Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Oyunların fiyatlandırması oyunun büyüklüğüne göre de olmuyor ona bakarsan. No man's sky çıktığında 60 dolardan çıkmıştı ve insanlar patır patır aldı, oyunun sahte vaatleri ortaya çıktıktan sonra dahi çoğu kişi iade etmedi. Oyunun ne kadar benzersiz olması, oynayış saati, kitlesinin büyüklüğü hep birer etken. Ama bana göre oyun AAA da olsa AA da olsa sonuçta aldığın zevk ve bu zevkin ne kadar sürdüğü önemli. Eğer türk oyuncularını düşünmemiş olsa 60 doların karşılığı olan 380tlyi öderdin.

Oyunun türkiyede yapılması bütcesini azaltmıyor ayrıca. Çalıştıkları bilgisayarı dolarla alınıyor. Kullandıkları yazılımlar dolarla. Türk yazılımcılar tasarımcılar vs. daha düşük bütçeyle çalışıyor olabilirler ama en yeteneklileri bile oyun geliştirmede tecrübesiz çünkü türkiyede yurtdışındaki gibi bir oyun sektörü yok. Ve bu tecrübesizliği kapatmak için gereken tecrübeli çalışanlar Türkiye gibi bir yerde çalışmak için ekstra ücret isterler ki bu ekstra ücret önceki türk çalışanın daha uygun olması olayını ortadan kaldırır.
Aynı mantık diğer oyunlar için geçerli hatta diğer oyunlar için daha çok geçerli burada çalışan insanlar sonuçta Türk Lirası harcıyor yurtdışında yaşayanların çoğu dolar veya euro üzerinde alışveriş yapıyor ona rağmen adamlar oyunları 90 Türk Lirasına çıkarıyor. The Witcher ilk çıktığında neredeyse kuru birebir almıştı yabancı oyun firmaları da dolar euro üzerinden işlerini yapıp bu fiyatları sağlıyorken Türk firması niye bu oyunu Valve'ın 90 Türk Lirasına çıkardığı gibi çıkarmıyor? Ekonomimiz çok mu iyi de bu adamlar gelip 150 Türk Lirasına çıkarıyor bu mu yani adamların bizi düşündüğü. Niye Steam'in kendi dolar kurunu kullanmıyorlar? Ha bu arada insanlar No Man Sky'ın 60 dolara çıkmasını da oldukça eleştirmişti ve oyun çıktığı zaman söylenilen eleştirilerden biri de oyunun 60 doları haketmediğidi Bannerlord da bu eleştiriye maruz kalak gibi duruyor.

The Witcher ilk çıktığında neredeyse kuru birebir almıştı yabancı oyun firmaları da dolar euro üzerinden işlerini yapıp bu fiyatları sağlıyorken Türk firması niye bu oyunu Valve'ın 90 Türk Lirasına çıkardığı gibi çıkarmıyor? Valve'ın 90 Türk Lirasına çıkardığı gibi çıkarmıyor? Ekonomimiz çok mu iyi de bu adamlar gelip 150 Türk Lirasına çıkarıyor bu mu yani adamların bizi düşündüğü.

Witcher 3 çıktığında dolar 2.5tlydi ve 150tl yerinde 90tlye çıkardılar(%40 ucuz). Bannerlord ise 380tl yerine 150tlye çıkarıcak(%60 ucuz). Valvenin para kazanma kaygısı yok. İsterlerse bedava dağıtırlar ve yıllık gelirleri %1 azalmaz. Taleworldsün öyle bir rahatlığı mı var? Valve Half-life 3 çıkarsa paraya para demez ama gram umurlarında değil, çünkü zaten paraya para demiyorlar :grin:

Ha bu arada insanlar No Man Sky'ın 60 dolara çıkmasını da oldukça eleştirmişti ve oyun çıktığı zaman söylenilen eleştirilerden biri de oyunun 60 doları haketmediğidi Bannerlord da bu eleştiriye maruz kalak gibi duruyor.

Sonuçta kaç milyon kopya sattı çünkü insanlar oyunu istiyor ve oyun sonuçta buna değiyor. İllaki birilerine fazla olacak para ama onun için de oyunu bedava mı dağıtsınlar?

