Bilgisi olan bakabilir mi?

Users who are viewing this thread

Buradaki eleştirilerin çıkış noktaları doğru, fakat eleştirilerin kendileri bir o kadar haksız ve gülünç. Neymiş Warband düzeyinde değilmiş; neymiş Dlc'lerden paraları götürürlermiş. Neyse Armağan Yavuz 4000 küsur özelliğin erken erişimde olmayacağını açıklamıştı zaten. Benim asıl merak ettiğim bu oyun niye 8-13 yaş arasına göre tasarlanıyor ve soft öğeler içermekten öteye gidemiyor.
Oyunda şuan diplomasi var da ben mi bilmiyorum? İçerik olarak Warband düzeyinde bile değil, gülünç olan gösterilen beceriksizlik karşısında hala fanboyluk yapan ve "make believe" zihniyetinden çıkamayanlar. Gerçi ortalık trollden geçilmiyor, böyle saçma bir yorumun neyine cevap veriyorsam.

Oyunda şuan diplomasi var da ben mi bilmiyorum? İçerik olarak Warband düzeyinde bile değil, gülünç olan gösterilen beceriksizlik karşısında hala fanboyluk yapan ve "make believe" zihniyetinden çıkamayanlar. Gerçi ortalık trollden geçilmiyor, böyle saçma bir yorumun neyine cevap veriyorsam.
Ben 1 sene bekleyelim demiyorum bir kaç ayda toparlar diyorum

Daha yazılan bir şeyi okumakta ve anlamakta zorluk çeken bir insana ne diyebilirim ki ben. İçerik olarak olması gereken yerde değil orası bariz fakat Warband düzeyinde bile değil diyen bir saçma yorumun neyine cevap veriyorsam gerçi.

Fanboyluk kavramı da ayrı komikmiş; Tw benim amcamın oğlu değil aynı zaman da hasmım da değil. Çıkardıkları ürün hoşuma gidiyor, ve sorusu olan insanları bildiğim kadarıyla cevaplandırıyorum. Ha ayrıca sonuçta bu bir oyun, en fazla 2 saatimi ayırırım günlük niye bu kadar kasılıyor onu da anlamıyorum. Siz evinize aldığınız sütle ilişki mi yaşıyorsunuz acaba onu tüketene kadar.

Warband de bile diplomasi mod kadar bir şey yoktu. Bannerlord gene aynı. Bannerlord saatlerce Warband oynayanlar için sıkıyor haliyle. Ayrıca DLC'ler gelecek. Co-op vs için..Hatta ilk DLC' nin gemi savaşları olarak gelmesi muhtemel.

Warband çıktığında baya kötüydü. Ama sonra saatlerimizi harcadığımız o muhteşem oyun çıktı. Adamlar aynı yolu izleyeceklerini belirtti. Arkadaşın dediği gibi de dev blog lar, röportaj lar vesaire de bir çok özelliğin gelicegi söylendi diplomasiye ağırlık verilecek dendi. Gelişir arkadaşlar daha erken merak etmeyin...

Arkadaşlar bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Maalesef oyunu sinirlenip sildim. 80 saat kadar uğraşıp bir çok kale ve şehir aldıktan sonra hanlardan aldığımız derebeylerini aldığım şehirlere ve kalelere vali atadım. Lakin 7 den fazla derebeyi alamadığım için yıkılmış krallıklardan bazı kişileri krallığıma aldım. Örneğin Kurtpostluları. Neyse onlarla ilişkim 50 küsür olmasına rağmen Vlandialılarla savaşırken bir de ne göreyim, adamlar krallıktan ayrılıp onlara verdiğim 3 şehir ve 2 kaleyi Vlandialılara vermiş. Üstüne bir de otomatik kayıt. Şimdi oyun yapımcılarına sorarım.

Madem adamların beni satma ihtimali var ilişkilerin ne önemi kaldı? -50 olsa anlarım +50 iken satması ve adamın yanına gidiyorum kalemi şehirlerimi vermiş "Merhaba arkadaşım." diye konuşmaya başlıyor. Çok fazla eksiği var oyunun. Bu haliyle oynanması imkansız. Klan sistemi başta hoş gözüküyordu lakin ilerleyen zamanlarda çok hatalara neden oluyor. Warband'da derebeylerimize ne güzel kale vs. verebiliyorduk. Adamlar ihanette etmiyordu. Bizler var olanın üstüne bir şeyler eklemelerini isterken gerçekten hayal kırıklığına uğradım.

Ayrıca gözüme takılan grafiksel de bir hata var. 2020 yılındayız artık pelerin giydiğimizde sırtımızdaki kalkan, ok, kılıç vs. pelerinin içinden geçmesin, kasklar vs. de öyle.
BU klan ve ün seviyenin düşüklüğünden kaynaklanıyor olabilir mi? Benim ikinci oynayışım da hiç böyle bir şey olmadı. Hadi ilkinde sancağı kuzeylilere verip krallık kuramamıştım. bütün haritayı sturgia yapıp bıraktım. ikinci oynayaşım da ilk kalemi 1000. günümde aldım. daha 10 lord ile konuş demeden önce bile yine liderlik cazibe gibi yetenekleri 200ü aşmıştı. bir çok insan çok erken kale kuşatıp krallık kuruyor. O yüzden hemen satıyor olabilirler mi?

Daha yazılan bir şeyi okumakta ve anlamakta zorluk çeken bir insana ne diyebilirim ki ben. İçerik olarak olması gereken yerde değil orası bariz fakat Warband düzeyinde bile değil diyen bir saçma yorumun neyine cevap veriyorsam gerçi.

Fanboyluk kavramı da ayrı komikmiş; Tw benim amcamın oğlu değil aynı zaman da hasmım da değil. Çıkardıkları ürün hoşuma gidiyor, ve sorusu olan insanları bildiğim kadarıyla cevaplandırıyorum. Ha ayrıca sonuçta bu bir oyun, en fazla 2 saatimi ayırırım günlük niye bu kadar kasılıyor onu da anlamıyorum. Siz evinize aldığınız sütle ilişki mi yaşıyorsunuz acaba onu tüketene kadar.
Leş gibi bir üslup. Gözü olan görüyor, daha fazla uğraşamayacağım.

Ayrıca gözüme takılan grafiksel de bir hata var. 2020 yılındayız artık pelerin giydiğimizde sırtımızdaki kalkan, ok, kılıç vs. pelerinin içinden geçmesin, kasklar vs. de öyle.

soylediklerine kesinlikle katiliyorum, ama bu son soyledigine daha da katiliyorum cok berbat birsey. pelerin falan var kullanmiyorum bu yuzden

soylediklerine kesinlikle katiliyorum, ama bu son soyledigine daha da katiliyorum cok berbat birsey. pelerin falan var kullanmiyorum bu yuzden
Valla ne yalan söyleyeyim ben kullanıyorum. Çok fiyakalı duruyor. :smile: Ama bahsettiğiniz konuda kesinlikle haklısınız, özellikle şu kask ve sakalın iç içe geçme sorununa sanırsam 3 güncelleme'dir fix geliyor, ama hala devam ediyor.

Valla ne yalan söyleyeyim ben kullanıyorum. Çok fiyakalı duruyor. :smile: Ama bahsettiğiniz konuda kesinlikle haklısınız, özellikle şu kask ve sakalın iç içe geçme sorununa sanırsam 3 güncelleme'dir fix geliyor, ama hala devam ediyor.
önden fiyakali arkadan carpilmis gibi. ozellikle at sirtinda dort nala giderken sanirsin itemler çiftlesiyor

Hatırlayamadığım bir röportajda söylenmişti dediğim ifadeyi, bir ara kaynak bulabilirsem burayı editlerim.

@The Sign of 33 Ayrıca bana söz hakkı doğduğu için cevaplıyorum. Konuyu amacından uzaklaştırmamak amacıyla daha fazla yazmayım dedim, fakat şunu belirtmek isterim ilişki kelimesinden kasıt cinsel bir yönelim anladıysanız bu benim üslubumun değil sizin anlayışınızın "leş" olduğunu gösterir.

Eksik çıkarmalarının bir sürü sebebi olabilir, basitçe anlatmak gerekirse oyunda bir sürü parametre var. Sizin bir lordla ilişkiniz, veya bir krallıkla yaptığınız bir savaş ve sonucu da dolaylı veya doğrudan oyunu etkiliyor. Veya bir bölgeden topladığınız recruitler, o krallığın zayıf kalmasına sebeb olabiliyor. Bazı değerler çakıştığından dolayı, ve bazı özellikler eklenince crash verebildiğinden dolayı imtina etmiş olabilirler. Sanıyorum ki bu kadar bug/crash fix'lerin üstüne düşmelerinin sebebi de bu.

Hatırlayamadığım bir röportajda söylenmişti dediğim ifadeyi, bir ara kaynak bulabilirsem burayı editlerim.

@The Sign of 33 Ayrıca bana söz hakkı doğduğu için cevaplıyorum. Konuyu amacından uzaklaştırmamak amacıyla daha fazla yazmayım dedim, fakat şunu belirtmek isterim ilişki kelimesinden kasıt cinsel bir yönelim anladıysanız bu benim üslubumun değil sizin anlayışınızın "leş" olduğunu gösterir.

Eksik çıkarmalarının bir sürü sebebi olabilir, basitçe anlatmak gerekirse oyunda bir sürü parametre var. Sizin bir lordla ilişkiniz, veya bir krallıkla yaptığınız bir savaş ve sonucu da dolaylı veya doğrudan oyunu etkiliyor. Veya bir bölgeden topladığınız recruitler, o krallığın zayıf kalmasına sebeb olabiliyor. Bazı değerler çakıştığından dolayı, ve bazı özellikler eklenince crash verebildiğinden dolayı imtina etmiş olabilirler. Sanıyorum ki bu kadar bug/crash fix'lerin üstüne düşmelerinin sebebi de bu.
"Siz evinize aldığınız sütle ilişki mi yaşıyorsunuz acaba onu tüketene kadar." Çok açık ve normal bir cümle değil, bunu başkalarında da denesek çoğu kullanıcı aynı anlamı kastettiğinizi çıkarabilir. Bu bizim "anlayışımızın leş" olmasından değil, bu forumda birçok kullanıcının "leş üslub"una maruz kaldığımız içindir. Her neyse, sırf oyunu sevdiğiniz için, oyunu eleştiren herkese karşı çıkmak, sizi "fan" yapmıyor, "fanboy" yapıyor. Komik bulun, bulmayın bu doğru. Gelelim içerik konusuna, ne demişim içerik konusunda warband düzeyinde değil, özellikle diplomasi ve lordlarla ilişkiler konusu başta olmak üzere ki bu gibi özellikler M&B'i M&B yapan özelliklerdir. 8 yıl sonra çıkan bir erken erişim ve en basitinden bir lordu esaretten veya kesin bir yenilgiden kurtardığımızda bile ilişkinin etkilenmemesi. "Diplomasi"nin oyunun rastgele başlattığı savaşlardan ibaret olması vs. daha bir çok örnek sunulabilir, neden içeriğin warband düzeyinde bile olmadığı hakkında.

"2 saat oynar bırakırım" kafasındaki bir oyuncunun bu gibi özelliklerin eksikliğini fazla hissetmemesi doğal. Bazı oyuncular sadece saatlerce savaştan savaşa koşturarak karşılarında çok basit bir yapay zeka olsa bile eğlenebilir, benim gibi bunu zaten binlerce saat yapmış olan oyuncular ise oyun dünyası ile daha fazla temas içinde olmak isteyecektir, işte o temas şuan nerdeyse sıfır. Şehirleri fethet, ordunu geliştir, Eee? Oyun bitti, bu kadar. Bu mu yani "sevdiğiniz" oyunun durumu?

"Sizin bir lordla ilişkiniz, veya bir krallıkla yaptığınız bir savaş ve sonucu da dolaylı veya doğrudan oyunu etkiliyor. Veya bir bölgeden topladığınız recruitler, o krallığın zayıf kalmasına sebeb olabiliyor. Bazı değerler çakıştığından dolayı, ve bazı özellikler eklenince crash verebildiğinden dolayı imtina etmiş olabilirler." Tamamen spekülasyona dayalı bir yorum olmuş, neyi tartıştığımızı göz önünde tutarsak bu yorumun tartışmaya kattığı hiçbir şey yok maalesef. Kendi görüşümü belirteyim yine de; Şuana kadar ki erken erişim deneyimine bakarsak, oyuncular zaten halihazırda bugtester olarak kullanılıyor. Armağan Yavuz'un belirttiği gibi final versiyonuna yakın, özellikler hakkında geribildirim almaya yönelik bir erken erişim deneyimi yaşamıyoruz şuan. Yani eğer ellerinde diplomasi ve diğer kritik sistemler olsaydı, şimdiden yayınlanır ve gerekli olan düzeltmelere başlanırdı. Erken erişimin bütün olayı bu zaten, "içerik" yayınlarsın o içerik hakkında geribildirim alırsın. 1 aydır gereksiz exploitfixlerden ve bugfixten başka bir ilerleme yok. "Oyunu yetiştiremiyoruz ama erken erişim olarak yayınlayalım, bir köşede oynasınlar" havası var. Kimse aman bug olmasın, crash olmasın demiyor, onlar böyle bir oyunda illa ki olacak, içerik eklenmeden 1 yıl boyunca sadece bugfixle oyun tamamlanmıyor arkadaşım derdim bu, iletişim de sıfır. Eleştirince "seviyorum ben bu oyunu, savunayım bari" diye biten fanboylardan gına geldi sadece.

Arkadaşım kim haklı kim haksız konusuna değinmeyeceğim. Bu forumda yapılan ufak atışmalar yüzünden büyüyen tartışmalardan dolayı çok fazla insanın ban yediğini gördüm. Sizden ricam konu amacından sapıyor. Bunu özelden yapmanız.

Arkadaşım kim haklı kim haksız konusuna değinmeyeceğim. Bu forumda yapılan ufak atışmalar yüzünden büyüyen tartışmalardan dolayı çok fazla insanın ban yediğini gördüm. Sizden ricam konu amacından sapıyor. Bunu özelden yapmanız.
Konudan sapmadım, konu "Oyunda eksiklikler var, bunlar zamanla düzelecek mi?" sorusuyla açılmış, kendi görüşlerimi paylaşıyorum. Banlanma konusunu niye açtığınızı merak ettim? Forum kurallarına uymayanlar elbette bir noktada banlanacak, her zaman olan bir şey.

@The Sign of 33 İlk yorumumda belirttiğim gibi eleştirilerin çıkış noktası doğru fakat kendileri yanlış. Warband'da herhangi bir diploması yoktu, lordlarla ilişkiler Bannerlord'dakinden farksızdı. Fakat Bannerlord olması gereken yerden bir hayli uzak, Warband'i içerik olarak geride bırakmış olsa da en fazla 1 adım uzağına gidebilmiş.

Ayrıca spekülatif bir yorum dediğiniz ifadenin neden bir olasılıktan öte olduğunu size basit bir örnekle açıklayayım; bir çok sorunu (baştaki eğitim saçmalığı, ana görev bugu, çocukları büyütme, patrol vs vs) halleden modlar çıktı 3 hafta içerisinde. Fakat bir çok modu aynı anda çalıştırmaya kalktığınızda crash veya stabilizasyon sorunları ortaya çıkıyor. Ya bazı modlarda sorunlar var, ya da benim dediğim kapıya çıkıyor. Galiba sandbox türünde bu kadar kapsamlı bir başka oyun yoktur, önlerinde bir örnek olmadan ve nispeten tecrübesizce ilerliyorlar. Fakat ilgili olmaları konusunda size katılmıyorum, örneğin Alpha sürecinde Dinamik Blok Yönü ve Kalkanların Kavranış Simülasyonu gündem olmuştu diye hatırlıyorum. Konu sahibi yeni önerilerle gelmişti, biliyorsunuz Bannerlord'daki kalkan ve silah bloklama yönü dinamik değil, bir kaç gün sonra bir dev niye bunun olmayacağını güzel bir şekilde açıklamıştı bir model üzerinden. Fakat Kalkanların Kavranış Simülasyonu konu sahibinin önerdiği şekle çevrilmişti, eski hali nispeten daha şekilsiz duruyordu.

Ayrıca binlerce saat Sp'i Vanilla olarak oynamak bence uzak bir hayal; tabii ki de kendisini içerik olarak bir hayli geliştirmeli fakat bu oyunu kendisine gelen modlar bu kadar uzun oynanabilir kılacak. Ve rekabetçi bir MP ortamı. Bana sorsalar ben bu oyunun modlanabilirliğinin daha gelişmiş olmasını isterim içeriğine göre; tabi herkese göre değişir.

Konudan saptığımızı da düşünmüyorum; zaten Tartışma Konusunun kapalı olması ayrı bir saçmalık. Zaten "Forum"un sözlük anlamında tartışma/toplantı geçer. Kişisel bir hale getirdiğimizi de sanmıyorum tartışmayı.

Back
Top Bottom