Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Aman haftalık bloglara laf etmeyin sakın ha, Lust döneminde 6-7 ayda bir blog ya çıkıyordu ya çıkmıyordu. Şuan en azından düzenli bilgi alabiliyoruz  :iamamoron:

IpacK said:
Bu kadar ağır, tutarsız ve yıkıcı eleştiri ? Eğer bu eleştirime böyle sıfatlar giydiriyorsanız, oyun piyasaya sürüldüğünde yapılan eleştirilere nasıl yaklaşacaksınız çok merak ediyorum. Yanlış anlamayın, sizinle herhangi bir problemim yok. Mount & Blade 2 : Warband oyununu hala severek oynarım ve Bannerlord'un çıkmasını yıllardır bekliyorum ve doğal olarak sabırsızlanıyorum. 2-3 yılda çıkarılamayacak kadar büyük bir oyun demişsiniz. Büyüklük derken oyunun içeriğinden bahsediyorsanız buna ancak oyun çıktıktan sonra cevap verebilirim. Eğer yücelik anlamında kullandıysanız size önerim tarafsız yaklaşmanız olur. Son olarak, beklemek kelimesinin cümlemdeki anlamı somuttur. Tabi yalan söylememek gerekirse abartıda var. Ancak 6 yıldır bekliyorum. Bu zamanı, çok gülerek karşıladığım biçimde yorumlayan arkadaşlar var. Kimisi liseye geçiyor, kimisi üniversiteye başlıyor, kimisi mezun oluyor, kimisi askere gidiyor...  Ve evet tabi ki bundan daha kötü şeyler oluyor hayatta. Bunun bilincindeyim. Herkes gibi elbette benimde başıma gelen çok daha kötü şeyler var. Hatta bu yanında halt yemiş.
Eğer saygısızlık olarak nitelendirdiğiniz bir yorumum, düşüncem varsa affola. Vaktinizi almış ve hatta biraz sinirinizi bozmuş olabilirim. Bu da affola. İyi geceler, iyi görevler dilerim...

Estağfirullah. Benim tek derdim bu oyuna bu markaya gönül vermiş insanlar aynı noktada düzgünce buluşup bilgilerini doğru düzgün almaları. Kişisel bir sıkıntı olmaz, olamaz merak etme. Biz de bu oyunu uzun yıllardır bekliyoruz. Bizimde tanıdıklarımız mezun oldu, evlendi vs. Hepimiz aslında aynı noktadayız lakin tek farkımız nelerin hangi şartlarda yaşandığını kavrayamamış olmamız. Oyunun çıkışı gecikti mi? Evet. Kesinlikle. Ama buna biz hayranların yapabileceği hiçbir şey yok. O yüzden eyvallah deyip bekliyoruz. Keşke çıksaydı ama elimizden gelen bu.

Eleştirilerinin dili beni o sıfatları eklemeye itti. Ortadaki üslup sanki TW'ün bizlere bir borcuymuş gibi yaklaşım. Ve bu beni çok irite ediyor çünkü böyle bir durum yok. Biz burada gönüllü olarak bu oyunu seviyoruz, emek veriyoruz vs. Ama o insanlar paralarını bu işten, bu sektörden kazanıyorlar. Türkiye gibi bir yerde inanın bu o kadar kolay bir şey değil.  Ve kaldı ki oyun gerçekten büyük. Bunu diğer oyunlara kıyaslayarak görebilirsin. Yayınlanan videolardan oyunun ne kadar çok özelliği olduğunu, dünyasının ne kadar büyük olduğunu fark edebilirsin.

Kaldı ki Varrak'ın söylediği gibi, haftalık günlükler çok büyük bir nimet. Değerini bilmek lazım. Yok isterse yerleri silen, çaya kahveye bakan abla ile de röportaj yapsınlar isterlerse gece şirkette duran güvenlik görevlisiyle. Aradaki fark bu insanların bu oyun üzerinde bizlerden daha çok hakkı olması. Küçük görmemek lazım.

Tek derdim şu oyunun resmi forumlarına üye olup mesaj paylaşmaya üşenmeyecek kadar bu oyunu seven kitlenin doğru bilgilenmesi. Yoksa geldiğimiz gibi gideriz, bir anlamı olmaz. Warband dönemindeki o vurdum duymaz kitle oluşmasın. Oluşacaksa da en azından denedik diyebilelim.

2-3 yılda çıkarılamamasının vs sebebi heriflerin çalışmadığından değil de ellerindeki imkanlar kısıtlı olduğundan gibi geldi. bişi diyemeyiz bu duruma da. ellerindeki imkanlar nasıl kısıtlı oluyor onu da bilemem tabi. açıkçası staj yapan yada yapmaya yeltenen arkadaşlarımdan duyduklarım taleworldsün pek de kaliteli olmadığı yönünde. doğru mudur bilemem.

Karatasak said:
2-3 yılda çıkarılamamasının vs sebebi heriflerin çalışmadığından değil de ellerindeki imkanlar kısıtlı olduğundan gibi geldi. bişi diyemeyiz bu duruma da. ellerindeki imkanlar nasıl kısıtlı oluyor onu da bilemem tabi. açıkçası staj yapan yada yapmaya yeltenen arkadaşlarımdan duyduklarım taleworldsün pek de kaliteli olmadığı yönünde. doğru mudur bilemem.
Türkiye standartlarında çok çok iyi imkanlara ve kaynaklara sahip bir firma TaleWorlds. Ama sen kalk AAA oyun yapmaya çalış o zaman dengeler tam olmaz tabii ki. Diğer staj yapan arkadaşların hakkında yorum yapamam ama benim staj dönemim gayet meşgul ve verimli geçmişti. Yapmaya yeltenip başaramayan arkadaşların laf etmesine ne kadar inanmak lazım orası sana kalmış.

M.ArdA said:
Türkiye standartlarında çok çok iyi imkanlara ve kaynaklara sahip bir firma TaleWorlds. Ama sen kalk AAA oyun yapmaya çalış o zaman dengeler tam olmaz tabii ki. Diğer staj yapan arkadaşların hakkında yorum yapamam ama benim staj dönemim gayet meşgul ve verimli geçmişti. Yapmaya yeltenip başaramayan arkadaşların laf etmesine ne kadar inanmak lazım orası sana kalmış.
Siz bizim aksimize çalışma ortamını gördünüz. Bununla ilgili bizimle gördüklerinizi paylaşır mısınız?
Örneğin; İş yerinin çalışma tansiyonu nasıl?

Gizlilik sözleşmesi imzaladığım için fazla detaya girmem mümkün değil. Ancak şunu belirtmem lazım, geliştiriciler de en az sizin kadar bu oyunun çok iyi bir oyun olması için istekliler. Oyunun bu kadar uzun sürmesi hakkında düşüncelerini sorduğum insanlar da bu durumdan rahatsızlardı. Türkiye'de bu sektör zor bir sektör yarıştığın şirketlerle kıyaslayınca. Oyun büyük bir oyun ve daha önce yapılan açıklamalardan biliyoruz ki pek çok şeyi sil baştan yaptılar. Bu da zaman kaybı demek. Ancak ellerinden geleni yapıyorlar merak etmeyin.

PC Gamer Weekender 2016'da gösterdikleri oyunun ana menüsünde bir asker vardı daha doğrusu Sancak ve Lord tam anlamıyla. O görüntüdeki karakterin/askerin birebir aynısını oyunda görmeyi umuyorum ben, zırhı, duruşu vs. çok iyiydi onun.

Haftalık günlük gelmesi iyi bir şey de artık şu oyunu oynamak istiyor çoğu oyuncu. 2016 hedefini tutturamadılar, anladık, 2017 için kendimize güveniyoruz dendi ama görünene göre o güven oyunun biz oyunculara oynatılması değil basına oynatılmasına yönelikmiş. Neyse, çıkacak bakalım bir gün...

argon45 said:
PC Gamer Weekender 2016'da gösterdikleri oyunun ana menüsünde bir asker vardı daha doğrusu Sancak ve Lord tam anlamıyla. O görüntüdeki karakterin/askerin birebir aynısını oyunda görmeyi umuyorum ben, zırhı, duruşu vs. çok iyiydi onun.

Haftalık günlük gelmesi iyi bir şey de artık şu oyunu oynamak istiyor çoğu oyuncu. 2016 hedefini tutturamadılar, anladık, 2017 için kendimize güveniyoruz dendi ama görünene göre o güven oyunun biz oyunculara oynatılması değil basına oynatılmasına yönelikmiş. Neyse, çıkacak bakalım bir gün...
O fotoğrafı atma imkânın var mı?

Karabey. said:
O fotoğrafı atma imkânın var mı?

Bu galiba
pGbARr.jpg

M.ArdA said:
Gizlilik sözleşmesi imzaladığım için fazla detaya girmem mümkün değil. Ancak şunu belirtmem lazım, geliştiriciler de en az sizin kadar bu oyunun çok iyi bir oyun olması için istekliler. Oyunun bu kadar uzun sürmesi hakkında düşüncelerini sorduğum insanlar da bu durumdan rahatsızlardı. Türkiye'de bu sektör zor bir sektör yarıştığın şirketlerle kıyaslayınca. Oyun büyük bir oyun ve daha önce yapılan açıklamalardan biliyoruz ki pek çok şeyi sil baştan yaptılar. Bu da zaman kaybı demek. Ancak ellerinden geleni yapıyorlar merak etmeyin.

peki "mount and blade" yapımı ne kadar sürmüştü? ve "mount and blade warband" yapımı ne kadar sürmüştü? bunları merak ediyorum.

Taleworlds 2005'de kuruldu, 2008'de M&B betası; sonra oyun çıktı diye biliyorum.Yani, M&B 3 yıl sürdü diyebiliriz.Ardından Warband'ın betası 2009 - kendisi 2010'da çıktı diye hatırlıyorum(Yanlışım olabilir.).Warband 2 yıl gibi bir sürede çıkmış, genel olarak genişleme paketi gibi Warband.Geri çıkan tüm oyunlar; M&B-W üzerine.M&B-W'dan sonra 8 yıl geçmiş ve hala geliştirilen bir oyun Bannerlord, ki warbandı yaparken bile Bannerlord'un fikri olduğuna yada çalışmalara başlandığına dair haberler duymuştum.

Mount & Blade'i yapan ekip 6 kişiydi. Warband'i yapan ekip 10-15 arası olması gerekiyor tam hatırlamıyorum sayısını. Gelişen oyun teknolojileri ve beklentileri karşılamak adına oyunun yapımı da çerçevesi de büyüyor gelişiyor. O yüzden Bannerlord'un yapım sürecinin uzun olması normal, ancak bu kadar uzun olması başka bir konu.

Bu forumdaki en büyük problem gereksiz insanların eline yetki verilmesi ve aynı gereksiz insanların istisnasız oyunu eleştiren herkese saldırgan cevap vermeleri. 18 yaşına yeni basmış adam burada millete salak salak akıl veriyor. bir 10 senedir falan takip ediyorum oyunu. eskiden de böyleydi forum. eğer firma oyunu eleştirenleri susturmak için bu arkadaşlara para ödüyorsa diyecek bir şey yok.

bu geliştirici günlüğü denen şey saçmalıktan başka bir şey değil. oyunun çıkış tarihiyle ilgili yapılan açıklama da saçma sapan. açıklamanın özeti şu: "yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, o yüzden biz tatmin olana kadar geliştirmeye devam edeceğiz".

şu açıklama 4 sene önce yapılsa eyvallah diyeceğim. insanları o kadar sene meraklandırıp şu açıklamayı yapmak komik. geliştirici günlüklerinde bahsedilen hiçbir şey oyuna yeni eklenen bir özellikten bahsetmiyor. oyuncu kitlesinin gazını almak için yapılmış bir oyalama taktiği.

lordların ölebilmesi?
evlat sistemi?
şehirlerde hayatın sürdüğü hissini veren mekanikler?
hanlarda yapılabilecek aktiviteler?
diplomasi?

skyrim ve witcher gibi oyunları oynayanlar bilirler az çok yaşayan bir şehir nasıl olurun cevabını.

oyunun hikayesi çok önemli mesela. oyunda iyilik-kötülük kavramı yer alacak mı mesela? dağılan bir imparatorluk var bunun hikayesi nasıl olacak?

böyle şeylerle gelin. çıkıp da "Ancak hasarın belirlenmesinde hala oldukça ilginç bir sorun var..." diyorsun, mükemmel yapmaya çalıştığın oyunda bana hala bunlarla geliyorsun.

yok ağır yok tutarsız bilmem ne. size mi soracaktık nasıl eleştireceğimizi? bizim bilmeyip de senin bildiğin bir halt varsa yazarsın yoksa susarsın kardeş. ota boka cevap vermek zorunda hissetme kendini.

Black Dead said:
M&B-W'dan sonra 8 yıl geçmiş ve hala geliştirilen bir oyun Bannerlord, ki warbandı yaparken bile Bannerlord'un fikri olduğuna yada çalışmalara başlandığına dair haberler duymuştum.
Youtube de bi video vardı. Yanılmıyorsam bannerlorda ait en eski görüntüydü. Sadece bir at ve onun sürüşü vardı. Video 2013 tarihlimiydi neydi. Aradımda bulamadım.

PostalNikov said:
Bu hasar konusunda, dediğin gibi biraz fazla spoiler veriyorlar. Çıkan hataları dahil paylaşacak raddeye geldilerse gerçekten ciddi sıkıntılar yaşıyorlar.
Ama biraz hak vermek lazım. Yaptıkları iş hiç kolay değil. Önlerine her geçen gün başka bir sorun çıkıyordur bundan eminim.

PostalNikov said:
Bu forumdaki en büyük problem gereksiz insanların eline yetki verilmesi ve aynı gereksiz insanların istisnasız oyunu eleştiren herkese saldırgan cevap vermeleri. 18 yaşına yeni basmış adam burada millete salak salak akıl veriyor. bir 10 senedir falan takip ediyorum oyunu. eskiden de böyleydi forum. eğer firma oyunu eleştirenleri susturmak için bu arkadaşlara para ödüyorsa diyecek bir şey yok.
Taleworlds Entertainment Türkçe forum yönetimine veya herhangi bir TaleWorlds Forumlarında görevli görevliye herhangi bir ücret ödemiyor. Türkçe forumun yönetilmesi ile alakalı sorularınızı veya sorunlarınızı  ilgili bölüm moderatörlerine veya adminlere özel mesaj yolu ile iletebilirsiniz.

PostalNikov said:
bu geliştirici günlüğü denen şey saçmalıktan başka bir şey değil. oyunun çıkış tarihiyle ilgili yapılan açıklama da saçma sapan. açıklamanın özeti şu: "yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, o yüzden biz tatmin olana kadar geliştirmeye devam edeceğiz".

şu açıklama 4 sene önce yapılsa eyvallah diyeceğim. insanları o kadar sene meraklandırıp şu açıklamayı yapmak komik. geliştirici günlüklerinde bahsedilen hiçbir şey oyuna yeni eklenen bir özellikten bahsetmiyor. oyuncu kitlesinin gazını almak için yapılmış bir oyalama taktiği.

lordların ölebilmesi?
evlat sistemi?
şehirlerde hayatın sürdüğü hissini veren mekanikler?
hanlarda yapılabilecek aktiviteler?
diplomasi?
Henüz tanıtılmamış büyük özelliklerin hakkında genelde hazır olunca göstereceğiz açıklaması yapıldı. Ya piyasada yarıştığı diğer oyunlar ile aynı kalitede değil o özellikler ya da en basitinden henüz o özelliğin durumu, tanıtılacak veya gösterilecek kadar iyi olmadığını düşünüyor geliştiriciler.

PostalNikov said:
skyrim ve witcher gibi oyunları oynayanlar bilirler az çok yaşayan bir şehir nasıl olurun cevabını.
Bethesda veya CD Project Red gibi şirketler ile TaleWorlds aynı kefeye konabilecek oyun şirketleri değiller. Belki Bethesda ve CD Project Red'i kıyaslanabilir belki ama hâlâ TaleWorlds o devlerin karşısında Indie durumunda kalıyor. Kaldı ki o şirketlerin hiçbiri Türkiye'de oyun geliştirmiyorlar. Herkese malum bu ülkede, özellikle niş sektörlerde çalışması oldukça zor. Kıyaslamak isteyen kıyaslayabilir ancak bu günün sonunda iyi bir beklenti oluşturmaz diye düşünüyorum.

PostalNikov said:
oyunun hikayesi çok önemli mesela. oyunda iyilik-kötülük kavramı yer alacak mı mesela? dağılan bir imparatorluk var bunun hikayesi nasıl olacak?

böyle şeylerle gelin. çıkıp da "Ancak hasarın belirlenmesinde hala oldukça ilginç bir sorun var..." diyorsun, mükemmel yapmaya çalıştığın oyunda bana hala bunlarla geliyorsun.
Bu konuda bende sizin gibi düşünüyorum. Keşke TaleWorlds elinden gelse de büyük ve herkesin duymaktan ilgi duyacağı özelliklerini tanıtsalar. Geliştirici Günlüğü değil fragman olarak vs.

PostalNikov said:
yok ağır yok tutarsız bilmem ne. size mi soracaktık nasıl eleştireceğimizi? bizim bilmeyip de senin bildiğin bir halt varsa yazarsın yoksa susarsın kardeş. ota boka cevap vermek zorunda hissetme kendini.
Eleştirinizin seviyesini belirlemek size kalmış tabii ki ancak ortadaki bariz birkaç durumu anlamadan, anlamaya çalışmadan o eleştiriler yapılınca bir nevi salak durumuna düşüyor insanlar. Bunun olmasını kimse istemez. Evet oyunun bu kadar geç çıkması hepimizin sinirini bozuyor ancak bu yüzden oyunu yapan insanlara karşı oluşan bu sinirinizi bu konu hakkında gram sorumluluğu olmayan insanlara karşı yöneltmeniz gereksiz yere hata yapmak olur.
Ben bildiğim haltları elimden geldiğince ve herhangi bir şey ihlal etmeden yazıyorum zaten. O konuda merak etmeyin. Ota ve boka ayrı ayrı cevaplarımı da istersem veririm ki bunu belirlemek size mi kalmış? Eğer o ot ve o bok benim üzerinde bilgi sahibi olduğum bir konuysa ve o bağlamda insanlara daha doğru olduğuna inandığım ve bildiğim bilgileri sunabilecek isem istediğim ot ve istediğim boka cevap vermek zorunluluğunu hissediyorum üzerimde.

Bu arada, tanımadığınız insanlar hakkında hakaret derecesine inebilecek kadar sizi ne sinirlendirdi ise umarım sorununuzu çözersiniz.

Adam haklı. Hiçbir konuda holiganlık yapmaya gerek yok, doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyi bilmek gerekli.

Bizim insanımızın doğasında olan bir şey bu, eğer bir takımın, bir oluşumun ya da herhangi bir şeyin içinde yer alıyorlarsa, o konuya dışardan gelen eleştirilere karşı ne olursa olsun savunmaya geçiyorlar, bir şeyleri de savunmayıverin, bırakın insanlar iyi ya da kötü ne düşünüyorlarsa söylesinler.

Bu forumda oldukça sık rastladığım bir konu, biri ufak da olsa oyuna ya da yapımcılara eleştiri getirdiği zaman, kendini bir şekilde bu oyunun yapımının içinde sanan ya da herhangi bir sebeple onlardan biri olduğunu düşünen veyahut sırf işgüzarlığından/yalakalığından savunmaya geçen tipler var. Gülüp geçmeye çalışıyorum okurken, her ne kadar sinir bozucu olsa da. Ayrıştırma ve ayrışma maalesef her yerde.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom