Bilgisayar Mühendisliği (ADAYLARI)

Users who are viewing this thread

Yazılım daha çok kişisel gelişimle ilgili. Şimdiden başlayın C, Java, C++ ve öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Üniversite daha çok ufkunuzu açar ama tabii mümkünse YTÜ'den aşağısına gitmeyin.

Size tavsiyem YTÜ'ye gidemeyecekseniz Marmara'dan uzak durun. İYTE ya da GTÜ sizin için en ideal devlet üniversitesidir o sıralamadan sonra.

NotriusMonster said:
Yazılım daha çok kişisel gelişimle ilgili. Şimdiden başlayın C, Java, C++ ve öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Üniversite daha çok ufkunuzu açar ama tabii mümkünse YTÜ'den aşağısına gitmeyin.

Zaten birini öğrendikten sonra diğerleri daha kolay öğreniliyor, üstelik Java gibi diller için sertifika veren eğitimlere de katılabilirsiniz. Ücretleri aşağı yukarı 400 tl oluyor.

Üniversite olarak sadece devlete odaklanmayın, maddi imkanınız varsa veya burslu tutturabiliyorsanız özel üniversiteleri de tercih edebilirsiniz. Devlet okullarına göre çeşitli avantajlara sahipler.

KarStark said:
Size tavsiyem YTÜ'ye gidemeyecekseniz Marmara'dan uzak durun. İYTE ya da GTÜ sizin için en ideal devlet üniversitesidir o sıralamadan sonra.

GTÜ dediğin ilk 50 bin abi.Arada çok fark var yanlız.Eğitim kalitesini bilmemde

gebze 54binle kapattı. birçok arkadaşım 30binlerde sıralama yapıp orayı tercih etti. Özele giden arkadaşlarım çok memnun(bütün bölümler için) Ama gebze teknik üniversite olduktan sonra pek olumlu yorumlar almıyorum.

Kont Dooku said:
KarStark said:

GTÜ dediğin ilk 50 bin abi.Arada çok fark var yanlız.Eğitim kalitesini bilmemde

GTÜ eğitim olarak ilk 40 bindeki çoğu devlet üniversitesinden daha iyi. Marmara Üniversitesinden de iyidir Gazi Üniversitesinden de. Öğretim görevlileri cana yakındır istediğin her an üniversiteye gidip soru sorabilirsin adamlara. Zaten müsait olanlar kapılarını açık bırakıyorlar. Bunu bir de diğer üniversitelerde denersen her hangi bir şey elde etmenin bu denli kolay olacağını söyleyebilirim ki benim direk odasına daldığım adam doçentti. Ama sadece Bilgisayar konusunda önerebilirim diğerlerini pek bilmiyorum.

Vixenish said:
gebze 54binle kapattı. birçok arkadaşım 30binlerde sıralama yapıp orayı tercih etti. Özele giden arkadaşlarım çok memnun(bütün bölümler için) Ama gebze teknik üniversite olduktan sonra pek olumlu yorumlar almıyorum.

Teknik Üniversite olduğunda eğitim kadrosu ve müfredatı değişmedi. Kötü yorum yapanların çoğunda isim takıntısı vardır.

Raydric said:
Gazi Üniversitesininki nasıl sizce? 40.000 felandı sıralaması 1-2 sene önce.

O sıralamaya Gazi Üniversitesinden daha iyi üniversiteler var ona emin olabilirsin.

KarStark said:
O sıralamaya Gazi Üniversitesinden daha iyi üniversiteler var ona emin olabilirsin.
Vardır tabii de ben Ankara istiyorum, şehir dışına gidersem maddi olarak çok farkedecek benim için, bunları da göz önüne katmak lazım.

Raydric said:
KarStark said:
Vardır tabii de ben Ankara istiyorum, şehir dışına gidersem maddi olarak çok farkedecek benim için, bunları da göz önüne katmak lazım.

Hee o zaman bilemem de Gazi Üniversitesi genelde KPSS puanı ile övünüyor ve mühendislik okuyup devlette çalışmak da pek idealist bir yaklaşım değil. Başka bir şey bilmiyorum Gazi Üniversitesi hakkında.

Ankara'daki konya gazi
Of bi de hazırlığa kalırsan Gölbaşı çekilmez her gün 1 sene. Harbiden lan ankaranın diğer ucu bi de tepede orası. Ne saçma iş yav

O kadar sene mühendislik okuyup, kpss' ye hazırlanmaya hiç niyetim yok zaten.

Mühendislik fakültesi o kadar değil, daha modern. Yani abimin arkadaşı gazi' de mühendislik okuyor, gayet rahat hepsi. Şehir dışında okumaktansa gölbaşını tercih ederim. Uzak olsada trafik fazla olmuyor.

girebi said:
idealist olun beyler, idealist olmadan hiçbi şey olamazsınız. kendinizi geliştirin, zamanınız kıymetli, yüzlerce bölüm anime izleyerek, binlerce saat dota/lol/csgo oynayarak ziyan etmeyin zamanınızı. her şeyi de devletten beklemeyin
Yazıcıdan çıkartıp çerçeveletip duvara astım. Tişikkirlir giribi ibiii

Celal Bayar Üniversitesi'nde yazılım mühendisliği ( 313 puan - 95700 sıralama ) varmış sizce gitmeli miyim
yazılım mühendisliklerinin puanları yerlerde olduğu için bilgisayar istiyordum yoksa hedefim yazılım :smile:
bu üniversitenin de puanı düşük biliyorum fakat bilgisayara gitmektense bu üniye gidilir diye düşünüyorum
eğer bildiğiniz daha güzel bir üniversite varsa söyleyebilirsiniz [ özel üniversiteye sıcak bakmıyorum ( tam burslu bile olsa ) ]

görüşlerinizi alayım ( bu üniversite mi, bilgisayar mı )

Çâler-i Cedd said:
Celal Bayar Üniversitesi'nde yazılım mühendisliği ( 313 puan - 95700 sıralama ) varmış sizce gitmeli miyim
yazılım mühendisliklerinin puanları yerlerde olduğu için bilgisayar istiyordum yoksa hedefim yazılım :smile:
bu üniversitenin de puanı düşük biliyorum fakat bilgisayara gitmektense bu üniye gidilir diye düşünüyorum
eğer bildiğiniz daha güzel bir üniversite varsa söyleyebilirsiniz [ özel üniversiteye sıcak bakmıyorum ( tam burslu bile olsa ) ]

görüşlerinizi alayım ( bu üniversite mi, bilgisayar mı )

Ben 60-70k sıralaması olan bir okulda bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim, önceden de yazmıştım. Az çok görüyoruz bazı şeyleri, karar senin tabi ama yazılım mühendisleri çok vasıfsız geliyor bana. Bilgisayar mühendisliğinde de programlama dersleri var bildiğin gibi. Genelde ilk sene c/c++/python gösteriliyor. Bizde ilk sene c, sonra c++ ve java. Web programlama isteğe göre. Ayrıca puanlarının düşük olması bir şey ifade etmez, kalite puana göre ölçülmüyor. İstanbul da olupta puanı yüksek olan çoğu okulda iş yok.

yazılım mühendisliğinde sırf bu alana yoğunlaşıldığı için daha iyi olur diye düşünüyorum
verilen ödevler, projeler... hep yazılımla ilgili olacak sonuçta
tabi bir de yazılım mühendisliğini küçümseyen bi sınıf var "bilgisayara git yazılıma gidip te 4 yılını heba etme" diyen sınıf
eğer puanın önemi yoksa yazılıma gideceğim
ayrıca bir sorum daha var manisa üniversite için güzel mi ( malum üniversite demek sadece okul demek değil :grin: )

Çâler-i Cedd said:
yazılım mühendisliğinde sırf bu alana yoğunlaşıldığı için daha iyi olur diye düşünüyorum
verilen ödevler, projeler... hep yazılımla ilgili olacak sonuçta
tabi bir de yazılım mühendisliğini küçümseyen bi sınıf var "bilgisayara git yazılıma gidip te 4 yılını heba etme" diyen sınıf
eğer puanın önemi yoksa yazılıma gideceğim
ayrıca bir sorum daha var manisa üniversite için güzel mi ( malum üniversite demek sadece okul demek değil :grin: )

Orada okuyan arkadaşlar daha iyi bilir tabii ama ortam arıyorsan istanbul-izmir-ankara-eskişehir. O tarz yerler biraz daha şehirleşmiş olduğu için rahat edersin. Bu arada ktü yazılım mühendisliği ile bizim okulun derslerini karşılaştırdım. Grafik tasarım-oyun programlama gibi derslerin dışında farkı yok. Ben kafanı fazla bulandırmayayım, sen sınavdan sonra iyice araştırırsın  :wink:

ortamdan kastım izmir, istanbul gibi yerlerdeki üniversite ortamları değil
hem o ortam bana ağır gelir
canın sıkıldığında çıkıp dolaşabileceğin, fazla gürültülü olmayan... ( ne bileyim işte 4 yıl okuyacağız bari iyi okuyak :grin: )
ya da mesela üniversiteye gidiş geliş çok sorun olur mu, üniversite iyi mi yoksa liseden dönme mi :grin:
veya iş imkanı var mı

Çâler-i Cedd said:
ortamdan kastım izmir, istanbul gibi yerlerdeki üniversite ortamları değil
hem o ortam bana ağır gelir
canın sıkıldığında çıkıp dolaşabileceğin, fazla gürültülü olmayan... ( ne bileyim işte 4 yıl okuyacağız bari iyi okuyak :grin: )
ya da mesela üniversiteye gidiş geliş çok sorun olur mu, üniversite iyi mi yoksa liseden dönme mi :grin:
veya iş imkanı var mı

Pek sanmıyorum iş imkanı olacağını. Yine istanbul-ankara-izmir. Özellikle İstanbul. Ve çevre iller tabi ki.

Back
Top Bottom