Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
kaptanreis60 said:
Arkadaşlar, Bannerlord'da askerlerimize verebileceğimiz ne gibi yeni komutlar var? Warband'da verebildiğimiz komutların çeşitliliği çok da yeterli değildi bence. Benim oyunda olmasını en çok isteğim komut kalkanlı mızrak duvarı (Falanks), olacak diye duydum ama tam emin değilim ne şekilde olacağına dair. Bir de okçulara eğilin komutu verebilsek çok iyi olur kabak gibi ayakta durarak ok atıyorlar.
blogların birinde bahsettiler bundan tam olarak sıkı bir kalkan duvarı oyuna eklemişler ama piyadeler ve atlılar arasındaki denge çok bozulmuş atlılar baya düşük kalmış bu yüzden tam olarak beklediğin gibi bir kalkan duvar olmayabilir.

B.B. Akdemir said:
kaptanreis60 said:
Arkadaşlar, Bannerlord'da askerlerimize verebileceğimiz ne gibi yeni komutlar var? Warband'da verebildiğimiz komutların çeşitliliği çok da yeterli değildi bence. Benim oyunda olmasını en çok isteğim komut kalkanlı mızrak duvarı (Falanks), olacak diye duydum ama tam emin değilim ne şekilde olacağına dair. Bir de okçulara eğilin komutu verebilsek çok iyi olur kabak gibi ayakta durarak ok atıyorlar.
blogların birinde bahsettiler bundan tam olarak sıkı bir kalkan duvarı oyuna eklemişler ama piyadeler ve atlılar arasındaki denge çok bozulmuş atlılar baya düşük kalmış bu yüzden tam olarak beklediğin gibi bir kalkan duvar olmayabilir.
Yapıyorlarsa adam gibi gerçeğine uygun yaparlar umarım. Zaten her ülkenin piyadeleri yapamamalı bunu yalnızca bir birliğe özel olursa dengesizlik olmaz. Zaten gerçekte de bazı durumlarda atlıların avantajını kırmak için yapılan bir taktikti anormal bir durum yok ortada süvarilerin avantajlarını kaybetmeleri normal.

kaptanreis60 said:
B.B. Akdemir said:
kaptanreis60 said:
Yapıyorlarsa adam gibi gerçeğine uygun yaparlar umarım. Zaten her ülkenin piyadeleri yapamamalı bunu yalnızca bir birliğe özel olursa dengesizlik olmaz. Zaten gerçekte de bazı durumlarda atlıların avantajını kırmak için yapılan bir taktikti anormal bir durum yok ortada süvarilerin avantajlarını kaybetmeleri normal.
Taktiklerle ilgili çok istek var gerçekten ama bir çoğunu göremeyeceğiz gibi betadaki captain modundan gördüğümüz kadarıyla :cry:
Denge sorunundan öte yapayzekanın davranışıyla ilgili bir sıkıntı olmuştu sanırım. Kalkan duvarını atlılar mı bozamıyordu, ya istiklal ya ölüm algoritması mı çalışmıyordu, animasyonla ilgili mi bir sıkıntı olmuş tam hatırlayamadım. O yüzden bu strateji şimdilik rafa kaldırılmış. Artık ya daha detaylı stratejik bir dlc bekleyeceğiz tamsürümden bir kaç yıl sonra ya da M&B3 ü bekleriz gibime geliyor bu tür özellikler için:roll:

yapımcılar ilk oyundan beri beden ölçülerini korumuşlar. yapımcılar artık karekterlerin bacakları uzatılmalı, dizlerini dahada kırmalı. atları büyütmeli ve yanlardan genişletmeli. at süren adam sırık gibi dimdik duruyor, iyice eğilmesi gerekiyor. şu anki ölçüler ve animasyonlara el atılması şart.

Bilmiyorum tartışılmış mıdır lakin singleplayer'da ordumuzun mühimmatlarını düzenleyebilir miyiz ? Mesela askerlere istediğimiz kılıç türlerinden kullandırtmak , zırhlarına ve zırh renklerine kadar müdahale edebilme vs. olsa sizce de iyi olmaz mı ?

UrduX said:
Bilmiyorum tartışılmış mıdır lakin singleplayer'da ordumuzun mühimmatlarını düzenleyebilir miyiz ? Mesela askerlere istediğimiz kılıç türlerinden kullandırtmak , zırhlarına ve zırh renklerine kadar müdahale edebilme vs. olsa sizce de iyi olmaz mı ?
Bunun için zaten uygarlıklar arasında, her birine tarihle benzerlikler gösterecek şekilde farklılıklar oluşturulmuş. Yani battaniadan aldığın askerlerin kostümünü, silahını aseriaya uygun dizmek ne kadar estetik durur bilemiyorum. Kişisel olarak zaten isteğine uygun dizebileceksin üstünü başını. Ama kalradyanın hikâyesine ne gibi bir katkısı olacak bu isteğinin? Zevk meselesi tabiki ama ben pek zannetmiyorum böyle bir esnekliğin olacağını. İsteğini mod bölümüne yazabilirsin oradaki arkadaşlar değerlendirebilir fikrini.

Yoo, arkadaşın önerisi mantık, estetik, taktik vs. hangi açıdan bakarsan bak gayet gerekli. Kimse Warband'de olduğu gibi ordularda kış ikliminde çöl askeri kıyafetleri, çöl ikliminde kış askeri kıyafetleri görmek istemez bence. Ayrıca kendi taktik anlayışına göre ya da düşmanın askerlerinin tarzına göre kendi askerlerinin silahlarını düzenleyebilmek de taktik açısından oyuna olumlu yönde çeşitlilik katar. Umarım singleplayer bu açıdan doyurucu olur, kesinlikle var olması gereken özellikler bunlar.

UrduX said:

çok detaylı olmasa da fire and sword da vardı bu özellik orduda ki kılıçları zırhları düzenleyebiliyoduk belli bi para karşılığında. tabî kiritonun hayal ettiği kadar güzel değildi.

UrduX said:
Bu bahsettiğiniz olayı wfas'da yaptılar zaten paralı askerlerin zırhlarını silahlarını eldivenlerini her şeyini ayarlayabiliyorduk. Ama uygarlıklara pek mantıklı değil bence.

Hayır WFAS'ta  bahsedilen eylem çok basitti. Tamamen paralı asker düzeniydi. Az para verirseniz dandik kılıç ve keten gömlekle savaşıyorlardı, çok para verirseniz ağır zırh ve sağlam tüfekler, kılıçlarla. Ancak arkadaşın bahsettiği bizim m&beditorle falan yaptığımız askere şu kılıcı şu yayı şu zırhı oyun içerisinden değiştirme imkanı... Ki gayet iyi olur. Nordların statlarını aynı koruyarak ellerine sadece fırlatma baltası vermek gibi düşünün mesela. Bir kaptana vermişsiniz belirli bölüğü sadece fırlatma baltaları var son baltaya kadar önden gidecek ölecek birlik (osmanlı delileri gibi) olacaklar. Ya da tam tersi önda tam kalkan mızrak / balta arkalarında sadece fırlatma baltalı elemanlar...

Galiba farkında değilsiniz ama tartıştığınız blog 1,5 sene önceye ait. Geçen haftanın blogunda yine sol üst köşede "Work in progress" yazıyordu, merak etmeyin.

Cumanoid said:
Yav 3 ay sonra oyun çıkıyor. Neyin analizi beyler.  :???:
3 ay mı? Üzdün kardeş. Daha çok var... Her geçen gün daha da tartışmaların olması lazım burada. Ama bir heyecansızlık var genel olarak.

Kara Bey said:
Cumanoid said:
Yav 3 ay sonra oyun çıkıyor. Neyin analizi beyler.  :???:
3 ay mı? Üzdün kardeş. Daha çok var... Her geçen gün daha da tartışmaların olması lazım burada. Ama bir heyecansızlık var genel olarak.
Ben şahsen yeni içerikler geldikçe daha çok heyacanlanıyorum, gamescom zamanı aktif olma sebebim bu.. Ama bu aralar bloglar pek ilgi çekici değil, beta key de gelmedi, internetten mp videoları izlemek de bir yere kadar sarıyor, yani kısacası pek heyecan doğuracak bir şey bulamıyorum kendi adıma. Çıkış tarihinin yaklaşması da (herhalde yıllardır beklemekten olsa gerek) heyecan uyandıran bir şey değil.  :cry: :grin:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom