Grafik kartları arası geçiş problemi -AMD/Intel

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Selam forumun sevgili elemanları. Birkaç gün önce fark ettiğim grafik kartı sıkıntısını bir türlü çözemedim. Yakında emekliye ayrılacak olan Lenovo G570 dizüstü bilgisayarıma geçenlerde format attım, sürücüleri vesaire kurdum, ardından klasik oyunlarımdan Mafia II oynamak için girdiğimde grafiklerde düşüş/kasma gibi şeylerle karşılaştım. Sonra oyunun test kısmına girdim ve Intel Graphic 3000 ekran kartı olarak kullandığını gördüm. Oysa ki bu "kartlar arası geçiş" olayı gereği AMD grafik kartına geçmesi gerekiyordu. En azından ben öyle istiyorum. Araştırdım birkaç yeri ve genel olarak "Yüksek Performanslı GPU" zımbırtısı her taşın altından çıkıyor. AMD Kontrol Merkezinden, uygulamanın adı her neyse oyun için "Yüksek Performans" seçeneğini seçtim ama halen daha Intel grafik kartını çalıştırmaya devam ediyor oyun. Ayarların hepsini en üst düzeye getirmeme rağmen AMD grafik kartını kullanmıyor. Sizce çözüm nedir? Her oyunda mı böyle yapıyor diye de merak ettim, çünkü çoğunlukta grafik seçeneklerini düşürmek zorunda kalabiliyorum.

bildiğim kadarıyla bu çözümler, AMD/nVidia GPU'nun ihtiyaç halinde daha zayıf (ama az güç tüketen) Intel GPU ile entegre olmasını sağlıyor. ksıacası ihtiyaç olunca grafik işlemlerinin bir kısmını AMD/nVidia GPU yapıp Intel GPU'ya göndermeye başlıyor. dolayısıyla oyun sadece Intel GPU varmış gibi görmeye devam ediyor. zaten oyun (ve/veya diğer uygulamalar) sistemdeki bütün donanım parçalarını her halükarda görüp, istediği gibi kullanmaya kalkarsa işletim sistemi kullanmanın bir mantığı kalmıyor.

ksıacası pcdeki uygulamaların (oyunlari ofis yazılımları, toolkit denilen zımbırtılar vs vs) sadece Intel GPU varmış gibi görmesi normal (hatta bende dxdiag bile sadece Intel GPU'yu görüyor). sorunun daha çok GPU sürücülerinin oynamaya çalıştığın oyun için biraz fazla "yeni" olmasından kaynaklanıyor da olabilir (genelde son çıkan oyunları daha iyi çalıştırsın diy optimize edilir driverlar, sonuçta olan bir grup pabucu dama atılmış eski oyunlara olur falan filan).

sorunun AMD/nVidia GPU'nun çalışıp çalışmaması olduğu anlamanın en kolay yolu bir benchmark uygulaması kullanmak olduğunu düşünüyorum şahsen (genelde sistem özelliklerini falan da listeler bu uygulamalar).

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom