WB Kısa Sürede Derebeyi Olup Nam Salma Rehberi

Users who are viewing this thread

Black_Paw

Merhaba sevgili Taleworlds forumu sakinleri öncelikle şunu belirteyim bunu bilenler olabilir ama bilmeyen çok kişi olduğunu sanıyorum.Bu yüzden bu rehberi oluşturdum eğer yanlışlarım varsa söyleyebilirsiniz.Ve bu rehber Diplomasi mod için geçerlidir.

Derebeyi Olmak ;
Evet ilk olarak karakterimizi oluştururken Babamızın fakir düşmüş bir asil olmasını seçmemiz gerekiyor.Diğerlerinide isteğinize göre seçtikten sonra başlangıç diyarımızı seçmeye geliyor sıra ben Rodok öneriyorum ama bu size kalmış.Ardından tüccarın görevlerini yapıyoruz ve bir talim alanı bularak kendimizi geliştiriyoruz zaten adamların hepsini yenince birkaç level atlarsınız.Bana kalırsa kargıcı olun derim.Yeteneklerinizi geliştirdikten sonra şehir şehir dolaşıp turnuvalara katılıyoruz.
Bu arada da yoldaşlar alın çok işinize yarayacaktır. Jeremusu almanız hayati önem taşır ve Lezalit askerlerinizi geliştirmeniz için önemli bir yoldaş,bunların yanında alabilirseniz borchayı alın yolda haydutlara yakalanmamak için.para 15 bin dinar falan olana kadar turnuvaya devam.Artık ekipmanlarınızı geliştirmenin zamanı geldi çapulcu zırhıyla da bir yere kadar ama değil mi ? Çoğunlukla Rivacheg kıyılarında bulunan deniz yağmacılarına dalıyoruz 4-5 kişi olanlara ve ekipmanlarımızı da güçlendirdik.Evet kendimizi geliştirdik eh biraz paramızda var artık nam salmanın vakti geldi.Derebeyi olmayı düşündüğünüz krallığın düşmanı bir krallığa gidip tek tek kaleleri,şehirleri dolaşmamız gerekiyor.Bazı derebeyleri ''Soylu birinin sancağını taşıdığını görüyorum ama sancağın kendisini tanımıyorum.Ya da bunu bir yerlerden çalmış sındır'' diyor heh işte o sözü söyleyenlere meydan okuyarak nam salacağız. Bizde ona diyeceğiz ki ''Belki şimdi bayrağını elinden alacağım sonra sığırlarını sonra da canını ! '' diyeceğiz ve düello yapacağız düelloyu kazanınca 20 Nam civarı bir nam kazanıyoruz.Bu arada dikkat edin sadece şehirlerde ki ve kalelerde ki Lordlara yapın bunu haritada iken yaparsanız adam ordusunu salar üzerinize.Ve bunu tekrarlayarak namımızı 160 üstüne çıkardıktan sonra gidip derebeyi oluyoruz.
Kalradya'da Söz Sahibi Olmak ;
Evet derebeyi olduktan sonra güçlü bir ordunuzun olmasını,yüksek miktarda paranızın olmasını ve destekçi Lordlara sahip olmak için öncelikle kralın bize verdiği köyle ilgileneceğiz ve biraz daha vergilerden paramızı arttırmaya çalışacağız.Bu sırada akrabası bol olan derebeyinin birisine gidip ''Acaba ülkede pozisyonumuzu yükseltmek için birşeyler yapabilrmiyiz'' diyeceğiz.Ve bizden düşman olduğu Lorda gidip onu suçlamamızı isteyecektir.Kabul ediyoruz ve gidip onu suçluyoruz sonra da düelloda bir güzel pataklıyoruz.Sonra bize görev veren derebeyine gidip yaptım görevi reyiz diyoruz sonra bir daha aynı yerden görev alıyoruz bu sefer ki görevimiz Krala gidip suçladığımız derebeyine iftira atmak.Bunu da yaptıktan sonra tekrar derebeyine gidip hallettim reyiz diyeceğiz sonrasında ise bu dost derebeyinin akrabalarından bir kız bulup ona kur yapacağız sonrada evlenip mutlu mesut bir aile hayatımız olacak ve en önemlisi arkamızda bir aşiret olucak.Tamamdır destekçileri bulduk.Sıra geldi para ve orduya.Mareşal bir şehri almak için seferberlik ilan ettiğinde gideceğiz mareşale oda beni takip et diyecek arada verdiği gözlemcilik falan filan onları yapacağız ve şehre daldıklarında biz de dalacağız.Şehri alınca gidip derebeylerinden destek isteyeceksiniz şehrin size verilmesi için eğer verilmezse mecbur birdahaki seferi bekliyeceğiz.Şehrin sahibi olduğunuzu var sayarak devam ediyoruz.Gidip asker topluyoruz ama 60'ı geçmesin çünkü bunları geliştirince maaşları da gelişiyor.Tavsiyem svadya şövalyesi veya memlük yetiştirin.Askerlerimizide Lezalit geliştiredursun bu sırada şehrinizin görevlerini yapın.Yani ilişkiniz artsın baya bir. Neden diye sorarsanız vergileri yükseltince ilişki düşüyor.Sonra gidip muhasebecinize şehrin vergilerini yükselteceğiz ve bu sırada hem askerler gelişecek hem de paranız artacak.Benden bu kadar gerisi size kalmış ya bağlı olduğunuz krallığa sadık bir derebeyi olursunuz ya da bulduğunuz ilk fırsatta kendi krallığınızı kurarsınız.

Krallık Kurmak ;

Evet artık Kalradya'da sayılı saygın derebeylerinden birisiyiz artık kendini beğenmiş bir krala hizmet ettiğimiz yeter. Şimdi ki görevimiz diğer derebeyleri ile ilişkimizi yükseltmek ve bunun içinde sık sık onlarla beraber sefere çıkıp omuz omuza  savaşıp ,sık sık ziyafet düzenleyeceğiz. Derebeyleriyle ilişkilerimiz arttığı zaman sıra geliyor krala onunla da ilişkimizin arttığını sanıyorum. Krala diyeceğiz ki ''Lordum başka bir krallıkla savaşa girmelisiniz'' sonra da bir krallık seçeceğiz ve seçeneklerden sizin oyununuza göre hangisi uygunsa onu/onları seçip ''Savaşın bütün nedenlerini söyledim lütfen bir düşünün'' diyeceğiz ve savaş açarsa diğer krallıklara da aynı şekilde savaş açtırabilirsek ilk görevimiz tamamdır. Artık kral zor durumda 5 cepheden savaşıyor , artık yoldaşlarımızı propaganda yapmaya yolluyoruz ve idare hakkımız 60 olunca basıyoruz istifayı krallıktan gidiyoruz krala diyoruz ki ''Lordum adınıza ettiğim yeminden azat edilmek istiyorum'' sonra da Topraklarımı kaybetmeye niyetim yok diyeceğiz ve kendi krallığımızı kurmuş olacağız.Şimdi sıra geldi derebeylerini yanımıza çekmeye,hemen acele etmeyin bekleyelim biraz nasıl olsa birçok cepheden savunma yapmak zorundalar sonuçta moralleri düşüp kralla araları bozulacaktır 1 hafta falan sizin köylerinize ara sıra saldırabilirler ama telaş yok ellemeyin takılsınlar rahat rahat. Bir hafta falan geçince ilk önce akrabalarımızdan başlıyoruz kendi tarafımıza çekmeye. http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,186263.0.html Burada arkadaş çok iyi anlatmış buradaki talimatları uygulayıp yavaş yavaş bitireceksiniz eski krallığınızı. Bu arada dikkat edin diğer krallıklar size savaş açmasın elçi yollayın diğer krallıklara iyi niyetlerinizi sunun (paraya kıyarım derseniz hediyelik at yollayın.) Ve başka da bir şey kalmadı zaten bundan sonrasını oynayarak tecrübe edinerek devam ettirirsiniz. Ve unutmadan ekliyim krallığınzın istikrarı ve refahı için bakanınızla sürekli görüşün ve lordlar arasında münakaşa varsa çözün. Bakan olarak Artiemmner veya Bunduk öneriyorum.​

Güzel bir rehber olmuş ama bildiğim kadarıyla Rehberler bölümüne yazman gerekmiyor mu?

Teşekkür ederim ancak Rehberler bölümüne konu açılmıyor.Moderatör taşıyabiliyor sadece.

Güzel rehber iznin olursa birkaç şey eklemek istiyorum.Grubunuzdaki bütün NPC'lere Talimci yeteneğini'( az da olsa) vermeniz Talim hızını büyük oranda arttırır. Ek olarak Lord yapacağız NPC'lerde Talim yeteneği olursa kendi askerlerini eğitebiliyorlar. Jeremus'da biraz huysuz bir arkadaş isterseniz Ymira'yı alıp hem Cerrahlığa hem de (Diplomacy'de vardı Native'de varmı hatırlamıyorum ) İkna'ya verirseniz iyi bir elçi de olabilir. Tekrar ediyim Kaliteli bir rehber olmuş.Teşekkürler. :smile:

BayKaan said:
Güzel olmuş.Tek kelimeyle harika bir rehber.
Teşekkürler.

TheGoldStander said:
Güzel rehber iznin olursa birkaç şey eklemek istiyorum.Grubunuzdaki bütün NPC'lere Talimci yeteneğini'( az da olsa) vermeniz Talim hızını büyük oranda arttırır. Ek olarak Lord yapacağız NPC'lerde Talim yeteneği olursa kendi askerlerini eğitebiliyorlar. Jeremus'da biraz huysuz bir arkadaş isterseniz Ymira'yı alıp hem Cerrahlığa hem de (Diplomacy'de vardı Native'de varmı hatırlamıyorum ) İkna'ya verirseniz iyi bir elçi de olabilir. Tekrar ediyim Kaliteli bir rehber olmuş.Teşekkürler. :smile:
Yok Jeremus iyi de sadece Artimmner olunca grupta sık sık tartışma çıkıyor. Ben yeteneklerin hepsine dağıtmaktansa tek bir becerinin üstünde onları usta yapmayı tercih ediyorum. Rehberi beğendine sevindim.

Hador said:
İyi de talim yeteneği grup yeteneği değil ki nasıl işe yarasın! Sadece senin geliştirmen önem taşıyor...
Yanılıyorsun.  :smile: Denemeden karar vermemeni öneririm.

Açtım yeni bir hesap, bir yoldaş ve 10 kadar asker aldım, yoldaşın talim becerisini 10 yaptım. Gün bittiği zaman 1000 tecrübe falan geldi, sonra gruptan attım o yoldaşı, bu sefer tecrübe gelmedi, son olarak kendi talim becerimi 10 yaptım, hemen hemen aynı tecrübe puanı geldi. Anlamadığım şey neden karakter penceresinde talim becerisi için kişisel yetenek diyor ki... Neyse... Eline sağlık, güzl bir rehber olmuş.  :wink:

Hador said:
Açtım yeni bir hesap, bir yoldaş ve 10 kadar asker aldım, yoldaşın talim becerisini 10 yaptım. Gün bittiği zaman 1000 tecrübe falan geldi, sonra gruptan attım o yoldaşı, bu sefer tecrübe gelmedi, son olarak kendi talim becerimi 10 yaptım, hemen hemen aynı tecrübe puanı geldi. Anlamadığım şey neden karakter penceresinde talim becerisi için kişisel yetenek diyor ki... Neyse... Eline sağlık, güzl bir rehber olmuş.  :wink:
Kişisel yetenek diyor ama açıklamasında anlatıyor zaten grup üyelerine tecrübe kazandırdığını. Teşekkürler.

Back
Top Bottom