Günümüz Savaşlarında Piyadelerin Önemi

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Wuthrad

Grandmaster Knight
Selamlar, konuyu doğru yere mi açıyorum bilmiyorum. Diyelim ki 10 yıl sonra büyük devletler arasında bir savaş patlak verdi. Bu savaşta kara ordularının ve bilhassa klasik piyade birliklerinin önemi ne olur, bunu merak ediyorum.

Mesela en son ki büyük harp, İkinci Dünya Savaşı'ndaki gibi aktif bir şekilde kullanılır mı?

Görüş ve fikirlerinizi yazmanızı rica ediyorum.

Şimdi birisi yazar "hurr durr Amerika nükleeri atar kafamıza direk" "Piyadelerin bir önemi yok direk wastelanda çevirirler"

Dağıtın o zaman orduları kardeş, ilk savaşta bütün dünya yok olsun. Bütün dünya wasteland olucak, yinede direk nükleer atalım birbirimize diye bekliyor Amerika ve Rusya.

Bana göre iİkinci Dünya Savaşı kadar olmasada yinede cepheler olucaktır. Ancak zamanımızın piyadeleri genelde mekanize birlikler olduklarından cepheler eskisi gibi tıkanıp kalmayacaktır. Çok daha hareketli cepheler görebiliriz. Yalnız yeni ekipmanların pahalılığını düşünürsek savaş uzun sürmez, kimsenin ekonomisi kaldıramaz.

Bana kalırsa piyadeler her zaman önemli. İleride aktif olarak kullanılırlar mı, bilemiyorum. Bir bölgeyi elde tutma, savaşı çok farklı arazilerde sürdürebilme (piyadeler her türlü hava koşulunda ve arazide kullanılabiliyor) gibi avantajları var. Kullanmadığım için hiç bilmiyorum ama tank gibi araçların manevra hızları düşük olur diye düşünüyorum. Ani bir taaruz veya geri çekilme gibi durumlarda, taktik değişimlerinde piyadeler daha hızlı olurlar. Piyadelerin sunduğu imkanlar bayağı geniş.

Gelişen teknolojiyle beraber piyadeler de gelişir. Görevleri farklılaşabilir. Ama önemlerini asla yitirmezler.

Eskisi kadar şiddetli bir çatışma olur mu bilinmez ama cephe kavramının çok değişeceği kesin bence. Çünkü eldeki silahlar artık tek atımlık değil. dakikada 500-800 mermiden bahsediyoruz yani. Cepheler bana göre çok dinamikleşir. Bir evin bile stratejik bir nokta olabilmesine çok müsait bir ortam.

Piyade olmadan bir başka ülkenin askerine havadan saldırsan da onu tamamen yenmiş olamazsın. O topraklara girip oraları kontrol etmen gerekir ki bu da piyadeyle olur. Piyade çok etkili bir birim. Süvari gibi ortadan kaybolmaz, teknolojiye ayak uydurur bence(gerçi günümüzün süvarileri tanklar-zırhlı araçlar ama neyse  :razz:).

Şimdi galiba o başımıza nükleeri atacaklar diyen ben oluyorum ama evet, stratejik noktaları uzaktan yok etmek geleceğin savaş yöntemi ve doktrinini oluşturuyor. Bu sebeple sahada savaşan zırhlı birlikler -tıpkı ikinci dünya savaşında savunma odaklı siper savaşının yerini zırhlıların mücadelesine bırakması gibi- yerini menzilli nükleer veya balistik füze ve türevlerine bırakacak. İkinci dünya savaşı açısından bakılırsa hava ve stratejik desteğin savaş alanında önemini en iyi biçimde gösteren Amerika yıllar içinde Kore'den Irak'a kadar yine benzer yöntemlerle birçok savaşta az kayıpla hedeflerine ulaşmayı başarmıştır. Vietnam bir istisnadır diyemem çünkü nasıl Kore'de de öyle veya böyle hedeflerine ulaşmayı başardılarsa Vietnam'da da Komünist güçlere benzer etkilerde bir savaş yaşatıp geri çekildiler. Sadece savaşın gidişatı beklediklerinden daha farklı oldu onlar adına. Bundan tecrübe alıp daha sonradan aynı hataları tekrarlamadılar. Neticede artık savaşlar insan öldürerek değil insanları öldürmekten beter ederek kazanılıyor. Ekonomiyle, stratejik kaynaklarla ve önemli noktaların ele geçirilmesiyle veya bu noktaların bombalanmasıyla. Bu nedenle zırhlıların genel anlamda piyadelerle birlikte ikincil bir rol üstleneceğini düşünüyorum. :smile:

Yalnız nükleer gibi yöntemler kullanmak sivillere zarar verir, bu da savaş durumunda dış bir müdaheleye sebep olur. Atomik silahlar olsa da zorunda kalmadıkça kullanmamak gerekiyor, piyade bu yüzden önemli.

Ama diyelim ki iki "büyük devlet" savaşıyor. Misal ABD ve Rusya arasında savaş çıktı. İki tarafta da nükleer bomba var, aynı şekilde nükleer savunma sistemlerinin de olduğunu düşünüyorum. Bu durum savaş alanında eşitlik oluşturarak işi eski usül savaş taktiklerine bırakmaz mı?

Büyük devlet diye vurgulamamın amacı, şu an ki ortadoğu ülkelerinde olan savaşlarda halen 20. yüzyıl muharebe taktikleri kullanılıyor. Bu savaşlar eğer büyük devletler arasında olursa, teknoloji ile orantılı olarak göğüs göğüse bir çarpışma olur mu onu merak ediyorum.

Nükleer silahlar düşman hedeflerini yok etmek için değil, bütün ulusun direncini kırmak için kullanılır. Sonuçta bütün ülkeyi dünyadan silersen savaşmanın hiçbir anlamı kalmaz, kazanacak ne kalır ki? Hem o kadar radyasyon bütün dünyaya yayılır, kendine de dolaylı yoldan zarar verirsin. Stratejik noktaları uzaktan yok etmenin tek yolu nükleer silahlar değil. Bir şeyi tamamen yok etmenin anlamı yok, düşmanı imha edip kendin ele geçirirsin.

2KR2M said:
biraz gelecek dedin https://www.youtube.com/watch?v=Wcch6D7Wxw8 bunlar bi gelissin güzel olur tutar  geleceğin piyadeleri 

latest

11x22 said:
Bir şeyi tamamen yok etmenin anlamı yok, düşmanı imha edip kendin ele geçirirsin.
Bunu bir Amerika'lıya anlatmaya çalış. Ellerindeki tonla uzun menzilli silahları kullanmak varken kimse bir üssü ele geçirmek için elinde tüfekle cephede savaşmaz. Uzaktan vururlar, bu kadar basit. Ha ne olur, uzaktan savunma sistemini etkisiz hale getirmek gerekir. O noktada zırhlı araç ve piyade ile müdahale edersin. Ama bunun dışında eski usül dediğiniz adı üstünde, size zaferin anahtarını vermiyorsa anlamı olan bir şey değil. Savaş bir spor değildir, bunun arkaplanında daha büyük bir mücadele ve çözünüm gerçekliği var. Japonları ateşkese iten şey cephede kaybedilen savaş değil, stratejik noktaların tehlike altında olmasıydı. Tokyo'ya atılacak bir nükleer silah bırak oradaki insanları ardından gelecek nesilleri bile tehlikeye atıyor. Bu gerçeklik savaşın Amerika lehinde sonuçlanmasına sebep oldu. Benzer şekilde daha kontrollü halde diğer savaşların da kazanılmasına sebep olacak. Kimse şehirlere bombalar yağacağını ima etmiyor ancak endüstriyel yıkım için bir çok sanayi bölgesi tehlike altında olacağı kesin. Hoşunuza gitsin veya gitmesin, savaşı kazanmak istiyorsan her türlü şey mubahtır. Bunun doğruluğu ayrı bir tartışma konusu tabi.

Yanlış anlamadıysam, kara kuvvetlerinde ki mekanize piyadeler haricinden bahsediyorsun. Şöyle düşün, mekanize savaş elemanları tam olarak nokta atışı sağlasaydı sürekli sınır ötesine operasyon düzenleyen biz, terörü çoktan bitirmiş olurduk. Haberlerler de özellikle ilgimi çeken nokta, bu hava operasyonlarından sonra etkisiz hale getirilen terörist sayıları. Ulan diyordum o kadar uçak vuruyor bu kadar mı terörist öldürdüler. Öyle değilmiş işte. Sonra savaş sırasında özel görevler için kullanılan özel donanımlı piyadeler var. Komando sınıfları var. Ayrıca bu uçaktır, tanktır, obüstür bunları kullananda bir insan olduğu için, doğrudan insan olan askeri sınıfa ihtiyaç haliyle var. Kara kuvvetleri her zaman bir ordu için önemli bir eleman olmuştur. Soruna dönecek olursak, evet, piyadeler günümüzde olacak bir savaşta aktif bir şekilde kullanılacak.

Elrohir Oronrá said:
Yanlış anlamadıysam, kara kuvvetlerinde ki mekanize piyadeler haricinden bahsediyorsun. Şöyle düşün, mekanize savaş elemanları tam olarak nokta atışı sağlasaydı sürekli sınır ötesine operasyon düzenleyen biz, terörü çoktan bitirmiş olurduk. Haberlerler de özellikle ilgimi çeken nokta, bu hava operasyonlarından sonra etkisiz hale getirilen terörist sayıları. Ulan diyordum o kadar uçak vuruyor bu kadar mı terörist öldürdüler. Öyle değilmiş işte. Sonra savaş sırasında özel görevler için kullanılan özel donanımlı piyadeler var. Komando sınıfları var. Ayrıca bu uçaktır, tanktır, obüstür bunları kullananda bir insan olduğu için, doğrudan insan olan askeri sınıfa ihtiyaç haliyle var. Kara kuvvetleri her zaman bir ordu için önemli bir eleman olmuştur. Soruna dönecek olursak, evet, piyadeler günümüzde olacak bir savaşta aktif bir şekilde kullanılacak.
İşin o kısmı zaten malum ancak soru direkt Piyade üzerinden gidince özel birlikleri ve diğer motorize, zırhlı, deniz ve hava birliklerini bağlamadığını düşündüm. Personel olarak zaten insan ordunun temeli ancak eski tip piyadelerin önemi gün geçtikçe azalıyor. Sınır boyundaki zırhlılarla entegre birlikler önemli noktaları karadan korumak için oldukça etkin elemanlar. Bunun dışında özel birlikler zaten her zaman belli öneme sahip olacaklardır. Ancak geleceğin savaş alanında Stalingrad'ı ele geçirmek için ilerleyen Panzer'lerden çok Stalingrad'ın endüstriyel kapasitesini yıkıp düm düz edecek roketler ve bu roketlere karşı kurulmuş savunma sistemlerini bozmak için ilerleyecek zırhlı ve mobilize birlikler bulunacak.

hobeto13 said:
Elrohir Oronrá said:
İşin o kısmı zaten malum ancak soru direkt Piyade üzerinden gidince özel birlikleri ve diğer motorize, zırhlı, deniz ve hava birliklerini bağlamadığını düşündüm. Personel olarak zaten insan ordunun temeli ancak eski tip piyadelerin önemi gün geçtikçe azalıyor. Sınır boyundaki zırhlılarla entegre birlikler önemli noktaları karadan korumak için oldukça etkin elemanlar. Bunun dışında özel birlikler zaten her zaman belli öneme sahip olacaklardır. Ancak geleceğin savaş alanında Stalingrad'ı ele geçirmek için ilerleyen Panzer'lerden çok Stalingrad'ın endüstriyel kapasitesini yıkıp düm düz edecek roketler ve bu roketlere karşı kurulmuş savunma sistemlerini bozmak için ilerleyecek zırhlı ve mobilize birlikler bulunacak.
Etkisiz hale getirmek anlamında söylemiştim ben onu :smile:

2KR2M said:
biraz gelecek dedin https://www.youtube.com/watch?v=Wcch6D7Wxw8 bunlar bi gelissin güzel olur tutar  geleceğin piyadeleri 

Halen bana robot piyadeler saçma geliyor. Bir emp bombası koca üssü yokeder. Nereye düştüğünü anlamazsınız. Bence çok dandik olay. Anca işte bomba olaylarına veya r6 senaryolarına gider

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom