorum, lordların kralların asker sayılarını düşürmek için ne yapmalıyım?

Yani Örn: Kral Harlaus: Normalde 250/ Sonraki zamanlarda bu rakam 400lere veya 500lere bile çıkabiliyor. İstediğim şey, bu rakamları düşürmek.
Lordlar 100-200 kişiyle gezmesin, sadece krallar onlarda en fazla 100 civarı askerle gezsin. Lordlar için 40-50 kişilik partyler kafidir.

Aynı şekilde kale ve şehirlerde ki asker sayılarınıda düşürmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yav sahneyi düzenleyip kaydediyorum, diğer girişimde tekrar ilk haline dönmüş oluyor. Kendince entry point'ler, binalar falan. Sahne eklemeyi mi unuttum acaba?

Code:
  ("SAHNE",sf_generate,"none", "none", (0,0),(100,100),-100,"0x0230817a00028ca300007f4a0000479400161992",
    [],[], "outer_terrain_plain"),

Earl Feodall said:
Arkadaşlar kendim oynamak için minik çapta bi mod yapmak istiyorum, lordların kralların asker sayılarını düşürmek için ne yapmalıyım?

Yani Örn: Kral Harlaus: Normalde 250/ Sonraki zamanlarda bu rakam 400lere veya 500lere bile çıkabiliyor. İstediğim şey, bu rakamları düşürmek.
Lordlar 100-200 kişiyle gezmesin, sadece krallar onlarda en fazla 100 civarı askerle gezsin. Lordlar için 40-50 kişilik partyler kafidir.

Aynı şekilde kale ve şehirlerde ki asker sayılarınıda düşürmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Kardeş. Şimdi ben sana kısa yoldan anlatayım tweak mb kullanarak anlatacağım ancak istersen module_System ile yapılanını da analtırım:

Tweak MB ile:

1-İlk önce  load module warband de ve oradan çıkan Native yazan seçeneklerden kendi sürümün hangisiyse onu seç örn Native 1.158
2-Oradan hangi module dosyasının üstüne kuracaksanız onu seçin. (ÖRN: Yerel Disk C>Program Files>Mount&Blade Warband>Modules>Native)
3-Tamam de işlem yapacak.
4-İşlem bitince sol alt tarafta Parties var ona tıkla
5-Ardından Al Parties'e tıkla
6-Sağdakileri Çeviriyorum:
Base Party Size:Lordların En az asker sayısı
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Increase in max party size for each point of leadership:Liderlik yeteneğin her yükseldiğinde kaç asker alabileceğini gösterir (standart her liderlik yeteneği puanı başına 5'tir.Yani Liderliğin 10 olduğunda en fazla 50 asker alabilirsin. Karizma puanı ve her seviye başındada asker arlabilme oranın arttığından 100-190 falan olabiliyor. Eğer bu yazının karşısındaki 5'i 10 yaparsan liderlik 10 olduğunda 100 kişi alabilirsin bu karizma vb. şeylerle 200-250 ye kadar yükselir :grin:)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bonus to maximum party size for faction liders:Kralların bonus maximum asker sayısı
Bonus to maximum party size for faction marshalls:Mareşallerin bonus maximum asker sayısı.
Bonus to maximum party size for each castle owned by party leader:Kale lordlarının bonus maximum asker sayısı--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Üsttekinin bir altındaki -adını yazamayacağım vöh bu ne?-:Lordların level başı parti büyüklükllerinin kaç artacağını gösterir standart 0 dır

Onun Bir altındaki 90 dır onu 40 yarapsan lordların parti sayısı 2 kat normalleşir -normalleşir yazıyordu bende öyle çevirdim :grin:-

dragos said:
Yav sahneyi düzenleyip kaydediyorum, diğer girişimde tekrar ilk haline dönmüş oluyor. Kendince entry point'ler, binalar falan. Sahne eklemeyi mi unuttum acaba?

Code:
  ("SAHNE",sf_generate,"none", "none", (0,0),(100,100),-100,"0x0230817a00028ca300007f4a0000479400161992",
    [],[], "outer_terrain_plain"),

arada bana da oluyor o. Sahne için yerleştirdiğim şeyler duruyor, fakat anlamsız scene proplar geliyor, top gibi.

Baktım da diğer scene'lerde de sf_generate var. Gerçi denemiştim onu değiştirmeyi, işe yaramamıştı.

Bazen sahneden çıkarken kaydetme seçeneği de gelmiyor, öyle donuyor. Nedenini anlamadım bir türlü.

Paradise said:
Görev aldıktan sonra başka troopa danışmasını istedim ama o troop'un sadece o görevi aldıktan sonra o dialogun çıkmasını istiyorum?
Görevi aldığın dialogun sonundaki köseli paranteze şunu (assign,"$gorevi_aldim",1), ondan sonra danışacağın troop un çıkması gereken dialogun başındaki köşeli parantezede bunu ekleyeceksin. (eq,"$gorevi_aldim",1)

Tabirler bana da sıkıntı yaşatıyor bazen.

Modül Sisteminde 2 tip değişken var.

1- Global değişken.
2- Yerel değişken.

Global Değişken: Bu değişkenler modül sisteminde her yerden her an çağırılabilir. $ ile başlarlar. Örnek: "$global_degisken"

Yerel Değişken: Bu değişkenler mevcut oldukları kod bloğunda yani [ ile ] arasında çalışırlar. Başka yerde çağırılmaları mümkün değildir. : ile başlarlar. Örnek: ":yerel_degisken"

Menüye süre eklemem mümkün mü? Presentation gibi aynı. Belli bir süre sonra şunu yap komutu yani.

dragos said:
Menüye süre eklemem mümkün mü? Presentation gibi aynı. Belli bir süre sonra şunu yap komutu yani.

Yapılabilir mi bilmiyorum, lakin her şey menünün ilk başındaki koşul parantezine işlenmeli diye düşünüyorum.

Code:
(store_trigger_param_1, ":cur_time"),

bunu kullanabilirsin, ancak şöyle bir durum var. Menüler bir trigger türü değildir. Onun yerine bir script yazıp scriptin bir parametresini :cur_time olarak tanıtıp, scriptin içinde gerekli işlemleri yapıp scripti de o parametreyle çağırabilirsin.

işleyişleri şöyle;

script

parametre

parametreyi kullanarak yapılan işlemlerin bütünü.

çağırılması ise şöyle işler;

Script + parametre

Dolayısıyla script, gereken parametreyle çağrıldığında içinde yapılan işlemle birlikte çağrılır.
Kısaca, geçen zamanı soran bir script yaparsın.  :grin: Asıl bu mümkün mü diye sorman lazımdı sanırım.  :smile:

Outpostu yapmayı denedim module systemle.
Tabi ki beceremedim, üç fotoya anca sığdı hata.
oZqG4Q.jpg
lyPJ5E.jpg
ylJYZ7.jpg
Arada bir şey yok. Bu hata alt alta aynı bat'ta. Bu kadar uzun hata nedir merak ediyorum :smile:

Atlı Okçu said:
oZqG4Q.jpg
lyPJ5E.jpg
ylJYZ7.jpg
Arada bir şey yok. Bu hata alt alta aynı bat'ta. Bu kadar uzun hata nedir merak ediyorum :smile:
hep aynı hatayı yazmış ve türkçe karakterler kullanmışsın o yüzden hata vermiş

Cont Trabiyuoo said:
Atlı Okçu said:
oZqG4Q.jpg
lyPJ5E.jpg
ylJYZ7.jpg
hep aynı hatayı yazmış ve türkçe karakterler kullanmışsın o yüzden hata vermiş
Yok, Türkçe karakter kullanmadım. Kodu aynen koydum kod ingilizce zaten. Ayrıca modu ingilizce yapıyorum :smile:

HyperCharge said:
dragos said:

Yapılabilir mi bilmiyorum, lakin her şey menünün ilk başındaki koşul parantezine işlenmeli diye düşünüyorum.

Code:
(store_trigger_param_1, ":cur_time"),

bunu kullanabilirsin, ancak şöyle bir durum var. Menüler bir trigger türü değildir. Onun yerine bir script yazıp scriptin bir parametresini :cur_time olarak tanıtıp, scriptin içinde gerekli işlemleri yapıp scripti de o parametreyle çağırabilirsin.

işleyişleri şöyle;

script

parametre

parametreyi kullanarak yapılan işlemlerin bütünü.

çağırılması ise şöyle işler;

Script + parametre

Dolayısıyla script, gereken parametreyle çağrıldığında içinde yapılan işlemle birlikte çağrılır.
Kısaca, geçen zamanı soran bir script yaparsın.  :grin: Asıl bu mümkün mü diye sorman lazımdı sanırım.  :smile:

Yok, onu biliyorum da menü olur mu merak ettim :smile:

HyperCharge said:
@Atlı Okçu, eklediğin troop module_troopsta nerede ? asker yükseltmelerinden sonra mı önce mi ?
Sonraya koydum. Önce olması gerekiyordu mantıken, tabi o an aklıma gelmedi. Yarın düzelteyim.

Yaptım. Şu hatayı verdi:
oZpaLo.jpg
Oyunda Kamp menüsüne tıklayınca çalışmayı durduruyor.

Edit: Hata gitti oyunu açtım, kamp menüsüne bastım ve oyun çalışmayı durdurdu. Yardımcı olabilecek varsa sevinirm.

Code:
          (start_mission_conversation, "trp_sarisin"),

Bir sahnede troop'un benimle konuşmaya başlaması için bunu kullanıyorum fakat başlamıyor, yanıma gelip sap gibi bekliyor. Ben konuşursam ancak diyalog başlıyor.

(assign, "$oim_auto_talk_troop", "trp_sarisin"),

Bunu dene yalnız baştaki, "oim_" kısmını çıkar çünkü o WFAS tabiri ya da Warband hangi global değişkeni kullanıyorsa onu kullan.

Bu işin en temiz yolu baştaki tüccar sahnesinden faydalanmak.

Back
Top Bottom