Witcher 3 çıktığında dolar 2.5tlydi ve 150tl yerinde 90tlye çıkardılar(%40 ucuz). Bannerlord ise 380tl yerine 150tlye çıkarıcak(%60 ucuz). Valvenin para kazanma kaygısı yok. İsterlerse bedava dağıtırlar ve yıllık gelirleri %1 azalmaz. Taleworldsün öyle bir rahatlığı mı var? Valve Half-life 3 çıkarsa paraya para demez ama gram umurlarında değil, çünkü zaten paraya para demiyorlar :grin:

Sonuçta kaç milyon kopya sattı çünkü insanlar oyunu istiyor ve oyun sonuçta buna değiyor. İllaki birilerine fazla olacak para ama onun için de oyunu bedava mı dağıtsınlar?
Dalga mı geçiyorsun ne 90tlsi. Kendim D&R'dan gidip kutulu versiyonunu 60tl ye aldım kimi kandırıyorsun. Oyun şuanda bile 12 dolara indirimli satılıyor Türkiye fiyatı ise 18tl. Keşke sallamadan bilgi verseniz. Şu konuda bile haklı çıkmaya çalışmak saçmalıktan öte değil. Bizi gerektiği gibi düşünmedikleri ortada. 2015 yılında dolar kuru 2.5 ile 2.6 arası değişiyordu ve adamlar oyunu Steam'de 70TL'ye D&R'dan alırsan kutulu olarak kendi platformu olan GOG'da ise 60TL'ye sattılar adamlar bildiğin dolar kurun 1.2 gibi bir şey yaptı buna ne diyeceksin bunu nasıl savunacaksın acaba çok merak ediyorum.
Oyunu bedava mı dağıtsınlar diyorsun diğer şirketler sazan o zaman bizi düşünüp oyunlarını ucuza satıyorlar.
Bir şeyleri gözü kapalı savunmayı bırakmak lazım adamları yeri geldiğinde eleştirmeli ki bu noktada ve Türkçe çıkmaması konusunda gayet de yanlış yaptılar bu noktanın savunulacak bir yanı yok.

Dalga mı geçiyorsun ne 90tlsi. Kendim D&R'dan gidip kutulu versiyonunu 60tl ye aldım kimi kandırıyorsun. Oyun şuanda bile 12 dolara indirimli satılıyor Türkiye fiyatı ise 18tl. Keşke sallamadan bilgi verseniz. Şu konuda bile haklı çıkmaya çalışmak saçmalıktan öte değil. Bizi gerektiği gibi düşünmedikleri ortada. 2015 yılında dolar kuru 2.5 ile 2.6 arası değişiyordu ve adamlar oyunu Steam'de 70TL'ye D&R'dan alırsan kutulu olarak kendi platformu olan GOG'da ise 60TL'ye sattılar adamlar bildiğin dolar kurun 1.2 gibi bir şey yaptı buna ne diyeceksin bunu nasıl savunacaksın acaba çok merak ediyorum.
Oyunu bedava mı dağıtsınlar diyorsun diğer şirketler sazan o zaman bizi düşünüp oyunlarını ucuza satıyorlar.
Bir şeyleri gözü kapalı savunmayı bırakmak lazım adamları yeri geldiğinde eleştirmeli ki bu noktada ve Türkçe çıkmaması konusunda gayet de yanlış yaptılar bu noktanın savunulacak bir yanı yok.
Steam çıkış fiyatı aşağıda gözüktüğü gibi 90tl.

5 yıllık oyuna şuan 18tl diyip yaptığın savunmadan daha aşağı düşebilecek bir savunma da düşünemiyorum.

Sana ne kardeşim seni düşünmüyorlarsa adamların forumundan çıkıp, oyunu almayarak istediğin gibi protesto et. Ben 150tl'yi hakeden bir oyun olduğunu düşünüyorum. İyi ki de ölücülerin gazına gelmeyip daha ucuz yapmamışlar.

Steam çıkış fiyatı aşağıda gözüktüğü gibi 90tl.

5 yıllık oyuna şuan 18tl diyip yaptığın savunmadan daha aşağı düşebilecek bir savunma da düşünemiyorum.

Sana ne kardeşim seni düşünmüyorlarsa adamların forumundan çıkıp, oyunu almayarak istediğin gibi protesto et. Ben 150tl'yi hakeden bir oyun olduğunu düşünüyorum. İyi ki de ölücülerin gazına gelmeyip daha ucuz yapmamışlar.
Kutulu fiyatına niye bir şey diyemiyorsun 60tl ye aldım oyunu birebir tutmuşlar kuru. Oyunu Türkiye'ye daha ucuz satmalılar diyince ölücü oluyoruz bu nasıl bir mantık kardeşim. Oyunu pahalıya almak istiyor adam resmen. 5 yıllık diyor 5 yıllık oyun olunca ne oluyor adamlar dolar kurunu yine değiştirmemiş 5 yıllık olunca da adamlar 12 dolara alıyor??
Hayır yani Alyx'in fiyatına da bir şey diyemiyorsun o da mı 5 yıllık?

Kutulu fiyatına niye bir şey diyemiyorsun 60tl ye aldım oyunu birebir tutmuşlar kuru.

Belki d&r ile yaptıkları anlaşmada sınırlı stok için reklam amacıyla o fiyatı vermiş olabilirler, steam'e göre daha küçük bir pay kesmiş olabilirler, belki d&r kendilerine gelen reklamdan ötürü bir ücret kesmemiş bile olabilir yaptıkları anlaşmayı bilmiyorum. Ama bir tarafa 90tlye sattığı oyunu diğer yerde 60 a satıyorsa göründüğünden farklı bir şey olduğunu anlayabilirsin, yoksa steamden de 60tlye çıkardı.

Oyunu Türkiye'ye daha ucuz satmalılar diyince ölücü oluyoruz bu nasıl bir mantık kardeşim. Oyunu pahalıya almak istiyor adam resmen. 5 yıllık diyor 5 yıllık oyun olunca ne oluyor adamlar dolar kurunu yine değiştirmemiş 5 yıllık olunca da adamlar 12 dolara alıyor??
Hayır yani Alyx'in fiyatına da bir şey diyemiyorsun o da mı 5 yıllık?

Galiba anlamak istemiyorsun Valve gibi milyarder şirketlerin para kaygısı yok. Adamlar steamde satılan her oyundan %30 pay alıyorlar, steamde en çok oynanan 10 oyundan 3 ü adamların. Sırf daha çok kişi oyununu oynasın diye bile ucuz yapabilir Gabe ve bu onları etkilemez.

Ancak Taleworlds oyununu ucuz yaparsa zarar eder ve bir sonraki m&b oyununu ancak rüyanda görürsün.

Belki d&r ile yaptıkları anlaşmada sınırlı stok için reklam amacıyla o fiyatı vermiş olabilirler, steam'e göre daha küçük bir pay kesmiş olabilirler, belki d&r kendilerine gelen reklamdan ötürü bir ücret kesmemiş bile olabilir yaptıkları anlaşmayı bilmiyorum. Ama bir tarafa 90tlye sattığı oyunu diğer yerde 60 a satıyorsa göründüğünden farklı bir şey olduğunu anlayabilirsin, yoksa steamden de 60tlye çıkardı.

Galiba anlamak istemiyorsun Valve gibi milyarder şirketlerin para kaygısı yok. Adamlar steamde satılan her oyundan %30 pay alıyorlar, steamde en çok oynanan 10 oyundan 3 ü adamların. Sırf daha çok kişi oyununu oynasın diye bile ucuz yapabilir Gabe ve bu onları etkilemez.

Ancak Taleworlds oyununu ucuz yaparsa zarar eder ve bir sonraki m&b oyununu ancak rüyanda görürsün.
Talewords'ün temel gelir kaynağı Türkler olsaydı evet doğruyu söylüyor olabilirdin fakat biz değiliz. Bu adamlar bu oyunu bize 100tl'ye satsalar batmayacaklar. Zaten diğer ülkelerden 60dolar,euroya satarak oldukça fazla gelir elde ediyorlar işin sonunda ekran kartları vb malzemelerin çoğu dolarla alınsa da kiralar vb temel ihtiyaçlar ve çalışanlar Türkiye'de yaşıyor. Milyarder şirket örneklerini geçelim Cd Projekt de büyük bir firma değildi The Witcher 3'den önce fakat adamlar ona rağmen kendi platformlarında oyunu dolar kuruyla bire bir olarak sattı. İsteyince yapılıyor olay milyarder olmak değil, karşındaki oyuncuyu ne kadar önemsediğin ve ne kadar geniş kitlelere yaymak istediğinle alakalı. Ha anlaşma kısmına gelelim öyle bir anlaşmanın olacağını sanmıyorum çünkü kutulu versiyonunda olun GOG'dan oynanıyordu bu noktada GOG'da daha ucuz olmasının sebebi Steam'in aldığı ücretin olmaması fakat bu durum Bannerlord için yine geçerli değil oyun her yerde aynı fiyat. Diğer bir durum ise şayet D&R özel bir anlaşma yaptı o zaman Bannerlord niye yapmıyor bu anlaşmayı? Şöyle bir durum daha var ki D&R da oyunları ARAL Games üzerinden alıyor.

Talewords'ün temel gelir kaynağı Türkler olsaydı evet doğruyu söylüyor olabilirdin fakat biz değiliz. Bu adamlar bu oyunu bize 100tl'ye satsalar batmayacaklar. Zaten diğer ülkelerden 60dolar,euroya satarak oldukça fazla gelir elde ediyorlar işin sonunda ekran kartları vb malzemelerin çoğu dolarla alınsa da kiralar vb temel ihtiyaçlar ve çalışanlar Türkiye'de yaşıyor.

Çünkü vpn gibi şeyler kullanarak türkiye fiyatına oyunu alıp multiplayerinden, güncellemelerinden orijinal gibi faydalanıyor insanlar. Durdur yere satışlarının bir kısmını %60 indirimli yapmış oluyorlar, fiyatları daha da düşürseler daha cezbedici olacağı gibi firmanın bu tarz satışlardan kaybettiği para da artar.

Milyarder şirket örneklerini geçelim Cd Projekt de büyük bir firma değildi The Witcher 3'den önce fakat adamlar ona rağmen kendi platformlarında oyunu dolar kuruyla bire bir olarak sattı. İsteyince yapılıyor olay milyarder olmak değil, karşındaki oyuncuyu ne kadar önemsediğin ve ne kadar geniş kitlelere yaymak istediğinle alakalı.

Cd:pr oyunu böyle indirimli satıp kar etti de şimdi niye Cyberpunk 2077'ye 250tl fiyat koydular? Çünkü bekledikleri kadar kar etmediler.

Ha anlaşma kısmına gelelim öyle bir anlaşmanın olacağını sanmıyorum çünkü kutulu versiyonunda olun GOG'dan oynanıyordu bu noktada GOG'da daha ucuz olmasının sebebi Steam'in aldığı ücretin olmaması fakat bu durum Bannerlord için yine geçerli değil oyun her yerde aynı fiyat.

Demek ki Gog'laymış anlaşması, Gog demek ki böyle bir teklif sunmamış ya da böyle bir teklife okey olmamış.

Diğer bir durum ise şayet D&R özel bir anlaşma yaptı o zaman Bannerlord niye yapmıyor bu anlaşmayı? Şöyle bir durum daha var ki D&R da oyunları ARAL Games üzerinden alıyor.

Gogda olduğu gibi D&rın da böyle bir anlaşmaya okey demesi gerekiyor belli ki bu olmamış.

Çünkü vpn gibi şeyler kullanarak türkiye fiyatına oyunu alıp multiplayerinden, güncellemelerinden orijinal gibi faydalanıyor insanlar. Durdur yere satışlarının bir kısmını %60 indirimli yapmış oluyorlar, fiyatları daha da düşürseler daha cezbedici olacağı gibi firmanın bu tarz satışlardan kaybettiği para da artar.

Cd:pr oyunu böyle indirimli satıp kar etti de şimdi niye Cyberpunk 2077'ye 250tl fiyat koydular? Çünkü bekledikleri kadar kar etmediler.

Demek ki Gog'laymış anlaşması, Gog demek ki böyle bir teklif sunmamış ya da böyle bir teklife okey olmamış.

Gogda olduğu gibi D&rın da böyle bir anlaşmaya okey demesi gerekiyor belli ki bu olmamış.
Belli bir kar etmediler mi? Adamlar sonrasında resmi Türkçe dil desteği sağladı oyuna bunu niye yapsın. Üstelik Cyberpunk da Türkçe çıkacak. Kar etmedikleri ülkeye bu yatırımı ve dil desteğini sunar mı? Ha bu arada Türk oyun firması olan Talewords fiyatda olduğu gibi dil desteği konusunda da diğer şirketlerden geri kaldı. Cyberpunk da ise Türkiye oyunu en ucuz alan ülkelerden biri. En ucuz ülkeler arasında 7. sırada Cd Projekt kendi ülkesi olan Polonya'ya bile daha pahalıya satıyor Türkiye'ye daha ucuza satıyor ona bakılırsa. Bu vpn benzeri programları kullanan insanlar zaten oyunu Türkiye'den değil Rusya'dan alır oyunların çoğu Rusya'da çok daha ucuza satılıyor, Cyberkpunk'ın en ucuz olduğu ülke de Rusya.

Belli bir kar etmediler mi? Adamlar sonrasında resmi Türkçe dil desteği sağladı oyuna bunu niye yapsın. Üstelik Cyberpunk da Türkçe çıkacak. Kar etmedikleri ülkeye bu yatırımı ve dil desteğini sunar mı?

Konumuz fiyatı, ve fiyatını uygun olan fiyattan değil pahalı olarak sunmuşlar. Neden 250tl, 100tl değil?

Ha bu arada Türk oyun firması olan Talewords fiyatda olduğu gibi dil desteği konusunda da diğer şirketlerden geri kaldı.

Doğru

Cyberpunk da ise Türkiye oyunu en ucuz alan ülkelerden biri. En ucuz ülkeler arasında 7. sırada Cd Projekt kendi ülkesi olan Polonya'ya bile daha pahalıya satıyor Türkiye'ye daha ucuza satıyor ona bakılırsa.

Niye polonyada daha ucuza çıkarmamış cd:pr vatan haini mi :grin: Demek ki kendi ülkesine en ucuz fiyatı vermek zorunda değilmiş geliştiriciler.

Bu vpn benzeri programları kullanan insanlar zaten oyunu Türkiye'den değil Rusya'dan alır oyunların çoğu Rusya'da çok daha ucuza satılıyor, Cyberkpunk'ın en ucuz olduğu ülke de Rusya.

Yapıyorlar zaten, ama sizin dediğiniz gibi 90tlden yayınlarlarsa rusya fiyatının(tahminimce 2000rub) yaklaşık yarı fiyatı olacak ve burada dediğim olay olacak.

Konumuz fiyatı, ve fiyatını uygun olan fiyattan değil pahalı olarak sunmuşlar. Neden 250tl, 100tl değil?

Doğru

Niye polonyada daha ucuza çıkarmamış cd:pr vatan haini mi :grin: Demek ki kendi ülkesine en ucuz fiyatı vermek zorunda değilmiş geliştiriciler.

Yapıyorlar zaten, ama sizin dediğiniz gibi 90tlden yayınlarlarsa rusya fiyatının(tahminimce 2000rub) yaklaşık yarı fiyatı olacak ve burada dediğim olay olacak.
Ben vatan hainleri diye bir şey mi dedim? Türk oyun firmasından yabancıların gösterdiği desteği görmek isterdim bu kadar basit. VPN olayı her oyunda var millet bunu her oyunda yapıyor zaten ama bundan dolayı kimse batmıyor veya gidip Ruslara oyunu daha pahalıya satmıyorlar. Polonya'ya daha pahalıya satılması Polonyalıları ilgilendiriyor beni ilgilendirmiyor ben kendi ülkemde çıkan fiyata bakarım. Hellsblade oyunu küçük bir firma tarafından yapılmasına karşı yine oldukça uygun fiyata çıkmıştı oyun küçük firmalar bunu yapıp sözde VPN'den dolayı batmıyorsa nedense Talewords yaparsa mı batacak anlamış değilim. Senin de oyunu daha pahalıya alma merakını da anlamış değilim.

Witcher 3 PC'ye 69 TL'den çıkış yaptı. D&R ise %15'lik bir indirim ile 59 TL'ye sattı. Buyur kaynaklar :
Bölüm Sonu Canavarı
Merlin'in Kazanı
Donanım Haber

Şu oyun 20 saat oynatıyor x parayı istiyor,bu oyun 200 saat oynatıyor x para istiyor mevzusu doğru bir yaklaşım değil. Oyunlar maliyetlerine göre sınıflandırılır. Çok yüksek geliştirme ve pazarlama bütçelere sahip oyunlara AAA oyunlar deriz. Bannerlord ise kesinlikle bir AAA oyun değil. Bannerlord'un yapımına Armağan Yavuz'un söylediği kadarıyla sadece birkaç milyon dolar harcandı. Kıyaslama açısından söylüyorum 2010'da çıkmış Red Dead Redemption oyununun maliyeti tam 100 Milyon Dolar imiş. Yani 10 sene önce çıkmış bir oyunun maliyetinin %10'u bile Bannerlord için harcanmamış. Birde 50 Dolar,320 TL ediyor bu durumda TaleWorlds %50 civarında indirim yapmış gibi bir durum yok. Bölgesel fiyatlandırma diye bir şey var sonuçta. Ha diğer oyuncular VPN ile alır diyorsan da bölge ve dil kilidi koyarsın olur biter. Siz TaleWorlds indirim yapmış bak 50 dolar x TL ediyor diyorsanız bende olaya farklı bir yönden bakarım örneğin; Steam oyun firmalarına kuru 2.1'den almasını öneriyor. Bu da 105 TL gibi bir fiyata tekabül etmekte. Ama TaleWorlds bizden 150 TL istiyor,ne iş ?

Witcher 3 PC'ye 69 TL'den çıkış yaptı. D&R ise %15'lik bir indirim ile 59 TL'ye sattı. Buyur kaynaklar :
Bölüm Sonu Canavarı
Merlin'in Kazanı
Donanım Haber

Şu oyun 20 saat oynatıyor x parayı istiyor,bu oyun 200 saat oynatıyor x para istiyor mevzusu doğru bir yaklaşım değil. Oyunlar maliyetlerine göre sınıflandırılır. Çok yüksek geliştirme ve pazarlama bütçelere sahip oyunlara AAA oyunlar deriz. Bannerlord ise kesinlikle bir AAA oyun değil. Bannerlord'un yapımına Armağan Yavuz'un söylediği kadarıyla sadece birkaç milyon dolar harcandı. Kıyaslama açısından söylüyorum 2010'da çıkmış Red Dead Redemption oyununun maliyeti tam 100 Milyon Dolar imiş. Yani 10 sene önce çıkmış bir oyunun maliyetinin %10'u bile Bannerlord için harcanmamış. Birde 50 Dolar,320 TL ediyor bu durumda TaleWorlds %50 civarında indirim yapmış gibi bir durum yok. Bölgesel fiyatlandırma diye bir şey var sonuçta. Ha diğer oyuncular VPN ile alır diyorsan da bölge ve dil kilidi koyarsın olur biter. Siz TaleWorlds indirim yapmış bak 50 dolar x TL ediyor diyorsanız bende olaya farklı bir yönden bakarım örneğin; Steam oyun firmalarına kuru 2.1'den almasını öneriyor. Bu da 105 TL gibi bir fiyata tekabül etmekte. Ama TaleWorlds bizden 150 TL istiyor,ne iş ?
Hocam belki erken erişimde senin gibi elmayla armutu kıyaslayanlarla sürekli şikayet edenlerle uğraşmak istemiyorlardır sadece oyunu gerçekten seven, sürekli feedback veren gerekli bugları bildiren kullanıcılarla dengeleme yapmak istiyorlardır. Bannerlordu bugün 23 dolar civarına alacaksın. Witcher'ı o gün ki kurla
69 TRY = 27,9933 USD almışsın. Eee ne oldu şimdi bütün sistemin çöktü? https://gecmis-doviz-kurlari.hesaplama.net/hesaplama.do

Hocam belki erken erişimde senin gibi elmayla armutu kıyaslayanlarla sürekli şikayet edenlerle uğraşmak istemiyorlardır sadece oyunu gerçekten seven, sürekli feedback veren gerekli bugları bildiren kullanıcılarla dengeleme yapmak istiyorlardır. Bannerlordu bugün 23 dolar civarına alacaksın. Witcher'ı o gün ki kurla
69 TRY = 27,9933 USD almışsın. Eee ne oldu şimdi bütün sistemin çöktü? https://gecmis-doviz-kurlari.hesaplama.net/hesaplama.do
Nasıl bir argüman bu ya oyunu seviyoruz diye daha fazla para mı vereceğiz? Alyx'e gelince ne diyeceksin onda doları kaçtan almışlar onu da hesapla.
Eeee ne oldu şimdi bütün sistemin çöktü?

Ha bu arada Morhau 30 dolar, Türkiye fiyatı 50TL. Wolcen 40 dolar, Türkiye fiyatı 61TL burada hangi sistem çöküyor acaba?

Arkadaşlar oyun fiyatları 1000 saat oynayacak oyuncu üzerinden biçilmez, o zaman 1000 lira yapsınlar olur mu öyle şey. Uzun saatler(tekrar diyorum uzun?) oynanan csgo bile beleş oldu, firmalar artık herkese yönelmeye çalışıyor bizimkiler kendi fanlarına çekiliyor; ticari olarak kötü bir hamle. Tamam oynanabilir olması büyük bir avantaj ama bu sandbox/multi oyunlarda tekrar vardır 1000. saatte farklı bir şey görmezsin.
Bu yüzden paradox gibi iğrenç firmalar sürekli paket yapıp satar. Oyunu 10 saat oynayıp bir daha bakmayacak adama da satılacak bu oyun. Bu açıdan CD projekt i taktir ediyorum, adamlar biliyor ki oyuncular firmayı severlerse para gelecek zaten.

Ben vatan hainleri diye bir şey mi dedim? Türk oyun firmasından yabancıların gösterdiği desteği görmek isterdim bu kadar basit.

Dedin demedim, milliyetçilik bekliyorsun bir stüdyodan ama örnek gösterdiğin firma aynısını yapmamış. Örnek gösterdiklerinin bile yapmadığını başka bir firmadan beklemek afedersin ama ikiyüzlülük

VPN olayı her oyunda var millet bunu her oyunda yapıyor zaten ama bundan dolayı kimse batmıyor veya gidip Ruslara oyunu daha pahalıya satmıyorlar.

Madem zarar ettirmiyor cd:pr niye Cyberpunk'ı gene ucuz çıkarmıyor? Azcık düşün, bu işler öyle görüldüğü gibi değil.

Hellsblade oyunu küçük bir firma tarafından yapılmasına karşı yine oldukça uygun fiyata çıkmıştı oyun küçük firmalar bunu yapıp sözde VPN'den dolayı batmıyorsa nedense Talewords yaparsa mı batacak anlamış değilim.
Ha bu arada Morhau 30 dolar

Hadi o zaman da de diğer stüdyolar ne yapıyor benim umrumda değil diyim. Indie oyunlar zaten genelde önerilen kurdan çıkıyor adamlar uğraşmıyor dolara çeviriyim diye. Adamlara oyuncuların sempatisi belki daha değerli.

Senin de oyunu daha pahalıya alma merakını da anlamış değilim.

Ben de senin ölücülüğünü. Oyunun hak ettiğini almasını istiyorum ve destekliyorum.

Witcher 3 PC'ye 69 TL'den çıkış yaptı. D&R ise %15'lik bir indirim ile 59 TL'ye sattı

Önceki mesajlarda konuştuk bunu, steamde 90tl gogda 70tl, gog ile anlaşması varmış demek ki. Taleworlds'e böyle bir anlaşma gelmediyse ucuza çıkması zor zaten.

Firmanın fiyatı hesaplasında oynayış saati etkili değil, ama benim alacağım oyunlarda etkili. Ben bir oyundan ne kadar keyif aldığın ve ne kadar uzun süre keyif aldığıma bakarım. Firmalar fiyatı hesaplarlarken de senin dediğin gibi sadece maliyetine bakmaz, oyunun ne kadar benzersiz olduğu, ne kadar hayranı olduğu gibi detaylar da var. Ve iş sonunda ne kadar kar ettilerine ve oyuncuların ne kadar memnun kaldığına geliyor. Ve benim ikisinden de şüphem yok ama zaten bir haftaya görücez.

Ha diğer oyuncular VPN ile alır diyorsan da bölge ve dil kilidi koyarsın olur biter.

Oyun sadece ingilizce :grin: Kaldı ki türkçe region locked bile olsa Bannerlord mod desteğiyle bir patchlik bir iş onu değiştirmek.

Siz TaleWorlds indirim yapmış bak 50 dolar x TL ediyor diyorsanız bende olaya farklı bir yönden bakarım örneğin; Steam oyun firmalarına kuru 2.1'den almasını öneriyor. Bu da 105 TL gibi bir fiyata tekabül etmekte. Ama TaleWorlds bizden 150 TL istiyor,ne iş ?

150tlye satmalarına rağmen bütük ihtimalle rusyadakinden bile ucuza satılacak, en ucuz sattığı yer olacak türkiye. Dediğim gibi vpn ile region değiştirip ucuza satışlardan para kaybetmek istememişlerdir.

Alyx'e gelince ne diyeceksin onda doları kaçtan almışlar onu da hesapla.

Kaçıncı kez yazıyorum bilmiyorum. Valve geliştiricisi. adamların gram para kaygısı yok. Steamin para kesme mevzusu yok.

Bu açıdan CD projekt i taktir ediyorum, adamlar biliyor ki oyuncular firmayı severlerse para gelecek zaten.

Cyberpunk'ın 250 tl olduğunu biliyorsun değil mi? AAA bir oyun 250tl ye satılınca taktirler alıyor. AA bir oyun 150tl ye satılınca millet çıldırıyor.

Nasıl bir argüman bu ya oyunu seviyoruz diye daha fazla para mı vereceğiz? Alyx'e gelince ne diyeceksin onda doları kaçtan almışlar onu da hesapla.
Eeee ne oldu şimdi bütün sistemin çöktü?

Ha bu arada Morhau 30 dolar, Türkiye fiyatı 50TL. Wolcen 40 dolar, Türkiye fiyatı 61TL burada hangi sistem çöküyor acaba?
Arkadaş yazmış kanıtlı şekilde ben 69 liradan hesaplamıştım ama 90 liradan çıkmış steam üzerinden o zaman
90 TRY = 36,6030 USD almışsın oyunu Bannerlord çok daha ucuz şu an. Ayrıca sürekli elmayla armutu kıyaslamayı bırak bu oyun 7 yıldır geliştiriliyor.

Dedin demedim, milliyetçilik bekliyorsun bir stüdyodan ama örnek gösterdiğin firma aynısını yapmamış. Örnek gösterdiklerinin bile yapmadığını başka bir firmadan beklemek afedersin ama ikiyüzlülük

Madem zarar ettirmiyor cd:pr niye Cyberpunk'ı gene ucuz çıkarmıyor? Azcık düşün, bu işler öyle görüldüğü gibi değil.

Hadi o zaman da de diğer stüdyolar ne yapıyor benim umrumda değil diyim. Indie oyunlar zaten genelde önerilen kurdan çıkıyor adamlar uğraşmıyor dolara çeviriyim diye. Adamlara oyuncuların sempatisi belki daha değerli.

Ben de senin ölücülüğünü. Oyunun hak ettiğini almasını istiyorum ve destekliyorum.

Önceki mesajlarda konuştuk bunu, steamde 90tl gogda 70tl, gog ile anlaşması varmış demek ki. Taleworlds'e böyle bir anlaşma gelmediyse ucuza çıkması zor zaten.

Firmanın fiyatı hesaplasında oynayış saati etkili değil, ama benim alacağım oyunlarda etkili. Ben bir oyundan ne kadar keyif aldığın ve ne kadar uzun süre keyif aldığıma bakarım. Firmalar fiyatı hesaplarlarken de senin dediğin gibi sadece maliyetine bakmaz, oyunun ne kadar benzersiz olduğu, ne kadar hayranı olduğu gibi detaylar da var. Ve iş sonunda ne kadar kar ettilerine ve oyuncuların ne kadar memnun kaldığına geliyor. Ve benim ikisinden de şüphem yok ama zaten bir haftaya görücez.

Oyun sadece ingilizce :grin: Kaldı ki türkçe region locked bile olsa Bannerlord mod desteğiyle bir patchlik bir iş onu değiştirmek.

150tlye satmalarına rağmen bütük ihtimalle rusyadakinden bile ucuza satılacak, en ucuz sattığı yer olacak türkiye. Dediğim gibi vpn ile region değiştirip ucuza satışlardan para kaybetmek istememişlerdir.

Kaçıncı kez yazıyorum bilmiyorum. Valve geliştiricisi. adamların gram para kaygısı yok. Steamin para kesme mevzusu yok.

Cyberpunk'ın 250 tl olduğunu biliyorsun değil mi? AAA bir oyun 250tl ye satılınca taktirler alıyor. AA bir oyun 150tl ye satılınca millet çıldırıyor.
Para kaygısı yok diyor adam ya. Dalga mı geçiyorsun? Bunlar şirket hayır kurumu değil her şirketin para kaygısı vardır ve satmak için çıkarırlar oyunu. Madem para kaygıları yok niye 60 dolardan çıktı oyun o zaman? Region block olayına değinmemişsin bile cevabın olmadığından. Oyunun hak ettiğini almasını istiyorum diyorsun ama oyun yarım çıkıyor, dil desteği yok, singleda bir çok şey eksik şuanda bu haliyle oyun zaten 150TL hiç etmiyor. Indie oyunlar dediği oyunlar AA oyunlar Bannerlord gibi zaten onlar yapıyorsa bunların da yapması lazım. Örnek gösterdiğin firma yapmamış diyorsun bu Polonyalıların çözmesi gereken bir durum, belki onlar da bizim gibi oyunun pahalıya çıkmasını tartışıyordur nereden biliyorsun?

Arkadaş yazmış kanıtlı şekilde ben 69 liradan hesaplamıştım ama 90 liradan çıkmış steam üzerinden o zaman
90 TRY = 36,6030 USD almışsın oyunu Bannerlord çok daha ucuz şu an. Ayrıca sürekli elmayla armutu kıyaslamayı bırak bu oyun 7 yıldır geliştiriliyor.
Kafan mı güzel aynı mesajımda Mordhau ve Wolcen'den de bahsetmişim ona niye bir şey demiyorsun ki ben The Witcher 3'ü 60TL'ye aldığımı bin defa dile getirdim 36 dolara gelme gibi bir durum zaten yok diğer oyunlarda da dolar 2, bazen 2'den az alınmış zaten. Ayrıca oyunun 7 yıldır geliştirilmesinin sebebi ben değilim 7 yıldır geliştiriyor diye daha fazla ödemek nasıl bir saçmalıktır hem 7 yıldır geliştirilen oyunun çıkış versiyonundaki eksikliklere bakın saçmalık. Optimizasyonuna bakın ayrı bir saçmalık.
Ryzen 1500x işlemcim Gtx 1050Ti ekran kartım 16Gb 3000mhz Ram'im var ve bu oyunda yüksek orta karışık anca 60FPS alıyorum ki oyunu 1600x900 oynuyorum bu grafiklere bu performans rezillik.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom